koliko se dela

Nataša Kovačević: Ni pomembno, koliko ovir ti podtakne življenje, ampak kako jih premagaš
24. 03. 2022 04.45Nekdanja štipendistka Inštituta Jožef Stefan, doktorica kemijske znanosti, prejemnica naziva Inženirka leta 2021, vodja projektov na oddelku za raziskave ... Nataša Kovačević je ena najuspešnejših inženirk pri nas in je lahko zgled mnogim, še posebej mlajšim generacijam deklet, ki šele razmišljajo o inženirskem poklicu.

Tudi to se dogaja: dajo odpoved, ker delajo premalo
10. 03. 2022 05.00Delali so krajše delovnike, zaslužili so manj, kar pa je vodilo v nezadovoljstvo.

Pomembna sprememba pri uporabi mobilnih telefonov
09. 03. 2022 05.00Raba mobilnih telefonov v Evropi se je v zadnjem desetletju povečala za kar 84 odstotkov. Uporabljali naj bi jih več kot 17 ur na teden, in sicer predvsem za brskanje po svetovnem spletu in družbenih omrežjih. Prav zato pri izbiri mobilnega paketa nismo več tako pozorni na število zakupljenih minut za pogovore in SMS-sporočil, temveč bolj na velikost prenosa podatkov. Preverili smo, ali in kako so se na te spremembe potrošniških navad odzvali mobilni operaterji.

V najbogatejših državah sveta se dela najmanj. Kako je v regiji?
03. 03. 2022 04.45Ste tudi vi med tistimi, ki verjamejo, da se v razvitih in bogatih državah dela več? Zadeve niso tako preproste. Poglejte, zakaj.

Šefi vse bolj vohunijo za tistimi, ki delajo od doma
02. 03. 2022 04.45Delo od doma ni nikakršna novost, saj obstaja, vse odkar smo razvili računalnike, zaradi pandemije covida-19 pa se je ta vrsta dela v zadnjih dveh letih močno razširila. Tudi zdaj, ko se pandemija umirja, številna podjetja ostajajo pri takšnem načinu dela ali pa se odločajo za hibridni način, a ob tem obstajajo šefi, ki dvomijo o svojih zaposlenih in njihovi produktivnosti doma.

Martin Korošec: Kjer je vaš čas, je vaš denar
28. 02. 2022 10.12Radovednost nas žene naprej, zato se ne zapirajte pred novimi izzivi in znanji, če si želite uspeha. Opremite se s pogumom, samozavestjo in se odločite za akcijo. Tako preprosto je lahko. O številnih priložnostih na spletu, novih trendih, ustvarjanju lastne blagovne znamke, dobi influencerstva in še in še, smo se pogovarjali tudi z Martinom Korošcem.

Ginekologija na primarni ravni – sistem je še vzdržen, a koliko časa?
21. 02. 2022 04.45Matematično gledano je v Sloveniji dovolj ginekologov na primarni ravni. A iz zdravniških krogov je že vrsto let slišati svarila o stagniranju sistema, preobremenjenosti in staranju kadra, ki ga mladi ne bodo nadomestili.

"Ne bi smeli kaznovati podjetnikov, ki so kljub epidemiji uspešno poslovali"
31. 01. 2022 08.13V epidemiji covid-19 je država predvidela denarno pomoč za podjetja in podjetnike, zdaj pa jo morajo številni vračati. Pri določenih se je namreč naknadno ob računanju letnih prihodkov izkazalo, da niso upravičeni in da morajo povrniti denar, saj so bili njihovi poslovni rezultati boljši od predvidenih. Mnogi svarijo, da so ogrožena delovna mesta, da pomoči ne zmorejo povrniti, da se lahko znajdejo v likvidnostnih težavah. V interesnih združenjih opozarjajo in predvsem poudarjajo, da ne bi smeli "kaznovati" tistih, ki so kljub epidemiji poslovali uspešno.

Zaposleni pregorevajo – bo tudi letos premik rokov za obračune in poročila?
26. 01. 2022 04.45"Zaposleni v računovodskih servisih pregorevajo, zbolevajo in pogosto delajo od doma bolni. Čuvajo in učijo bolne otroke in otroke v karanteni ter obenem še delajo. Delajo podnevi, ponoči, čez vikende in praznike. Tako je stanje pri računovodskih servisih in verjetno tudi kje drugje," opozarjajo v Zbornici računovodskih servisov in pozivajo k premiku rokov za oddajo letnih poročil in davčnih obračunov. Na finančnem ministrstvu, kjer so prejeli več prošenj za podaljšanje rokov, zadevo preučujejo.

Se bodo delavci sploh še kdaj vrnili v gostinstvo?
20. 01. 2022 04.45Prejšnji mesec smo na Cekin.si preverili, kako hudo je pomanjkanje varilcev na slovenskem trgu, januar pa smo namenili kadru v gostinstvu. Tega je bilo težko dobiti že pred epidemijo, sedaj pa je na trgu zelo hudo. Kader (natakarji, kuharji, kuhinjski pomočniki in drugi) je pod pritiski koronakrize "migriral" v druge panoge. Kako množično? Se bodo delavci sploh še kdaj vrnili v gostinstvo? Kako hudo je na terenu in kako reševati te težave?

Kako bodo potekali informativni dnevi?
18. 01. 2022 04.45Letos bodo informativni dnevi za dijake, ki se odločajo o študiju, potekali 11. in 12. februarja. Kako sprejeti tako pomembno odločitev, da bo prava?

Najpogostejša vprašanja na razgovoru
12. 01. 2022 04.45Se pripravljate na zaposlitveni razgovor? Potem preverite, katera so najpogostejša vprašanja, ki jih kadrovniki postavijo kandidatom.

Koliko in na kakšen način bodo po novem obdavčene kriptovalute?
10. 01. 2022 04.45V Sloveniji trenutno ni podatkov o obsegu trgovanja s kriptovalutami in fizična oseba se lahko kljub zaslužku izogne plačilu davkov. A obetajo se spremembe. Po prvem predlogu je bila predvidena 10-odstotna obdavčitev fizičnih oseb ob vnovčitvi 15.000 evrov v koledarskem letu, po prejetih pripombah pa pripravljajo novo različico predloga zakona.

Tako visoka naj bi bila minimalna plača 2022
05. 01. 2022 15.31Minister Janez Cigler Kralj je predlagal, da se minimalna plača zviša za 4,9 odstotka. Koliko to znaša v bruto znesku, preverite v članku.

Koliko starega dopusta vam je še ostalo?
30. 12. 2021 04.45Nekaterim je ostalo še veliko dni dopusta, tudi iz leta 2020, saj ga zaradi epidemije niso mogli porabiti.

Tako iskani so, da jih delodajalci tudi 'kradejo' drugim podjetjem
22. 12. 2021 04.45Marsikdo meni, da so varilci navadni delavci, ki pač malo ... varijo. Splošno mnenje o tem poklicu je v družbi izredno popačeno. Da bi nekdo postal dober varilec, potrebuje redna izobraževanja, ki se ne nehajo z zaposlitvijo. Potrebuje veliko vaje, potrpežljivosti, osredotočenosti, dober občutek za varnost ... Da o rednem spremljanju novosti, ki se na področju varjenja odvijajo, sploh ne govorimo.

Ta poklic je na 3. mestu poklicev, za katere imajo delodajalci največ težav pri iskanju kadra
20. 12. 2021 04.45Delodajalci so za naslednjega pol leta predvideli, da bodo potrebovali 1.332 varilcev. Slednji so na četrtem mestu po pogostosti napovedanih zaposlitev. Zavod za zaposlovanje bo še naprej izvajal programe, s katerimi se lahko brezposelni prekvalificirajo v varilce. Kako pa težave z iskanjem izkušenih varilcev rešujejo v podjetju Akrapovič? Preberite, kaj so povedali za Cekin.si.

Lani 1800, letos pa že 2250 evrov bruto. Katero podjetje tako nagradi zaposlene?
01. 12. 2021 04.45Podjetje, ki svojim zaposlenim vedno nameni visoke božičnice. Kakšna je bila višina božičnice lani in kakšna je letos? Kdo jo je že dobil in kdo še čaka?

Bezosova nekdanja pomočnica razkrila, kako je dobila službo
25. 11. 2021 04.45Dve vprašanji in služba je bila takoj njena. Kako ji je to uspelo?

Tudi te položnice bodo višje
22. 11. 2021 05.00Etažni lastniki bodo imeli zaradi uvajanja vodenja sredstev rezervnih skladov na ločenih fiduciarnih računih za vsako stavbo posebej bistveno višje stroške, saj sta odpiranje in vodenje računov povezana z neprimerljivo večjimi stroški, kot je npr. vodenje enega skupnega računa, opozarjajo v Združenju upravnikov nepremičnin. Obenem se nakazujejo višji stroški vodenja računov, kot so denimo prilivne in odlivne provizije, težavo pa predstavljajo tudi ležarine.

Katero ogrevanje bo najcenejše na dolgi rok?
12. 11. 2021 04.30Kurilna sezona, ki bo trajala med 210 in 240 dni, je v polnem zamahu. Zaradi znatnih podražitev energentov, ki se odražajo na položnicah, marsikdo resno razmišlja in išče cenejše možnosti ogrevanja. Prav ima, saj je skrajni čas za spremembo. Kaj je treba vedeti in pretehtati pred dokončno odločitvijo ob morebitni menjavi ali vzpostavitvi kurilnega sistema v novogradnji, je razložil energetski svetovalec mreže ENSVET Ludvik Hriberšek.

Četrtek je novi ponedeljek. Zakaj?
04. 11. 2021 09.53Če ste se z nadrejenim dogovorili o fleksibilnem urniku ter se lahko sami odločite, katere dneve boste prisotni na delovnem mestu, potem bodite pozorni na to, kateri dan v tednu boste izbrali za odhod v podjetje.

V kaj se ob višji inflaciji izplača vlagati denar?
02. 11. 2021 04.45Se v turbulentnih časih covida-19, visoke inflacije in rasti cen sploh izplača varčevati ali investirati? V kaj se trenutno kljub vsemu izplača vložiti dodaten denar in kaj mora vedeti posameznik kot varčevalec in vlagatelj? Odgovarjata finančna svetovalka Katja Bogataj Kopriva in analitik Lojze Kozole.

To je dobro vedeti pred vzpostavitvijo spletne trgovine
15. 10. 2021 04.30Prepričanje, da moraš biti na spletu, sicer v poslovnem svetu dandanes ne obstajaš, se je v epidemiji izkazalo še za bolj resnično in pravilno. Številne trgovine so bile kar nekaj časa zaprte in trgovci so se razdelili na spletne in fizične. Prvi so lahko dokaj nemoteno delovali in prodajali, medtem ko so drugi čez noč ostali brez kupcev. Nekaj se jih je prilagodilo in sčasoma začelo poslovati po spletu, določeni pa so morali žal za vedno zapreti svoja vrata.

Podražitve in rekordno dolgi zamiki dobav, cene hiš pa v nebo
08. 10. 2021 05.00Globalni trend naraščanja cen in pomanjkanja osnovnih gradbenih materialov, proizvodov ter surovin se je začel lansko jesen, razlogov za to pa je več. Med poglavitnimi je seveda pandemija, ki pušča posledice na celotnem gospodarstvu. Tudi v gradbeništvu se ponudniki soočajo z znatnimi podražitvami in rekordno dolgimi zamiki dobav, vse našteto pa se odraža v cenah hiš, kar seveda občutijo tudi kupci.

'Ministrstvo in zbornica ne vesta, koliko zdravnikov specialistov je treba dodatno zagotoviti'
04. 10. 2021 10.15Računsko sodišče je ugotovilo, da ministrstvo za zdravje in zdravniška zbornica od začetka leta 2008 do konca septembra 2019 nista poskrbela za ugotavljanje dejanskih potreb po zdravnikih niti za ugotavljanje razlogov za pomanjkanje po posameznih specialnostih. Tako nista mogla poskrbeti za to, da bi se uspešno odpravljali razlogi za pomanjkanje.

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline
01. 10. 2021 05.00V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

(Ne)lahkotnost bivanja vplivnežev
30. 09. 2021 12.50Brezskrbno življenje, luksuzni hoteli in restavracije, eksotična potovanja, draga oblačila in modni dodatki ... Instagram je poln tako imenovanih vplivnežev, ki ustvarjajo vtis, da dejansko vse to živijo vsak dan. A kako resnično in pristno je to? Koliko zaslužijo, na kakšen način služijo in kdo sploh je vplivnež?

Zakaj me tega ni nihče naučil?
27. 09. 2021 08.22Ali tudi vi pripadate tisti generaciji, ki je sledila stavku "Učiti se, učiti se in še enkrat učiti se"? Odlično, a kaj, ko so nas pozabili naučiti, kako se učiti. Še dobro, da sem brihtna glavca, ki se zna tudi sama obrniti. In da bom to znanje skušala predati tudi mojemu otroku.

Na mestu propadajočega samskega doma rastejo oskrbovana stanovanja
27. 09. 2021 05.00V Kranju se obetajo nova oskrbovana stanovanja za starejše, ki bodo zrasla na mestu, kjer je prej vrsto let propadal star objekt. Obenem načrtujejo tudi gradnjo novega doma upokojencev, saj je obstoječi vedno poln in so zanj dolge čakalne vrste.