izobraževanja

Milijarder, ki je ves denar podaril
19. 02. 2021 11.21Devet milijard dolarjev oz. 7,7 milijard evrov. Toliko denarja je bogataš Chuck Feeney podaril organizacijam po svetu. Feeney je večkrat poudaril, da je umreti bogat enako kot umreti osramočen.

Pod takšnimi pogoji bodo lahko od ponedeljka obratovale trgovine in storitve
13. 02. 2021 04.45Vlada je spremenila odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, s katerim bodo od ponedeljka odprte vse trgovine. Določene dejavnosti bodo še naprej lahko delovale brez negativnega testa za izvajalce, izjem pa je nekaj več kot doslej. V članku si poglejte seznam dejavnosti in trgovin, za katere veljajo določeni pogoji.

Visoka plača, dodatki in službeno stanovanje. Kadra kljub temu ni
12. 02. 2021 08.39Ne le v Sloveniji. Tudi drugod po Evropski uniji imajo težave s kadrom v zdravstvu.

Končno! S ponedeljkom odpiranje vseh trgovin
11. 02. 2021 14.56Vlada je sprejela spremembe odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Od ponedeljka bodo vrata lahko odprle vse trgovine brez omejitev. Hkrati v nobeni dejavnosti ne bo več zahtevan negativni test na novi koronavirus za potrošnike, je povedala državna sekretarka Ajda Cuderman.

Kako do štipendije za deficitarne poklice?
11. 02. 2021 07.40Štipendije za deficitarne poklice so namenjene dijakom, ki se izobražujejo za poklice, za katere na trgu dela ni dovolj kadra glede na potrebe delodajalcev. Vlogo bo možno oddati od 14. junija do 24. septembra 2021.

Kdo je po vašem mnenju najuglednejši slovenski delodajalec?
09. 02. 2021 11.51Dobri delodajalci skrbijo za svoje zaposlene in ustvarjajo okolje, v katerem se zaposleni počutijo cenjene, počutijo se dobro in so pripravljeni delati za skupni uspeh. Kdo pa je po vašem mnenju najuglednejši slovenski delodajalec? Zdaj imate priložnost, da glasujete.

V slovenskem podjetju zaposleni navdušeni nad novim modelom dela
26. 01. 2021 08.37Skrb za zaposlene prinaša veliko pozitivnih učinkov tako podjetju kot zaposlenim. Vse več podjetij zato uvaja spremembe, ki vplivajo na to, da so delavci zadovoljnejši in bolj zdravi.

"150 evrov smo že davno porabili. Kaj pa hrana? Kopiranje materialov? Življenje?"
11. 01. 2021 05.00Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je v prvem valu epidemije prejelo 53.895 študentov in tovrstna denarna pomoč v enaki višini je bila potrjena tudi s PKP 7. V študentskih organizacijah opozarjajo, da pomoč za mlade ni zadostna, in pričakujejo več ukrepov. Najbolj so prizadeti študenti, ki so ostali brez dela, ki se morajo sami preživljati, ki plačujejo najemnino, šolnino, ki finančno pomagajo staršem ...

Kako delati pametneje in učinkoviteje?
05. 01. 2021 14.02Vsi, ki delate v večjih skupinah, veste, da je lahko timsko delo v določenih trenutkih naporno. Težave lahko predstavljajo šumi v komunikaciji, nerazumevanje, različen tempo opravljanja nalog in podobno. Kako torej poskrbeti, da delo teče gladko in uspešno?

Študent, ki je izgubil delo: "Z veliko zaskrbljenostjo gledam v prihodnost"
04. 01. 2021 05.00"S pojavom novega koronavirusa so delodajalci na področju turizma začeli odpovedovati že za več mesecev vnaprej dogovorjena dela, zaradi česar sem čez noč ostal brez dohodka. Zato se sprašujem, kako bom v naslednjih mesecih lahko preživel in hkrati poravnal svoje obveznosti do fakultete. Prav tako je treba omeniti, da se je število prostih delovnih mest na študentskih servisih zmanjšalo oziroma del na področju turizma sploh ni več, zato z veliko zaskrbljenostjo gledam v prihodnost," piše študent.

Študij po brexitu: koliko bo treba odšteti za šolnino?
31. 12. 2020 05.45Konec prehodnega obdobja po brexitu, ki se izteče v četrtek opolnoči, prinaša spremembe tudi na področju študija. Tisti Slovenci in drugi državljani EU, ki bodo študij na Otoku začeli prihodnje leto, bodo med drugim morali plačevati višjo šolnino. Za tiste, ki že študirajo tam, pa bistvenih sprememb ne bo. Otok ob tem zapušča program Erasmus+.

Tudi starejši se odločajo za spremembo poklica
30. 12. 2020 07.34Niste več rosno mladi, čutite pa, da si želite opravljati drugi poklic? Nikoli ni prepozno, da se podate v popolnoma druge poklicne vode.

V času epidemije letni razgovori na daljavo tudi v slovenskih podjetjih
16. 12. 2020 05.05Podjetja opravljajo letne razgovore na različne načine, a s podobnim ključnim ciljem – da glede na ugotovitve podajo oceno delovne uspešnosti, znanja, veščin in sposobnosti ter izdelajo načrt za prihodnje leto tako za zaposlenega kot tudi za celoten kolektiv. Pogovor je lahko tudi priložnost za razkritje želje o povišici ali napredovanju, a se je v času koronakrize treba zavedati, da morda vsaj v določenih panogah zdaj res ni čas za pogajanja o dodatnih ugodnostih.

Namesto minimalne plače bi imeli krizni dodatek?
10. 12. 2020 12.54Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije predlagajo, da se v okviru PKP 7 sprejme ukrep, na podlagi katerega bi vsi zaposleni v gospodarstvu, ki so prejemniki minimalne plače in delo tudi dejansko opravljajo, v letu 2021 prejeli mesečni krizni dodatek, ki bi bil oproščen plačila vseh davkov in prispevkov in ki bi ga v celoti plačala država. Denar bi torej šel iz davkoplačevalske blagajne.

'Zagotovo so zaposleni nosilci brenda podjetja: dober glas seže v deveto vas'
26. 11. 2020 05.45POP TV v prihodnjem mesecu slavi 25. obletnico začetka delovanja, v teh letih pa je omenjena TV-postaja nanizala ogromno priljubljenih šovov, serij in uspešnih projektov, ki jih poznamo vsi. V ozadju te zgodbe pa se skrivajo številni ljudje, ki svoje delo opravljajo z dušo in srcem, za vse te uspehe pa so odgovorni prav toliko kot tisti v prvih vrstah. Nataša Plementaš je direktorica HR-oddelka na Pro Plusu, v podjetju pa je že od samega začetka. Kakšni so bili njeni začetki in kakšen odnos gradijo med zaposlenimi v podjetju?

To se je zgodilo le nekaj ur po njunem nastopu
13. 11. 2020 05.45Le nekaj ur po nastopu zakoncev Biden je bila obleka razprodana. V tistem času jo je modna hiša ponudila po znižani ceni.

Finančni minister razkril, da davka na nepremičnine v tem mandatu ne namerava predlagati
11. 11. 2020 05.45Vlada je z ukrepi za blažitev posledic koronske krize podjetjem in prebivalstvu po besedah finančnega ministra Andreja Širclja pomagala bolj, kot pa bi denimo z znižanjem davka na dodano vrednost (DDV). Davka na nepremičnine v tem mandatu ne namerava predlagati in tudi sicer se na davčnem področju ničesar ne bo uvajalo na hitro.

Tega o Jill Biden niste vedeli
09. 11. 2020 05.45Kdo je Jill Biden?

VIDEO: Tako delajo reševalci v času novega koronavirusa
09. 11. 2020 05.45Sekunde, ki odločajo o življenju in smrti. Te se sedaj, v času novega koronavirusa, lahko podaljšajo, saj se morajo reševalci, če pri pacientu obstajajo znaki okužbe, obleči v zaščitno obleko. Kako je videti delo v času covida-19?

Nadomestila za uporabo lastnih sredstev ob delu na domu so različna
06. 11. 2020 06.52Delo na domu postaja stalnica in nič ne kaže, da se bo v kratkem kaj spremenilo. Preverite, kaj vam mora delodajalec zagotoviti in kakšno povračilo stroškov vam pripada!

Ali lahko delavec, ki opravlja delo na domu, koristi višjo silo zaradi varstva otroka?
30. 10. 2020 08.55Ob podaljšanju počitnic se postavlja vprašanje, na podlagi česa bodo starši doma s šolarji ob podaljšanju počitnic: bodo morali vzeti dopust ali so doma zaradi nujnega varstva otroka? Pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

Se lahko delavca usposablja tudi, če v podjetju poteka delo od doma?
15. 10. 2020 15.01Usposabljanje na delovnem mestu je priložnost, da se brezposelna oseba vključi v delovni proces in posledično hitreje in lažje pride do zaposlitve. Za usposabljanje na delovnem mestu je v letošnjem letu na voljo skoraj pet milijonov evrov. A zaradi koronavirusa so mnoga podjetja preklopila na delo od doma, številni so morali prekiniti delo in delavce poslati na čakanje. Se ti programi torej sploh izvajajo?

Kako ohraniti zaposlitev?
14. 10. 2020 15.38Obstaja projekt, ki je namenjen tistim delavcem, ki so tik pred izgubo službe. Kako pomagajo takih delavcem?

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Na zavodu kar 20 odstotkov več brezposelnih kot septembra lani
05. 10. 2020 13.21Septembra se je število brezposelnih v primerjavi z avgustom sicer znižalo, a v primerjavi s podatki z lanskim septembrom se je zelo povečalo.

Uspešen projekt se iz Slovenije širi na druge trge
25. 09. 2020 08.30V Sloveniji smo še enkrat dokazali, da v krizi znamo stopiti skupaj. Ker je projekt Okvir pomoči tako uspešen, se je začel širiti tudi na druge trge.

Prejemanje nadomestila preživnine vse do 26. leta
24. 09. 2020 16.02Poslanci so izenačili položaj otrok, ki dobivajo preživnino od enega od staršev, in tistih, ki prejemajo nadomestilo iz preživninskega sklada. Slednji bodo do nadomestila preživnine po novem upravičeni do 26. leta, in ne več le do 18. leta.

'Znanje je edino, ki nam ga nihče ne more ukrasti in ostaja naše veliko bogastvo'
16. 09. 2020 15.06Z vseživljenjskim učenjem skozi celo življenje krepimo veščine in kompetence, ki jih lahko uporabljamo tako v poklicnem kot osebnem življenju.

Avstrija in paradoks na trgu dela: številni brezposelni, primernega kadra pa ni
11. 09. 2020 10.15Trenutno je v Avstriji več kot 410.000 oseb brezposelnih, septembra naj bi jih brez dela ostalo dodatnih 80.000 oseb. Ob tem je 400.000 delavcev zaposlenih za skrajšani delovni čas. Kako potem, da primernega kadra ni?

Za isto delo v Nemčiji, Avstriji, Italiji enkrat višja plača
11. 09. 2020 08.16Med pandemijo covid-19 smo znova spoznali, kako pomembno je dobro zdravstvo in kako kadrovsko podhranjen je naš sektor zdravstva in nege. A ne le v Sloveniji, tudi drugod po Evropi v času, ko bojujemo bitko proti virusu, bolnišnice in domovi za starostnike mrzlično iščejo nove kadre. Pa je tujina še vedno privlačna za slovenske delavce?