industrija

Koronakriza: narašča elektronski šport
07. 10. 2020 09.01Kako pandemija vpliva na športno industrijo?

Uspešen projekt se iz Slovenije širi na druge trge
25. 09. 2020 08.30V Sloveniji smo še enkrat dokazali, da v krizi znamo stopiti skupaj. Ker je projekt Okvir pomoči tako uspešen, se je začel širiti tudi na druge trge.

Kazen za delodajalca, ki delavcev ni zaščitil pred okužbo
14. 09. 2020 08.30V ameriškem podjetju seveda zagotavljajo, da so storili vse, kar je zakonsko predpisano in kar je bilo v njihovi moči, da zaščitijo zaposlene.

Korona kriza je udarila nenadoma. Nekatere je ujela popolnoma nepripravljene
11. 08. 2020 08.25Epidemija novega koronavirusa je nekatere dejavnosti močno prizadela. Podjetniki so se morali čez noč prilagoditi novim razmeram, pri čemer pa niso bili vsi uspešni.

#OkvirPomoči: Posledice koronakrize z zamikom
05. 08. 2020 11.17Čeprav so nekatera podjetja med prvim valom epidemije koronavirusne bolezni bolj ali manj normalno poslovala, se posledicam zaprtja gospodarstva niso mogla izogniti. Občutili so jih pozneje, ko je bil prvi udar krize mimo.

Pred nami je negotova jesen
29. 07. 2020 15.12Epidemija novega koronavirusa je v Sloveniji povzročila veliko škodo, a so se sedaj gospodarske razmere stabilizirale. Kako pa bo jeseni? Strokovnjaki pravijo, da bo jesen negotova, saj bo na preizkušnji več dejavnosti, tudi avtomobilska, število brezposelnih pa bo poraslo. Pomembno bo zagotavljanje likvidnosti podjetij in ustrezno črpanje sredstev EU, opozarjajo delodajalci in sindikati.

Domači gosti zdaj odkrivajo tisto, kar so tuji vedeli že dolga leta – naša hrana je vrhunska
28. 07. 2020 08.09V času epidemije se je v Sloveniji pokazalo, kako pomembna je samooskrba oz. živilsko predelovalna industrija pri preskrbi Slovencev s hrano.

'Če želite pomoč, potem ne smete izplačati dividend'
08. 05. 2020 08.08Številna uspešna podjetja so že od začetka pandemije opozarjala, da bodo za preživetje potrebovala pomoč držav. A kaj kmalu, ko so države določile pogoje za izplačilo pomoči, so si vodstva podjetij premislila.

Ko je kriza, naj bo kriza za vse. Ali ko "voditelji jedo zadnji"
28. 04. 2020 08.53Kriza zaradi koronavirusa je prizadela cel svet. Na milijone ljudi je ostalo brez služb. Mnogi zaposleni so doma na čakanju ali delajo od doma, ogromno so jim znižali plačo. Številne panoge so čez noč obstale, nafta je padla pod nič, na svetovnih borzah divja vihar. V modernem svetu ne pomnimo take negotovosti in nihče si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala kriza. Poznavalci celo pravijo, da najhuje šele sledi, in nihče v resnici ne ve, kaj prinaša jutri. Veliko podjetij je zaprlo vrata, proizvodnja je močno okrnjena ... In ponekod so se najprej solidarnostno "žrtvovali" na vrhu.

Ryanair: Tako pa ne bomo leteli
24. 04. 2020 10.48V prihodnjih mesecih bomo morali kljub rahljanju nekaterih omejitvenih ukrepov živeti zelo previdno. Navaditi se bomo morali na spremembe in na upoštevanje socialne distance. A kako bi potovali z letali? Ena izmed idej je, da bi bili med potniki prazni sedeži. Pri Ryanairu so že dejali, da je to norost in da gre za finančno nevzdržen ukrep.

Zakaj so potniška letala letela prazna?
14. 04. 2020 08.08Pandemija koronavirusa je povzročila izjemno turbulenco v letalski industriji. Za letalske družbe, ki so bile že prej v slabi finančni kondiciji, je bil to zadnji žebelj v krsto. Druge se po pomoč obračajo na vlade, ki vse bolj razmišljajo tudi o nacionalizaciji letalskih prevoznikov. Katere družbe bodo preživele korono in kako bo pandemija vplivala na potniško izkušnjo, je težko napovedati. Zagotovo pa bo letalska industrija iz krize izšla precej bolj vitka.

Kupujmo slovensko hrano. Kdaj, če ne zdaj?
08. 04. 2020 07.06Po izbruhu koronavirusa se je bolj kot kdaj koli prej izkazala pomembnost samooskrbe. Na srečo je mogoče v Sloveniji marsikaj pridelati in neposredno pri pridelovalcu lahko dobite marsikaj – od brokolija, solate, krompirja pa do sadja, moke, mleka in mlečnih izdelkov, mesa in mesnih proizvodov, medu, sokov, vloženih dobrot, marmelad in še kaj bi se našlo. Preverite, kje lahko poiščete vašega lokalnega ponudnika hrane!

Koronavirus zaprl tudi tovarne, mnogi na čakanju. Prezgodaj ocenjevati negativne posledice
02. 04. 2020 06.51Zaradi koronavirusa je močno okrnjeno gospodarstvo po celem svetu in Slovenija na žalost ni izjema. Ponekod so začasno zaprli proizvodnjo, mnogi delajo v okrnjeni postavi, z manj zaposlenimi ali s skrajšanim delovnikom. Nekateri so nižali plače ali celo odpuščali, drugje delajo od doma tisti, ki lahko. Nekaj jih je na čakanju ali kolektivnem dopustu, drugi koristijo ure. Nekje pa lahko še nemoteno delajo. Za oceno negativnih posledic je še prezgodaj, bodo pa zagotovo občutne in dolgotrajne.

Kateri posli cvetijo kljub krizi?
13. 03. 2020 06.28Ni krize za nekatere panoge, ki cvetijo, in sicer ne glede na razmere v svetu. Ena izmed takih panog je trgovina z orožjem. Seveda tista zakonita. Kateri državi gre najbolje?

Cekinov intervju: Adamič o poslu prihodnosti
25. 02. 2020 14.35Kako želimo živeti? V kakšnem mestu? Kako nam lahko pri tem pomaga tehnologija? O tem in še več s članom startupa Zenodys.

Pet študentov odkrito o študiju v tujini
04. 03. 2020 08.05Združeno kraljestvo je znano po enem najboljših izobraževalnih sistemov na svetu, tam so tudi nekatere najbolj priznane univerze. Študij v tej državi zato ponuja dobra izhodišča za kariero na mednarodni ravni. Med več kot dvema milijonoma študentov na Otoku je tudi več sto slovenskih študentov. Z nekaterimi od njih smo se pogovarjali o njihovih razlogih za študij v tujini in dozdajšnjih izkušnjah. Se bodo po končanem šolanju vrnili domov?

Vpliv koronavirusa: težko leto za turizem
26. 02. 2020 08.39Koronavirus je celotna mesta zaprl v karantene. Številna podjetja na Kitajskem so ustavila proizvodnjo, kar se vse bolj odraža tudi v globalnem gospodarstvu. Zaradi epidemije so ponekod delovne procese organizirali drugače. Verjetno se je prvič v zgodovini zgodilo, da je postalo delo od doma nuja in ne zgolj privilegij.

Dobil oskarja za najboljšo moško vlogo, zaslužil pa le toliko
05. 02. 2020 08.50Nominacije za oskarja se najbolj obrestujejo nizkoproračunskim filmom, saj jih lahko iz sive cone potegnejo v prvi plan. Prodaja vstopnic posledično poskoči v nebo, kar se odrazi v zaslužkih. Letos se največ oskarjev nasmiha Jokerju, ki je eden najbolj donosnih filmov, posnetih po stripovski predlogi. Dobiček namreč kar 20-krat presega vložek v film.

Koronavirus močno prizadel kitajsko gospodarstvo
29. 01. 2020 14.28Koronavirus, ki je že lanskega decembra izbruhnil na Kitajskem oz. v kitajskem mestu Vuhan, je že dobro pretresel kitajsko gospodarstvo. In ne le kitajsko. Posledice bodo čutili tudi drugod po svetu.

Slovenci za pse letno namenimo okoli 55 milijonov evrov
17. 01. 2020 10.42Evropejci za pse namenimo letno več kot 24 milijard evrov, Slovenci pa okoli 55 milijonov evrov. Koliko denarja boste porabili za psa, je odvisno od njegove velikosti.

Slovenski igralci skupaj zaslužili skoraj 680.000 evrov
08. 01. 2020 08.53Desetletje, ki je za nami, je pospešilo razvoj novega 'športa', s katerim najstniki po vsem svetu služijo milijone. Med 650 najboljšimi igralci na svetu je tudi 20-letni Slovenec. Gre za e-šport oziroma tekmovalno igranje videoiger. Koliko zaslužijo najboljši e-športniki in kako težko se je prebiti na sam vrh?

Ko je namišljen moški deležen več spoštovanja kot resnična ženska
06. 12. 2019 06.26Keith Mann ima odprt Twitter račun. Ima obraz. S poslovnimi partnerji in investitorji komunicira po elektronski pošti. Je moški ... No, izmišljen moški.

Rok Gulič – bil je 'nikjer', danes vodi enega boljših slovenskih start upov
05. 12. 2019 07.00"Nobenih urnikov nimamo, nobenih omejitev. Zaposleni lahko pridejo v službo in gredo domov, kadar hočejo. Skrbimo za zaposlene, da niso preobremenjeni, da ni nepotrebnega stresa. Na potek dela lahko zelo vplivajo sami. Tako je v start upu. Vsakdo lahko vse poskusi, preizkusi. Nikoli ne veš – lahko se rodi ideja, izjemna zadeva, ki nam bo pomagala v prihodnjem letu," pravi Rok Gulič, idejni oče slušalk, ki jih uporabljajo največji profesionalci v glasbenem svetu.

Maja Tomanič Vidovič: V podjetništvu moraš biti malo bojevnika
28. 11. 2019 08.47Kam gre podjetništvo? "V porastu so "zelene tehnologije", socialno naravnana podjetja za zdravo in varno starost, za zdrava mesta in vasi, za zdravo rast in razvoj otrok. Torej, skupine socialnih podjetij, ki se ukvarjajo z zdravim načinom življenja družbe kot celote," pravi prva ženska Slovenskega podjetniškega sklada.

UI: Je strah pred izgubo službe upravičen?
22. 11. 2019 08.02Do 2022 bo vaš pametni telefon vedel več o vaših čustvih kot vaši družinski člani, je poudaril Pawel Bialka iz Gartnerja. Se tega veselite ali vas je strah?

27-letni Čeh z vzdevkom 'vojni milijarder'
31. 10. 2019 07.13Češki prodajalec orožja CSG je brez kakršnega koli vnaprejšnjega opozorila najavil, da vajeti od očeta Jaroslava prevzema 27-letni Michal. Nihče ni pričakoval tako hitrega prevzema nasledstva v podjetju z milijardo letnimi prihodki in skoraj dve milijardi vrednim premoženjem.

Obogatel s preprosto idejo, s katero je rešil težavo, ki muči veliko ljudi
17. 10. 2019 08.57Le kdo ne pozna tistega občutka nemoči, ko mora po dolgem delovniku še v trgovino po nakupih in nato domov za štedilnik ...

Koliko našega denarja gre zasebnim fakultetam in kdo nadzoruje porabo?
09. 10. 2019 09.40"Polni žepi javnega denarja". S tem naslovom članka je novinar Mladine Vasja Jager razkril nekatere "zanimivosti" o koncesijah, ki jih prejemajo zasebne fakultete.

Hrvati ostali odprtih ust: kdo je srbski podjetnik, ki mu je zadišal hrvaški Kraš?
19. 09. 2019 10.22Nebojša Šaranović. To je podjetnik, ki zadnje dni intenzivno kupuje delnice hrvaškega podjetja Kraš.

Stereotipi, ki lahko zavirajo razvoj potencialov
17. 06. 2019 11.40Britanska oglaševalska zbornica je jasna: oglasi ne smejo temeljiti na stereotipih, ki veljajo za ženske in moške.