izobraževanje zaposlenih

Delodajalci že iščejo kader za poklice prihodnosti
26. 02. 2024 06.35Tudi Slovenija se sooča z zanimivimi premiki na trgu dela. Kljub rahlemu upadanju števila prostih delovnih mest in povečanju brezposelnosti, vlada optimizem z nadaljevanjem rasti zaposlenosti. Bolj iskani ostajajo poklici v gradbeništvu, zdravstvu, socialnem varstvu, predelovalnih dejavnostih in izobraževanju, delodajalci pa že iščejo kader za tako imenovane poklice prihodnosti.

Kaj vse je treba vedeti ob preoblikovanju s.p. v d.o.o.?
09. 02. 2024 07.47Večina običajno začne poslovno dejavnost opravljati kot s.p. Sčasoma pa lahko posel "preraste" samostojnega podjetnika in ob povečanem obsegu poslovanja, višjih prihodkih in končnih dobičkih je smiselno razmišljati o preoblikovanju v d.o.o. Preverite, kdaj in zakaj se izplača prenos, kako poteka postopek in kakšni stroški lahko nastanejo!

Zdravje na delovnem mestu: Kako izboljšati delovne pogoje in spodbuditi zdrav način življenja pri zaposlenih?
06. 02. 2024 04.32Vsi se zavedamo, da preživimo velik del svojega življenja na delovnem mestu, zato je pomembno ustvariti okolje, ki spodbuja zdravje in dobro počutje zaposlenih. Kateri so torej dejavniki, ki vplivajo na zdravje zaposlenih?

Je tudi vaš delodajalec med tistimi, ki bodo v prvi polovici leta zvišali plače?
19. 01. 2024 09.34V prvi polovici leta povišanje plač napoveduje 56 odstotkov slovenskih delodajalcev, je objavila agencija za zaposlovanje Manpower Slovenija. Največji dvig plač napovedujejo delodajalci v panogi znanosti in izobraževanje. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je precej manjša kot lani in znaša +42,41 odstotka (lani +54,49 odstotka).

V katerih evropskih državah so plače najvišje in kje so najnižje?
04. 12. 2023 05.00Švica in Islandija sta državi z najvišjimi plačami v EU in EGP, Bolgarija in Romunija pa imata najnižje plače.

Iščejo kadre z znanjem o trajnosti
18. 09. 2023 09.18Delodajalci vse pogosteje iščejo kandidate z znanji in spretnostmi, potrebnimi za razumevanje odnosov in iskanje kompromisov med izzivi povpraševanja po energiji in ustvarjanju prihodkov na eni ter ohranjanjem okolja, spodbujanjem tehnoloških inovacij in ustvarjanjem družbenih koristi na drugi strani.

Drago Švajger: Takšne naravne katastrofe nam odvzamejo veliko moči
11. 09. 2023 04.45Vse hitrejši sodobni tempo in boj za obstanek na trgu dela povzroča ogromno skrbi v podjetjih, še posebej tistih, ki jim poplave niso prizanesle in so za seboj pustile nepredstavljive posledice. Kaj se bo zgodilo, ali bo naše podjetje obstalo, kako bo z delovnimi mesti, krediti ... Je le nekaj vprašanj, ki se nam nehote vsiljujejo v naše misli. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

VIDEO: Starši vrtčevskih otrok v Ljubljani so v šoku! Obetajo se drastične podražitve
06. 09. 2023 09.02Ljubljanski mestni svetniki bodo na septembrski seji med drugim odločali o povišanju cen vrtcev, saj je v zadnjih dveh letih prišlo do izrazitega povečanja stroškov v vrtcih. Občina bi programe v vrtcih podražila za 27 odstotkov, starši pa bi zaradi uvedbe draginjske subvencije v povprečju plačevali 15 odstotkov več, je razvidno iz gradiva. Starši upajo, da se to ne bo zgodilo ...

Vitko poslovanje, drugi del: prepoznavanje odpadkov v procesih
14. 08. 2023 04.45V drugem delu serije o vitkem poslovanju bomo kategorizirali odpadke v različne tipe odpadkov in opisali vsak tip odpadka. S tem znanjem lahko takoj začnete izboljševati procese na vašem delovnem mestu ali v vašem podjetju, tako da prepoznate in odstranite katerega od prepoznanih odpadkov.

Dolgotrajna bolniška odsotnost: kako se vrniti na delo?
10. 07. 2023 05.00Zaposleni se ob hujših zdravstvenih težavah, stresu, skrbeh, podrti rutini in finančnih izzivih soočajo še s strahom in negotovostjo. Vrnitev v službo po daljši odsotnosti nikdar ni enostavna, je pa neizpodbitno, da je ključno sodelovanje in razumevanje vseh ključnih deležnikov – tako zaposlenega z delodajalcem kot tudi s sodelavci.

Preverite, kaj storiti, če imate dovolj in si želite sprememb
06. 07. 2023 05.00Različni so vzroki, zakaj se nekdo odloči menjati poklic, kariero in službo. Lahko ga vodi želja po novih izzivih, po uresničitvi sanj, višji plači, boljših delovnih pogojih, razlog so lahko naveličanost, slabi odnosi pri prejšnjem delodajalcu, nizko plačilo, nezaposljivost na trgu dela, zdravstvene težave ... Prekvalifikacija lahko poteka na različne načine: v obliki formalnega svetovanja, tečaja, delavnice, veliko pa obenem pomaga karierno svetovanje.

Poglejte, koliko moških poučuje v osnovnih šolah
19. 06. 2023 08.56V osnovnih šolah je zaposlenih 18.610 učiteljev in učiteljic.

Vse te napake so odkrili na plačilnih listah zaposlenih
23. 05. 2023 11.44Ko so v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pregledali okoli 200 plačilnih list zaposlenih, so odkrili kar nekaj napak. Poglejte, katere in kako jih lahko odkrijete tudi sami.

Kako lahko optimiziramo svoje delo?
14. 03. 2023 04.00Včasih se trudimo preveč, a rezultati, ki si jih želimo, vseeno izostajajo. Takrat ni odveč, da razmislimo tudi o tem, ali bi lahko še kako drugače optimizirali svoje delo. Za vas smo pripravili nekaj učinkovitih in preprostih nasvetov, s katerimi si lahko pomagate in postanete bolj uspešni pri vsakodnevnih izzivih, ki jih imate.

Ne boste verjeli, kam odhajajo učitelji ...
09. 03. 2023 04.00V Sloveniji primanjkuje od 4000 do 5000 učiteljev na osnovnih in srednjih šolah, po pogovorih z vodstvi šol ocenjujejo v SVIZ. Največje je pomanjkanje učiteljev matematike, fizike, računalništva, kemije in tehnike ter za poučevanje strokovno teoretičnih predmetov, izvajanje praktičnega pouka in dodatno strokovno pomoč. Nanizani se raje odločajo za bolje plačane službe v gospodarstvu, vodstva šole pa kadrovsko stisko rešujejo z zaposlovanjem študentov in nadomeščanjem učiteljev brez ustrezne strokovne izobrazbe.

V podjetju opravljali prakso, sedaj pa zasedajo vodilna delovna mesta
17. 11. 2022 03.15Najboljše napovedi in možnosti za takojšnjo zaposlitev po zaključku študija si lahko ustvarite tudi sami. Zato že med šolanjem pišite podjetjem iz panoge in se jim ponudite za opravljanje prakse.

Lek prejemnik najvišjih nacionalnih priznanj za inovacije
22. 09. 2022 09.45Družba Lek, ki je del Novartisa, je prejela zlato in srebrno nacionalno priznanje za inovativne dosežke, ki jih podeljuje Gospodarska zbornica Slovenije. Zlato nacionalno priznanje je družba prejela za razvoj generične verzije ferumoksitola, ki se uporablja za zdravljenje anemije, srebrno priznanje pa si je prislužila za prebojni pristop k razvoju podobnih bioloških zdravil. Lekovi strokovnjaki so v 20 letih, odkar Gospodarska zbornica Slovenije podeljuje nacionalna priznanja za inovacije, prejeli skupno 13 zlatih priznanj.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Kako najlažje doseči svoje karierne cilje?
30. 03. 2022 14.00Hitre spremembe na trgu dela in razvoj tehnologije od vseh generacij zahtevajo nenehno izpopolnjevanje različnih znanj. Da bi se lahko v poslovnem okolju, v katerem delujete, karierno razvijali in si s tem omogočili tudi varnejšo prihodnost, je nujno razmisliti o kakovostnem dodatnem izobraževanju, s katerim si zagotovite ustrezno formalno izobrazbo in tako izkoristite lastne potenciale ter uresničite svoje karierne cilje.

Za izobraževanje otrok so pomembni že vzgojitelji v vrtcu
27. 01. 2022 04.45V osnovnih šolah še naprej prevladujejo učiteljice. Šele na terciarni ravni izobraževanja je med zaposlenimi več moških. Pri izobraževanju otrok pa imajo poseben pomen tudi vzgojitelji v vrtcih, saj se to začne že tam.

Subvencioniran skrajšani delovnik: to načrtuje vlada
11. 01. 2022 04.45Slovenija se je skozi koronsko krizo doslej prebila brez pretresov na trgu dela, zaslugo za to pa imajo tudi ukrepi, kot je bil subvencioniran skrajšani delovnik, ki je ohranil okoli 53.000 delovnih mest in k uvedbi katerega ob slabšanju razmer te dni znova pozivajo v turizmu. Vlada sicer do konca leta načrtuje stalno tovrstno krizno shemo.

Začel se je boj za vsakega zaposlenega
29. 09. 2021 05.00Med tistimi podjetji, ki trepetajo in se borijo za zadostno število delavcev, je tudi Amazon. Zato so vodilni sprejeli nekaj konkretnih sprememb, s katerimi želijo privabiti nove in zadržati že zaposlene.

Ali je treba v pisarnah nositi zaščitne maske?
24. 09. 2021 05.00Zaposleni morajo nositi zaščitne maske v skupnih prostorih, torej na hodnikih, v sejnih sobah, na straniščih in drugod, kjer se srečuje več oseb. Ali jih morajo nositi tudi v pisarnah, je odvisno od ocene tveganja. Preverite, kakšne so kazni za kršitelje, tako za zaposlene kot tudi za delodajalce!

Tako nadomestilo plače pripada zaposlenim staršem, ko je otrok v karanteni
21. 09. 2021 08.33Zaposleni lahko dobijo nadomestilo plače za otroke, ki jim je odrejena karantena. V katerih primerih jim pripada, za koliko stare otroke in za koliko časa ter kolikšno je nadomestilo prihodka? Preverite!

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

Kako se bodo otroci šolali v novem šolskem letu?
15. 07. 2021 05.00"Pred jesenjo smo še vedno v popolni negotovosti in brez ukrepov," pravijo v sindikatu šolnikov in dodajajo, da pristojna ministrica nadaljuje s popolnim ignoriranjem praktikov ter da sindikata tudi tokrat ni vključila v razprave in analize o pravkar končanem šolskem letu, prav tako ne v načrtovanje prihajajočega šolskega leta.

Slovenija: zato so delavci prijavili delodajalca
15. 06. 2021 08.33V Sloveniji počasi narašča število precepljenih, sorazmerno pa počasi upada število dnevnih testiranj. Glede na predpise namreč velja, da se zaposlenim, ki so covid-19 preboleli ali so se cepili, ni treba testirati. Kaj pa je s tistimi, ki so se cepili v tujini s cepivi, ki pri nas še niso v uporabi?

Se ženske res ne vidijo v tem poklicu, ali je to zgolj mit?
02. 06. 2021 08.41Pomanjkanje žensk v informacijskih tehnologijah je dobro dokumentiran in znan problem. Čeprav osnove programiranja postajajo del funkcionalne pismenosti in povpraševanje po kadrih na področju znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike vsako leto naglo raste, večina deklet med 13. in 17. letom starosti izgubi zanimanje za računalništvo. Kako pri dekletih in ženskah zbuditi zanimanje za ta poklic?

Večji delodajalec napotuje zaposlene na testiranje v občino, kjer živijo, ker je tako test brezplačen. Potnih stroškov pa ne plača
30. 04. 2021 07.37Pred praznikom dela smo preverili, kako je z delavskimi pravicami v času korone. Številnim delavcem so bile v zadnjem letu kratene pravice. Inšpektorji in sindikalisti so največ kršitev zaznali pri izplačilu plač in odrejanju dopustov, pa tudi pri nezakonitem prenehanju pogodb. Inšpektorji so lani izrekli za več kot štiri milijone evrov glob. Trend kršitev pa se nadaljuje tudi letos.

Odsotnost z dela zaradi višje sile: koliko nadomestila dobite?
31. 03. 2021 05.00Tako ukrep nadomestila plač delavcem zaradi odrejene karantene kot ukrep nadomestila plač zaradi nemožnosti opravljanja dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva in ustavitve javnega prevoza sta bila podaljšana, in sicer do 30. junija 2021.