iz

Malner cider
09. 09. 2021 12.09Malner cider je osvežilna gazirana alkoholna pijača, ki nastaja iz sveže stisnjenih slovenskih jabolk v butični proizvodnji na Primorskem. Z naravnim postopkom fermentacije najprej nastane jabolčno vino, z drugo fermentacijo pa cider – alkoholna pijača, za katero sta značilna jabolčna aroma in osvežilen okus.

Trnulja
09. 09. 2021 12.14Bio sojini izdelki s posestva Trnulja, slovenske ekološke turistične kmetije, so pripravljeni ročno, iz sestavin, pridelanih brez GSO. Osnovna sestavina za oba izdelka je okara – stranski produkt pri proizvodnji tofuja. Na voljo so Zrolanc, zamrznjen sojin zavitek z jabolki in orehi, ter Pečenjaka, zamrznjena sojina polpeta v vegetarijanski in mesni različici.

Vlaganje denarja: najbolj donosne naložbe naslednjih 5 let
10. 09. 2021 05.00Strmo višanje cen, nizke obrestne mere in negotovost glede prihodnosti. Kako v naslednjih letih ne samo ohraniti kupno moč, temveč tudi dosegati izjemne donose?

Delodajalske organizacije: Stroške testiranja naj krijejo zaposleni, čas testiranja naj se ne všteva v delovni čas
09. 09. 2021 14.57V petih delodajalskih organizacijah menijo, da strošek testiranja zaposlenih na covid-19 ne more bremeniti delodajalcev. Zato so na vlado naslovili predlog za določitev pravnih podlag, na podlagi katerih bodo zaposleni, ki morajo na delovnem mestu izpolnjevati pogoj PCT, stroške testiranja krili sami.

Svet bo lahko v živo opazoval eksperiment v Salvadorju
08. 09. 2021 09.03Kot smo poročali, je Salvador prva država na svetu, ki je kriptovaluto bitcoin sprejela kot zakonito plačilno sredstvo. Z njim bodo lahko državljani plačevali tudi davke. A kritiki opozarjajo: bitcoin je izredno nestabilen in vprašanje je, kako bo to vplivalo na državne finance.

Bil je minister v Afganistanu, sedaj v Nemčiji dela kot dostavljavec hrane
08. 09. 2021 05.00Bil je minister v Afganistanu, a je obupal. Podal je odstop, skušal preživeti, a se je na koncu le odločil, da se poslovi od doma. Sedaj živi v Nemčiji in dostavlja hrano.

Znana Slovenka iskreno o denarju
07. 09. 2021 08.28Zagotovo ste se kdaj vprašali, kaj bi storili, če bi vam igre na srečo nepričakovano prinesle veliko vsoto denarja? S tem vprašanjem se v novi slovenski seriji Sekirca v med, ki jo od ponedeljka do petka ob 20.00 spremljamo na POP TV, ubada tudi sicer povsem običajna slovenska družina Hribar iz Podgorja pri Kamniku. Eno izmed glavnih igralk, Milo Peršin, smo vprašali, če nas lahko zgolj denar zares osreči.

To se je zgodilo s plastičnimi proizvodi za enkratno uporabo
06. 09. 2021 08.21Od danes velja uredba o prepovedi dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg v Sloveniji in o označevanju nekaterih plastičnih proizvodov. Na kaj je torej treba biti pozoren?

Kdo bo moral državi vračati denarno pomoč?
03. 09. 2021 09.27Država je v epidemiji covida-19 priskočila na pomoč podjetjem z različnimi oblikami pomoči. Nekaterih nato zaostreni pogoji poslovanja niso tako zelo prizadeli in bodo morali pomoč vrniti. Po prvi oceni Finančne uprave RS (Furs) gre za nekaj več kot štiri odstotke izplačane pomoči oz. skupaj nekaj manj kot 90 milijonov evrov.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

'Že smo pokazali, da je varno potovanje možno, ampak moramo ponovno zgraditi zaupanje ljudi'
03. 09. 2021 05.00Pandemija covida-19 je priložnost za prehod v trajnostni, odgovorni turizem, so prepričani udeleženci turističnega panela v okviru Blejskega strateškega foruma. Kot ključne za prihodnost evropskega turizma so izpostavili skupno vizijo, sodelovanje, zagotavljanje mobilnosti, podporo podjetjem in vlaganje v kadre.

Kako skozi digitalne kanale izraziti spoštovanje?
02. 09. 2021 08.26Se še spomnite, kako je bilo na delovnih srečanjih ali na delovnem mestu, še preden je udarila epidemija?

Postelj v študentskih domovih premalo, najemnine pri zasebnikih v večkratnike
02. 09. 2021 05.00Študentje pred začetkom študijskega leta iščejo primerno nastanitev v kraju študija. V študentskih domovih je že vrsto let premalo mest – najslabše je v Ljubljani in Kopru – upravičenci pa morajo zanje izpolnjevati določene pogoje. Na odločitev, ali študentu sploh pripada bivanje v domu, namreč vplivajo materialni položaj njegove družine, oddaljenost študija in morebiten težak socialni ali zdravstveni položaj. In četudi študent izpolnjuje pogoje, zaradi prostorske stiske ni nujno, da bo dobil posteljo v domu. Preostane najem pri zasebniku, te najemnine pa so lahko štiri-, pet- ali celo šestkrat višje.

Tako želi Furs obdavčiti vaše kriptovalute
01. 09. 2021 10.43Na podlagi odziva državljanov so na finančni upravi pripravili nov predlog obdavčitve dohodkov iz naslova virtualnih valut. Predlagali bodo, naj se obdavčitev začne pri doseženi meji 15.000 evrov unovčenega zneska virtualne valute oziroma dobička, ustvarjenega s prodajo virtualnih valut.

Delodajalci s strahom opazujejo trend, ki se je začel širiti med delavci
01. 09. 2021 08.47Od ponedeljka do četrtka – si predstavljate, da bi lahko tako delali? Štiridnevni delovni teden postaja hit med delodajalci v Španiji, na Novi Zelandiji, Japonskem, Danskem in Islandiji. Zakaj?

Največji 'hiti' med destinacijami to jesen, po katerih povprašujejo Slovenci
31. 08. 2021 05.00Bomo jeseni še lahko potovali in kam? V turističnih agencijah so optimistični in upajo na dobro jesen. Optimizem jim vliva tudi precejšnje zanimanje za potovanja pri ljudeh, ki so se s korono že naučili živeti, delati in potovati. Preverili smo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja za jesenska potovanja.

Odlične novice iz Eko sklada
31. 08. 2021 05.00Eko sklad bo jeseni objavil dva nova javna poziva za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb. Prvi javni poziv bo namenjen fizičnim osebam, drugi pa lokalnim skupnostim (občinam) in pravnim osebam (gospodarstvu). Gre za skoraj 23 milijonov evrov.

Prejemate otroški dodatek? To morate vedeti
30. 08. 2021 05.00Kaj morate vedeti o letnih pravicah iz javnih sredstev, kot so otroški dodatek, državna štipendija, znižano plačilo vrtca ter subvencija malice in kosila?

Slovenci moramo za svoje stanovanje delati med 8 in 10 let
27. 08. 2021 05.00Slovenci moramo delati med 8 in 10 let, da si lahko privoščimo lastno nepremičnino, upoštevajoč povprečno letno plačo in povprečno ceno kvadrature v državi, je pokazala nova analiza Deloitte. "Po omenjeni raziskavi so cene nepremičnin v Sloveniji glede na povprečno plačo res v zgornji polovici med vključenimi državami, a številke ne odstopajo tako zelo od povprečja, kot se pogosto prikazuje v javnosti," je poudaril direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič. Ključni razlog za relativno visoke cene glede na plače medtem ostaja pomanjkanje stanovanj ob precej visokem povpraševanju. Se bo v prihodnje kaj spremenilo?

Na to je treba biti pozoren, ko greste z avtom na dopust
26. 08. 2021 05.00Večina Slovencev se na poletni oddih najraje odpravi z avtomobilom. Gre za praktično in neodvisno obliko dopustovanja, ki dovoljuje več prtljage kot na primer počitnice z vlakom, avtobusom ali letalom. Ima pa potovanje z avtomobilom tudi svoje pasti: poleg zastojev in čakalnih dob na mejnih prehodih lahko jekleni konjiček postane tudi zelo muhast, kar je najpogosteje posledica neustreznega vzdrževanja. Preverite, kako kar najbolj zmanjšati možnost nevšečnosti na poti in zakaj je pomembno, s čim odžejate vaše vozilo.

Zato zlato v negotovih časih ostaja varna naložba
25. 08. 2021 05.00Svetovno gospodarstvo se po krizi ob pandemiji covid-19 počasi vendarle postavlja na noge. Stanje v gospodarstvu je sicer še negotovo, plače rastejo počasneje kot življenjski stroški, banke so previdne pri posojilih, vrednost delnic niha, denar je poceni, pozitivne obresti so izjemno nizke, grozi inflacija. Medtem ostaja visoko povpraševanje po žlahtnih kovinah, predvsem zlatu. Ampak, kako zlatu vselej, tudi v zelo turbulentnih časih, uspe ohranjati status varne naložbe?

Kako se znebiti dolgov: katerega najprej poravnati?
24. 08. 2021 05.00Tisti, ki imajo nekaj različnih dolgov, se sprašujejo, katerega naj najprej poravnajo. Nizke ali visoke?

Koliko nas je stala vojna v Afganistanu?
23. 08. 2021 08.00Stroški ZDA in zavezniških sil za vojno v Afganistanu se merijo v trilijonih evrov oziroma tisočih milijardah. Daleč največje finančno breme vojaškega posredovanja v tej srednjeazijski državi so nosile Združene države Amerike. Slovenijo pa je sodelovanje v misiji zveze Nato v Afganistanu stalo dobrih 53 milijonov evrov.

Pomoč je prišla, ko je bila najbolj potrebna
23. 08. 2021 05.00»Varčuje se, ko denar je in ne, ko ga ni. In enako velja tudi pri delu. Dela se takrat, ko delo je – tudi, če to pomeni več kot 16 ur na dan.« David Burja je konec lanskega poletja, ob podpori svoje družine in žene Ribane Drenik, v Bršljinu pri Gostilni Čefidelj v Novem mestu odprl nov rekreativni center – boksarsko dvorano Kid Chocolate Gym.

Na jesen se je treba pripraviti. Tako telesno kot psihično
23. 08. 2021 05.00Med zdravstveno krizo je na prvem mestu (oziroma bi morala biti) skrb za lastno fizično in psihično zdravje. Med epidemijo so bili vadbeni centri prvi, ki so zapirali svoja vrata, in zadnji, ki so jih odpirali. Jih bodo novi boni rešili? Težko, menijo podjetniki, a upanje, da bodo ljudje prepoznali pomen gibanja, ostaja.

"Kot mamica treh otrok močno, močno stiskam pesti, da bodo šole in vrtci odprti"
20. 08. 2021 05.00Med pripravljanjem vseh številnih šolskih potrebščin za dva šolarja, za katere smo odšteli okoli 250 evrov, me je znova prešinila misel: "Kaj, če nas vnovič čaka večmesečno šolanje na daljavo?" Ker ... kljub cepivu, določenem deležu prebolelih in testiranju ni izključeno, da se bodo vnovič zapirale šole in vrtci. In omenjenega scenarija si verjetno nihče ne želi.

Delovne naloge se kopičijo, vas pa se loteva panika?
20. 08. 2021 05.00Ste zasuti z delovnimi nalogami, vmes pa vam še neprestano zvoni telefon in odgovarjate na elektronsko pošto? Vse je nujno, vse morate postoriti takoj? V članku predstavljamo nekaj tehnik za uspešno reševanje delovnih nalog in kako si ustvariti prijetno delovno vzdušje.

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?
16. 08. 2021 08.06Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

To se dogaja z odkupnimi cenami hrane
16. 08. 2021 05.00Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile v juniju povprečno za 7,3 odstotka višje kot junija lani. Vrednost kmetijskih pridelkov, odkupljenih junija letos, je bila za 10,8 odstotka višja kot junija 2020 in za 2,6 odstotka nižja kot maja 2021.

'Takšna je moja plača v Švici'
16. 08. 2021 05.00Vsak, ki sliši, da Milan V. v Švici zasluži 5500 evrov bruto, pomisli, kakšen srečnež je. Da je Milan pravi bogataš. Toda ...