kompetence

Slovenska podjetja: kako zaposlenim omogočajo miren prehod v upokojitev?
02. 04. 2025 02.38Prehod v upokojitev je pomembna življenjska sprememba, ki jo ljudje doživljajo različno – nekateri z veseljem in pričakovanjem, drugi z negotovostjo in strahovi. Sindikati se zavzemajo za ukrepe in predlagajo prilagoditve delovnih pogojev, razbremenitve, premestitve na lažja delovna mesta in postopno zmanjševanje delovnih ur. Čeprav večina slovenskih podjetij še ne izvaja sistematičnih priprav na upokojitev, je v zadnjih letih opaziti vse več posameznih dobrih praks, ki zaposlenim olajšajo prehod v novo življenjsko obdobje.

Kdo so 'broligarhi' in zakaj se jih svet z razlogom boji?
28. 01. 2025 04.27Ko so se na inavguraciji Donalda Trumpa zbrali najbogatejši ljudje na svetu, je završalo - to pa ni nič dobrega. Zakaj?

Prihodnost dela: Trendi zaposlovanja v letu 2025 in pozneje
13. 01. 2025 04.02Prihodnost dela v letu 2025 bo zaznamovana z avtomatizacijo, gig ekonomijo, hibridnimi modeli dela in poudarkom na mehkih veščinah. Nenehno učenje, raznolikost in vključenost ter prilagodljivo vodenje bodo ključni za uspeh.

Psihološki testi za zaposlitev in njihove skrivnosti
27. 12. 2024 15.47Psiholoških testov za zaposlitev je veliko, njihova naloga pa je pomagati delodajalcu pri izbiri kandidatov. Prav tako so testi lahko koristni za zaposlene. Preverite, kako.

V katerem primeru bi se zaradi dela preselili v drug kraj?
07. 11. 2024 04.59Preselitev zaradi dela in zaposlitve je lahko smiselna odločitev, če prinaša dolgoročne koristi za kariero, finančno stabilnost in osebno življenje. Kaj je o svoji osebni izkušnji s selitvijo dejal Matevž Korenč, produktni vodja v podjetju Sartorius BIA Separations?

Neverjetno, kaj vse ponujajo zaposlenim. Tudi zato spadajo med najboljše delodajalce v Sloveniji
14. 10. 2024 11.46V preteklosti so se podjetja osredotočala predvsem na finančne rezultate in produktivnost, danes pa je vse bolj prisotno zavedanje, da uspeh podjetja ne temelji zgolj na produktih in storitvah, temveč tudi na zadovoljstvu in dobrem počutju zaposlenih.

Iz hitrega tempa prestolnice se je preselil v mirno Ajdovščino
04. 10. 2024 04.35Kdaj je pravi trenutek za spremembo? To vprašanje si je zastavljal dr. Matevž Korenč, ko se je z družino odločil za korenito spremembo življenjskega okolja. Iz hitrega tempa prestolnice se je preselil v mirno Ajdovščino, kjer danes združuje družinsko življenje s svojo vlogo vodilnega inovatorja v biotehnološkem podjetju Sartorius BIA Separations. Odločitev, ki bi marsikoga presenetila, je zanj in njegovo družino postala pot do kakovostnejšega življenja in novih poklicnih priložnosti. V nadaljevanju članka dr. Korenč odkrito govori o izzivih in priložnostih, ki so ga spremljali na tej poti.

Če ne dobijo delavcev, spremenijo naziv poklica, da bo zvenel bolj prestižno
21. 08. 2024 05.09Delodajalci na konkurenčnem trgu dela nenehno iščejo nove načine strategije za privabljanje najbolj iskanih in najboljših kadrov. Ena izmed taktik je tudi uporaba prestižnih in prenovljenih nazivov poklicev v zaposlitvenih oglasih, ki se pojavljajo v želji povečati privlačnost delovnega mesta in obenem tudi ugled podjetja.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti IMD nazadovala
18. 06. 2024 08.28Slovenija se je letos na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD med 67 državami uvrstila na 46. mesto, kar je štiri mesta slabše kot lani. Svojo uvrstitev je sicer poslabšala večina evropskih držav. Najbolj konkurenčne države so Singapur, Švica in Danska, sledita Irska in Hongkong, so raziskavo povzeli v Spiritu Slovenija.

Toliko znaša povprečna urna postavka za študentsko delo
12. 06. 2024 11.37Na trgu se povečuje ponudba študentskih del, ki zahtevajo specifično znanje in veščine, ta dela pa so tudi najbolje plačana, so sporočili iz e-Študentskega servisa. Trenutno na trgu ponudba del presega povpraševanje mladih, kar vpliva na urne postavke.

Anketa: Ali bi morali v zaposlitvenih oglasih navajati tudi višino plače?
07. 06. 2024 08.54Včasih delodajalci v zaposlitvenem oglasu med drugim navedejo tudi predvideno plačilo in na Zavodu za zaposlovanje si prizadevajo, da bi podatek postal obvezen. A so prednosti in slabosti, kar je podrobneje obrazložila strokovnjakinja za kadre Laura Smrekar.

To morate vedeti o poletnem študentskem delu
03. 06. 2024 09.05Bliža se poletje, čas, v katerem lahko dodatno zaslužimo ali si naberemo najrazličnejše izkušnje. V nadaljevanju si lahko preberete vse, kar morate vedeti o poletnem študentskem delu.

Evropska sredstva za vavčerje in podporo zagonskim podjetjem
11. 04. 2024 10.37Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za spodbude malih vrednosti prek vavčerjev ter za razpis za zagotavljanje storitev za inovativne posameznike in inovativna zagonska podjetja. Evropski sklad za regionalni razvoj bo za vavčerje namenil 20 milijonov, za inovativna podjetja 1,2 milijona evrov.

Vse več delodajalcev pravi, da so pripravljeni zaposliti delavce brez univerzitetne izobrazbe
27. 03. 2024 04.53Brez izobrazbe, a z veliko znanja in veščin. Bi zaposlili takega delavca?

Pot šolanja ni nujno linearna
22. 03. 2024 07.57Mladi generacije Z so se rodili v svet spleta, digitalnih tehnologij, pametnih telefonov. Njihove običajne sanje niso več postati zdravnik, učitelj, gasilec. Ne ... Ob vstopu v odraslost razmišljajo drugače in nekateri med njimi bi radi postali vplivneži. Četudi na račun izobrazbe. Kako pa naj tedaj postopamo starši? Kako naj ravnamo, če otrok ne želi nadaljevati šolanja z idejo, da bo vplivnež in da bo služil denar z objavami na spletu? Svetuje dr. Lucija Čevnik.

Kdaj vam lahko delodajalec da odpoved?
19. 03. 2024 08.13Trg dela se v zadnjih letih korenito spreminja. Veliko naših staršev je bilo denimo celotno delovno dobo zaposlenih pri istem delodajalcu, kar je danes prej izjema kot pravilo. Poleg tega razvoj informacijske tehnologije in digitalizacija zahtevata nova znanja in kompetence, ki jih nekateri zaposleni nimajo, zato jih je upravičeno strah pred izgubo delovnega mesta. Nasploh je trg dela vse bolj fleksibilen, zato se splača zavarovati pravno zaščito v službi in tako poskrbeti, da si v primeru odpovedi pogodbe ali težav na delovnem mestu prihranimo vsaj finančne skrbi.

Nasveti in aplikacije za starejše, ki vam bodo poenostavili življenje
28. 02. 2024 04.04Medtem ko se mlajše generacije v digitalnem okolju znajdejo tako dobro kot ribe v vodi, pa digitalni svet za starejše, denimo naše babice in dedke, predstavlja velik izziv. Če tudi vi sodite v skupino posameznikov, ki se lovijo z uporabo pametnih telefonov, in so vam razne aplikacije ter storitve, ki so sicer namenjene bolj enostavnemu manevriranju pri vsakodnevnih opravilih, španska vas, potem je skrajni čas, da pogumno zaplujete v digitalni svet in si poenostavite življenje.

Dijaške izmenjave pridejo prav tudi pri iskanju službe
02. 11. 2023 04.45Slovenske šole koristijo različne programe za izmenjave dijakov, ob katerih mladi pridobivajo nova poznanstva, praktična znanja, spoznavajo drugo okolje in kulturo, tuje jezike ... Vtisi so večinoma zelo pozitivni, programov je precej in izmenjava je za dijake pogosto brezplačna. Ob zaključku izmenjave pa mladi pridobijo tudi potrdila, ki so pri slovenskih delodajalcih vedno bolj iskana ob prijavi na delovno mesto.

Nahranite lačna usta slovenskih otrok
20. 10. 2023 13.14Dobrodelnost imamo Slovenci zapisano v genih. To dokazujemo pri vsakem zbiranju finančnih sredstev, pa naj bo za zdravljenje, osnovno preživetje ali pomoč ob naravnih nesrečah. Pomagamo tudi v lokalnem okolju: mladini pri učenju, starejšim pri premagovanju vsakodnevnih izzivov, sosedom pri domačih opravilih. Za ponujeno pomoč ne pričakujemo materialnih koristi, delo opravimo v dobro drugih ali v splošno korist. S tem v svet pošiljamo pomembno sporočilo: da se tudi v kapitalizmu najde prostor za humanitarnost in prostovoljstvo.

Iščejo kadre z znanjem o trajnosti
18. 09. 2023 09.18Delodajalci vse pogosteje iščejo kandidate z znanji in spretnostmi, potrebnimi za razumevanje odnosov in iskanje kompromisov med izzivi povpraševanja po energiji in ustvarjanju prihodkov na eni ter ohranjanjem okolja, spodbujanjem tehnoloških inovacij in ustvarjanjem družbenih koristi na drugi strani.

Kako se pripraviti na prehod iz študentskega življenja v poklicno kariero?
30. 08. 2023 04.45Prehod iz študentskega življenja v poklicno kariero je pomemben mejnik v življenju mladih. Ta prehod prinaša s seboj številne spremembe in izzive, ki jih je treba premagati.

'Zakaj delavci postajajo sebični?'
29. 08. 2023 04.45Strokovnjaki pravijo, da je v spremenjenem trgu dela, kjer se tehnologija hitro razvija, prednostne naloge delavcev pa so se spremenile, manj verjetno, da bodo ljudje pri razmišljanju in govorjenju o svoji karieri v prvi plan postavljali podjetje.

Pomembnost vključevanja študentov v praktično delo med študijem
24. 08. 2023 04.45Vključevanje študentov v praktično delo med študijem ima izjemno pomembno vlogo pri njihovem izobraževanju in pripravi na prihodnost. Praktično delo omogoča študentom, da pridobijo dragocene izkušnje, razvijajo svoje spretnosti in se povežejo z industrijo, kar jim lahko olajša prehod v profesionalno življenje.

Preverite, kaj storiti, če imate dovolj in si želite sprememb
06. 07. 2023 05.00Različni so vzroki, zakaj se nekdo odloči menjati poklic, kariero in službo. Lahko ga vodi želja po novih izzivih, po uresničitvi sanj, višji plači, boljših delovnih pogojih, razlog so lahko naveličanost, slabi odnosi pri prejšnjem delodajalcu, nizko plačilo, nezaposljivost na trgu dela, zdravstvene težave ... Prekvalifikacija lahko poteka na različne načine: v obliki formalnega svetovanja, tečaja, delavnice, veliko pa obenem pomaga karierno svetovanje.

Ste pravkar zaključili šolanje? Potem storite to!
26. 06. 2023 08.52Kompetence lahko s prakso in prostovoljnim delom pridobite že v času šolanja, pa tudi v prostem času. V življenjepisu ali na razgovoru lahko na primer navedete, da imate veščine za delo z ljudmi, ker ste več let prostovoljno vodili tabornike ali otroke na letovanju ter obenem tudi nenehno komunicirali z njihovimi starši. Preverite še druge nasvete svetovalke za zaposlovanje Barbare Gogale, kako ravnati po končanem šolanju, da bi čim prej našli kar najboljšo službo.

Izkoristi priložnost študentskega dela
26. 06. 2023 05.00Študentsko delo je postalo pomemben del obštudijskega življenja, saj študentom omogoča pridobivanje izkušenj, finančno neodvisnost in razvoj veščin, ki jim bodo koristile v prihodnosti. Kot na vseh področjih pa se nenehno tudi pri študentskem delu pojavljajo novosti, ki študente še dodatno spodbudijo k delu.

Mladoletni si želijo delati, a kaj, ko ne dobijo dovolj priložnosti
12. 06. 2023 13.49Počasi se zaključuje šola, počitnice trkajo na vrata. Mladi, med njimi številni še mladoletni, iščejo počitniško delo, saj si želijo tako zaslužka kot izkušenj. A kakšno je trenutno razpoloženje na trgu dela?

Tukaj je visoko povpraševanje po mladi delovni sili
19. 05. 2023 13.10Poletno počitniško delo je odlična priložnost za dijake in študente, ki želijo zaslužiti, spoznati različne poklice in delodajalce, si pridobiti delovne izkušnje in raziskati karierne možnosti. Kakšno pa je povpraševanje po mladi delovni sili in kolikšna so plačila? Preverite!

'Veliko ljudi, ki so v šoli dobivali slabe ocene, je danes zelo uspešnih pri svojem delu'
11. 05. 2023 08.18Ni vse v ocenah, pravi učitelj Jernej Jakob, ki dodaja, da šele danes vidi, koliko stvari je zamudil v otroštvu, ker so mu bile takrat najpomembnejše ocene oz. šolski uspeh.

Kakšen odnos imajo slovenski delodajalci do mladih?
28. 04. 2023 04.00Pogovarjali smo se s strokovnjakinjo za kadre Lauro Smrekar, ki nam je razkrila, zakaj je dobro v podjetju kombinirati mlade in starejše delavce.