nega

Tako vrtoglavi so stroški poroda v ZDA. Kako pa je pri nas?
09. 04. 2021 05.00Medtem ko porodnicam v ZDA pred odhodom domov iz porodnišnice v roke porinejo račun za več deset tisoč ameriških dolarjev, stroške poroda v Sloveniji v celoti krije ZZZS. Imajo pa slovenske porodnice možnost nadstandarda, katerega cene so razmeroma nizke in dosegljive skorajda vsakomur.

To se je lani dogajalo z bolniško odsotnostjo. Kako kaže letos?
07. 04. 2021 07.03Če ste pomislili, da bo zaradi epidemije covida-19 več bolniških odsotnosti, ste se ušteli. Podatki namreč kažejo ravno nasprotno: trend se je obrnil navzdol. Stroški zdravstvene blagajne in proračuna zaradi nadomestil so bili sicer lani kljub temu višji. Samo za izolacijo je denimo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja šlo 56,7 milijona evrov.

Bolniška med delom od doma: zakaj je nekatere strah iti na bolniško, če delajo od doma?
22. 02. 2021 07.40Bolniška ali nega v času, ko delate od doma. Zakaj so ameriški delavci v takšnem stresu in zakaj jih je strah iti na bolniško, če delajo od doma.

Odšla na Irsko in danes obžaluje le eno ...
15. 01. 2021 07.46Psihologinja po izobrazbi je pri 47 letih zapustila rodno Hrvaško in si poiskala službo na Irskem. "Si lahko predstavljate državo, kjer cenijo delo in človeka ne glede na starost, spol, raso in vero? No, to je Irska!" je povedala.

S hčerko živeli od državne pomoči, zdaj družbi bogato vrača
23. 12. 2020 15.00Življenje 'matere' Harryja Potterja je klasična zgodba od revščine do bogastva. Njena starša si nista mogla privoščiti univerzitetne izobrazbe, sama je kot mama samohranilka več let živela z državno finančno pomočjo in bila deležna ducata zavrnitev založnikov. Potem pa je praktično čez noč postala ena najuspešnejših in najbolj branih avtoric v zgodovini sveta. To je pot od bede do slave znamenite J. K. Rowling.

Nočne, triizmensko delo, nedelje, sobote ...
08. 12. 2020 05.45Zdravstvena nega je po številnih raziskavah eden najbolj stresnih poklicev.

Slovenija: 13.000 podjetij zaprlo svoja vrata
01. 12. 2020 08.08Izbruh epidemije in posledično sprejeti ukrepi za preprečevanje širjenja covida-19 močno vplivajo na poslovanje podjetij in na njihovo plačilno sposobnost. Posledice pandemske krize so občutne skoraj v vseh dejavnostih, najbolj pa seveda v tistih, ki so morale zaradi ukrepov začasno prenehati z obratovanjem. Od marca se je zaprlo skoraj 13.000 podjetij. Kdaj lahko pričakujemo okrevanje gospodarstva?

Petra Mrhar: po 26 letih v poslu razmišljala, da bi zaprla
04. 11. 2020 08.07"Stanje je zelo hudo. Ne vemo, ali bomo lahko šli delat ali ne," pravijo frizerji in kozmetiki, ki so od 24. oktobra zaradi epidemije že drugič letos morali začasno prekiniti z delom in zapreti svoje salone. A ker ljudje še vedno povprašujejo po njihovih storitvah, je znova v razmahu delo na črno. Vlado zato pozivajo, naj jim omogočijo opravljanje dejavnosti v salonih, kjer je za zaščito in varnost veliko bolje poskrbljeno kot pri delu na črno, ki poteka na domovih ljudi.

Srednješolec Tim pomaga v Trubarjevem domu upokojencev
02. 11. 2020 10.51"Živijo, sem Tim." Tako svojo pripoved začne srednješolec Tim Baumkirher, ki pomaga v Trubarjevem domu upokojencev Loka pri Zidanem Mostu. V skafandru je tudi po 13 ur na dan.

Ali lahko delavec, ki opravlja delo na domu, koristi višjo silo zaradi varstva otroka?
30. 10. 2020 08.55Ob podaljšanju počitnic se postavlja vprašanje, na podlagi česa bodo starši doma s šolarji ob podaljšanju počitnic: bodo morali vzeti dopust ali so doma zaradi nujnega varstva otroka? Pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

BASF pričel s programom za financiranje startup idej iz Slovenije ter širše regije
14. 10. 2020 09.56Vodilna evropska sila na področju raziskav in razvoja ter največje nemško kemično podjetje BASF razpisuje regionalni natečaj, s katerim želi investirati v domačo startup sceno, predvsem pa v startupe, katerih rešitve prispevajo k trajnostnem razvoju.

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Samozaposleni ne dobijo nič, če so v karanteni
14. 09. 2020 08.36"Upam, da mi ne bo treba v karanteno in da bom lahko delala. Že tako ali tako zaslužim malo, zgolj za preživetje," skrbi frizerko. V primeru odrejene karantene mora zapreti salon in biti doma. Je ena izmed 94.000 samozaposlenih, ki niso upravičeni do nadomestila ali kakršne koli drugačne državne pomoči, če jim je odrejena karantena.

Nadomestilo plače v času karantene: bi morali biti nekateri upravičeni do 100-odstotnega nadomestila?
03. 07. 2020 09.29Ali bi morali višino nadomestila plače v času karantene določati na podlagi tveganja, ki ga ima delavec na delovnem mestu?

Ali lahko vozim z zaščitno masko?
29. 04. 2020 09.00AMZS odgovarja na vprašanje, ki te dni bega marsikaterega voznika. Kako ostati varen tudi med vožnjo?

Zakaj so potniška letala letela prazna?
14. 04. 2020 08.08Pandemija koronavirusa je povzročila izjemno turbulenco v letalski industriji. Za letalske družbe, ki so bile že prej v slabi finančni kondiciji, je bil to zadnji žebelj v krsto. Druge se po pomoč obračajo na vlade, ki vse bolj razmišljajo tudi o nacionalizaciji letalskih prevoznikov. Katere družbe bodo preživele korono in kako bo pandemija vplivala na potniško izkušnjo, je težko napovedati. Zagotovo pa bo letalska industrija iz krize izšla precej bolj vitka.

Tako smo kupovali prej in tako ob koronavirusu. Naš nakupovalni listek med epidemijo
09. 04. 2020 08.18Medtem ko smo prej vsak dan hodili v trgovino po svež kruh, so se po izbruhu novega koronavirusa močno spremenile naše nakupovalne navade. Po nakupih gremo na vsakih 10, 14 dni in seznam je daljši. Kupimo, kar potrebujemo (in ne tudi zgolj želimo), ob spominu na prejšnje čase pa je skrajno nenavadno tudi brisanje in razkuževanje vsega nakupljenega.

Kupujmo slovensko hrano. Kdaj, če ne zdaj?
08. 04. 2020 07.06Po izbruhu koronavirusa se je bolj kot kdaj koli prej izkazala pomembnost samooskrbe. Na srečo je mogoče v Sloveniji marsikaj pridelati in neposredno pri pridelovalcu lahko dobite marsikaj – od brokolija, solate, krompirja pa do sadja, moke, mleka in mlečnih izdelkov, mesa in mesnih proizvodov, medu, sokov, vloženih dobrot, marmelad in še kaj bi se našlo. Preverite, kje lahko poiščete vašega lokalnega ponudnika hrane!

To so brezplačni tečaji, ki bodo popestrili vaše dneve
06. 04. 2020 07.00Združeni narodi ocenjujejo, da je trenutno po svetu zaradi novega koronavirusa okoli 1,25 milijarde otrok in mladih doma, saj so šole in univerze zaprte. A to ne pomeni, da je izobraževalni proces obstal. Živimo v svetu, kjer znanje ni le na dosegu roke, pač pa je le klik stran. Številni tečaji in učni viri so dosegljivi povsem brezplačno. Kako lahko torej čas samoizolacije čim bolje izkoristimo, da se naučimo kakšnih novih spretnosti in znanj?

Slovenija želi biti samooskrbna. Izdelujejo maske, razkužila in 3D vizirje
31. 03. 2020 08.07V krizi zaradi koronavirusa se je več kot izkazalo, kako zelo pomembna je samooskrba. In očitno znamo Slovenci tudi iz najhujšega potegniti dobro. Veliko podjetij, ki so že pred pandemijo proizvajala zaščitno opremo, je povečalo proizvodnjo z namenom čim prej zagotoviti vse potrebno za boj proti novemu koronavirusu, nekaj pa se je posla lotilo na novo. Ponekod celo s pomočjo 3D tiska.

'Kot bi se pridružili vojski, tretji dan pa bi vam dali padalo in vas vrgli z letala'
30. 03. 2020 09.50Zaradi epidemije mnogi zaposleni že nekaj tednov delajo od doma. Nekateri so se v tem času navadili na spremembe in si uredili novo rutino, mnogi pa komaj čakajo na zeleno luč, da bodo znova lahko odšli v svojo pisarno. Se pri delu od doma soočate s povečanim stresom, delate več kot prej, meje med službo in prostim časom pa praktično ni več? Kako ostati priseben in produktiven med delom od doma na daljši rok?

Gordon Ramsay: Odpustil 500 delavcev, ti v šoku
26. 03. 2020 14.03Zaradi pandemije je močno prizadeto gostinstvo. Krizo čuti tudi slavni kuhar Ramsay, ki se je odločil za nedoločen čas zapreti svoje restavracije. Odpuščeni delavci so v šoku.

S kakšnimi težavami se srečujejo spletni trgovci in kako jih rešujejo?
23. 03. 2020 08.21Spletne trgovine, ki ponujajo živila, več kot očitno niso pričakovale tako velikega navala kupcev. Njihovi strežniki pregorevajo, kupci pa obupujejo, saj je naročilo včasih skoraj nemogoče oddati. Dostavni roki so se zaradi preobremenitve močno podaljšali. Preverili smo, kakšna je situacija.

Kako mi je koronavirus prekrižal načrte in zakaj je to morda dobro
17. 03. 2020 21.32Ta teden bi morala odpotovati nazaj v Združeno kraljestvo, kjer živim zadnjih nekaj mesecev. A sem "obtičala" v Sloveniji. Besedo sem postavila v narekovaje, zato ker je tudi tukaj moj dom, torej mi ni nič hudega. Priznam pa, da sem tudi sama zadnje dni tehtala, ali je sploh pametno, da potujem v teh časih, čeprav v mojem primeru to ne bi bilo turistično potovanje, pač pa bi se vrnila "domov".

Šole in vrtci bodo zaprti. Kam z otroki?
12. 03. 2020 09.20Predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Šarec je na Twitterju objavil zapis: "Gre za ukrep, ki prinese za seboj marsikaj, a je nujen v tej situaciji." Sicer se vsi strinjajo, da je ta ukrep nujen, a zaposleni starši se sprašujejo, kako naprej in kako naj poskrbijo za varstvo otrok.

Zaskrbljujoče zgodbe mladih zdravnikov, ki delajo v britanskem javnem zdravstvenem sistemu
02. 03. 2020 08.33Britansko zdravstvo je v zadnjem desetletju padlo v hudo krizo, brexit pa bi lahko stanje še poslabšal, saj so že zdaj skušali kadrovsko podhranjenost krpati z delovno silo iz tujine. V javnost so pricurljale številne zgodbe izčrpanih zdravnikov, ki jih grdo gledajo že, če si vzamejo odmor za požirek vode. Neka mlada zdravnica pa je morala delati kljub spontanemu splavu, ki se ji je zgodil med službo. Kakšne izkušnje z britanskim zdravstvom pa imajo slovenski zdravniki?

Brezposelnemu ne pripada bolniška, lahko pa prejema nadomestilo
28. 02. 2020 08.15Ko brezposelni zboli, mora obvestiti svojega svetovalca na Zavodu za zaposlovanje. Tudi če je bolan, prejema denarno nadomestilo, bolniška pa mu ne pripada. Vseeno so v Sloveniji na bolniški štirje brezposelni.

Zaslužila 185.000 evrov: njena zamisel je med starši pravi hit
25. 02. 2020 09.00Bila je nepremičninska agentka, nato pa se je odločila za samostojno podjetniško pot. Njena ideja je navdušila starše.

8 držav, ki ne izpraznijo denarnice
20. 02. 2020 17.25Ko razmišljamo o novih destinacijah, se naše želje in ideje največkrat vrtijo okoli najbolj priljubljenih držav, kot so Italija, Španija, Grčija ... Roko na srce - te države so lepe, a tudi precej drage, sploh v visoki turistični sezoni, ko gredo cene nočitev in hrane v nebo. A na srečo v Evropi še vedno obstajajo skriti dragulji, ki jih lahko raziščete z zelo nizkim proračunom, in to v vseh mesecih. Ne le, da se boste z obiskom teh držav izognili množičnemu turizmu, spoznali boste še kakšen drug košček našega planeta in obenem prihranili. Izbrane destinacije so za obisk primerne v vseh letnih časih, zato se lahko zanje odločite kadarkoli. Vam ostaja še nekaj dni dopusta? Ne oklevajte in pojdite!

'Ko sem omenila turizem, so se mu zasvetile oči'
06. 02. 2020 11.19Pogovarjali smo se z Andrejo Glavač iz Kariernega Placa, ki mladim od 6. do 19. leta starosti nudi brezplačna svetovanja na temo kariernih možnosti in šolanja. Nekateri, ki pridejo k njim, imajo svojo poklicno pot že začrtano, drugi so zmedeni. Kako jim pomagajo?