nesreče

Premoženjsko zavarovanje poveča vašo finančno varnost v nepredvidljivih časih
09. 11. 2023 04.45Pri zavarovanju premoženja ne gre samo za zaščito vaših materialnih dobrin, ampak tudi za zagotavljanje finančne varnosti v nepredvidljivih okoliščinah. V luči poplav, ki so prizadele našo državo in povzročile izgubo premoženja za mnoge družine, je razmislek o zavarovanju premoženja nujnost.

Kako je smiselno zavarovati električni avtomobil?
06. 11. 2023 04.45Električni avtomobili so v zadnjih letih doživeli izjemen vzpon in so tudi na slovenskih cestah postali opazen del mobilnosti. So okolju prijazni in imajo številne prednosti, eno pomembnih vprašanj, ki ga je treba upoštevati pri lastništvu e-vozila, pa je zavarovanje. Preverite, na kaj je smiselno biti pozoren pri izbiri!

Kaj je prezentizem in zakaj bi se morali delodajalci ob njegovem pojavu nemudoma odzvati?
28. 09. 2023 13.13Kolikokrat ste se že kljub slabemu počutju odpravili na delovno mesto in tam ostali celih osem ur? Številni to počnejo kar pogosto, kar pa za njihovo produktivnost in kakovost opravljenega dela ni najbolje.

Vedno več mladih delavcev v živo prenaša svoje odpovedi
31. 08. 2023 04.45Videoposnetki dosegajo na milijone ogledov.

Kako pripraviti informativni izračun zavarovanja za avto?
21. 08. 2023 04.45Pri nakupu avtomobilskega zavarovanja je ključno, da izberemo ustrezno pokritost po dostopni ceni. Informativni izračun zavarovanja za avto je odličen način, da pridobimo vpogled v stroške in možnosti, ki so nam na voljo. Kako torej izračunati informativno ceno avtomobilskega zavarovanja ter kaj vse je treba upoštevati pri tej pomembni odločitvi.

Kako do izredne socialne pomoči, če ste v poplavah utrpeli škodo?
10. 08. 2023 09.04V primeru naravnih nesreč veljavna socialna zakonodaja omogoča pomoč v obliki izredne denarne socialne pomoči.

GZS bi namesto dodatnega prostega dne določil dodaten delovni dan
09. 08. 2023 06.43Na Gospodarski zbornici Slovenije dvomijo o učinku odločitve, da bo 14. avgust dan solidarnosti in dela prost dan. Namesto tega predlagajo prav nasprotno.

Ali ste lahko zaradi odprave posledic poplav odsotni z dela?
07. 08. 2023 13.16Zaradi poplav, ki so v preteklih dneh zajele Slovenijo, mnogi delavci ne morejo na delo, nekatera podjetja pa sploh ne obratujejo. Delovna zakonodaja za tovrstne primere predvideva več možnosti: odsotnost z dela zaradi višje sile ali zaradi posebnih okoliščin, čakanje na delo, letni dopust in neplačani dopust.

'Zavarovanci bomo letošnja neurja občutili naslednje leto'
03. 08. 2023 13.30Letos pogosta toča povzroča škodo na avtomobilih, močan veter na hišah, prizadete so poljščine. Kaj vse to pomeni za zavarovalnice? Jasno je, da bomo posledice letošnjih neurij po vsej verjetnosti čutili pri premijah zavarovanj v naslednjem letu.

Na razgovorih naj vam ne bo nerodno
03. 08. 2023 04.45Zaposlili ste se na novem delovnem mestu – polni pričakovanj, navdušenja in pozitivne energije. A kaj kmalu ugotovite, da to delovno mesto ali delovno okolje ni pravo za vas. In do tega zaključka pridete le po nekaj tednih nove zaposlitve. Kako ravnati? Večini je namreč nerodno priznati, da so sprejeli novo službo in v tako kratkem času želijo oditi.

Pravice turistov v primeru izrednih razmer
25. 07. 2023 13.49ZPS je v luči izrednih razmer na nekaterih turističnih destinacijah po svetu opozorila na pravice potrošnikov. Ti lahko od rezervacije paketnega potovanja pri turistični agenciji odstopijo brez plačila odškodnine v primeru izrednih okoliščin, ki vključujejo naravne nesreče, kot so poplave, požari ali izredne vremenske razmere.

Ali so imeli srečo in so denar podedovali?
23. 06. 2023 09.28Opazujete jih in ob tem razmišljate, le kako jim uspe. Večinoma gre za ljudi, ki prihajajo iz družin, v katerih so aktivno upravljali osebno premoženje in to znanje prenašali tudi na svoje otroke. Slednji sedaj že imajo lastne družine in nadaljujejo s tem, kar so se naučili že v mladosti. Gre za družine, ki držijo skupaj in si pomagajo. Gradijo za prihodnost – tudi svojih potomcev.

Slovenci tako želeli ogoljufati zavarovalnice
19. 05. 2023 13.06Približno 10 odstotkov vseh prijavljenih škod naj bi bilo posledica zavarovalniške prevare, pri čemer nastane za več milijonov evrov škode. Goljufije zaznavajo na vseh področjih zavarovanj, največ pa jih odkrijejo na področju avtomobilskih škod.

Ko zavarovalnica noče kriti škode iz kasko zavarovanja
17. 02. 2023 05.00Zelo hitro se zgodi tudi najbolj previdnim voznikom, da pride do nesreče ali pa morda prekoračitve hitrosti. Zato so kazni, izrečene v prometu, pogoste. V nadaljevanju smo za vas zbrali nekaj koristnih informacij, med drugim tudi, kje lahko preverite svoje stanje kazenskih točk, kdaj imate možnost polovičnega plačila globe in kaj lahko storite, če se ne strinjate z izrečeno kaznijo.

Bonton obnašanja na smučišču – ga poznate?
19. 10. 2022 08.00Smučanje je priljubljena zimska športna aktivnost, zato je popolnoma logično, da je na smučiščih čedalje več smučarjev in deskarjev na snegu. Za varnost vseh na smučišču je še kako pomembno upoštevati bonton obnašanja. Pa ga resnično poznate?

Za mlade, ki iščejo prvo zaposlitev v Evropski uniji
08. 09. 2022 09.01Zaposlovanje v evropskem prostoru je enostavno, saj je Slovenija članica Evropske unije. Načeloma ni treba pridobiti delovnega dovoljenja in hitrejše je priznavanje izobrazbe. Ob zaposlitvi se šteje delovna doba in zaposleni je zdravstveno zavarovan. Na kaj pa naj bodo še posebej pozorni mladi pri iskanju prve zaposlitve v EU, je odgovorila EURES svetovalka iz Ljubljane, Mateja Grazjar.

Radar – kako se lahko izognete plačilu kazni?
22. 08. 2022 09.08Ste vedeli, da se v določenih okoliščinah lahko izognete plačilu kazni, ki ste jo prejeli zaradi prehitre vožnje. Zakonodaja vas v nekaterih primerih ščiti, pravniki pa svetujejo, da pripravite dokazno gradivo.

Na Inšpektorat za delo lani prijavljenih skoraj 11.200 nezgod pri delu
28. 04. 2022 09.17Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu, 28. april, bo danes poudaril nujnost prizadevanj za boljšo varnost in zdravje pri delu ter velik pomen, ki ga ima pri tem sodelovanje med vodstvom podjetij in delavci. Zveza svobodnih sindikatov pa od države zahteva ureditev postopka za prijavo poklicnih bolezni.

Pravni odgovor: Voznik je pobegnil s kraja nesreče. Ali lahko uveljavljam povrnitev škode?
05. 04. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Prek spleta naročila obleko, dobila pa ...
28. 12. 2021 15.56Vsak se je že znašel v situaciji, ko mu je dobro razpoloženje pokvarilo nekaj nepredvidljivega ... Nekaj, kar se ne bi smelo zgoditi. In fejl nakupi so nam prav gotovo že uničili kakšen dan, visoka pričakovanja ali mogoče darilo, s katerim smo hoteli nekoga razveseliti ali zabavo, ki smo jo nestrpno čakali ali celo sanjske počitnice, za katere smo dolgo varčevali. Toda pozor, naši fejli še ne pomenijo nujno neuspeha, saj je le od nas odvisno, kako bomo gledali nanje in kaj se bomo iz njih naučili, da bomo znali v prihodnje prepoznavati le še najboljše odločitve – zase. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Izredni dopust za spremstvo prvošolčka na prvi šolski dan
27. 08. 2021 05.00Kaj morate nujno vedeti, če želite koristiti izredni dopust za spremstvo prvošolčka na prvi šolski dan?

Kdaj in katera cepljenja so za zaposlene obvezna?
30. 07. 2021 10.59Nekateri ljudje so ob opravljanju svojega dela bolj izpostavljeni okužbam z nalezljivimi boleznimi, zato so za določene poklice obvezna nekatera cepljenja. Preverili smo, katera in za koga.

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Tudi to so zdravstveni delavci. Zdravijo, delajo sklece in znajo z orožjem
15. 03. 2021 05.00Zlatko Kvržić je bil pred leti zaposlen na reševalni postaji Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in vmes je bil pogodbeni rezervist Slovenske vojske. Sčasoma je v njem dozorela želja, "da bi za stalno deloval v službi domovine", in tedaj se je odločil za prestop v Vojaško zdravstveno enoto.

Brezposelni in socialno ogroženi: koliko lahko dobijo pomoči?
18. 02. 2021 08.02Po interventnih ukrepih je namenjenih tudi več milijonov evrov pomoči za brezposelne in socialno ogrožene. Kdo so upravičenci, ali lahko prejem pomoči vpliva na višino socialnega prejemka in kako je z obdavčitvijo, so razložili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Kaj se lahko od Jacinde Ardern naučimo o kriznem vodenju?
11. 11. 2020 08.00Kaj je formula uspeha novozelandske premierke Jacinde Ardern, ki ji je že drugič v rekordnem času s svojim drugačnim pristopom uspelo obvladati pandemijo?

'Ne iščemo miloščine, želimo delati'
20. 10. 2020 08.08Civilna iniciativa turističnih vodnikov Slovenije je državo znova pozvala k pomoči, ki bo vodnikom pomagala preživeti koronsko krizo. "Ne iščemo miloščine, želimo delati," je poudarila koordinatorka odbora iniciative Tina Hrast. Kot največjo težavo je izpostavila neobstoj dialoga z državo.

Zelena karta za BIH: od 19. oktobra ne bo več potrebna
05. 10. 2020 11.52Ob morebitni policijski kontroli prometa se veljavnost mednarodnega zavarovanja avtomobilske odgovornosti v tujini najlažje dokazuje z mednarodno karto za zavarovanje motornega vozila, ki jo izda slovenska zavarovalnica zavarovalcu na podlagi zavarovalne pogodbe zavarovanja avtomobilske odgovornosti.

Toliko odraslih Slovencev nosi čelado na kolesu
07. 09. 2020 08.25V Sloveniji so čelade obvezne za vse kolesarje do 18. leta starosti in pri pripravi nove zakonodaje je bilo veliko polemik, ali bi morale biti obvezne za vse. Novela zakona za zdaj ne viša starostne meje za kolesarje, po novem pa bodo predvidoma obvezne čelade tudi za vse mladoletne voznike e-skirojev.

Te spremembe se obetajo e-skirojem: kdo in kje jih bo lahko uporabljal?
26. 08. 2020 06.00Niso dovoljeni na naših cestah, a so vseeno vse pogostejši na ulicah, kolesarskih stezah in tudi nekaterih manj prometnih cestah. Električni skiroji namreč predstavljajo novo obliko mikromobilnosti. Vlada je zato pripravila predlog zakona, ki bo postavil pravila tudi za ta prevozna sredstva. Od lanskega septembra je bilo prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi e-skiroji, namreč že 17.