nepravilnosti

To je dobro vedeti pred vzpostavitvijo spletne trgovine
15. 10. 2021 04.30Prepričanje, da moraš biti na spletu, sicer v poslovnem svetu dandanes ne obstajaš, se je v epidemiji izkazalo še za bolj resnično in pravilno. Številne trgovine so bile kar nekaj časa zaprte in trgovci so se razdelili na spletne in fizične. Prvi so lahko dokaj nemoteno delovali in prodajali, medtem ko so drugi čez noč ostali brez kupcev. Nekaj se jih je prilagodilo in sčasoma začelo poslovati po spletu, določeni pa so morali žal za vedno zapreti svoja vrata.

Toliko nepravilnosti je inšpektorat ugotovil pri prodaji stanovanj
13. 10. 2021 05.00Z namenom zaščititi končne kupce pred tveganjem neizpolnitve obveznosti investitorja oziroma vmesnega kupca kot prodajalca po prodajni pogodbi ob prodaji stanovanj in enostanovanjskih stavb je inšpektorat za okolje in prostor tudi v letošnjem letu izvajal nadzor prodaje 25 naključno izbranih stavb.

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline
01. 10. 2021 05.00V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

Ali je treba v pisarnah nositi zaščitne maske?
24. 09. 2021 05.00Zaposleni morajo nositi zaščitne maske v skupnih prostorih, torej na hodnikih, v sejnih sobah, na straniščih in drugod, kjer se srečuje več oseb. Ali jih morajo nositi tudi v pisarnah, je odvisno od ocene tveganja. Preverite, kakšne so kazni za kršitelje, tako za zaposlene kot tudi za delodajalce!

Gradbeni inšpektorji so na terenu. Kaj ugotavljajo?
07. 09. 2021 05.00Gradbeni inšpektorji okoljskega inšpektorata so letos med nadzorom objektov v gradnji odkrili več kot 40 odstotkov nedovoljenih. Od 100 načrtovanih inšpekcijskih pregledov oz. nadzorov so uvedli 143 postopkov, od teh 133 upravnih in 10 prekrškovnih.

Kdo bo moral državi vračati denarno pomoč?
03. 09. 2021 09.27Država je v epidemiji covida-19 priskočila na pomoč podjetjem z različnimi oblikami pomoči. Nekaterih nato zaostreni pogoji poslovanja niso tako zelo prizadeli in bodo morali pomoč vrniti. Po prvi oceni Finančne uprave RS (Furs) gre za nekaj več kot štiri odstotke izplačane pomoči oz. skupaj nekaj manj kot 90 milijonov evrov.

Večji delodajalec napotuje zaposlene na testiranje v občino, kjer živijo, ker je tako test brezplačen. Potnih stroškov pa ne plača
30. 04. 2021 07.37Pred praznikom dela smo preverili, kako je z delavskimi pravicami v času korone. Številnim delavcem so bile v zadnjem letu kratene pravice. Inšpektorji in sindikalisti so največ kršitev zaznali pri izplačilu plač in odrejanju dopustov, pa tudi pri nezakonitem prenehanju pogodb. Inšpektorji so lani izrekli za več kot štiri milijone evrov glob. Trend kršitev pa se nadaljuje tudi letos.

To so najprej opazili pri učiteljih, nato tudi pri ostalih delovnih skupinah
06. 04. 2021 05.00Pogovarjali smo se s specialistom za področje hrbtenice. Dr. Dejan Kernc je opozoril na nekaj napak, ki jih delavci počnejo med delom od doma.

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

Tudi vi niste prejeli kriznega dodatka?
21. 01. 2021 04.45Marsikdo je te dni razočarano ugotavljal, da ni prejel kriznega dodatka, ter se spraševal, zakaj je tako. Naj razložimo.

Minimalna plača in izvršba: vas lahko oberejo do golega?
05. 01. 2021 13.39Ljudje so v stiski in se zadolžujejo. Kaj pa, če se nekdo z minimalno plačo sooči z izvršbo? Ali jo je mogoče opraviti? O tem smo se pogovarjali tudi z odvetniki.

Bo epidemija vplivala na ocenjevanje in napredovanje v javnem sektorju?
11. 12. 2020 08.04V javnem sektorju vsako leto preverijo, ali zaposleni izpolnjujejo pogoje za redna napredovanja, na podlagi katerih se jim lahko poviša plača. Sistem je enoten za vso javno upravo, a ima precej anomalij. "Govorimo o enotnem plačnem sistemu, a težko govorimo o enotnosti v sistemu, v katerem si ena poklicna skupina povprečno plačo v petih letih dvigne za skoraj 50 odstotkov, druge poklicne skupine pa le za deset," je opozoril minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Tudi zato vlada napoveduje spremembe. Preverite še, ali bo epidemija covid-19 vplivala na ocenjevanje in napredovanje!

To so na terenu odkrili inšpektorji za delo
07. 12. 2020 05.45V času epidemije so inšpektorji za delo opravili več kot 10.000 inšpekcijskih nadzorov in doslej zaznali že več kot 1800 kršitev intervencijske zakonodaje. In kateri dve kršitvi izstopata?

Šivate zaščitne maske? Preverite, kdaj morate prijaviti dejavnost!
19. 11. 2020 05.45Po pojavu novega koronavirusa so ponekod v Sloveniji doma začeli šivati zaščitne maske za večkratno uporabo. Nekateri za domače in v dobrodelne namene, nekateri pa jih tudi prodajajo. Preverite, ali je treba prijaviti dejavnost.

Prodajate po Facebooku? Ali vas lahko davčni inšpektor oglobi?
13. 11. 2020 05.45Vse več ljudi prodaja oblačila, obutev in drugo po družbenih omrežjih, kot je Facebook, in oglasnih spletnih portalih, denimo Bolha ali eBay. V katerih primerih je treba imeti prijavljeno dejavnost, so pojasnili na Finančni upravi. Preverite še, kakšne so denarne kazni za kršitelje in kaj lahko stori ogoljufani kupec, ki je kupil oblačilo od prodajalca na Facebooku, pa blaga ni prejel ali je denimo raztrgano.

Kraj in zlorab turističnih bonov ni veliko, a vendar so
26. 10. 2020 07.32V zadnjem času se pojavljajo določene zlorabe pri unovčevanju turističnih bonov. Denimo, ko nepridipravi unovčijo turistični bon upravičenca, čeprav sploh ne ve, in ko v zameno za unovčen bon ponujajo določeno vsoto denarja. Največ pa je prijav zaradi zaračunavanja višje cene pri plačilu s turističnimi boni in zaradi unovčitve bona za neopravljeno storitev.

Minimalna plača 2021: koliko več bi morali dobiti?
08. 10. 2020 12.34Medtem ko delodajalci pozivajo k zamrznitvi rasti minimalne plače, sindikati vlado pozivajo, naj se postavi na stran šibkejših v delovnih razmerjih. Predloga o zamrznitvi plače tako ne podpirajo in se o njem niso pripravljeni pogajati, pač pa pričakujejo, da bo vlada sledila zakonu. Po zadnjih izračunih glede minimalnih življenjskih stroškov iz leta 2017 bi se bruto minimalna plača z januarjem dvignila na 1050 evrov bruto, kar je več kot 100 evrov več kot letos.

Sezonska delavka: Nikoli več ne pridem v Nemčijo
31. 07. 2020 09.38Epidemija novega koronavirusa je poglobila težave, ki so že dolga leta prisotne med sezonskimi delavci in tujimi delavci v Nemčiji.

Nemška novinarka: Je ta hrvaška plaža novo žarišče koronavirusa? Župan: To so laži!
21. 07. 2020 10.37Nemški novinarji redno poročajo o dogajanju na hrvaških plažah, saj se tja odpravljajo številni nemški turisti. Kaj so ugotovili za Zrće? Župan Novalje Ante Dabo je zavrnil vse navedbe nemške televizije.

Ghislaine Maxwell: koliko denarja ima?
21. 07. 2020 09.07Vse je zavito v tančico skrivnosti – je otrok pokojnega bogataša (in prevaranta), živela je razkošno, družila se je z bogatimi in vplivnimi ... Kje pa je njen denar? Preiskovalci so odkrili številne bančne račune, ki so povezani z Ghislaine Maxwell, a vse kaže, da je njeno premoženje skrito tudi v davčnih oazah in morda pri skrivnostnem soprogu, za katerega javnost sploh ni vedela.

Zakaj so slovenski inšpektorji uničili skoraj 421 kilogramov sadja in zelenjave?
15. 07. 2020 15.28Inšpektorji za hrano so od sredine maja do sredine julija v nadzoru nad sledljivostjo in označevanjem sadja in zelenjave na stojnicah izvedli 292 pregledov in pregledali 235 zavezancev. Največ neskladnosti so ugotovili pri splošni označenosti sadja in zelenjave. Odvzeli in uničili so 420,8 kilograma sadja in zelenjave.

Tako je dal odpoved. Eni so zgroženi, drugi ga razumejo
07. 07. 2020 08.0522-letni dostavljavec v podjetju Amazon je s svojo odločitvijo, da na nenavaden način poda odpoved, razdelil javnost.

Eni navdušeni, drugi opozarjajo na razsipnost
06. 07. 2020 09.58Vojaška parada in referendum o ustavnih spremembah sta v Rusiji dvignila veliko prahu. Stroški so bili namreč velikanski, poraja pa se vprašanje, ali sta bila dogodka sploh potrebna. Če da, za koga.

Na Inšpektoratu za delo imajo le 91 inšpektorjev, dela pa je vse več
06. 07. 2020 08.17Inšpektorat za delo je lani izrekel za 4,1 milijona evrov glob. Dela je vse več, poslovnih subjektov tudi, inšpektorjev pa je zelo malo.

Delodajalci v strahu: ali jih lahko delavci tožijo, če se okužijo na delovnem mestu?
03. 07. 2020 07.26Bi delavci lahko tožili delodajalca, če jih med pandemijo sili delati v neprimernih pogojih? Če delavci zbolijo, ker delodajalec ni poskrbel za potrebno varnost, je odgovornost za to možno pripisati delodajalcu, pravijo pravniki. V ZDA so nekatera podjetja že na sodiščih zaradi tovrstnih primerov. Kaj pa pri nas?

V teh panogah je največ dela na črno
22. 06. 2020 06.57Furs je na področju dela na črno lani izrekel za 5,8 milijona evrov glob. Kaj ugotavljajo drugi pristojni organi, ki se ukvarjajo s to problematiko?

Cena kosila v restavraciji Banke Slovenije: koliko in kaj ugotavlja Računsko sodišče?
14. 05. 2020 10.46Računsko sodišče je opravilo revizijo poslovanja Banke Slovenije v letih 2017 in 2018.

Redno zaposleno samohranilko o odpovedi obvestili kar po telefonu
12. 05. 2020 07.58V času pandemije, ki je zadala hud udarec gospodarstvu, sindikati opažajo povečano število odpuščanj, ki so marsikdaj tudi nezakonita, pojavljajo pa se še druge kršitve delovnopravne zakonodaje. Največ kršitev je pri manjših delodajalcih, v obrtnih dejavnostih, pri gradbincih in v gostinstvu.

Četudi imate s. p. v tujini, morate tudi v Sloveniji plačati davke
19. 03. 2020 07.00V registru davčnih zavezancev je vpisanih več kot 500 fizičnih oseb, ki opravljajo dejavnost v tujini. Največ jih na Hrvaškem oddaja nepremičnine in v Avstriji opravlja nego na domu. Davek morajo plačati tudi v Sloveniji, pri čemer pa jim upoštevajo plačilo davka v tujini.

Podjetniki, vlada predlaga podaljšanje rokov!
12. 03. 2020 08.21Vladni ukrepi ob koronavirusu: vlada predlaga podaljšanje rokov za predložitev davčnih obračunov in oddajo letnih poročil.