obveznost

To morate vedeti o trenutnem stanju z vpisom v srednje šole
08. 04. 2024 15.21Do roka za prijavo za vpis novincev v srednje šole za šolsko leto 2024/2025, to je do 2. aprila, se je na 26.066 razpisanih prostih mest po začasnih podatkih ministrstva za vzgojo in izobraževanje prijavilo skupaj 22.976 kandidatov. Kandidati imajo možnost, da do 23. aprila svojo prijavo prenesejo na drugo šolo ali drug program.

Odvetnica razkriva, kaj storiti, če vas nekdo prosi, da bi bili njegov porok
08. 04. 2024 08.10Porok jamči za odplačilo dolga z vsem svojim premoženjem in je dolžan odplačevati kredit, če ga kreditojemalec ni več zmožen. Finančno tveganje je veliko, zato je pred prevzemom poroštva bistven tehten premislek. Odvetnica Katarina Čeč Labernik pred podpisom pogodb, ki bi lahko vplivale na premoženje – torej tudi prevzem poroštva – obenem svetuje posvet s pravnim strokovnjakom.

Furs pripravil prvi sveženj izračunov dohodnine za lani
02. 04. 2024 11.35Finančna uprava je na pošto poslala prvi sveženj informativnih izračunov dohodnine za lani. Zavezanci jih bodo na dom prejeli po navadni pošti, in sicer v prvih dneh aprila.

Pri nas je petek običajen delovni dan, a kljub temu bo s plačili tako
25. 03. 2024 08.47Med bližnjimi velikonočnimi prazniki evropski plačilni sistem Target 2 ne bo posloval, zato banke in hranilnice v Sloveniji ter v ostalih državah območja evra ne bodo izvajale medbančnega plačilnega prometa. To bo veljalo v petek, 29. marca, ko je v Sloveniji še običajen delovni dan. Zaprta bo tudi Ljubljanska borza.

V tem primeru lahko delodajalec zahteva potrdilo o nekaznovanosti
23. 03. 2024 06.56Delodajalci v oglasih za delo od kandidatov lahko kot pogoj navedejo tudi potrdilo o nekaznovanosti. Za določena delovna mesta ga je potrebno obvezno predložiti, kot denimo za delo v javnem sektorju, v šolah in vrtcih, na Policiji ..., včasih pa ga zahtevajo tudi zasebni delodajalci.

Kdaj zakonec ni odgovoren za dolgove drugega in kdaj zanje soodgovarja?
22. 02. 2024 04.55Vsak načeloma sam odgovarja za svoje dolgove, a med zakoncema oziroma zunajzakonskima partnerjema je uzakonjen poseben režim odgovornosti za dolgove. Kdaj zakonec ni odgovoren za dolgove drugega in kdaj zanje soodgovarjata, kako je, če ima zakonec denimo podjetje in sam ni ustvaril dolgov, ter kaj se zgodi ob morebitni ločitvi ali smrti, je razložila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Najemodajalci, to morate vedeti
21. 02. 2024 04.06Če sodimo med lastnike nepremičnin, se lahko odločimo za oddajanje stanovanja v najem, a moramo najprej vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti, da bi se izognili nepotrebnim skrbem oziroma dodatnim zapletom. O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Kaj vse je treba vedeti ob preoblikovanju s.p. v d.o.o.?
09. 02. 2024 07.47Večina običajno začne poslovno dejavnost opravljati kot s.p. Sčasoma pa lahko posel "preraste" samostojnega podjetnika in ob povečanem obsegu poslovanja, višjih prihodkih in končnih dobičkih je smiselno razmišljati o preoblikovanju v d.o.o. Preverite, kdaj in zakaj se izplača prenos, kako poteka postopek in kakšni stroški lahko nastanejo!

Kako učinkovito uveljavljati garancijo?
05. 02. 2024 04.31Garancija predstavlja zavezo prodajalca ali proizvajalca, da bo bodisi popravil ali zamenjal blago bodisi vrnil celotno kupnino, če izdelek ne ustreza obljubljenim specifikacijam oziroma lastnostim, navedenim v garancijskem listu ali oglasu. Preverite, kakšne pravice imajo in s kakšnimi težavami pri uveljavljanju garancije se najpogosteje soočajo slovenski potrošniki!

To mora o delni bolniški vedeti vsak zaposleni
01. 02. 2024 09.10Zaposleni, ki so zaradi zdravstvenih razlogov na polovičnem delovniku in hkrati koristijo bolniški stalež, se srečujejo z vprašanji glede ureditve delovnega časa, plačila, pravic in obveznosti. Pravice in dolžnosti delavcev in delodajalcev glede polovične bolniške so pojasnjevali na Inšpektoratu za delo in pravna svetovalka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Maša Gregorčič.

Kaj morate vedeti, če greste v najem?
25. 01. 2024 06.36Vse več Slovencev se odloča za najem stanovanja ali poslovnih prostorov, pri čemer se lahko srečamo z mnogimi izzivi. Da ne bi bilo nepotrebnih težav in zapletov, je dobro vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje: kaj se bo zgodilo po novem letu?
05. 12. 2023 05.00S 1. januarjem 2024 se bo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, kot smo ga poznali vrsto let, poslovilo in dobili bomo nov način obračunavanja tega prispevka. Kaj morate vedeti o teh spremembah, preverite v nadaljevanju članka.

Komu se ne bo treba evidentirati ob prihodu na delo?
15. 11. 2023 08.51Obstajajo tudi taki, ki se jim ni treba evidentirati. Več v prispevku!

Ali bi prijavili soseda, da oddaja "na črno"?
04. 11. 2023 05.00Lastniki lahko z oddajanjem sobe, stanovanja ali hiše ustvarijo dodaten dohodek, pri čemer pa so zavezani plačevati davke od pobranih najemnin. Davčni nadzorniki na različne načine pridobivajo podatke o oddajanju "na črno" in kršiteljem poleg glob naložijo še plačilo dodatnih davčnih obveznosti.

Kako naj si vplivnež zagotovi dolgoročno in donosno oglaševanje?
13. 10. 2023 04.45V današnjem digitalnem svetu se stalno širi tudi vloga vplivnežev pri oglaševanju, ki so zaradi čedalje večjega vpliva na sledilce pomembni sooblikovalci trendov v celotni družbi in imajo kot taki tudi veliko odgovornost. Na kaj morajo biti pozorni pri oglaševanju in kako se lahko izognejo spornim promocijam, da v očeh sledilcev postanejo zaupanja vredni ter da si zagotovijo dolgoročno in donosno sodelovanje z uglednimi podjetji, sta obrazložila strokovnjaka za digitalni marketing Monika Horvat in Martin Korošec.

Kitajski nepremičninski sektor doživlja resno krizo
10. 10. 2023 12.10Eden največjih nepremičninskih koncernov na Kitajskem Country Garden je vnovič plačilno nesposoben. Kot je gigant sporočil prek hongkonške borze, ne more poravnati 470 milijonov hongkonških dolarjev (56,66 milijona evrov) zapadlih obveznosti. Ob tem dolgov ni poravnal že pretekli mesec, kmalu pa ga čaka obveznost poplačila dodatnih posojil.

Pogodbe, ki lahko vplivajo na vašo dediščino
17. 09. 2023 04.45Pogodbe o dosmrtnem preživljanju se v praksi najpogosteje sklepajo s starejšimi, ki si želijo zagotoviti potrebno nego in preživljanje, in njihovimi potomci, partnerji, prijatelji, sosedi in drugimi, ki v zameno za skrb, nego oziroma preživljanje po njihovi smrti prejmejo določeno premoženje. Kaj pa so izročilne in preužitkarske pogodbe, kakšne so pravice in obveznosti sopogodbenikov ter kdaj se v praksi sklepajo? Pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Poplave: kaj vse lahko kot davčni zavezanci izkoristite pri finančni upravi?
11. 08. 2023 04.45Na hudo naravno katastrofo in trenutne razmere na terenu se je prilagodila tudi finančna uprava. V nadaljevanju preverite, katere opcije lahko koristijo tisti zavezanci, ki so jim poplave v Sloveniji odnesle domove.

Ali morate biti med dopustom in bolniško dosegljivi za delodajalca?
05. 07. 2023 05.00Ali mora biti delavec, medtem ko je na letnem dopustu, dosegljiv za delodajalca - po telefonu, elektronski pošti ali kako drugače? Preverite in povejte, kaj vi menite o tem.

Kaj v primeru, če nimate denarja za preživljanje ostarelih staršev?
16. 06. 2023 10.35Preverite, kdaj morajo odrasli otroci preživljati starše do smrti in kdaj jih niso dolžni? Kako je, če je bil starš nasilen ali odvisnik? Pa tudi, kako si dolžnost preživljanja staršev med seboj porazdelijo sestre in bratje?

Preverite, kako do preživnine za otroka
08. 06. 2023 08.00V Sloveniji se glede na statistične podatke vsako leto razveže nekaj več kot en par na 1000 prebivalcev. Približno polovica jih ima skupne otroke in se mora v takih situacijah poleg delitve premoženja dogovoriti še o skrbništvu in preživnini. Zlasti slednja je lahko predmet sodnih sporov tudi pozneje, saj je določena glede na premoženjsko stanje v trenutku razhoda in se ob spremembi okoliščin lahko spremeni. Vse to za sabo potegne ogromne odvetniške in sodne stroške, ki pa se jim s premišljenim ravnanjem lahko izognete.

Tega od vas delodajalec ne sme zahtevati
06. 06. 2023 04.30Čedalje pogostejše slabe vremenske razmere včasih močno vplivajo ali celo onemogočajo delo. Kakšne so pravice zaposlenih, ki so izpostavljeni vremenu zaradi opravljanje dela na prostem, in ali lahko prenehajo delati? Preverite! Poglejte tudi, kako v Pošti Slovenije skrbijo za svoje poštarje, saj vemo, da je ob neurju, snežnih zametih ali ekstremni pripeki nemogoče opravljati delo.

Do 2. junija je treba plačati obveznosti, vi pa nimate denarja?
30. 05. 2023 11.21Z davčnimi obveznostmi ni šale – upoštevajte plačilne roke, če pa ste v finančni stiski in obveznosti ne zmorete poravnati, ukrepajte takoj.

Pozor! Finančna uprava opozarja, da imate le še danes čas za ugovor
03. 05. 2023 10.25Na Finančni upravi RS (Furs) samo še danes čakajo morebitne ugovore na informativne izračune dohodnine za leto 2022, ki so jih konec marca poslali nekaj manj kot enemu milijonu zavezancem. Te morajo vložiti tisti, ki se s prejetim izračunom ne strinjajo – če so podatki pomanjkljivi ali nepravilni oz. je davčna obveznost ugotovljena napačno.

Toliko boste plačali, če v trgovini pozabite na to!
18. 04. 2023 08.41Veljati je začela novela zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se nekaj več kot leto dni po ukinitvi vnovič uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev.

Trgovanje s kriptovalutami – praktični nasveti iz prve roke
14. 04. 2023 04.00Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je vlaganje v kriptovalute precej tvegano. Tvegano je z več vidikov. Eden, tisti najbolj očiten, je povezan z veliko volatilnostjo vrednosti posameznih kriptovalut. Drugi, malo manj očiten, ki je prišel precej do izraza nekaj mesecev nazaj s padcem kriptoborze FTX, pa je možnost trajne izgube sredstev. Obstaja še več tveganj, a o teh kdaj drugič. Z našim premišljenim in doslednim postopanjem se lahko tem in drugim tveganjem, ki prežijo na vlagatelje v kriptovalute, v večji meri izognemo.

Koliko denarja pa bo država vrnila vam?
03. 04. 2023 08.56Vse, kar morate vedeti o informativnem izračunu dohodnine za leto 2022: pomembni datumi, višina vračila, višina globe za davčni prekršek ...

Pravila glede zdravniškega pregleda na delovnem mestu
28. 03. 2023 09.00Zdravstveni pregled mora delodajalec zagotoviti vsem zaposlenim, ki opravljajo delo na delovnih mestih in v delovnem okolju, v katerem se pojavljajo tveganja za varnost in zdravje. Če ne zagotovi predvidenih pregledov, mu grozi do 40.000 evrov globe in zaposleni lahko tudi odkloni delo. Delavec pa nima le pravic, temveč tudi dolžnosti – zdravniškega pregleda se mora udeležiti, če ga nanj napoti delodajalec.

Preverite višino globe za kupca, ki računa ne bi prevzel
22. 03. 2023 13.46Znova se uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Preverite, koliko znaša kazen, če tega ukrepa ne upoštevate.

Ste vedeli, da v tem primeru postanete lastnik najdenega predmeta?
14. 03. 2023 09.57Kaj storiti, če na cesti najdete ključe ali denarnico? Kaj se zgodi z najdenimi predmeti, če lastnik dlje časa ne pride ponje?