mera

Drago Švajger: Takšne naravne katastrofe nam odvzamejo veliko moči
11. 09. 2023 04.45Vse hitrejši sodobni tempo in boj za obstanek na trgu dela povzroča ogromno skrbi v podjetjih, še posebej tistih, ki jim poplave niso prizanesle in so za seboj pustile nepredstavljive posledice. Kaj se bo zgodilo, ali bo naše podjetje obstalo, kako bo z delovnimi mesti, krediti ... Je le nekaj vprašanj, ki se nam nehote vsiljujejo v naše misli. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

Znova zvišali evrske obrestne mere. Novo zvišanje sledi septembra?
27. 07. 2023 14.29Svet Evropske centralne banke (ECB) je devetič zapored zvišal obrestne mere za območje evra. Tretjič v nizu je dvig znašal 0,25 odstotne točke. S tem je osrednji organ evrske denarne politike nadaljeval rekordni niz zaostrovanja denarne politike, ki se je začel julija lani.

Končno ugodnejši pogoji tudi za gospodinjstva
19. 07. 2023 06.57Če hočemo spodbuditi gospodinjstva k novim okoljskim naložbam, jim je treba ponuditi dobre pogoje financiranja.

Toliko vam bodo pobrali od privarčevanega in dobro investiranega denarja
03. 07. 2023 05.00Še vedno velja pravilo, naj bodo vlaganja periodična, razpršena, globalna, dolgoročna, strateška. Kam pa se trenutno najbolj izplača vlagati in katere naložbe, ki so pred leti oziroma v preteklosti veljale za dobre in stabilne, danes morda več niso med najbolj varnimi? Pa tudi, kaj je manj obdavčeno? Odgovarjata finančna svetovalca Mitja Vezovišek in Sašo Aleksić.

Past zadolževanja, iz katere se je težko izviti
13. 06. 2023 04.45Začelo se je z limitom, ki mi ga je banka odobrila ob odprtju transakcijskega računa, nadaljevalo s kreditno kartico, gotovinskim kreditom in lizingom, vse dokler ... Gre zgolj za enega izmed primerov, ki nas opozori na past zadolževanja.

Razumevanje kreditov: Kaj morate vedeti, preden se odločite za kredit?
16. 05. 2023 06.40V današnjem svetu, kjer finančne potrebe postajajo vse bolj raznolike in kompleksne, so krediti postali nepogrešljivo orodje za uresničevanje naših finančnih ciljev. Ne glede na to, ali želimo financirati novo stanovanje, avto, šolanje ali ustanoviti podjetje, krediti nam omogočajo, da dosežemo te cilje prej oziroma takoj.

Živeti pri starših ali iti na svoje?
12. 05. 2023 04.30V kolikor bi danes mladi želeli "iti na svoje", bi za nakup garsonjere v Ljubljani mesečno plačevali 800 evrov kredita, za najem 500 evrov najemnine (plus stroški, seveda). Je to sploh realno glede na višino povprečne slovenske plače? Kaj jim sploh preostane?

Primer malce drugačnega življenjepisa. Bi si upali?
25. 04. 2023 05.00Če ste šele v iskanju prve zaposlitve ali pa razmišljate o menjavi delovnega mesta, je dober življenjepis ključnega pomena. Časi suhoparnega navajanja preteklih delovnih izkušenj so že zdavnaj minili, v osredje pa vedno bolj prihajajo predstavitve, po katerih si vas delodajalci zapomnijo. Kakšen življenjepis poslati je seveda največ odvisno od delovnega mesta, na katerega se prijavljate. Preverite, kakšne tipe življenjepisov poznamo in izberite takšnega, s katerim boste delodajalca prepričali. Včasih je že malenkost dovolj, da izstopite iz množice številnih iskalcev zaposlitve.

Razumevanje osnov obrestnih mer Euribor
02. 03. 2023 03.15Euribor, spoznajte ga bolje! V članku boste odkrili pomembne podatke, ki so potrebni za razumevanje, kako je Euribor določen in kaj vpliva nanj.

Kako spremeniti obrestno mero kredita?
10. 02. 2023 05.00Glavna razlika med posojili s fiksno in s spremenljivo obrestno mero je v (ne)predvidljivosti višine mesečne obveznosti. Fiksna omogoča stabilnost, spremenljiva pa na splošno prinaša večje finančno tveganje.

Kako samozaposleni dobi posojilo?
01. 02. 2023 05.00V Sloveniji je po zadnjih podatkih Statističnega urada 116.000 samozaposlenih in med njimi nekateri že odplačujejo kredite, drugi pa morda razmišljajo o posojilu. Pod kakšnimi pogoji odobrijo osebni kredit s.p.-ju, kakšne so razlike pri normirancu in dejanskemu, kakšna dokazila, zavarovanja, morebitna poroštva so potrebna? Odgovarjajo v večjih slovenskih bankah.

Finančna svetovalca Slovencem – kam z denarjem v letu 2023?
06. 01. 2023 03.15Tisti, ki imajo na računu nekaj denarja, se sprašujejo, kako ga oplemenititi ali vsaj ohraniti njegovo vrednost. Zaradi inflacije je namreč naš denar manj vreden, saj za isto ceno dobimo manj. Kako si torej zagotoviti finančno stabilnost in v kaj se v letu 2023 splača vlagati? O tem smo se pogovarjali s finančnimi svetovalci.

Kdo je nepremičnine kupoval z gotovino?
15. 11. 2022 04.30Epidemija, uvedba ležarin, negativna obrestna mera in izredno ugodni krediti, kasneje pa tudi vojna v Ukrajini in skok inflacije so pri večini posameznikov vzbudili občutek negotovosti in obetajočih se velikih sprememb v zadnja leta relativno udobnem bivanju, pravi naša sogovornica. Zato so ljudje začeli razmišljati, kam preusmeriti rezerve, da bodo vsaj relativno ohranile svojo vrednost.

Krediti se dražijo. Na varnem le ti kreditojemalci
10. 11. 2022 10.39Obrestne mere se višajo, vsi tisti, ki imajo kredite s spremenljivo obrestno mero, pa se držijo za denarnice. Zakaj? Zato, ker se lahko tako višina mesečnega obroka občutno zviša.

Kako naj mikro, mala in srednje velika podjetja pridobijo sredstva?
11. 10. 2022 04.45Obstaja kar nekaj virov financiranja, med drugim pa je trenutno aktualen tudi nov paket neposrednih krizno-likvidnostnih kreditov. Paket sta pripravila Slovenski podjetniški sklad in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Krediti se dražijo. Kaj storiti, če ga ne zmorete več odplačevati?
16. 09. 2022 04.45Mesečni obrok za obstoječi kredit s spremenljivo obrestno mero se lahko zaradi dviga obrestnih mer poviša tudi do 100 evrov. To pa je lahko dodatno breme za družinski proračun. A banke trenutno še ne zaznavajo povečanih težav z odplačevanjem kreditov. Se pa vse več kreditojemalcev odloča za sklenitev kredita s fiksno obrestno mero. Za spremembo obrestnih mer se lahko odločijo tudi tisti, ki že imajo sklenjen kredit. Na kaj je treba biti pri tem pozoren?

Previdno pri zadolževanju – napovedan je konec negativnih obrestnih mer
26. 05. 2022 11.00Inflacijo in posledično divjanje cen je treba umiriti. Zato je napovedan konec negativne obrestne mere. A kaj to pomeni za tiste, ki kredite že odplačujejo?

7 nasvetov, kako upravljati z denarjem
09. 03. 2022 05.00Upajte na najboljše, pripravite se na najslabše. Kaj še moramo upoštevati, da bi se ognili težavam z denarjem?

Obrestna mera LIBOR se poslavlja. Kaj to pomeni za potrošnike?
28. 12. 2021 13.36Z novim letom se poslavlja referenčna obrestna mera LIBOR, na katero se sklicujejo številne finančne pogodbe, tudi hipotekarni krediti v Evropi in po svetu. V pogodbah, pri katerih se za izračun obresti uporablja CHF LIBOR, jo bo nadomestila referenčna obrestna mera SARON. Kaj to pomeni za potrošnike?

Tako lahko študent pride do posojila
23. 11. 2021 04.45Tudi mladi si želijo posojil, s katerimi bi lahko rešili marsikatero finančno težavo, v kateri so se znašli, ali pa si privoščili nekaj, kar bi jim bilo le z varčevanjem dalj časa nedosegljivo. Zanimalo nas je, kako lahko študent pride do posojila.

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?
08. 11. 2021 04.15Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

Imate povprečno plačo in potrebujete kredit za nakup nepremičnine. Koliko lahko dobite?
27. 10. 2021 08.06Cene nepremičnin so marsikje dosegle vrtoglave vrednosti, a kupcev kljub temu ne primanjkuje. Na bankah tako zaznavajo povečano povpraševanje po stanovanjskih kreditih. A glede na makrobonitetne omejitve kreditiranja mnogi, predvsem tisti z najnižjimi plačami, ne pridejo do posojil. Komu in pod kakšnimi pogoji pa jih banke odobrijo?

Do posojila za nov dom z nasmehom
12. 10. 2021 08.11Sodoben način življenja in delovanja družbe je podvržen nenehnim spremembam. In če hočeš biti v takšnih razmerah uspešen, se jim moraš sproti prilagajati in kar je morda še pomembneje, moraš jih razumeti. Tega se, kot pravi Anja Šuplika, vodja celjske poslovalnice CMH, zelo dobro zavedajo tudi v Novi KBM, kjer s prilagodljivim sodobnim bančništvom sledijo željam in spremenjenim navadam ljudi.

Spletni izračuni stanovanjskih kreditov
10. 03. 2021 13.21V spletnem primerjalniku hipotekarnih stanovanjskih kreditov, ki ga je pripravila ZPS, lahko preverite ponudbo kreditov za 80.000 evrov z dobo odplačila 20 let. Zbrani so podatki za kredite s spremenljivo in s fiksno obrestno mero, kjer jih banke ponujajo.

Kako učinkovito nadzorovati svoje finance?
07. 12. 2020 07.38Skrb za finance in nadzor nad njimi bi moral imeti vsak od nas kjerkoli in kadarkoli. Danes nam napredni bančni sistemi s spletno in mobilno banko to omogočajo na hiter in enostaven način. V nadaljevanju si poglejmo, zakaj je nadzor nad osebnimi financami tako pomemben.

Kaj vas pripelje do vodilnega položaja in katere vrline potrebujete, da tam ostanete?
08. 10. 2020 08.29Da bi nekdo prišel do vodilnega položaja, je potrebna določena mera narcizma. A potem, ko je na vodilnem položaju, je treba pokazati druge vrline.

Ali je 'super akcija' res super?
17. 09. 2020 12.45Tisti, ki ne razumejo vseh finančnih storitev ali pa imajo s tem manj izkušenj, lahko na podlagi zavajajočih ali nepopolnih informacij sprejmejo napačne odločitve, opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije.

Je to za malčico res primerno?
11. 09. 2020 12.46Stormi je stara dve leti, njena torbica pa je vredna 1000 evrov.

Če želite ugoden kredit, se boste morali z bankami tudi pogajati
31. 07. 2020 08.51Obvezen del iskanja najugodnejšega kredita je pogajanje. Če pri drugi banki dobite ugodnejšo ponudbo, se s svojo banko pogajajte. Predstavite jim izračune in vprašajte, zakaj takšne razlike. Morda vam bodo prisluhnili in vam ponudili še ugodnejši kredit.

Zakaj je Eko sklad znižal ali ukinil subvencije za nakup nekaterih vozil?
10. 06. 2020 11.44Medtem ko so v Nemčiji podvojili subvencijo za nakup električnega avtomobila, so jih v Sloveniji znižali. V Eko skladu pravijo, da so nižje subvencije, da bi jih lahko dobili vsi kupci in da ne bi bilo treba sredi leta zapirati pozivov. V Sekciji za motorna vozila pa pravijo, da bi morala država nameniti več denarja.