odgovornost

Marsikaj lahko sami storimo za okolje. Je lažje v hiši ali v bloku?
17. 09. 2021 05.00Kaj lahko na enostaven, hiter način in brez večjega truda vsak posameznik naredi za varovanje okolja, za naravo, za planet Zemljo, so pojasnili na Snagi Maribor, Marjetici Koper, Komunali Kranj in Komunali Novo mesto. Preverite tudi, kako odgovarjajo na dvome, da sta ločevanje in predelava v končni fazi lahko celo dražja!

Kdaj je pravi čas za pogajanja za boljše delovne pogoje in višje plačilo?
13. 09. 2021 07.41Po epidemiološki krizi so v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog. Marsikje delodajalci težko dobijo kader. Tisti, ki še vedno mislijo, da so "tam zunaj ljudje, ki stojijo v vrsti in čakajo na službo", bodo pristali na trdih tleh. Zaposleni so v poziciji moči, kakršne niso imeli že vrsto let. Je torej pravi čas, da se pogajajo za boljše delovne pogoje in višje plačilo? Kako se pripraviti na takšna pogajanja?

Delodajalske organizacije: Stroške testiranja naj krijejo zaposleni, čas testiranja naj se ne všteva v delovni čas
09. 09. 2021 14.57V petih delodajalskih organizacijah menijo, da strošek testiranja zaposlenih na covid-19 ne more bremeniti delodajalcev. Zato so na vlado naslovili predlog za določitev pravnih podlag, na podlagi katerih bodo zaposleni, ki morajo na delovnem mestu izpolnjevati pogoj PCT, stroške testiranja krili sami.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Kaj storiti, če ste na delovnem mestu spregledani?
02. 09. 2021 05.00Če se na delovnem mestu počutite spregledane, potem je zelo verjetno, da se v sebi borite z vrtiljakom različnih čustev. Nikomur ni lahko, če dela dobro, pa tega nihče ne opazi oz. ne nagradi. S tem imajo še posebej velike težave ljudje, ki se že v osnovi borijo z občutki manjvrednosti.

Na jesen se je treba pripraviti. Tako telesno kot psihično
23. 08. 2021 05.00Med zdravstveno krizo je na prvem mestu (oziroma bi morala biti) skrb za lastno fizično in psihično zdravje. Med epidemijo so bili vadbeni centri prvi, ki so zapirali svoja vrata, in zadnji, ki so jih odpirali. Jih bodo novi boni rešili? Težko, menijo podjetniki, a upanje, da bodo ljudje prepoznali pomen gibanja, ostaja.

Izpolnjevanje pogoja PCT: Od kolektivne je treba preiti na individualno odgovornost vsakega posameznika
17. 08. 2021 16.00Na Gospodarski zbornici Slovenije opozarjajo, da strošek hitrih testov ne sme iti v breme delodajalcev. "Vsak posameznik mora sprejeti odgovornost za svoje odločitve ter posledice, ki jih te prinašajo. Od kolektivne odgovornosti je treba preiti na individualno odgovornost vsakega posameznika. Le z višjim deležem precepljenosti prebivalstva pa bo mogoče doseči višjo imunost," dodajajo.

Bo naš planet lahko zadovoljeval tudi potrebe prihodnjih generacij?
28. 07. 2021 05.00»Čez 50 let bi rada živela v svetu, kjer se število živalskih vrst ne bi dnevno zmanjševalo, kjer bi ljudje lahko sobivali z naravo in je ne uničevali. Predvsem pa si želim, da bi naš planet začutili kot dobrino, nekaj kar cenimo in delimo z vsem živim, tudi živalskim in rastlinskim svetom.«

S katerimi dejanji odrasli dušimo razvoj odgovornosti pri otrocih?
19. 07. 2021 05.00Kako naj bo otrok odgovoren, če pa sploh ne ve, kaj se od njega pričakuje, kje so meje in če odrasli ravnamo enkrat tako, drugič pa drugače?

Zakaj so žrtve velikokrat dvojne žrtve?
16. 07. 2021 05.00Vse več je raziskav, ki kažejo, da šefi napadene zaposlene velikokrat krivijo za napade in menijo, da so jih kar sami izzvali. Tistim, za katere pa so obstajali dokazi, da se na delovnih mestih obnašajo neprimerno ali da so nesramni in žaljivi do sodelavcev, pa se ni zgodilo nič, saj jih šefi niso dojemali kot take. Zakaj? Ker so imeli tesne povezave s šefom oddelka ter so veljali za dobre in učinkovite delavce.

Kako je biti vodja nabave sredi epidemije in po njej?
07. 06. 2021 05.00Vodje nabave imajo v luči pandemije covida-19 in posledičnih motenj v nabavnih verigah vse bolj kompleksno in strateško vlogo, ki je močno vpeta v celotno poslovanje organizacije, je pokazala raziskava družbe Deloitte. Obenem so vodje nabave prvič v zgodovini raziskave ocenili, da je njihova prednostna naloga spodbujanje učinkovitega poslovanja.

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Po očetovi smrti odplačujejo visok davek na dediščino
30. 04. 2021 05.00Dediči prvega moža južnokorejskega podjetja Samsung so se z državo dogovorili, da bodo davek na dediščino plačali v petih letih, in sicer v šestih obrokih. Gre za izjemno visok znesek, a družina pravi, da je to njihova državljanska dolžnost. Prav tako so sledili pokojnikovi želji, da se del denarja podari v dobrodelne namene.

Medtem ko cene rastejo, plače ne sledijo
02. 04. 2021 05.00Direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije, Boštjan Udovič, trenutno stanje na nepremičninskem trgu ocenjuje kot "povsem normalno glede na veliko povpraševanje in majhno ponudbo". Po njegovem mnenju so tudi cene povsem realne, "čeprav so – tako kot vedno – z vidika kupcev verjetno previsoke, z vidika prodajalcev pa prenizke".

'Naše stranke so brez prihodkov, zdaj še brez prihrankov'
19. 03. 2021 08.48Računovodski servisi so pod gromozanskimi pritiski. Delajo vse dneve in noči. Velikokrat tudi za stranke, ki so finančno že popolnoma izžete. Ko trčijo ob nejasnosti v zakonih in sprejetih ukrepih, iščejo odgovore. Pa jih dobijo? Kaj so nam zaupali računovodje, si preberite v nadaljevanju.

Varčevanje za starost: zato mladi ne varčujejo za pokojnino
16. 03. 2021 06.36Gre sicer za ameriško študijo, a podatki so zanimivi tudi za nas.

To so pomembni začetni koraki ob odpiranju dejavnosti
12. 03. 2021 13.44Marsikdo je verjetno mnenja, da je trenutni čas tvegan za odpiranje svoje dejavnosti in podjetja, vendar je z dobro idejo, premišljenim poslovnim načrtom, taktično strategijo in izbiro pravega partnerja odlična priložnost, da uresničite svoje sanje že danes. V nadaljevanju si preberite nekaj nasvetov, ki vam bodo pri odpiranju novega podjetja zagotovo koristili.

S ponedeljkom se tu odpirajo terase gostinskih lokalov
04. 03. 2021 12.27S ponedeljkom bodo lahko gostinski lokali v posavski in jugovzhodni statistični regiji odprli terase in vrtove, je na Twitterju zapisal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Toda to prinaša izjemno odgovornost, dodaja minister.

To je prihodnost električnih avtomobilov
24. 02. 2021 08.24Danes je marsikaj drugače in ena pomembnejših sprememb na področju avtomobilizma so prav gotovo električni avtomobili, za katere velja, da bodo kmalu postali naši zvesti spremljevalci in to niti ne v tako oddaljeni prihodnosti. Njihove prednosti so vse bolj cenjene, a kot voznik električnega vozila je dobro tudi vedeti, kako se boste z njim lahko povsem brezskrbno vozili – vedno in povsod.

Pod takšnimi pogoji bodo lahko od ponedeljka obratovale trgovine in storitve
13. 02. 2021 04.45Vlada je spremenila odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, s katerim bodo od ponedeljka odprte vse trgovine. Določene dejavnosti bodo še naprej lahko delovale brez negativnega testa za izvajalce, izjem pa je nekaj več kot doslej. V članku si poglejte seznam dejavnosti in trgovin, za katere veljajo določeni pogoji.

'Prvič se dogaja, da ljudje ne sprašujejo po cenah, ampak kam lahko gredo'
05. 02. 2021 09.24Pandemija je turizem pahnila v najtežjo krizo do sedaj, kar je vplivalo na drastični padec v globalnem in evropskem turizmu. A ljudje so željni potovanj, na kar kaže tudi to, da je zanimanje za letalske vozovnice in nastanitve poskočilo takoj po začetku cepljenja po svetu. Kako bomo potovali? Bomo potrebovali covidne potne liste ali bodo testiranja dovolj? Na katere goste računa Slovenija?

'Dovolj je bilo'
22. 01. 2021 04.45Med tistimi, ki so v teh dneh vlado opozorili, da tako več ne gre, so tudi gostinci. Namenili so nekaj ostrih kritik vsem, ki odločajo o ukrepih.

Ali lahko delodajalec delavcu 'izbriše' dopust?
15. 01. 2021 04.45Ali se lahko delavec odpove dopustu? Ali mu ga lahko delodajalec izbriše?

Izbruhi jeze, obtoževanje in javno obračunavanje: kako se spopasti s konflikti v timu?
31. 12. 2020 08.15V trenutkih, ko so pritiski izjemni, lahko ena mala kepa sproži plaz. Kaj se zgodi, če se konflikti ne rešujejo sproti, smo lahko videli v Planici. Ljudje smo pogosto v konfliktu, vprašanje pa je, kaj s temi konflikti storimo. A tudi, ko so strasti razgrete, je treba ohraniti dostojanstven in spoštljiv odnos.

Kaj se lahko od Jacinde Ardern naučimo o kriznem vodenju?
11. 11. 2020 08.00Kaj je formula uspeha novozelandske premierke Jacinde Ardern, ki ji je že drugič v rekordnem času s svojim drugačnim pristopom uspelo obvladati pandemijo?

Urad za kemikalije odsvetuje obrazne maske z bakrovim oksidom
17. 09. 2020 09.46Urad za kemikalije opozarja, da trditev proizvajalca oziroma prodajalca, da bakrov oksid ščiti uporabnika pred koronavirusom bolj kot obrazna maska sama, ni podprta z nobeno študijo o učinkovitosti. Še več: lahko predstavljajo potencialno tveganje za zdravje uporabnika, zato njihovo uporabo odsvetujejo.

Kazen za delodajalca, ki delavcev ni zaščitil pred okužbo
14. 09. 2020 08.30V ameriškem podjetju seveda zagotavljajo, da so storili vse, kar je zakonsko predpisano in kar je bilo v njihovi moči, da zaščitijo zaposlene.

#OkvirPomoči: Koronavirus je spodbudil trajnostni razvoj
21. 08. 2020 06.00Pandemija koronavirusne bolezni je človeštvu prinesla tudi nekaj pozitivnega. Nekoliko nas je streznila, da smo postali pozornejši na dogajanje v okolju in se vprašali, kako s svojim ravnanjem vplivamo nanj. Postali smo bolj naklonjeni iskanju rešitev, ki bodo omogočile trajnostne sisteme, ki so sposobni preživeti dolgoročno, brez škodljivih vplivov na okolje.

Vedno diplomatski Gates ostro nad Muska
30. 07. 2020 10.26Gates, ki velja za zelo umirjenega in diplomatskega govorca - tudi, ko poda kritiko, je okrcal Muska glede njegovih čivkov o novem koronavirusu.

Epidemiologi po svetu: Izčrpani smo
16. 07. 2020 08.27"Ni dopusta, ni sobot in nedelj. Jaz sem še med bolniško delal. Imel sem težavo z nogo, a ker ni bilo dovolj ljudi, sem moral delati od doma," je dejal eden izmed hrvaških epidemiologov. Kaj sploh delajo epidemiologi? Preverili smo na slovenskem zavodu za zaposlovanje.