mag

Slovenska podjetja: kako zaposlenim omogočajo miren prehod v upokojitev?
02. 04. 2025 02.38Prehod v upokojitev je pomembna življenjska sprememba, ki jo ljudje doživljajo različno – nekateri z veseljem in pričakovanjem, drugi z negotovostjo in strahovi. Sindikati se zavzemajo za ukrepe in predlagajo prilagoditve delovnih pogojev, razbremenitve, premestitve na lažja delovna mesta in postopno zmanjševanje delovnih ur. Čeprav večina slovenskih podjetij še ne izvaja sistematičnih priprav na upokojitev, je v zadnjih letih opaziti vse več posameznih dobrih praks, ki zaposlenim olajšajo prehod v novo življenjsko obdobje.

Kako ustvarjamo močne vodje?
19. 03. 2025 07.28Kaj pomeni biti vodja in kdo je lahko vodja? Ali je uspešen operativec, ki niza vrhunske rezultate, nujno tudi dober vodja? Ali je treba dobrega zaposlenega, ki zasluži napredovanje, nagraditi z vodenjem ljudi? Porajala so se številna vprašanja, poglejte, kaj menijo udeleženci dogodka "Kako ustvarjamo močne vodje".

Kako naj par pristopi h gradnji ali k nakupu hiše?
27. 02. 2025 14.00Beseda skupno se zdi skoraj samoumevna v času, ko optimistično gradimo svojo prihodnost, a se lahko hitro zaplete, če pride do razhoda. Na kaj moramo biti pozorni, ko gre za nepremičnino? O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Predporočna pogodba – DA ali NE?
27. 02. 2025 05.00Pravijo, da še tako močna ljubezen izzveni, ko pride do vprašanja denarja, pravi odvetnica mag. Darja Bajželj, ki se v svoji praksi srečuje s številnimi primeri okoli delitve premoženja po ločitvi. In mogoče zato niti ni tako presenetljivo, da se danes vse več parov odloči tudi za predporočno pogodbo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kritike predloga novega davka: vikendi obdavčeni, luksuzne vile izvzete
09. 01. 2025 04.15Vladni predlog odpira razpravo o pravičnosti, učinkovitosti in ustavni vzdržnosti davka na nepremičnine. Medtem ko vlada poudarja cilje, kot sta povečanje dostopnosti stanovanj in razbremenitev obdavčitve dela, številni strokovnjaki opozarjajo na pomanjkljivosti, možne negativne učinke na nepremičninski trg in nepravično porazdelitev davčnega bremena.

Kako samozaposleni ostanejo finančno stabilni – tudi v kriznih časih
03. 12. 2024 04.39Ste samozaposleni? Potem veste, da svoboda prinaša tudi izzive – predvsem na področju financ. Kaj storiti, da se izognemo težavam, kako ukrepati v krizi in kdaj prepoznati trenutek za spremembe? Preverite praktične nasvete, ki vam bodo pomagali ostati na vrhu oz. ob pravem času sprejeti prave odločitve!

'Na koncu sem ugotovila, da je bila vse skupaj prevara'
26. 11. 2024 04.00"Prejela sem klic, v katerem so mi obljubljali visok donos na naložbe. Ker so bili začetni rezultati obetavni, sem se odločila vložiti še več denarja. Sredstva so rasla in vse je delovalo zelo realno in prepričljivo, dokler nisem želela izplačati zaslužka. Najprej so zahtevali 200 evrov za strošek prenosa, nato še več. Vedno nov izgovor. Na koncu sem ugotovila, da je bila vse skupaj prevara. Ostala sem brez vsega."

V kateri finančni fazi ste: fazi varčevanja ali investiranja?
19. 11. 2024 04.23Vsi vemo, da je varčevanje osnova za doseganje dolgoročnih finančnih ciljev. Malo pa jih ve, da varčevanje ni dovolj, slej kot prej moramo iz faze varčevanja preiti v fazo investiranja, saj bomo tako lažje dosegli naše finančne cilje. Drži, da moramo pri investiranju prevzeti naložbeno tveganje, a je to na dolgi rok manjše, kot če denar hranimo na banki!

Tako lahko najbolje izkoristimo črni petek
12. 11. 2024 04.39Vsako leto črni petek privabi množice kupcev z obljubami o enormnih popustih in izjemnih prihrankih. Toda, ali so te ponudbe resnično tako ugodne, kot jih oglašujejo? Ali je črni petek zares praznik nakupov, ki ga ne smemo izpustiti iz rok, ali je v resnici le zvijača trgovcev, ki želijo izprazniti naše denarnice? Preden se prepustite vrtincu nakupovalne mrzlice, preverite, ali je ta dan zares tako dober za vašo denarnico, kot trdijo oglasi.

Niti v času največjih kriz naj upad vrednosti portfelja ne presega 25 odstotkov
05. 11. 2024 04.03Naložbena strategija določa razmerje med naložbenimi razredi v naših portfeljih, ki odločilno vpliva na donosnost in tveganost portfelja. Povprečni vlagatelj naj v svoj portfelj vključi do 20 odstotkov alternativnih naložb, preostala sredstva pa naj enakomerno razporedi med delnice in obveznice.

Zakaj v trgovini vedno zapravite preveč? Spoznajte trike trgovcev in nakupujte pametneje!
29. 10. 2024 04.23Ste se kdaj vprašali, zakaj iz trgovine vedno prinesete več, kot ste načrtovali? Najverjetneje zato, ker trgovci spretno uporabljajo skrite trike, ki nas premamijo v dodatne nakupe. Spoznajte njihove taktike in odkrijte, kako ostati zvest svojem seznamu – in denarnici!

Slovenci še veliko zapravimo za dan mrtvih, a izbiramo bolj okolju prijazno
28. 10. 2024 04.05Dan spomina na mrtve ima v Sloveniji dolgo tradicijo. Okoli 1. novembra se spominjamo preminulih, kar se kaže tudi v pogostejšem obisku grobov in številu kupljenih izdelkov za urejanje grobov, kot so cvetje in sveče. Čeprav je okraševanje nagrobnih spomenikov globoko zakoreninjeno, so v zadnjih letih opazne spremembe, predvsem v smeri bolj trajnostnih, okolju prijaznih izbir.

Nepremičnine kot investicija: zagotovljen donos ali nevarna past?
22. 10. 2024 04.29Investiranje v nepremičnine se zdi privlačna in zagotovljena strategija ustvarjanja donosov. Pa je res?

Naš denar mora delati za nas, ko mi spimo
15. 10. 2024 04.33Inflacija močno vpliva na naložbe z nizkimi donosi, kot so varčevalni računi in depoziti, saj obresti ne sledijo inflaciji. Posledično se realna vrednost premoženja zmanjša. V članku obravnavamo pasti teh naložb in podajamo recept za zaščito premoženja pred inflacijo.

Kako vam čustva lahko uničijo prihranke – in kako jih obvladati, da se to ne zgodi
08. 10. 2024 04.05Strah pred padcem, pohlep po hitrem zaslužku, impulzivne reakcije in strah pred zamujenimi priložnostmi (FOMO) nas lahko vodijo v finančne napake. Naučite se, kako obvladati čustva in ostati osredotočeni na svoje dolgoročne cilje.

Pet najpogostejših napak pri varčevanju, ki vas lahko drago stanejo
01. 10. 2024 04.40Varčevanje je ključ do finančne varnosti, a mnogi delajo napake, ki jih stanejo več, kot bi jih smele. V tokratnem prispevku izpostavljamo 5 najpogostejših napak pri varčevanju in praktične nasvete, kako se jim preprosto izogniti.

'Ne gre za projekt, temveč za gibanje'
24. 09. 2024 14.01Kaj razumete pod "vseživljenjsko učenje"? Učenje v odrasli dobi je priložnost, ki ponuja rast. Dostopno je v vseh okoljih, v lastnem ritmu in brez stresa.

Spletni bonton – pomemben prstni odtis, ki ga puščamo v virtualnem svetu
17. 09. 2024 04.14V razpravi o spletnem bontonu je bistveno spoznanje, da vsaka naša objava ali komentar odsevajo našo osebnost in predstavljajo našo digitalno identiteto. Ali smo vsi zares osveščeni o tej pomembni zadevi? Na žalost ne.

To mora vedeti vsak, ki želi graditi svojo kariero
03. 09. 2024 04.12Brezčasna vrednost bontona na delovnem mestu – svetuje strokovnjakinja Simona Lečnik Očko.

Kako vljudno postaviti mejo in reči ne?
27. 08. 2024 04.10Postavljanje mej povzroča mnogim ljudem preglavice, bodisi, da gre za otroke, partnerje, prijatelje ali sodelavce. Meje postavljamo vedno na spoštljiv način, kar vključuje jasno komunikacijo na eni strani in empatijo na drugi. Ljudje težko postavljajo meje iz več razlogov, ki pa so lahko povezani z njihovo osebnostjo, vzgojo, družbenimi normami in čustvenimi stanji.

Samozavest ali aroganca na delovnem mestu
20. 08. 2024 04.07Dve lastnosti, ki ju pogosto zamenjujemo ali tesno povezujemo, vendar imata v resnici povsem različne učinke in posledice. Samozavest lahko pripomore k uspehu in dobremu počutju, medtem ko aroganca lahko vodi v neuspeh in negativne posledice v medosebnih odnosih na delovnem mestu. Ključno je razumeti razliko med tema dvema pojmoma in se zavedati, kako ju lahko uspešno uravnavamo v naših življenjih.

Pozdravljanje in rokovanje v delovnem okolju
06. 08. 2024 04.05Vsak pozdrav je boljši od tistega, ki ga ni. Gesta pozdravljanja je začela, na vseh nivojih, od najmlajših generacij do starejših, izginjati, na kar mnogi opozarjamo. Vsi smo vzor nekomu, zato se je vredno potruditi in ohranjati pozdrave. Ti so pomembni za ohranjanje medsebojnih odnosov, saj krepijo občutek spoštovanja, povezanosti in prijaznosti med posamezniki. Vse se začne pri osnovah, kakršna je en preprost in iskren pozdrav.

Obleka naredi človeka? Ne. Ustvari pa izjemno močan vtis
23. 07. 2024 04.03Zakaj pospravimo stanovanje, ki ga želimo prodati, preden objavimo fotografije na spletu? Skoraj vsi smo že bili v situaciji prodaje nepremičnine ali premičnine. In kaj storimo, preden objavimo fotografije avtomobila, ki ga želimo prodati? Bi ga pustili blatnega, okrašenega z mrčesom na sprednjem delu vozila? Ali bi ga očistili, morda celo odpeljali v avtopralnico, kjer ga notranje globinsko očistijo in za poseben sijaj spolirajo zunanjost? Pred fotografiranjem stanovanja, ki ga prodajamo, bi pustili kupe oblačil na stojalih, goro umazane posode od kosila? Bi pred prodajo hiše pokosili zelenico ali raje pustili okolico zaraščeno in zanemarjeno? Zakaj se tako trudimo, da bi očarali potencialnega kupca? Odgovor je preprost: urejeno stanovanje, urejena okolica hiše in bleščeč avtomobil dvigujejo ceno stvarem, ki bi jih radi zamenjali za nekaj drugega. Veliko bolj privlačno so videti in dejstvo je, da bomo urejene stvari veliko lažje in bolje prodali. Dvigujemo vrednost in ceno premičnin, ki jih prodajamo, pozabimo pa, da z urejenim zunanjim videzom dvigujemo ceno tudi sebi. Ne pozabimo spolirati sebe.

Znate 'prebrati' nebesedne signale vašega sogovornika?
09. 07. 2024 04.00Pri komuniciranju se ljudje najpogosteje osredotočamo na besede, ne bi pa smeli zanemarjati signalov, ki jih oddajamo brez uporabe besed. Naše nebesedno vedenje, kot so govorica telesa, ton glasu, obrazna mimika in druge geste, so prav tako močan komunikacijski kanal. Ta oblika komunikacije lahko posredno izrazi naša čustva, misli in namere. V poslovnem svetu lahko pravilno razumevanje in uporaba nebesedne komunikacije izboljšata profesionalne odnose, olajšata reševanje konfliktov, povečata učinkovitost vodenja in pripomoreta k uspehu podjetja.

Kako je videti primerno elektronsko sporočilo v poslovnem svetu?
03. 07. 2024 08.28V sodobni poslovni komunikaciji predstavlja elektronska komunikacija sestavni del vsakdana, ki ni nikakršna novost. In kljub temu, da se o tovrstni komunikaciji piše in govori že desetletja, številni pozabljajo na osnovne zakonitosti. Naj izpostavimo nekaj najpogostejših, na katere še vedno mnogi niso dovolj pozorni. Želim si, da bi bilo teh na videz drobnih kiksov v poslovnem svetu manj.

Kako dobro se znajdete med službenim kosilom?
11. 06. 2024 04.29Naša drža za mizo odraža našo pristnost in spoštovanje do drugih. S primerno mero samozavesti, spretno uporabo pribora ter uživanjem hrane lahko ustvarimo pozitiven vtis in prijetno vzdušje. Nasprotno pa neprimerno obnašanje lahko prinese negativne posledice. Ključ je v naši pripravljenosti in zavedanju, kako naše dejanje vpliva na druge.

Bonton virtualnih srečanj
28. 05. 2024 04.21Včasih so bili redki video klici vznemirljiva in neobičajna popestritev delovnika, v današnjih časih pa so virtualni sestanki postali ustaljena praksa in neločljiv del naše vsakodnevne delovne rutine. Da ne bi postali žrtev virtualnih spodrsljajev, se je vredno pripraviti in seznaniti z morebitnimi pastmi, saj je poznavanje smernic bontona virtualnih srečanj danes nujno skorajda za vse. V zadnjih nekaj letih smo se, zaradi okoliščin, srečevali z različnimi spletnimi komunikacijskimi platformami in priča smo bili različnim, tako nespoštljivim kot tudi neprimernim, situacijam na zaslonih. Čeprav opozarjamo na primerno vedenje v času virtualnih srečanj, pa se odstopanja v praksi še vedno pojavljajo.

Primer, kako se deli premoženje v primeru ločitve
04. 04. 2024 04.21Postopek ločitve odpira veliko vprašanj, pri katerih smo lahko v dilemi, še posebej glede premoženja. Slednje namreč vključuje veliko stvari, ki se upoštevajo pri delitvi med zakoncema. Vsekakor gre za občutljivo temo, zato nam je odvetnica mag. Darja Bajželj pojasnila najpogostejše pristope in ključne vidike postopka.

Academia obeležila 30. obletnico delovanja s svečano podelitvijo diplom
21. 03. 2024 05.00Poslovni sistem Academia je prejšnji teden slavnostno obeležil 30. obletnico delovanja s svečano podelitvijo diplom novi generaciji 73 višješolskim diplomantkam in diplomantom strokovnih programov Ekonomist, Gradbeništvo, Informatika, Strojništvo, Varovanje in Medijska produkcija. Diplomantka leta 2024 je postala ekonomistka Urša Rakovič.

Najemodajalci, to morate vedeti
21. 02. 2024 04.06Če sodimo med lastnike nepremičnin, se lahko odločimo za oddajanje stanovanja v najem, a moramo najprej vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti, da bi se izognili nepotrebnim skrbem oziroma dodatnim zapletom. O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.