novice

Razmišljate o službi v tujini? Povpraševanje med epidemijo umirjeno, a ne ustavljeno
08. 03. 2021 05.00Tudi v času pandemije covid-19 je bilo povpraševanje tujih delodajalcev po slovenskih delavcih. Preverite, kateri poklici so najbolj iskani čez mejo, kakšnim pogojem morate običajno zadostiti, kaj je treba preveriti in urediti pred odhodom v tujo državo ter kje vam lahko pomagajo z nasveti in podatki!

Katalogi vseh vaših najljubših trgovcev so zdaj zbrani pod eno streho
05. 03. 2021 13.20Od zdaj naprej vam ne bo treba več brskati po različnih spletnih straneh in iskati aktualnih katalogov številnih ponudnikov. Slednji vam bodo namreč na voljo kjer koli in kadar koli na enem spletnem mestu.

Toliko vam mora po dvigu minimalne plače ostati po plačilu obroka posojila
05. 03. 2021 05.00Dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost potrošnikov. Po ocenah članic Združenja bank Slovenije bo dodatnih 10 do 15 odstotkov komitentov postalo kreditno nesposobnih, ostalim se bo kreditna sposobnost poslabšala. V Banki Slovenije pa medtem zato ne pričakujejo velikega vpliva na posojilno aktivnost.

Te banke uvajajo ležarine tudi za fizične osebe. Pojasnjujejo, zakaj!
03. 03. 2021 05.00V NLB in SKB bodo z aprilom začeli zaračunavati ležarine za fizične osebe za visoka stanja na računih, junija jim bodo sledili tudi v NKBM. Banke, ki uvajajo negativne obrestne mere, nameravajo komitentom predstaviti alternativne naložbe in po analizi Banke Slovenije bo šla večina denarja predvidoma v vezane vloge. Druge slovenske banke medtem skrbno spremljajo dogajanje na bančnem trgu in za zdaj ne načrtujejo podobnih ukrepov. A vse je odvisno od tega, kako dolgo bo trajalo obdobje nizkih obrestnih mer in kako se bodo odzivale konkurenčne banke, napovedujejo analitiki Banke Slovenije.

Oskrbovana stanovanja: prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let
01. 03. 2021 06.52Oskrbovana stanovanja v Sloveniji so zasedena in čakalne vrste so dolge; prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let. V načrtu pa je povečanje njihovega števila – ponekod že gradijo, tako da bodo še letos na voljo nova.

Dogecoin – iz šale na račun bitcoina do več kot petih milijard
26. 02. 2021 07.17Kriptovaluta dogecoin z logotipom lovskega psa japonske pasme shiba inu je nastala kot spletna šala na račun bitcoina. Ustanovila sta ga računalniška programerja Billy Markus in Jackson Palmer in ga konec leta 2013 poslala v kriptosvet. Kmalu je pridobil lepo virtualno skupnost – v 30 dneh od lansiranja je Dogecoin.com obiskalo že več kot milijon spletnih uporabnikov, leta 2018 je bila njegova tržna kapitalizacija že okoli dve milijardi ameriških dolarjev, konec januarja 2021 pa je že presegla pet milijard.

Brezposelni in socialno ogroženi: koliko lahko dobijo pomoči?
18. 02. 2021 08.02Po interventnih ukrepih je namenjenih tudi več milijonov evrov pomoči za brezposelne in socialno ogrožene. Kdo so upravičenci, ali lahko prejem pomoči vpliva na višino socialnega prejemka in kako je z obdavčitvijo, so razložili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Prihodnost je "zelena" in v Sloveniji so prvič spodbude za "zelene" delodajalce
17. 02. 2021 04.45V svetu globalnih sprememb je nujen prehod na okolju prijazno ekonomijo, da preprečimo ali vsaj omilimo nevarne okoljske spremembe. Povsod, kjer je le mogoče, je ključno ustvarjati zelena delovna mesta, poklice, pri katerih podjetja, delodajalci in zaposleni ščitijo okolje in z delom karseda minimalno vplivajo na naš planet in ga maksimalno varujejo. Edini planet, ki ga imamo. Ker ... situacija je resna.

Virtualni informativni dnevi na srednjih šolah, fakultetah, višjih strokovnih šolah in akademijah
11. 02. 2021 12.05Jutri in v soboto bodo potekali informativni dnevi, a letos bodo ti prav posebni, saj bodo potekali virtualno. Tako so se odločili, ker gre za dogodek visokega tveganja za prenos okužb.

Osebni stečaj: se tako znebimo vseh dolgov?
09. 02. 2021 04.45Leta 2020 je več kot 2500 Slovencev razglasilo osebni stečaj. A treba se je zavedati, da osebni stečaj ni nujno način, s katerim bi se prezadolženi dolžnik znebil dolgov, saj ne more vselej doseči odpisa dolgov. Glavni cilj je namreč sorazmerno poplačati upnike. Stečajnemu dolžniku se že ob začetku postopka omeji poslovna sposobnost in ne sme več samovoljno razpolagati s svojim premoženjem. Med postopkom se proda vse, tudi družinska hiša ali stanovanje, čeprav v njem morda živi z družino, v stečajno maso pa lahko spada tudi del plače. Obetajo pa se spremembe; med drugim se bo predvidoma zaostril kriterij za odpust obveznosti.

'Prvič se dogaja, da ljudje ne sprašujejo po cenah, ampak kam lahko gredo'
05. 02. 2021 09.24Pandemija je turizem pahnila v najtežjo krizo do sedaj, kar je vplivalo na drastični padec v globalnem in evropskem turizmu. A ljudje so željni potovanj, na kar kaže tudi to, da je zanimanje za letalske vozovnice in nastanitve poskočilo takoj po začetku cepljenja po svetu. Kako bomo potovali? Bomo potrebovali covidne potne liste ali bodo testiranja dovolj? Na katere goste računa Slovenija?

Pred odhodom na delovno mesto ji je šlo na bruhanje
05. 02. 2021 08.15Vse več žensk se odloča javno spregovoriti o nadlegovanju na delovnem mestu, v šoli ...

VIDEO: Denar iz državnega proračuna kar 'leti'
05. 02. 2021 04.45Kar 472 milijonov evrov je januarja šlo iz državnega proračuna za ukrepe v zvezi z epidemijo. To pomeni, da so porabili že polovico letošnjih sredstev za spopad z epidemijo.

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

Da državi ne boste plačali preveč! Izračunajte, kaj se vam bolj izplača
02. 02. 2021 07.06Slovenci največkrat uveljavljamo davčno olajšavo za otroke, vzdrževani pa so lahko tudi zakonci, zunajzakonski partnerji, starši in vnuki. Preverite, kaj se zgodi, če "pozabite" pravočasno uveljavljati olajšavo, in kaj, če se starša ne znata zediniti, kdo izmed njiju bo uveljavljal olajšavo!

Upokojitev po PKP 7 lahko privede do višje odpravnine
01. 02. 2021 15.35Ali se bodo delodajalci sploh odločali za možnost odpovedi delovnega razmerja ob izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev po PKP 7, ki posledično predvideva višje odpravnine, ali bodo raje čakali, da bodo zaposleni ob nastopitvi pogojev za starostno upokojitev sami odpovedali delovno razmerje? Koliko se bodo delodajalci odločali za tovrstno možnost in ali bo "prisilnih upokojitev" več v javnem kot zasebnem sektorju, bo pokazal čas.

Letos je treba biti pri pripravi davčnega obračuna še posebej pozoren
01. 02. 2021 04.45Letošnji davčni obračuni se bodo razlikovali od obračunov preteklih let predvsem zaradi prejete državne pomoči. Samostojni podjetniki morajo biti v prvi vrsti pozorni na to, ali izpolnjujejo upravičenost do te pomoči, svetujejo na Zbornici računovodskih servisov.

Notar o predporočni pogodbi: Lahko se sklene kadar koli, tudi po poroki
18. 01. 2021 04.45V Sloveniji jih je bilo v letu 2019 sklenjenih 96, v letu 2020 pa 108 predporočnih pogodb in notar Bojan Podgoršek pričakuje, da se bo njihovo število povečevalo. Preverite, zakaj je po njegovem mnenju pogodba priporočljiva za vse pare!

26 zaposlenih skupaj dalo odpoved, šef ostal v šoku
16. 01. 2021 08.44Ni jim prisluhnil, brez obvestila jim je znižal plačo, ni se odzival na klice ... Nato pa so se zaposleni v restavraciji odločili, da je konec.

Odšla na Irsko in danes obžaluje le eno ...
15. 01. 2021 07.46Psihologinja po izobrazbi je pri 47 letih zapustila rodno Hrvaško in si poiskala službo na Irskem. "Si lahko predstavljate državo, kjer cenijo delo in človeka ne glede na starost, spol, raso in vero? No, to je Irska!" je povedala.

"150 evrov smo že davno porabili. Kaj pa hrana? Kopiranje materialov? Življenje?"
11. 01. 2021 05.00Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je v prvem valu epidemije prejelo 53.895 študentov in tovrstna denarna pomoč v enaki višini je bila potrjena tudi s PKP 7. V študentskih organizacijah opozarjajo, da pomoč za mlade ni zadostna, in pričakujejo več ukrepov. Najbolj so prizadeti študenti, ki so ostali brez dela, ki se morajo sami preživljati, ki plačujejo najemnino, šolnino, ki finančno pomagajo staršem ...

Kaj se zgodi z otrokom, na katerega starši pritiskajo, da mora biti odličnjak?
08. 01. 2021 05.00Dobro je, če otroka vzpodbujate k dobrim učnim rezultatom. A če zahtevate, da je odličnjak, ima lahko vaša zahteva negativen vpliv na otroka. Kakšen?

Študent, ki je izgubil delo: "Z veliko zaskrbljenostjo gledam v prihodnost"
04. 01. 2021 05.00"S pojavom novega koronavirusa so delodajalci na področju turizma začeli odpovedovati že za več mesecev vnaprej dogovorjena dela, zaradi česar sem čez noč ostal brez dohodka. Zato se sprašujem, kako bom v naslednjih mesecih lahko preživel in hkrati poravnal svoje obveznosti do fakultete. Prav tako je treba omeniti, da se je število prostih delovnih mest na študentskih servisih zmanjšalo oziroma del na področju turizma sploh ni več, zato z veliko zaskrbljenostjo gledam v prihodnost," piše študent.

Razgovor: že na recepciji podjetja so ga črtali s seznama potencialnih kandidatov
29. 12. 2020 14.52Delodajalci, ki iščejo nove kadre, imajo v rokavu številne trike in teste, s katerimi preverjajo potencialne kandidate.

2021: to so v novem letu ugodnosti za družine
28. 12. 2020 07.45Novo leto prinaša ugodnosti za družine. Tri bodo veljale za starše otrok, rojenih po 1. januarju 2021, spremembe pa se obetajo tudi pri plačevanju prispevkov ob krajšem delovniku zaradi starševstva in pri plačevanju vrtca.

Zato se lahko izpodbija pogodba o dosmrtnem preživljanju
21. 12. 2020 05.45Pogodbe, ki jih za časa življenja sklene zapustnik, lahko vplivajo na obseg zapuščine. Kdaj tovrstne pogodbe ne veljajo oziroma se lahko izpodbijajo, denimo v zapuščinski razpravi zaradi nujnih deležev, je pojasnil odvetnik Žiga Marovt.

V času epidemije letni razgovori na daljavo tudi v slovenskih podjetjih
16. 12. 2020 05.05Podjetja opravljajo letne razgovore na različne načine, a s podobnim ključnim ciljem – da glede na ugotovitve podajo oceno delovne uspešnosti, znanja, veščin in sposobnosti ter izdelajo načrt za prihodnje leto tako za zaposlenega kot tudi za celoten kolektiv. Pogovor je lahko tudi priložnost za razkritje želje o povišici ali napredovanju, a se je v času koronakrize treba zavedati, da morda vsaj v določenih panogah zdaj res ni čas za pogajanja o dodatnih ugodnostih.

Zakaj stroji naših staršev še vedno delujejo, novejši pa se tako pogosto kvarijo?
15. 12. 2020 05.45Število okvar bele tehnike, denimo pralnih strojev in hladilnikov, se je v zadnjih sedmih letih povečalo za približno pet odstotkov, je pokazala raziskava. "Ugotovitve so izjemno zaskrbljujoče, če upoštevamo, da medtem danes še vedno brez večjih težav delujejo nekatere naprave, ki so jih kupile naše mame in babice," pravi evropska poslanka Biljana Borzan.

10 ali 15 odstotkov manj se že lepo pozna pri večjih zneskih
14. 12. 2020 08.13Letos bo zagotovo več božično-novoletnih nakupov v trgovinah po spletu. Sicer je bil že izkupiček črnega petka veliko bornejši kot prejšnja leta, pa tudi ankete nakazujejo, da nameravamo zapraviti manj – tudi zato, ker si daril ne moremo privoščiti. Če pa boste vendarle kupili nekaj daril, vam ponujamo nekaj nasvetov, kako lahko prihranite na pameten način in brez prevelikih odrekanj.

Bo epidemija vplivala na ocenjevanje in napredovanje v javnem sektorju?
11. 12. 2020 08.04V javnem sektorju vsako leto preverijo, ali zaposleni izpolnjujejo pogoje za redna napredovanja, na podlagi katerih se jim lahko poviša plača. Sistem je enoten za vso javno upravo, a ima precej anomalij. "Govorimo o enotnem plačnem sistemu, a težko govorimo o enotnosti v sistemu, v katerem si ena poklicna skupina povprečno plačo v petih letih dvigne za skoraj 50 odstotkov, druge poklicne skupine pa le za deset," je opozoril minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Tudi zato vlada napoveduje spremembe. Preverite še, ali bo epidemija covid-19 vplivala na ocenjevanje in napredovanje!