konec

Soros in bitcoin – tako je zrasla vrednost bitcoina
08. 10. 2021 15.44Vrednost bitcoina je zrasla čez 55.000 ameriških dolarjev (47.570 evrov), saj je Sorosevo podjetje pokazalo zanimanje zanj. Še več – priznali so, da so bitcoin kupili.

Poznate teorijo ledene gore? V življenju vam bo lažje, če jo
06. 10. 2021 11.33Opazovalci običajno opazijo le to, da gre nekomu v življenju vse "kot po maslu". Pa je res tako?

Potreba po delovni sili se povečuje
05. 10. 2021 05.00Med nestandardne delovne razmere spada, npr. delo ob neobičajnih urah (zvečer, ponoči) ali delo ob sobotah in nedeljah oz. med vikendi, pravijo na statističnem uradu. V Sloveniji je lani opravljalo delo tudi med vikendi približno 18 odstotkov delovno aktivnih.

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline
01. 10. 2021 05.00V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

(Ne)lahkotnost bivanja vplivnežev
30. 09. 2021 12.50Brezskrbno življenje, luksuzni hoteli in restavracije, eksotična potovanja, draga oblačila in modni dodatki ... Instagram je poln tako imenovanih vplivnežev, ki ustvarjajo vtis, da dejansko vse to živijo vsak dan. A kako resnično in pristno je to? Koliko zaslužijo, na kakšen način služijo in kdo sploh je vplivnež?

6 znakov, da je čas za novo službo
28. 09. 2021 05.00V zadnjih mesecih so milijoni delavcev zapustili svoja delovna mesta. Nekateri so našli nove zaposlitve in dali odpoved, spet drugi pa so odšli, ne da bi imeli nove službe. Kako torej veste, ali je čas, da začnete iskati nove izzive?

Zakaj me tega ni nihče naučil?
27. 09. 2021 08.22Ali tudi vi pripadate tisti generaciji, ki je sledila stavku "Učiti se, učiti se in še enkrat učiti se"? Odlično, a kaj, ko so nas pozabili naučiti, kako se učiti. Še dobro, da sem brihtna glavca, ki se zna tudi sama obrniti. In da bom to znanje skušala predati tudi mojemu otroku.

Več kot dve tretjini Nemcev želita delati od doma, delodajalci proti
15. 09. 2021 05.00Med epidemijo so delali od doma in tako želijo delati tudi v prihodnje. A delodajalci se temu upirajo.

Bil je minister v Afganistanu, sedaj v Nemčiji dela kot dostavljavec hrane
08. 09. 2021 05.00Bil je minister v Afganistanu, a je obupal. Podal je odstop, skušal preživeti, a se je na koncu le odločil, da se poslovi od doma. Sedaj živi v Nemčiji in dostavlja hrano.

Delo od doma skozi oči statističnega urada
06. 09. 2021 05.00V drugi polovici junija sta se zvišala deleža zaposlenih, ki so delali vse dni v tednu na lokaciji delodajalca, in tistih, ki so bili vse dni v tednu odsotni z dela. Do sredine julija se je delež odsotnih z dela še zvišal, delež tistih, ki so delali vse dni na lokaciji delodajalca, pa znižal, ugotavlja statistični urad.

Kdo bo moral državi vračati denarno pomoč?
03. 09. 2021 09.27Država je v epidemiji covida-19 priskočila na pomoč podjetjem z različnimi oblikami pomoči. Nekaterih nato zaostreni pogoji poslovanja niso tako zelo prizadeli in bodo morali pomoč vrniti. Po prvi oceni Finančne uprave RS (Furs) gre za nekaj več kot štiri odstotke izplačane pomoči oz. skupaj nekaj manj kot 90 milijonov evrov.

Postelj v študentskih domovih premalo, najemnine pri zasebnikih v večkratnike
02. 09. 2021 05.00Študentje pred začetkom študijskega leta iščejo primerno nastanitev v kraju študija. V študentskih domovih je že vrsto let premalo mest – najslabše je v Ljubljani in Kopru – upravičenci pa morajo zanje izpolnjevati določene pogoje. Na odločitev, ali študentu sploh pripada bivanje v domu, namreč vplivajo materialni položaj njegove družine, oddaljenost študija in morebiten težak socialni ali zdravstveni položaj. In četudi študent izpolnjuje pogoje, zaradi prostorske stiske ni nujno, da bo dobil posteljo v domu. Preostane najem pri zasebniku, te najemnine pa so lahko štiri-, pet- ali celo šestkrat višje.

Pomoč je prišla, ko je bila najbolj potrebna
23. 08. 2021 05.00»Varčuje se, ko denar je in ne, ko ga ni. In enako velja tudi pri delu. Dela se takrat, ko delo je – tudi, če to pomeni več kot 16 ur na dan.« David Burja je konec lanskega poletja, ob podpori svoje družine in žene Ribane Drenik, v Bršljinu pri Gostilni Čefidelj v Novem mestu odprl nov rekreativni center – boksarsko dvorano Kid Chocolate Gym.

Delovne naloge se kopičijo, vas pa se loteva panika?
20. 08. 2021 05.00Ste zasuti z delovnimi nalogami, vmes pa vam še neprestano zvoni telefon in odgovarjate na elektronsko pošto? Vse je nujno, vse morate postoriti takoj? V članku predstavljamo nekaj tehnik za uspešno reševanje delovnih nalog in kako si ustvariti prijetno delovno vzdušje.

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?
16. 08. 2021 08.06Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Začnite zbirati denar. Toliko vas bo stalo ogrevanje
13. 08. 2021 08.26Težko je napovedati, kakšna zima nas čaka, kako dolga in huda bo. A glede na lansko kurilno sezono, ki je bila dolga, je pametno, da se tudi na letošnjo čim bolje pripravimo. Koliko energentov boste potrebovali, je sicer odvisno predvsem od velikosti in energetske učinkovitosti vašega doma. Delno pa tudi od energentov, saj imajo ti različne energetske vrednosti.

Kako me je epidemija stisnila v kot
09. 08. 2021 12.20Ta epidemija in vse, kar je prišlo z njo, je res nekaj posebnega. Ni bilo enostavno in še vedno ni, a mi je pri marsikaterem vprašanju odprla oči. Ne gre za vprašanja smisla življenja in moje biti, temveč sem prišla do spoznanja, da v življenju absolutno preveč kompliciramo. Zadeve so zelo preproste, mi pa smo tisti, ki jih pripeljemo do ekstrema.

Zlati vizumi bogatim omogočajo nemotena potovanja tudi med pandemijo
09. 08. 2021 10.05Bogatašem, ki so pripravljeni vlagati v nepremičnine ali posel, tudi številne evropske države v zameno za določeno višino naložbe "prodajo" dovoljenja za bivanje ali jim celo podelijo državljanstvo. Povpraševanje po zlatih vizumih in zlatih potnih listih se je v času pandemije le še povečalo.

Trije toksični miti o tem, kako se rešiti dolgov
02. 08. 2021 05.00Tudi vi premlevate načine, kako odplačati dolgove? Odlično, saj se boste po poplačilu bolje počutili. A kako se lotiti projekta in kako se ne ujeti v mite o dolgovih?

Čiščenje družinskega proračuna - zakaj je pomembno?
28. 07. 2021 08.42Vsaj enkrat na leto se lotite temeljitega čiščenja, pregledovanja in načrtovanja osebnih in družinskih financ.

Previdno, da vas Furs ne bo lovil. Do tega datuma imate še čas poravnati obveznosti
27. 07. 2021 05.00Vse, ki ste konec maja prejeli informativne izračune dohodnine in imate doplačilo dohodnine, opozarjamo, da se rok za njeno doplačilo izteče konec meseca, torej 30. julija. Rok za vložitev dohodninske napovedi pa je 2. avgust.

Ko je zamenjala evre v kune, je bila razočarana in jezna
27. 07. 2021 05.00"Sramotno je, da tako kradejo ljudem," je le eden izmed številnih komentarjev o menjalnem tečaju v nekaterih menjalnicah na Hrvaškem.

Podjetniki, ob morebitnem novem valu storite to!
26. 07. 2021 05.00Epidemija je zaprla marsikatera vrata fizičnih trgovin, a zato je odprla nove možnosti. Številne prodajalne so se preselile na splet in ugotovile, da gre za odlično rešitev, s katero bodo nadaljevale, ko bomo enkrat spet normalno zaživeli.

Podjetništvo v Sloveniji: kje smo bili pred 30 leti in kam gremo?
21. 07. 2021 06.34Z osamosvojitvijo se je v Sloveniji začelo razvijati podjetništvo, a je pravi "razcvet" doživelo šele z vstopom države v Evropsko unijo. Kaj se je dogajalo s slovenskim gospodarstvom v zadnjih 30 letih, kje smo delali napredke in kje napake? O tem smo se pogovarjali z ekonomistom Bogomirjem Kovačem.

Podarijo vam 27.800 evrov, če pridete živet k njim
15. 07. 2021 05.00Pri naših sosedih še naprej iščejo odgovor na vprašanje, kako v nekatere dele države privabiti čim več novih prebivalcev. A ne le to, potrebujejo tudi nove in sveže podjetniške ideje.

Kako se bodo otroci šolali v novem šolskem letu?
15. 07. 2021 05.00"Pred jesenjo smo še vedno v popolni negotovosti in brez ukrepov," pravijo v sindikatu šolnikov in dodajajo, da pristojna ministrica nadaljuje s popolnim ignoriranjem praktikov ter da sindikata tudi tokrat ni vključila v razprave in analize o pravkar končanem šolskem letu, prav tako ne v načrtovanje prihajajočega šolskega leta.

Niso kmetje krivi za višje cene
12. 07. 2021 05.00Slovensko kmetijstvo je v nezavidljivim položaju, še posebej glede na napovedi za naslednje mesece, ki niso dobre. Svet namreč trepeta pred novimi različicami koronavirusa, epidemiološke razmere se ponekod hitro slabšajo, vse skupaj pa bo znova vplivalo na dobavo, dostopnost in cene surovin.

Delodajalske organizacije pozivajo k cepljenju
07. 07. 2021 05.00Slovensko gospodarstvo morebitnih ponovnih ukrepov, ki bi prinesli omejitve ali celo prepovedi opravljanja določenih dejavnosti, ne bi več preneslo, saj je glede na trenutne finančne razmere težko pričakovati dodatno pomoč iz proračunskih virov.

Znaki, da je resnično konec
05. 07. 2021 09.10Če zjutraj komaj vstanete in čutite odpor do odhoda na delovno mesto, je to že znak, da je nekaj hudo narobe.

Nepremičnine v tujini: koliko stanejo na Hrvaškem, v Grčiji, Turčiji in Črni gori
30. 06. 2021 05.00Številni se odločajo denar vložiti v nakup nepremičnine na kakšni zanimivi turistični destinaciji. Kakšne so cene?