komunikacije

Preprost trik na razgovoru za službo lahko zapravi vašo priložnost
03. 12. 2020 05.45Zaradi globalne pandemije koronavirusa, ki še vedno ne kaže bistvenih znakov umirjanja, je po svetu brez služb ostalo že na milijone ljudi, a hkrati obstajajo panoge, ki zdaj zaposlujejo še več kot prej. Številni razgovori zdaj potekajo kar prek spleta, britanski mediji pa so te dni spregovorili o preprostem triku, ki lahko odloči, ali boste vi tisti, ki boste delodajalca prepričali, preden se mu sploh predstavite.

Ali med klicanjem sedite, ležite ali stojite?
17. 11. 2020 02.24S telefonskim klicem zagotovo želite narediti dober vtis in navdušiti sogovornika. Na kaj morate biti torej pozorni? Odgovarja Marko Bucić.

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?
05. 10. 2020 08.24Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

Kako vplivajo različni odnosi s sodelavci na delo?
21. 09. 2020 13.20Odnosi s sodelavci so izjemno pomembni, saj bistveno pripomorejo k dobri klimi v delovnem okolju in spodbudno vplivajo tudi na želene cilje podjetja, od večje produktivnosti, učinkovitosti do pripadnosti zaposlenih. Še več, pravzaprav so ključni za doseganje vrhunskih rezultatov, tako zaposlenih kot samega podjetja.

Kako v enem dnevu zaslužiti pet milijard?
03. 09. 2020 08.315,2 milijarde dolarjev, kar je skoraj 4,4 milijarde evrov. Kako jih zaslužiti v 24 urah? Odgovor pozna Eric Yuan.

8 skrivnosti, kako na delovnem mestu nadzorovati stres
21. 07. 2020 06.57Ste na delovnem mestu in se zaradi stresa in napetosti počutite izredno slabo. Kaj storiti, kako ukrepati, da vam bo nemudoma lažje? Kako ravnati, da se tako sploh ne bi počutili?

Epidemiologi po svetu: Izčrpani smo
16. 07. 2020 08.27"Ni dopusta, ni sobot in nedelj. Jaz sem še med bolniško delal. Imel sem težavo z nogo, a ker ni bilo dovolj ljudi, sem moral delati od doma," je dejal eden izmed hrvaških epidemiologov. Kaj sploh delajo epidemiologi? Preverili smo na slovenskem zavodu za zaposlovanje.

Odpustili so jih prek Zooma
03. 06. 2020 08.24Nekatera podjetja so se znašla v tako hudih razmerah, da morajo odpuščati. Iz sveta poročajo, da se sedaj odpovedi delijo prek video konferenc.

Kako bomo delali, ko se vrnemo v službe?
29. 04. 2020 08.57Po svetu se rahljajo ukrepi za obvladovanje pandemije in gospodarstvo se z majhnimi koraki vrača v svoje tire. A pandemija je zagotovo že precej spremenila naša delovna okolja in ga bo v prihodnje še spreminjala. Kako bo videti naše delovni vsakdan v prihodnje? Manj sestankov in rokovanja, več bolniških odsotnosti, razkužila na vsakem koraku, 'prometni' znaki v podjetjih ...

To so brezplačni tečaji, ki bodo popestrili vaše dneve
06. 04. 2020 07.00Združeni narodi ocenjujejo, da je trenutno po svetu zaradi novega koronavirusa okoli 1,25 milijarde otrok in mladih doma, saj so šole in univerze zaprte. A to ne pomeni, da je izobraževalni proces obstal. Živimo v svetu, kjer znanje ni le na dosegu roke, pač pa je le klik stran. Številni tečaji in učni viri so dosegljivi povsem brezplačno. Kako lahko torej čas samoizolacije čim bolje izkoristimo, da se naučimo kakšnih novih spretnosti in znanj?

Pet študentov odkrito o študiju v tujini
04. 03. 2020 08.05Združeno kraljestvo je znano po enem najboljših izobraževalnih sistemov na svetu, tam so tudi nekatere najbolj priznane univerze. Študij v tej državi zato ponuja dobra izhodišča za kariero na mednarodni ravni. Med več kot dvema milijonoma študentov na Otoku je tudi več sto slovenskih študentov. Z nekaterimi od njih smo se pogovarjali o njihovih razlogih za študij v tujini in dozdajšnjih izkušnjah. Se bodo po končanem šolanju vrnili domov?

Dobro služijo tudi številni Slovenci
14. 02. 2020 11.19Pametni mobilni telefoni so danes nepogrešljivi in med drugim omogočajo tudi ogromne zaslužke na račun zabave. In da bo zabava še večja, je pomembno, da imate najboljše mobilno omrežje. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Te spretnosti iščejo delodajalci. Jih imate?
14. 02. 2020 09.22Lahko smo še tako usposobljeni za opravljanje svojega poklica, če ne obvladujemo osnovnih veščin, ki jih potrebujemo pri delu z ljudmi, je vse zaman. Mehke veščine so ključne za vzpostavljanje in gradnjo odnosov, pridobivanje prepoznavnosti in ustvarjanje priložnosti za napredek. V današnjem času so tovrstne spretnosti veliko bolj pomembne pri iskanju zaposlitve in gradnjo kariere kot nekoč in veliko delodajalcev daje poudarek tem, včasih nevidnim sposobnostim, ki so ključne za uspešno sodelovanje z drugimi.

Če se v službi soočate s temi simptomi, potem morda potrebujete pomoč
03. 02. 2020 09.40Ljudje imamo do svojega zdravja še vedno mačehovski odnos. Znake in simptome, ki jih opažamo pri sebi, velikokrat ignoriramo, potlačimo, kar se kasneje lahko razvije v večje zdravstvene težave. Izpostavljamo najpogostejše duševne težave, ki se pojavljajo na delovnem mestu, in njihovo odražanje.

Jaka Ažman: Naše hišice so hitro opazili v tujini
16. 01. 2020 08.33Začeli so s 7500 evrov začetnega kapitala in v letu 2019 so imeli približno 850.000 evrov prometa in 40.000 evrov dobička. "A nismo še zadovoljni," pravi Jaka Ažman, tretjinski lastnik uspešnega slovenskega start upa, ki se ukvarja z glampingom.

Poklici, ki jih bodo opravljali naši otroci
10. 01. 2020 08.55Pred 10, 15 leti se je Facebook šele uveljavljal, tudi Twitter je šele prihajal na "sceno". Nihče ni imel pametnega telefona. Danes je svet drugačen in drugačno je tudi poslovno okolje. Čeprav težko, pa se moramo sprijazniti, da hočejo biti otroci kot odrasli vplivneži in YouTuberji. In ne več, recimo, astronavti.

Kar se je zdelo nemogoče, postaja realnost
19. 12. 2019 13.02Če vaše poslovanje poteka prek spleta – in skoraj zagotovo vsaj delno, je ključno, da imate dobro računalniško omrežje, ki bo omogočalo nemoteno delovanje aplikacij. Vse več podatkov zahteva zmogljivo omrežje, ki bo samo iskalo napake in jih odpravljalo, še preden boste v resnih težavah.

'Tri dni nisem mogla sama na stranišče!'
12. 12. 2019 12.45Stres, dolgi urniki, nešteto obveznosti, pritiski in ob tem še vdor službene komunikacije v zasebno sfero življenja so le nekaj možnih vzrokov za zlom.

Ko delovnega časa kar ni konec
11. 12. 2019 12.42Ekvilib Inštitut je organiziral zanimiv pogovor na temo vdora službene komunikacije v zasebno življenje. Vas moti, ko službo končate ob 17. uri, nato pa še ure in ure na telefon prejemate službeno pošto?

Zaposlovanje v prvem četrtletju 2020: napovedi so šibke
10. 12. 2019 11.07Kaj se nam na področju zaposlovanja obeta v prvem četrtletju leta 2020? Preverite napovedi strokovnjakov.

Zakaj nekateri 'ne pašejo' v tim?
23. 11. 2019 08.31Večkrat se zgodi, da ljudje, ki so odlični strokovnjaki, nekako "ne pašejo" v tim in kmalu odidejo ali pa delajo v timu razdor. Včasih bi si mislili, da tim zapre svoje vrste in človeka ne sprejme, kajneda? Kaj pa, če ni tako? Kaj dela tim in zakaj pri izbiri novega člana ni najpomembnejša strokovna usposobljenost kandidata? Na kaj morajo biti pozorni vodje pri kadrovanju in zakaj mora zadnji "ok" za zaposlitev dejansko dati vodja tima?

Konflikt ali mobing? Kje je razlika?
11. 11. 2019 13.22Te dni odmeva primer, ki se je zgodil na ministrstvu za izobraževanje. Trije predstavniki za odnose z javnostmi na ministrstvu so namreč podali odpovedi, in sicer kot pravijo "zaradi slabih odnosov z vodjo kabineta". Mediji navajajo, da naj bi šlo za mobing oz. šikaniranje. Kako prepoznati, ali gre res za mobing?

'Ne, nisem in ne bom kupila eko špinače v plastiki'
22. 10. 2019 08.44Kupujemo z očmi. In prvo stvar, ki jo vidimo, je največkrat embalaža. In jaz recimo nisem in ne bom kupila ekološko pridelane špinače v plastični posodici.

V Sloveniji jih je samo 108. In res so 'carji'
16. 10. 2019 08.57To so "carji", ki skrbijo, da letala ne trčijo med sabo. Preverili smo, kako v Sloveniji poteka njihovo usposabljanje, kakšno plačo imajo in kako pogosto si lahko vzamejo odmor med delom.

Voditeljica Štartaj, Slovenija!
16. 09. 2019 09.324. sezono oddaje Štartaj, Slovenija! bo vodila Maša Pavoković.

'Že od 18. leta, ko sem začela delati, sem svobodnjakinja'
31. 07. 2019 10.16Oddaja Štartaj, Slovenija! ima novo voditeljico. To je Maša Pavoković, ki je za našo spletno stran razkrila, kako je zaplavala v Štartaj, Slovenija! vode.

Hrvaška bo zaposlovala delavce iz Bangladeša, ponujajo se tudi Filipinci
21. 06. 2019 11.31Hrvaška, ki se na nekaterih področjih sooča s pomanjkanjem delovne sile, je pripravljena uvoziti delavce iz Bangladeša, je potrdilo veleposlaništvo te azijske države na Nizozemskem, ki je pristojno za Hrvaško. Državi pripravljata memorandum o zaposlovanju bangladeških zdravnikov, medicinskih sester, gradbincev in drugih delavcev na Hrvaškem.

Nasvet iz prve roke: na Hrvaškem ne počnite tega
25. 05. 2019 07.26Vsaka država, vsak narod ima svoje lastnosti, ki se morda nekomu iz druge države zdijo nenavadne. Hrana, način komunikacije, občutek za razdalje in čas, občutljive teme - zgodovinske, politične, družbene ...

Da podnajemnik ne bo nočna mora
22. 05. 2019 08.20Kot lastniki stanovanja, ki ga oddajamo podnajemnikom, si želimo predvsem dvoje. To, da bi bil podnajemnik reden plačnik in da bi stanovanje korektno vzdrževal. A včasih se zgodi, da se nam skozi intervjuje s potencialnimi podnajemniki izmuzne tudi takšen, s katerim pridejo težave. Morda je to neredno plačevanje najemnine, obiski policije, pritožbe sosedov, zanemarjanje stanovanja in uničevanje lastnine … Na kaj je treba biti pozoren, ko smo v fazi izbire podnajemnikov?

Z 'evrom za zdravje' se kuje dobiček. Velik. Neprecenljiv.
29. 04. 2019 10.04Zaposleni niso številke. So ljudje in vlaganje vanje se izplača. Pri slovenskih delodajalcih smo preverili, kako skrbijo za zdravje in zadovoljstvo zaposlenih. Razkrivamo pa tudi številko, kako močno se povrne vsak "evro za zdravje".