krizo

Rekordna rast cen stanovanjskih nepremičnin
18. 11. 2021 04.30Cene stanovanj in hiš so po marčevski oživitvi nepremičninskega trga pospešeno rasle. V prvem polletju so se v primerjavi z enakim obdobjem lani zvišale za okoli osem odstotkov, kar je najvišja polletna rast od časov pred krizo nepremičninskega trga leta 2008, ugotavlja Geodetska uprava RS (Gurs).

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Podjetja, ki ne bodo trajnostno naravnana, v prihodnosti ne bodo preživela
18. 10. 2021 12.29Koncept trajnosti zajema procese in prakse, ki zmanjšujejo negativne vplive na okolje, v enaki meri pa zajema tudi odgovoren gospodarski razvoj in širšo socialno pravičnost. Aktivno in pozitivno se odraža v podjetništvu, ki vedno bolj preudarno koristi naravne, človeške in tehnološke vire. Vprašanje, ali kot podjetje razmišljati o vpeljavi trajnostih procesov, pravzaprav ni več stvar debate. Velja nasprotno. Reševanje izzivov, ki nastajajo pod vplivom podnebnih sprememb, pomembnost zmanjševanja onesnaženosti zraka, vode in tal, zmanjšano izkoriščanje delovne sile in povečevanje lokalne vključenosti ter družbene enakosti se je prelevilo ustvarjanje dodane vrednosti – tako lokalih kot globalnih podjetij.

Število upokojencev narašča, kaj bo s pokojninami?
14. 09. 2021 08.39Minister za finance Andrej Šircelj je poudaril, da "število upokojencev narašča, kar kažejo vse projekcije do leta 2070, ko naj bi se število upokojencev povečalo za 20 odstotkov. Prelomno leto bo leto 2042, ko bo upokojencev več od zavarovancev." Kaj bo takrat s pokojninami?

Številni brezposelni, a delodajalci kadra ne dobijo
09. 09. 2021 05.00Po vsem svetu vlada pomanjkanje delovne sile, a ena država se sooča z že resno krizo.

'Že smo pokazali, da je varno potovanje možno, ampak moramo ponovno zgraditi zaupanje ljudi'
03. 09. 2021 05.00Pandemija covida-19 je priložnost za prehod v trajnostni, odgovorni turizem, so prepričani udeleženci turističnega panela v okviru Blejskega strateškega foruma. Kot ključne za prihodnost evropskega turizma so izpostavili skupno vizijo, sodelovanje, zagotavljanje mobilnosti, podporo podjetjem in vlaganje v kadre.

Kaj storiti, če ste na delovnem mestu spregledani?
02. 09. 2021 05.00Če se na delovnem mestu počutite spregledane, potem je zelo verjetno, da se v sebi borite z vrtiljakom različnih čustev. Nikomur ni lahko, če dela dobro, pa tega nihče ne opazi oz. ne nagradi. S tem imajo še posebej velike težave ljudje, ki se že v osnovi borijo z občutki manjvrednosti.

Na jesen se je treba pripraviti. Tako telesno kot psihično
23. 08. 2021 05.00Med zdravstveno krizo je na prvem mestu (oziroma bi morala biti) skrb za lastno fizično in psihično zdravje. Med epidemijo so bili vadbeni centri prvi, ki so zapirali svoja vrata, in zadnji, ki so jih odpirali. Jih bodo novi boni rešili? Težko, menijo podjetniki, a upanje, da bodo ljudje prepoznali pomen gibanja, ostaja.

Zlati vizumi bogatim omogočajo nemotena potovanja tudi med pandemijo
09. 08. 2021 10.05Bogatašem, ki so pripravljeni vlagati v nepremičnine ali posel, tudi številne evropske države v zameno za določeno višino naložbe "prodajo" dovoljenja za bivanje ali jim celo podelijo državljanstvo. Povpraševanje po zlatih vizumih in zlatih potnih listih se je v času pandemije le še povečalo.

Ste vedeli, da lahko opravite poklicno kvalifikacijo za tako zanimiv poklic?
09. 08. 2021 05.00Vsi si želimo zdravja. Imunski sistem krepimo z rastlinami in rastlinskimi pripravki, a pri njihovem nakupu moramo biti tudi previdni.

Podjetništvo v Sloveniji: kje smo bili pred 30 leti in kam gremo?
21. 07. 2021 06.34Z osamosvojitvijo se je v Sloveniji začelo razvijati podjetništvo, a je pravi "razcvet" doživelo šele z vstopom države v Evropsko unijo. Kaj se je dogajalo s slovenskim gospodarstvom v zadnjih 30 letih, kje smo delali napredke in kje napake? O tem smo se pogovarjali z ekonomistom Bogomirjem Kovačem.

3 znaki, da zna šef delovati tudi v krizi
19. 07. 2021 05.00Imate super šefa, ki v mirnih časih lepo vodi kolektiv. Kako pa ga vodi, ko nastopijo težave? Ali pa celo izredne razmere, kot je na primer pandemija?

Nepogrešljivi podjetniški nasveti in izkušnje iz prve roke
24. 06. 2021 11.51Alma in Lior Kochavy, ustanovitelja gurmanske kulinarične tržnice Odprta kuhna, sta nam zaupala, kateri so pomembni gradnike uspešne podjetniške zgodbe.

Furs uspešno pobira javne dajatve
26. 05. 2021 05.00Finančna uprava je aprila po prvih podatkih pobrala 1,77 milijarde evrov prihodkov, kar je 46,7 odstotka več kot aprila lani, ko so v državi veljale stroge omejitve za preprečevanje okužb z novim koronavirusom. Več kot pred letom je pobrala praktično vseh javnih dajatev, prilivi od DDV so bili denimo skoraj še enkrat večji.

V Sloveniji posebna viza za digitalne nomade ne obstaja
18. 05. 2021 10.04Naša soseda Hrvaška je začela intenzivno kampanjo, s katero želi v svojo državo privabiti digitalne nomade. Kaj pa Slovenija? Ali jim ponuja posebne vize? Ali na gospodarskem ministrstvu obstaja pobuda, ki bi morda tovrstne delavce privabila v naše okolje?

Že ob prvih zametkih krize so se odločili pomagati
17. 05. 2021 08.50Če kdo meni, da bodo težave malega gospodarstva izginile s sproščanjem ukrepov in odpiranjem dejavnosti, potem živi v zmoti. Med zaprtjem so se iz dneva v dan kopičile izgube in minusi, samo odprtje pa, kljub pomoči države, ne more v celoti popraviti uničenega.

Se tudi vi odločate za prekvalifikacijo?
11. 05. 2021 05.00V Sloveniji je bil delež tistih, ki so izgubili delo ali so ga opravljali v manjšem obsegu, 38-odstoten. Delež tistih, ki so se pripravljeni prekvalificirati, znaša 54 odstotkov.

Zaposleni starši so v tem primeru pripravljeni dati tudi odpoved
07. 05. 2021 05.00Nekateri delodajalci si že manejo roke, saj se zavedajo, da bodo njihovi konkurenti, če se ne bodo želeli prilagoditi novim oblikam dela, ostali brez kadra. Raziskava v ZDA je namreč pokazala, da je kar 62 odstotkov zaposlenih staršev pripravljeno dati odpoved in si poiskati drugo zaposlitev, če jih bodo delodajalci silili nazaj v pisarne.

'Poglej, Klara, saj ni vsega konec. Še se da, vztrajaj'
05. 05. 2021 05.00"Srečevanje skupin v živo ni bilo več dovoljeno." S temi besedami se lanskega leta spominja podjetnica Klara Dev, katere posel je temeljil na osebnem stiku. A se je odločila za velike spremembe, sredi epidemije pa je odkrila tudi projekt, ki ji je resnično "ogrel srce". Zato ga priporoča tudi drugim podjetnikom.

Kakšne pokojnine bomo imeli?
21. 04. 2021 05.00Premoženje v upravljanju slovenskih vzajemnih skladov se je v zadnjih 20 letih podvojilo, vseeno pa imajo vlagatelji še vedno večji del naložb v depozitih in gotovini. Ob ničelnih obrestnih merah in napovedi ležarin so vzajemni skladi neka naravna izbira, pravijo v stanovskem združenju. Skladi so tudi primerna oblika dolgoročnega varčevanja.

Kaj se dogaja s cenami zlata in srebra?
30. 03. 2021 08.23Zlato velja za varno pribežališče v krizi. To se je pokazalo tudi ob začetku pandemije, ko je povpraševanje po zlatu v le nekaj dneh izjemno poskočilo. Cene zlata pa so se nato le še dvigale in v začetku avgusta dosegle vrh. Trenutno je sicer cena zlata v upadanju. Se še vedno izplača kupovati zlato? Kaj pa srebro?

Toliko dobijo za liter osličjega mleka
30. 03. 2021 05.00Tudi med krizo je veliko povpraševanja po osličjem mleku, za katero so nekateri prepričani, da krepi imunski sistem.

'Za kvadratni meter 4000 evrov? Tega več ni'
29. 03. 2021 05.00V hrvaškem Dubrovniku nekateri še naprej skušajo po izredno visokih cenah prodajati nepremičnine. A kakšne so realne cene?

Kje in kako bomo letos dopustovali?
24. 03. 2021 05.00Čeprav si še nihče si ne upa z gotovostjo napovedati, kako bo v glavni turistični sezoni, so priprave optimistično v polnem teku. V luči pandemije se uvajajo digitalna zelena potrdila, ki bodo vsebovala informacije o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu, kar bo odpravilo obvezno karanteno, spodbudilo vnovični zagon turizma in omogočilo večjo svobodo gibanja. Iskanje rešitev za lažje potovanje pa medtem spremljajo opozorila pristojnih pred (pre)hitrim sproščanjem ukrepov za zajezitev pandemije samo zaradi nastopa turistične sezone.

Šefi in vodje v času covida-19
18. 03. 2021 05.54Vsaka kriza nam nekaj vzame, a nas tudi veliko nauči. In v pandemiji covida-19 ni prav nič drugače. Lahko se pritožujemo, obupujemo, kažemo s prstom na druge in iščemo krivce ali pa se skušamo prilagoditi danim okoliščinam in se kaj novega naučiti. V tej krizi se je za še posebej pomembno izkazala vloga vodje, ki se je prav tako moral prilagoditi novim razmeram.

Prihodnost je "zelena" in v Sloveniji so prvič spodbude za "zelene" delodajalce
17. 02. 2021 04.45V svetu globalnih sprememb je nujen prehod na okolju prijazno ekonomijo, da preprečimo ali vsaj omilimo nevarne okoljske spremembe. Povsod, kjer je le mogoče, je ključno ustvarjati zelena delovna mesta, poklice, pri katerih podjetja, delodajalci in zaposleni ščitijo okolje in z delom karseda minimalno vplivajo na naš planet in ga maksimalno varujejo. Edini planet, ki ga imamo. Ker ... situacija je resna.

'Prvič se dogaja, da ljudje ne sprašujejo po cenah, ampak kam lahko gredo'
05. 02. 2021 09.24Pandemija je turizem pahnila v najtežjo krizo do sedaj, kar je vplivalo na drastični padec v globalnem in evropskem turizmu. A ljudje so željni potovanj, na kar kaže tudi to, da je zanimanje za letalske vozovnice in nastanitve poskočilo takoj po začetku cepljenja po svetu. Kako bomo potovali? Bomo potrebovali covidne potne liste ali bodo testiranja dovolj? Na katere goste računa Slovenija?

Tokrat kriminalci služijo z lažnimi potrdili o negativnih testih
02. 02. 2021 07.40Kriza je odlična priložnost za kriminalce. Slednji ponovno skušajo zaslužiti – tokrat z lažnimi potrdili o negativnih testih na okužbo s koronavirusom.

Kako so se turistične agencije prilagodile epidemiološkim razmeram?
15. 12. 2020 08.32Po lanskem letu, ki je bilo rekordno za slovenski turizem, je letos ta sektor zaradi koronavirusa skoraj povsem obstal. Turistične agencije ponujajo velike popuste za prihodnja potovanja in pri rezervacijah od potnikov zahtevajo minimalne akontacije. Ljudje pa po njihovih izkušnjah bolj kot kdaj koli prej hrepenijo po potovanjih in počitnicah.

Namesto minimalne plače bi imeli krizni dodatek?
10. 12. 2020 12.54Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije predlagajo, da se v okviru PKP 7 sprejme ukrep, na podlagi katerega bi vsi zaposleni v gospodarstvu, ki so prejemniki minimalne plače in delo tudi dejansko opravljajo, v letu 2021 prejeli mesečni krizni dodatek, ki bi bil oproščen plačila vseh davkov in prispevkov in ki bi ga v celoti plačala država. Denar bi torej šel iz davkoplačevalske blagajne.