javni

Ko je kriza, naj bo kriza za vse. Ali ko "voditelji jedo zadnji"
28. 04. 2020 08.53Kriza zaradi koronavirusa je prizadela cel svet. Na milijone ljudi je ostalo brez služb. Mnogi zaposleni so doma na čakanju ali delajo od doma, ogromno so jim znižali plačo. Številne panoge so čez noč obstale, nafta je padla pod nič, na svetovnih borzah divja vihar. V modernem svetu ne pomnimo take negotovosti in nihče si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala kriza. Poznavalci celo pravijo, da najhuje šele sledi, in nihče v resnici ne ve, kaj prinaša jutri. Veliko podjetij je zaprlo vrata, proizvodnja je močno okrnjena ... In ponekod so se najprej solidarnostno "žrtvovali" na vrhu.

Kaj krije zdravstveno zavarovanje v tujini za čas pandemije?
26. 03. 2020 06.45Številni Slovenci so po razglasitvi pandemije še vedno v tujini in morda se nekateri ne bodo mogli vrniti. Preverite, kaj krije zdravstveno zavarovanje v tujini za časa pandemije in kaj storiti, če se vam izteka?

Zdravstvenim delavcem ponujajo zastonj stanovanja
18. 03. 2020 15.14Zdravstveni delavci so v polnem pogonu. Nekateri se na delovno mesto vozijo iz oddaljenih krajev. Sedaj je to za nekatere še bolj stresno, saj je javni promet začasno prepovedan, doma pa je le eno osebno vozilo. Kako na delo? S kom na delo, da se na poti ne okužiš? Kako jim lahko pomagamo?

Kako mi je koronavirus prekrižal načrte in zakaj je to morda dobro
17. 03. 2020 21.32Ta teden bi morala odpotovati nazaj v Združeno kraljestvo, kjer živim zadnjih nekaj mesecev. A sem "obtičala" v Sloveniji. Besedo sem postavila v narekovaje, zato ker je tudi tukaj moj dom, torej mi ni nič hudega. Priznam pa, da sem tudi sama zadnje dni tehtala, ali je sploh pametno, da potujem v teh časih, čeprav v mojem primeru to ne bi bilo turistično potovanje, pač pa bi se vrnila "domov".

Zdravniku, ki bi odobril lažno bolniško, grozi zapor
13. 03. 2020 06.28Zdravniku, ki zavestno izda lažno zdravniško spričevalo ali drugo zdravniško potrdilo, grozi triletna zaporna kazen. A bolj kot izdajanje lažnih bolniških s strani zdravnikov je v Sloveniji problem zloraba bolniških s strani zaposlenih.

Slovenija: med bolniško smučal v mondenem letovišču
10. 03. 2020 08.18Zaposleni je sporočil, da doma leži, v resnici pa je smučal v mondenem letovišču. Delavec naj po bolniškem redu ne bi mogel dvigniti roke nad višino ramena, dejansko pa je opravljal težka gradbena dela na strehi. Imeli smo tudi primer, ko je imel zaposleni predpisano strogo mirovanje, vsak teden pa je prodal tri vozila na avto sejmu, se spominja detektivka Bernarda Škrabar.

Pet študentov odkrito o študiju v tujini
04. 03. 2020 08.05Združeno kraljestvo je znano po enem najboljših izobraževalnih sistemov na svetu, tam so tudi nekatere najbolj priznane univerze. Študij v tej državi zato ponuja dobra izhodišča za kariero na mednarodni ravni. Med več kot dvema milijonoma študentov na Otoku je tudi več sto slovenskih študentov. Z nekaterimi od njih smo se pogovarjali o njihovih razlogih za študij v tujini in dozdajšnjih izkušnjah. Se bodo po končanem šolanju vrnili domov?

Zaskrbljujoče zgodbe mladih zdravnikov, ki delajo v britanskem javnem zdravstvenem sistemu
02. 03. 2020 08.33Britansko zdravstvo je v zadnjem desetletju padlo v hudo krizo, brexit pa bi lahko stanje še poslabšal, saj so že zdaj skušali kadrovsko podhranjenost krpati z delovno silo iz tujine. V javnost so pricurljale številne zgodbe izčrpanih zdravnikov, ki jih grdo gledajo že, če si vzamejo odmor za požirek vode. Neka mlada zdravnica pa je morala delati kljub spontanemu splavu, ki se ji je zgodil med službo. Kakšne izkušnje z britanskim zdravstvom pa imajo slovenski zdravniki?

Kraji, kjer boste uživali za slabih 30 evrov na dan
22. 02. 2020 08.09Ne veste, kam bi šli na dopust? Potem si poglejte nekaj predlogov, ki so prijazni do vaše denarnice.

Vsi v javnem sektorju upravičeni do dodatnega dneva dopusta na leto za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let
22. 02. 2020 07.40Sedaj so do tega upravičeni vsi uslužbenci javnega sektorja in ne le nekateri.

Ali štipendija za deficitarne poklice vpliva na višino otroškega dodatka?
04. 02. 2020 15.54Štipendije za deficitarne poklice so namenjene dijakom, ki se izobražujejo za poklice, za katere na trgu dela ni dovolj kadra glede na potrebe delodajalcev. Višina mesečne štipendije znaša 102,40 evrov, štipendijo pa je mogoče prejemati z vsemi štipendijami, razen s kadrovsko.

To je pametno preveriti pred vpisom na fakulteto
04. 02. 2020 09.01Preverite, kaj pomeni za študenta, če med študijem odvzamejo akreditacijo njegovi fakulteti! Na Nakvisu so razložili, kakšne možnosti ima.

Novi virus azijske borze obarval rdeče
23. 01. 2020 09.01Azijske borze so v rdečih številkah. Tokrat zaradi novega virusa, ki se širi na Kitajskem in čez njene meje.

43 odstotkov stanovanjskih enot v lasti upokojencev
03. 01. 2020 14.24V Sloveniji je 43 odstotkov stanovanjskih enot v lasti upokojencev, pri čemer je večina teh stanovanj dotrajanih in po površini predimenzioniranih za enočlanska gospodinjstva. Obstaja 162.000 stanovanj, v katerih živi ena oseba, s povprečno površino 64 kvadratnih metrov.

Vam gre preveč dotikanja na delovnem mestu na živce?
03. 01. 2020 09.10Brez pretiravanj lahko rečemo, da prostor na delovnem mestu sčasoma postane naš drugi dom, saj tam preživimo vsaj 40 ur na teden. Nič čudnega torej ni, da nam okolje postane domače, udobno, sproščeno – včasih celo preveč. Vse to s seboj prinese tudi zabrisane meje med sodelavci, zlasti ko govorimo o osebnem prostoru. Vsak posameznik ima svoje meje, ki jih je treba spoštovati, če si želimo vzpodbujati varno, udobno in produktivno delovno vzdušje.

Maja Tomanič Vidovič: V podjetništvu moraš biti malo bojevnika
28. 11. 2019 08.47Kam gre podjetništvo? "V porastu so "zelene tehnologije", socialno naravnana podjetja za zdravo in varno starost, za zdrava mesta in vasi, za zdravo rast in razvoj otrok. Torej, skupine socialnih podjetij, ki se ukvarjajo z zdravim načinom življenja družbe kot celote," pravi prva ženska Slovenskega podjetniškega sklada.

Plača 1100 evrov, najemnina pa 700 evrov ali več
27. 11. 2019 12.00Ko se pogovarjamo, ali se izplača kupiti stanovanje ali ga najeti, pogosto pridemo do sklepa, da je v Sloveniji nakup za marsikoga še vedno ljubša možnost. Najemnine namreč gredo v nebo in pogosto krepko presegajo obrok kredita, poleg tega pa, če najemamo stanovanje na trgu, živimo v negotovosti. Nikoli namreč ne vemo, kdaj se bomo morali iz stanovanja izseliti, lastniki pa vse pogosteje najemnino dvigujejo kar ob vsakoletnem podaljšanju najemne pogodbe.

UI: Je strah pred izgubo službe upravičen?
22. 11. 2019 08.02Do 2022 bo vaš pametni telefon vedel več o vaših čustvih kot vaši družinski člani, je poudaril Pawel Bialka iz Gartnerja. Se tega veselite ali vas je strah?

'Srbija na Norveško pošilja ljudi, Slovenija blago'
23. 10. 2019 09.01Kaj je država brez ljudi? S čim naj se ukvarjajo državljani: s politiko, kreganjem in delitvami, ali s tem, kako uspeti kot družba?

Preverite, kdaj bodo vse slovenske kartice brezstične
17. 10. 2019 08.50Velika večina Slovencev že ima brezstične kartice. Preverite, koliko stane, če bi vam banka na lastno željo zamenjala stično, in ali vam lahko res "ukradejo" podatke z nje, če jo nosite v denarnici v žepu!

Koliko našega denarja gre zasebnim fakultetam in kdo nadzoruje porabo?
09. 10. 2019 09.40"Polni žepi javnega denarja". S tem naslovom članka je novinar Mladine Vasja Jager razkril nekatere "zanimivosti" o koncesijah, ki jih prejemajo zasebne fakultete.

Spremenile se bodo cene cestnin na hrvaških avtocestah
14. 09. 2019 10.16Javni podjetji Hrvatske autoceste (Hac) in Autocesta Rijeka–Zagreb (ARZ) bosta opolnoči ukinili desetodstotno redno sezonsko podražitev cestnin na avtocestah, za katere skrbita.

Koliko stane helikoptersko reševanje doma in v tujini?
09. 09. 2019 11.06Slovenija iz javnih sredstev krije tudi stroške helikopterskih prevozov v bolnišnico oz. med bolnišnicami znotraj države. Če Slovenec zaradi zdravstvenega stanja potrebuje helikopterski prevoz iz tujine v Slovenijo, pa bo moral zanj plačati iz svojega žepa, razen če ima sklenjeno ustrezno zavarovanje z dovolj visokim kritjem.

Dijaki, pozor! Le še danes lahko oddate vlogo za Zoisovo štipendijo
06. 09. 2019 10.01Dijaki lahko samo še danes oddajo vlogo za Zoisovo štipendijo. Kdaj pa je zadnji rok za študente?

Predsodki o starejših delavcih: So pač ... stari.
03. 09. 2019 10.48Starejši zaposleni so lahko vir delovnih in življenjskih izkušenj, so zvesti podjetju, znajo širše razmišljati in imajo široko socialno mrežo, predvsem pa lahko to znanje prenašajo na mlajše. Dejstvo, da so starejši, pa nekateri vidijo kot velik minus.

Toliko bodo višji dodatki za nočno, nedeljsko in praznično delo
01. 09. 2019 17.32Vlada je lanskega decembra s sindikati javnega sektorja sklenila, da se bodo s 1. septembrom povišali dodatki za nočno, nedeljsko in praznično delo. Sedaj je sporazum stopil v veljavo.

Predsodek starejših: Mladi nič ne znajo
28. 08. 2019 09.14Predsodki na delovnem mestu so pogosti, še posebej med starejšimi in mlajšimi zaposlenimi. Pomembno je, da si znajo prisluhniti. Kaj pa je tisto, kar bi morali mladi v svojih dvajsetih že vedeti in obvladati?

Nov stanovanjski zakon: takšne bi bile spremembe pri upravljanju večstanovanjskih stavb
26. 08. 2019 09.37Novi stanovanjski zakon bi prinesel tudi spremembe pri upravljanju večstanovanjskih stavb. Za kakšne spremembe gre?

V zasebnem sektorju na nogah: 'Gre za diskriminacijo otrok in staršev, ki so zaposleni v zasebnem sektorju'
26. 08. 2019 08.08Približuje se prvi šolski dan in nekateri zaposleni v zasebnem sektorju še vedno ne vedo, ali jim bo delodajalec dovolil pospremiti prvošolčka v šolo.

Bi kupili stanovanje, pa nimate poroka? Tako naj bi bilo po novem
25. 08. 2019 09.35Spremembe, ki jih bo prinesel stanovanjski zakon: z državnim jamstvom bodo do stanovanjskega posojila prišli tudi prekarci.