motivacija za delo

Lažni zaposlitveni oglasi so vse pogostejši. Kako jih prepoznati in se jim izogniti?
27. 03. 2025 03.33Ste se kdaj prijavili na delo, pa odgovora ni bilo? Odkrijte, kako prepoznati lažne zaposlitvene oglase in se izogniti izgubi časa pri iskanju zaposlitve.

To so pravice delavcev po 55 letu starosti
22. 03. 2025 02.43Ali ste vedeli, da obstaja v Zakonu o delovnih razmerjih poseben člen, ki opredeljuje, kdo je starejši delavec in kakšne so njegove pravice?

Nekateri šefi ne želijo, da bi delavci to izvedeli
16. 03. 2025 08.47Se sprašujete, kako uspešno zahtevati povišico? HR strokovnjak Ante Lučić razkriva preverjene taktike za pogajanja o višji plači in boljših delovnih pogojih.

Preprečevanje in reševanje konfliktov med delodajalci in delojemalci
15. 01. 2025 04.41Konflikti na delovnem mestu so neizogibni, a obvladljivi z ustreznimi strategijami. Proaktivno preprečevanje, odprta komunikacija, čustvena inteligenca in usposabljanje so ključni za pozitivno delovno okolje.

'Fiksnega dohodka ni. Vse je odvisno od tega, koliko bo dela'
06. 01. 2025 08.36Zgodbe o sezonskem delu na Aljaski vzbujajo vse več pozornosti, Zorica, delavka iz Srbije, pa je delila svoje izkušnje in izzive ter prednosti, ki jih tovrstno sezonsko delo prinaša. Delo v tovarni rib na mrzli Aljaski se morda sliši težko in zahteva nadure, vendar so delavci večinoma zadovoljni in se vedno znova vračajo, predvsem zaradi dobrega plačila. Omenjena ženska pravi, da sezona traja pet mesecev, tempo dela je zahteven, a se je treba navaditi tudi na življenje daleč od doma.

Kriptovalute: samo špekulacija ali tudi uporabna vrednost?
27. 11. 2024 04.16Tržna kapitalizacija kriptovalut je v mesecu novembru presegla tri bilijone dolarjev. Po podatkih platforme Coinmarketcap je bilo v zadnjih 30 dneh skoraj za 250 milijard dolarjev (več kot 238 milijard evrov) nakupnih in prodajnih transakcij s kriptovalutami, ki so se izvedle na centraliziranih in decentraliziranih kripto borzah. Kaj je ključni razlog tako hitre rasti velikosti kripto trga?

Kako doseči disciplino, ki vodi do doktorata in zaposlitve?
22. 10. 2024 04.01Doseči disciplino, ki vodi do doktorata, zahteva kombinacijo osebne motivacije, strukturiranega pristopa in vztrajnosti skozi dolga leta intenzivnega študija in raziskovanja.

Katere digitalne veščine mora obvladati otrok v osnovni šoli?
14. 10. 2024 04.04V digitalno preoblikovanem svetu je pomembno, da že otroci v osnovni šoli pridobijo osnovne digitalne veščine, ki jim bodo pomagale tako pri šolskem delu kot kasneje v življenju. Pravilno razvite digitalne veščine jim omogočajo lažje usvajanje znanja, boljšo prilagojenost na izzive sodobne družbe ter širše možnosti za prihodnji uspeh.

Začetek študijskega leta za bruce: kako se navaditi na nov način učenja?
29. 09. 2024 04.17Za bruce, ki bodo letos prvič stopili v svet študija, je to vznemirljiv, a hkrati tudi izzivov poln korak. Zbrali smo nekaj nasvetov, ki jim lahko pomagajo pri uspešnem začetku.

Kako je delati v podjetju, ki je znano kot podjetje doktorjev znanosti in mlajših od 40 let?
26. 09. 2024 04.15Visoko izobraženi posamezniki so znani kot ljudje, ki ves čas potrebujejo nove izzive. Kako doktorje znanosti prepričati, da ste vi pravi delodajalec zanje, in kako jih nato zadržati v podjetju?

Slovenska direktorica: Vsak zaposleni ceni, če je dodatno nagrajen za trdo delo
19. 09. 2024 08.32Kaj ponuditi zaposlenim – poleg konkurenčnih plač –, da ne uidejo h konkurenci? Delodajalci imajo različne ukrepe, da zmanjšajo ali v največji meri omejijo fluktuacijo zaposlenih.

Zakaj zdravila za genske bolezni stanejo milijone evrov?
04. 09. 2024 14.29Zdravila za genske bolezni so zaradi kompleksnosti razvoja, omejene ciljne skupine pacientov, drage proizvodnje in dolgotrajnih regulativnih postopkov izjemno draga. Kljub temu pa ta zdravila ponujajo edinstveno priložnost za zdravljenje resnih in pogosto življenjsko ogrožajočih bolezni, kar upravičuje visoke stroške, čeprav predstavljajo izziv za dostopnost zdravljenja. Pogovarjali smo se z Majo Leskovec, vodjo oddelka za razvoj procesov virusi v podjetju Sartorius BIA Separations.

Kako ohraniti motivacijo za delo, ko so vsi drugi na dopustu?
12. 07. 2024 04.33Med počitnicami se lahko zdi, da je že najmanjši napredek kot "sizifovo delo". Ne morete načrtovati pomembnega sestanka, ker so ključni akterji na dopustu. Ne veste, kje najti podatke, ki jih potrebujete, ker so vaši analitiki odsotni. In ne morete dokončati predstavitvenega načrta, ker vašega šefa ni zraven, da bi mu dal zeleno luč. V času dopustov je težko biti v službi, saj se lahko delo zdi nesmiselno in frustrirajoče.

Kdaj bomo šli v pokoj? To predlaga pokojninska reforma
20. 06. 2024 09.25Vladna stran je s socialnimi partnerji neformalno začela pogovore o izhodiščih za pokojninsko reformo. Z njo želi zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in blaginjo upokojencev ter povrniti zaupanje v pokojninski sistem. Zagotavlja, da bo za upokojitev zadostovalo 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti, so dejali po pogovoru.

Vaš otrok ni odličnjak? Skrbi so odveč ...
04. 06. 2024 12.48Če imate doma otroka, ki ni odličnjak, ima pa lepe ocene, nikar ne skrbite. Ocene so pomembne, a niso življenjsko pomembne, tako da nikar ne prepričujte vašega šolarja, da štirica ali trojka ni dovolj dobra. Tudi če domov prinese dvojko, jo je pa dobil pri predmetu, ki mu nikakor ne gre, ne obupujte, temveč otroka pohvalite, da se je potrudil in dobil pozitivno oceno. To mu bo motivacija, da nadaljuje z dobrim delom. Na koncu bo morda dosegel višje ocene.

Direktorji razkrili 3 vrste zaposlenih, ki vnašajo toksičnost v kolektiv
25. 04. 2024 04.34Za uničenje dobrega kolektiva je potreben le en sam toksičen delavec. Kako ga prepoznati in kako ravnati?

Prikradlo se je v številne službe. Tudi v vašo?
07. 01. 2024 05.00Mnogi zaposleni po zaključku službe opravljajo še dodatne naloge in to delodajalcem prikrivajo, vse z namenom, da bi napredovali. Tako je videti, da v službenem času blestijo, a v bistvu za opravljeno delo potrebujejo veliko več kot 40 ur na teden. Kam to na dolgi rok pelje zaposlenega?

Disciplina ali motivacija – kaj je v poslu bolj pomembno?
02. 11. 2023 04.45Sposobnost ohranjanja osredotočenosti ali močan občutek namena – kaj je bolj pomembno, ko gre za trajnostno poslovanje?

Kako povrniti motivacijo, ki je padla 'na nulo'?
15. 12. 2023 05.00Preprosti, a učinkoviti nasveti za vse, ki se borite z nihanjem motivacije.

Zakaj delavci morda nikoli ne bodo zadovoljni s svojo plačo?
22. 09. 2023 12.19Tudi ko znesek na plačilni listi raste, je pogosto tako, da si boste želeli več. Je z vami morda kaj narobe? Seveda ni. To je v človeški naravi.

Pomen razvoja vodstvenih veščin pri študentih
28. 08. 2023 04.45Vodstvene veščine so ključne za uspešno karierno pot, ne glede na panogo ali področje dela. Prav tako pa so pomembne že med študijem, saj študentom omogočajo razvoj ključnih kompetenc, ki jim bodo koristile v prihodnosti.

Dolgotrajna bolniška odsotnost: kako se vrniti na delo?
10. 07. 2023 05.00Zaposleni se ob hujših zdravstvenih težavah, stresu, skrbeh, podrti rutini in finančnih izzivih soočajo še s strahom in negotovostjo. Vrnitev v službo po daljši odsotnosti nikdar ni enostavna, je pa neizpodbitno, da je ključno sodelovanje in razumevanje vseh ključnih deležnikov – tako zaposlenega z delodajalcem kot tudi s sodelavci.

Preverite, kaj storiti, če imate dovolj in si želite sprememb
06. 07. 2023 05.00Različni so vzroki, zakaj se nekdo odloči menjati poklic, kariero in službo. Lahko ga vodi želja po novih izzivih, po uresničitvi sanj, višji plači, boljših delovnih pogojih, razlog so lahko naveličanost, slabi odnosi pri prejšnjem delodajalcu, nizko plačilo, nezaposljivost na trgu dela, zdravstvene težave ... Prekvalifikacija lahko poteka na različne načine: v obliki formalnega svetovanja, tečaja, delavnice, veliko pa obenem pomaga karierno svetovanje.

Preizkusite tehniko, s katero lahko v službi dosežete boljše rezultate
30. 06. 2023 05.00Ali se vam pogosto zdi, da na delovnem mestu niste dali vsega od sebe? Da bi lahko delo opravili bolje, a vam nikakor ne steče? Ali pa ste morda popolnoma brez motivacije? Predstavljamo 4 nasvete, kako premagati takšno stanje.

'V Sloveniji le redki zaposlitveni razgovori takšni, kot bi morali biti'
31. 03. 2023 13.44Pogovarjali smo se s strokovnjakinjo za kadre Lauro Smrekar, ki je razkrila svoje izkušnje z mladimi iskalci zaposlitve.

'Kaj pa je eno leto, če bomo delali do 70? Nič.'
28. 02. 2023 12.36Pogosto se zgodi, da se mladostnik vpiše v srednjo šolo ali na fakulteto in hitro, že po nekaj tednih ugotovi, da to ni to. Morda še nekaj časa vztraja, premleva, kaj naj stori, starši obupujejo ... Pogovarjali smo se s svetovalko na zavodu za zaposlovanje Karmen Saje, ki je za Cekin.si dejala, da je treba na takšne dogodke gledati iz drugega zornega kota.

Občutek vključenosti v službi zmanjšuje tveganje za odhod zaposlenih
28. 02. 2023 03.15Vodstvo, ki daje prednost vključenosti na delovnem mestu, lahko zmanjša tveganje odhoda zaposlenih za 50 odstotkov, v pred kratkim objavljeni raziskavi ugotavlja mednarodna družba Boston Consulting Group, ki je razvila nov indeks BLISS. Občutek zaposlenih, da so cenjeni in spoštovani, poleg večje pripadnosti prinaša tudi večjo motiviranost.

Tu imajo trgovci tudi do 1.944 EUR bruto plače
27. 02. 2023 12.2921 članic Evropske unije ima zakonsko urejene minimalne plače. Že vse od leta 1995 tudi Slovenija. Je to prednost ali slabost? Odvisno od okoliščin. Zadnji rekordni dvig minimalne plače pri nas v začetku letošnjega leta je namreč še dodatno zmanjšal razlike med plačnimi razredi, kar je povzročilo vsesplošno nezadovoljstvo v številnih panogah. Prav zato so nekateri delodajalci že pred leti ubrali drugačno pot in ob izteku vsakega koledarskega leta skrbno analizirajo ter na novo določijo višino plač, pri tem pa ohranjajo plačna sorazmerja znotraj podjetja. Kakšen učinek ima to na zadovoljstvo zaposlenih?

Ali je to znak, da je morda čas za odpoved?
18. 01. 2023 03.15Služba je kot odnos – če ni razumevanja, dogovarjanja, kompromisov, spoštovanja, ciljev ... začne motivacija upadati. Če pa je treba v odnos vlagati ogromne količine energije, boja, solz in stresa, pa je morda čas za težko odločitev.

Zato dobri zaposleni dajo odpoved
31. 10. 2022 07.13Ko zaposleni napove svoj odhod, je treba ugotoviti, zakaj se je odločil tako. Strokovnjakinja za odnose na delovnem mestu meni, da najboljši delavci odhajajo zaradi toksičnosti, ki vlada v podjetju oz. kolektivu.