nihče

Kako mi je odpadlo življenjsko potovanje – in odleglo
19. 03. 2020 07.01Ljudje smo čudna bitja. V osnovi smo enaki, a vendarle tako drugačni, kar se je še kako pokazalo v preteklih dneh, ko smo se razdelili na tiste, ki so se pripravljeni scufati za toaletni papir, in na tiste, ki so zamahnili z roko in rekli, da bodo dva tedna že zdržali doma. Razlikujemo pa se tudi pri drugih odločitvah. Ko pride do potovanj na drugo stran sveta, ne sodim med tiste, ki se za to odločijo v hipu ali pa marsikaj prepustijo naključju. Da bom šel na Japonsko, sem se odločil že lani tak čas. Le kaj bi lahko šlo narobe?

'Ljudje so se norčevali iz blagajničark in jih zasmehovali, ker so delale z maskami'
18. 03. 2020 09.37Zaposleni v trgovinah so te dni na udaru. In početje nekaterih odraslih in otrok jih spravlja le še v dodatni stres.

To Britanci množično počnejo nezakonito, ne da bi se sploh zavedali
16. 03. 2020 07.36Med sprehodom po Londonu ali katerem drugem večjem britanskem mestu mimo pešcev ves čas švigajo ljudje na električnih skirojih. Ti so že tako priljubljeni, da marsikateri Britanec sploh ne ve, da je njihova uporaba praktično nezakonita. Na Otoku se namreč z njimi lahko legalno vozite zgolj na zasebnih površinah. A vlada naj bi pripravljala spremembo zakonodaje, s katero bo e-skiroje legalizirala.

Pet študentov odkrito o študiju v tujini
04. 03. 2020 08.05Združeno kraljestvo je znano po enem najboljših izobraževalnih sistemov na svetu, tam so tudi nekatere najbolj priznane univerze. Študij v tej državi zato ponuja dobra izhodišča za kariero na mednarodni ravni. Med več kot dvema milijonoma študentov na Otoku je tudi več sto slovenskih študentov. Z nekaterimi od njih smo se pogovarjali o njihovih razlogih za študij v tujini in dozdajšnjih izkušnjah. Se bodo po končanem šolanju vrnili domov?

Zaskrbljujoče zgodbe mladih zdravnikov, ki delajo v britanskem javnem zdravstvenem sistemu
02. 03. 2020 08.33Britansko zdravstvo je v zadnjem desetletju padlo v hudo krizo, brexit pa bi lahko stanje še poslabšal, saj so že zdaj skušali kadrovsko podhranjenost krpati z delovno silo iz tujine. V javnost so pricurljale številne zgodbe izčrpanih zdravnikov, ki jih grdo gledajo že, če si vzamejo odmor za požirek vode. Neka mlada zdravnica pa je morala delati kljub spontanemu splavu, ki se ji je zgodil med službo. Kakšne izkušnje z britanskim zdravstvom pa imajo slovenski zdravniki?

Minimalne plače v EU: razlike so prevelike
28. 02. 2020 13.34Evropska komisija si je za cilj zadala, da imajo vsi delavci v EU zagotovljeno dostojno življenje in pravično minimalno plačo.

'Delavci imajo že tako veliko dopusta, sedaj pa še to.'
27. 02. 2020 13.12Marsikoga je presenetila zaveza, ki je zapisana v koalicijski pogodbi: "Koriščenje treh dni bolniške odsotnosti brez obiska osebnega zdravnika v skupnem obsegu 9 dni v koledarskem letu ter preučitev možnosti skrajšanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca." Nekateri ne skrivajo nezadovoljstva.

Tu boste dobili brezplačne vložke in tampone
26. 02. 2020 09.51Leta 2018 so uporabo brezplačnih higienskih vložkov in tamponov omogočili v šolah in na fakultetah, sedaj pa bodo dostopni vsem ženskam.

Pretresljivo pismo bogataša, ki ga morate prebrati
18. 02. 2020 06.00Predstavljamo nekaj odlomkov pisma, ki ga je pred časom javno objavil ameriški bogataš Nick Hanauer. Namenjen je "mojim nesramno bogatim kolegom," a ima sporočilo, ki je pomembno za nas vse.

Oskarji 2020 v številkah: najcenejša stvar je zlati kipec
09. 02. 2020 07.48Podelitev oskarjev velja za enega najbolj glamuroznih in za ljubitelje filmov najbolj pričakovanih dogodkov na svetu. To je čas, ko Hollywood zažari v vsem svojem blišču. Temu primerna je tudi količina denarja, ki se vrti okrog prireditve. Zlati kipec, čeprav je za zmagovalca neprecenljiv, pa je v bistvu še najcenejša stvar na oskarjih.

Kako je natakar v Sarajevu prevaral Kirka Douglasa ...
06. 02. 2020 14.37To je bil škandal, se tega davnega leta 1984, ko so v Sarajevu potekale zimske OI in je bilo mesto polno znanih in bogatih, spominjajo nekateri. med njimi tudi znani glasbenik Goran Bregović.

Kam vložiti denar in dobro zaslužiti?
06. 02. 2020 08.27"Pravilo številka ena - ne izgubi denarja. Pravilo številka dve - vedno upoštevaj pravilo številka ena," je slaven citat o investiranju enega najbolj slavnih vlagateljev in enega izmed najbogatejših Zemljanov Warrena Buffeta.

Zakaj se dobrim ljudem dogajajo slabe stvari?
30. 01. 2020 19.50Najtežja stvar na svetu je dobremu človeku razložiti, da je za svoje stanje sam odgovoren.

V grob odnesel geslo in milijone. Pa je res mrtev ali gre za prevaro?
22. 01. 2020 08.17Po nenadni smrti ustanovitelja kriptoborze QuadrigaCX, Geralda Cottna, je ostalo blokirano za približno 120 milijonov evrov kriptovalut. Njegova smrt je ovita v tančico skrivnosti in pojavile so se teorije zarote. Nekateri celo sumijo, da ni umrl.

Tako se na razgovor za službo pripravi slovenska igralka
21. 01. 2020 08.18Razgovor za službo je vedno stresen dogodek, ki je pri mladih, ki zaposlitev iščejo prvič, še potenciran. Veliko milenijcev, ki se ob koncu študija prvič podajajo na trg dela, ne ve, kako pustiti dober vtis, s takšnimi težavami pa se soočajo tudi liki originalne slovenske serije LP, Lena, ki je minuli konec tedna na VOYO doživela 2. sezono. Še pred premiero smo klepetali z glavno igralko Saro Dirnbek, ki verjame, da je vedno treba imeti v mislih svoj cilj.

'Našega poklica se drži stigma, lahko te izločijo'
14. 01. 2020 08.42Pogrebci. Označujejo jih z besedami, kot so črni vrani, Matildini pooblaščenci, mrzli ogledniki. Nihče jih z veseljem ne sprejme v svoj dom. Domen Kokalj pa se zaveda, da nekdo mora opraviti delo, da dejansko pomagajo ljudem v najtežjih življenjskih trenutkih in da smo vsi minljivi. Če se ne bi, ne bi mogel opravljati svojega poklica.

Izpoved mlade mamice: Na banki sem doživela hladen tuš
10. 01. 2020 22.16"'Niste kreditno sposobni. Zdaj veljajo drugačni pogoji. Niti mož ni kreditno sposoben,' mi je povedal bančnik. 'Kako, ko pa dobivam lepo porodniško in mož ima solidno plačo. Kako?' sem ga vprašala. 'Potrebujete 700 evrov zajamčenega dohodka plus 240 na prvega otroka in dodatnih 70 na vsakega naslednjega otroka. V našem primeru 1150 evrov za preživetje,' mi je odgovoril," je izkušnjo na banki opisala mamica.

Zvezda: od prašičje farme do prestižnega dvorca
10. 01. 2020 16.25Velja za kraljico pogovornih oddaj, ki zaseda prvo mesto na lestvici '200 največjih ikon popularne kulture'. Je medijska zvezda, televizijska voditeljica, igralka in producentka, ki ima po navedbah revije Forbes pod palcem kar tri milijarde ameriških dolarjev (2,7 milijarde evrov) premoženja, lasti si zasebno letalo, produkcijsko hišo in kopico nepremičnin. Ob vsem tem je kar nekoliko težko verjeti, da je odraščala na prašičji farmi, daleč stran od televizijskih ekranov in hollywoodskega blišča, oblečena v predelano vrečo za krompir.

Šef Luke Dončića: z nakupom Dallas Mavericks si je uresničil otroške sanje
10. 01. 2020 14.14Ni ga Slovenca ali Slovenke, ki ne bi poznala ekipe Dallas Mavericks. Zaradi Luke Dončića, seveda. Veliko manj pa nam je znan lastnik kluba Mark Cuban, sicer milijarder, investitor in Američanom dobro znana medijska osebnost. Ne glede na večmilijardno premoženje, ki si ga je začel nabirati že v študentskih letih, ne daje vtisa, da je eden najbogatejših Zemljanov: na tekmah svojega moštva rad sedi med navijači, vedno je priložnostno oblečen in brez dlake na jeziku. Preverite, za koga v resnici igra naš največji košarkarski talent!

Poklici, ki jih bodo opravljali naši otroci
10. 01. 2020 08.55Pred 10, 15 leti se je Facebook šele uveljavljal, tudi Twitter je šele prihajal na "sceno". Nihče ni imel pametnega telefona. Danes je svet drugačen in drugačno je tudi poslovno okolje. Čeprav težko, pa se moramo sprijazniti, da hočejo biti otroci kot odrasli vplivneži in YouTuberji. In ne več, recimo, astronavti.

Delavec v Nemčiji: Če prideš ob 5.50, je že prepozno
31. 12. 2019 10.46Te dni se je po srbskih in hrvaških medijih razširil komentar moškega, ki dela v Nemčiji. Opisal je, kakšen je njegov delovni dan.

Aroganca je odbijajoča, samozavest pa vedno privlačna
31. 12. 2019 08.54Zdi se, da je tema o zaposlitvenih intervjujih in z njimi povezanih nastopih vedno aktualna. Vsak posameznik, ki je v iskanju novih priložnosti in izzivov, sanjskega delovnega mesta ali le bilke za preživetje, si želi prepričati ljudi, ki odločajo o njegovi zaposlitveni (tudi finančni) usodi. Kako si torej ne bi želeli vedeti, kaj je tisto, kar na intervjujih najbolj prepriča? Tokrat izpostavljamo šest empirično podprtih nasvetov za uspešno predstavitev potencialnemu delodajalcu.

Kaj podariti sodelavcem?
25. 12. 2019 07.00Pravijo, da darila, ki jih podarimo drugim, povedo veliko o nas in o naši predstavi o obdarovancu. Predvsem kažejo, kako dobro znamo prisluhniti in opazovati druge. Toda ob koncu leta pogosto obdarujemo tudi ljudi, ki jih poznamo zgolj na poslovni ravni. Obdarovanje ob novem letu med sodelavci ustvari pozitivno vzdušje in lahko otopli napete odnose. A kaj podariti sodelavcem – tudi tistim, s katerimi nismo v najboljših odnosih?

Pojdite domov in stres iz službe pustite v službi
19. 12. 2019 14.27Gotovo poznate tisti znani stavek, da je treba težave iz zasebnega življenja puščati pred vrati službe. Nihče pa ne govori o nasprotnem – da je treba stres iz službe puščati prav tam, v službi. A verjetno ni osebe, ki se ne bi vsaj kdaj zalotila pri premlevanju neprijetnih dogodkov, ki izvirajo iz izzivov ali odnosov na delovnem mestu. Če se to dogaja pogosto, lahko začne močno vplivati na počutje, kakovost življenja in ne nazadnje tudi zdravje. Pomembno je osvojiti mehanizme, s katerimi se izognemu nepotrebnemu stresu, in uspešno ločujemo obe plati življenja.

Luka in Maj: Začnite s projekti, v katere res verjamete
15. 12. 2019 19.03Bilo je napeto: ali bo Luki in Maju uspelo ali ne? Njun produkt Altburger je zdaj na policah in na voljo vsem, ki si želijo okusiti nekaj drugačnega in slastnega. To je zgodba dveh mladih, ki tudi v najtežjih trenutkih nista prenehala verjeti v svojo idejo.

Ekstremno varčen milijonar: za kaj denarja ne zapravlja?
09. 12. 2019 08.5229-letni Američan je pred tremi leti zaslužil svoj prvi milijon. A kljub temu da si lahko s približno 200 tisoč evri mesečnega prihodka privošči drage stvari in mu ni treba gledati na vsak evro, pa mladi milijonar počne prav to. Na svojo ekstremno varčnost je zelo ponosen, med drugim pa varčuje na kavi in oblačilih.

Tudi tako odpuščajo delavce v Sloveniji
07. 12. 2019 08.46"V zadnjem tednu sta prišli do mene dve zgodbi. V obeh je bila oseba odpuščena. Načina sta bila zelo zelo različna," piše Klavdija Verlak, coach za osebni razvoj.

Rok Gulič – bil je 'nikjer', danes vodi enega boljših slovenskih start upov
05. 12. 2019 07.00"Nobenih urnikov nimamo, nobenih omejitev. Zaposleni lahko pridejo v službo in gredo domov, kadar hočejo. Skrbimo za zaposlene, da niso preobremenjeni, da ni nepotrebnega stresa. Na potek dela lahko zelo vplivajo sami. Tako je v start upu. Vsakdo lahko vse poskusi, preizkusi. Nikoli ne veš – lahko se rodi ideja, izjemna zadeva, ki nam bo pomagala v prihodnjem letu," pravi Rok Gulič, idejni oče slušalk, ki jih uporabljajo največji profesionalci v glasbenem svetu.

'Ko imate emocionalno nezrelega šefa, je vaša izbira težka'
29. 11. 2019 13.03"V službi preživimo najmanj osem ur, kar je tretjina dneva. Običajno smo tam dlje časa. Če se v službi ne razumemo dobro, slabe odnose in krivice, ki jih tam čutimo, nosimo s seboj domov. Tako smo v službi še dodatnih 8 ali 9 ur, odvisno od tega, koliko časa o krivicah, ki se vam dogajajo, meljete v svoji glavi še doma," piše Klavdija Verlak.

Plača 1100 evrov, najemnina pa 700 evrov ali več
27. 11. 2019 12.00Ko se pogovarjamo, ali se izplača kupiti stanovanje ali ga najeti, pogosto pridemo do sklepa, da je v Sloveniji nakup za marsikoga še vedno ljubša možnost. Najemnine namreč gredo v nebo in pogosto krepko presegajo obrok kredita, poleg tega pa, če najemamo stanovanje na trgu, živimo v negotovosti. Nikoli namreč ne vemo, kdaj se bomo morali iz stanovanja izseliti, lastniki pa vse pogosteje najemnino dvigujejo kar ob vsakoletnem podaljšanju najemne pogodbe.