odsotnost

Ali imate tudi vi pravico do sobotnega leta?
29. 03. 2025 20.00Izobraževanje, raziskovanje ali osebni razlogi, kot so izgorelost, nesmiselni delovni opravki in zastala kariera, ki zaposlene vse pogosteje vodijo v odpoved delovnega razmerja ali bistveno zmanjšanje produktivnosti. Vse to so razlogi, da se v zadnjih letih uveljavlja t. i. sobotno leto, počasi tudi v Sloveniji.

Te evropske države ponujajo najboljše pogoje za delo in počitek
20. 03. 2025 04.46Odkrijte, katere evropske države ponujajo najboljše ravnotežje med delom in zasebnim življenjem. Krajši delovni čas, višje plače in odlične socialne ugodnosti.

Takšne sankcije lahko doletijo zaposlenega, če zlorablja bolniški stalež
13. 03. 2025 09.19V Sloveniji se število bolniških staležev vztrajno povečuje, kar povečuje stroške delodajalcev in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Bolniške odsotnosti so večinoma upravičene, prihaja pa tudi do zlorab, ki bremenijo zdravstveni sistem, delodajalce in celotno družbo. Kdo in kako odkriva zlorabe bolniškega staleža ter kakšne so posledice?

Vsi se sprašujejo, zakaj Warren Buffett kopiči denar
27. 02. 2025 04.05Warren Buffett nadaljuje z nepričakovano konzervativno strategijo – prodaja delnice in kopiči ogromne količine denarja, ne da bi dal jasne odgovore na ključno vprašanje, ki pesti vlagatelje – zakaj kopiči gotovino.

Hrvaško podjetje se je domislilo, kako zmanjšati lažne bolniške odsotnosti
21. 02. 2025 07.43Lažne bolniške odsotnosti so prisotne povsod, z njimi se borijo tudi pri naših sosedih. Toda ali je tovrstna praksa, ki jo uporablja eno hrvaško podjetje, resnično smiselna in človeška?

Kako je Norveška postala svetovni model pri uporabi e-vozil?
16. 01. 2025 04.57Norveški cilj je, da bodo vsa nova vozila, prodana leta 2025, električna. To je kar desetletje prej kot katera koli država EU. A kaj se lahko druge evropske države naučijo od te nordijske države?

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?
10. 02. 2025 04.29Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

So res ob petkih goljufali z negami bolnih otrok?
07. 02. 2025 08.27Pediatri v mariborskem zdravstvenem domu so se odločili, da bolniških staležev staršev brez pregleda otrok v ambulanti ne bodo več omogočali, saj so opažali skokovit porast kratkotrajnih bolniških staležev brez enega samega pregleda otroka pri pediatru, predvsem ob petkih.

Podjetje po prijavi diskriminacije prikrajšanim zaposlenim nakazalo celotno božičnico
22. 01. 2025 11.55Zagovornik načela enakosti je ustavil postopek ugotavljanja domnevne diskriminacije podjetja pri izplačilu božičnice. Prijavljeno podjetje se je namreč po opozorilu v zvezi z nedavno sodbo vrhovnega sodišča glede izplačila nagrade iz poslovne uspešnosti podjetij odločilo prikrajšanim zaposlenim božičnico nakazati v celoti.

Ta nemška podjetja izplačajo 1000 evrov dodatka za redni prihod na delo
15. 01. 2025 04.03Preveliko število dni bolniških odsotnosti ima na gospodarstvo izjemno negativen vpliv.

Kako samozaposleni ostanejo finančno stabilni – tudi v kriznih časih
03. 12. 2024 04.39Ste samozaposleni? Potem veste, da svoboda prinaša tudi izzive – predvsem na področju financ. Kaj storiti, da se izognemo težavam, kako ukrepati v krizi in kdaj prepoznati trenutek za spremembe? Preverite praktične nasvete, ki vam bodo pomagali ostati na vrhu oz. ob pravem času sprejeti prave odločitve!

10 trendov generacije Z na delovnem mestu
11. 10. 2024 04.36Generacija Z je verjetno ena najbolj analiziranih generacij, odkar je vstopila na trg dela. Razlog za to je verjetno dejstvo, da gre za prvo generacijo, ki je bila rojena v dobi interneta in katere oblikovanje identitete v najbolj občutljivih letih je zaznamoval svet medijev in družbenih omrežij. Govorimo o današnjih mladih, ki so rojeni po letu 1995 in so tako kot vsaka prejšnja generacija na svet prinesli povsem drugačne vrednote, obnašanja in pričakovanja.

To je slovensko podjetje, ki zaposlenim ponuja neomejeno število dni dopusta
05. 09. 2024 08.54Delavci zaradi vse pogostejšega sindroma izgorelosti, želje po novih doživetjih in boljšega ravnotežja med zasebnostjo in delom vse bolj povprašujejo po delovnih mestih pri podjetjih, ki nudijo daljšo, po možnosti plačano odsotnost z dela, kot je t. i. sabbatical oz. sobotno leto, kaže raziskava britanskega inštituta CMI. In če se vam morda zdi, da je kaj takega možno le v tujini, potem berite naprej, saj je neomejeno število dni dopusta uvedlo tudi slovensko podjetje. In to pred desetimi leti!

Skoraj polovica žensk dejala, da se v službi ali na poti v oz. iz službe ne počuti varno
15. 06. 2024 04.34Večina podjetij letos ni dosega napredka na področju enakosti spolov, kaže najnovejša raziskava družbe Deloitte, v kateri je sodelovalo 5000 žensk iz 10 držav. Na njihov karierni razvoj so bolj kot lani vplivali stres, dolg delovnik, domače obveznosti, varnost, nevključujoče vedenje in telesno zdravje, so sporočili.

To je pravica vsakega zaposlenega
12. 06. 2024 04.23Pred vrati je obdobje dopustov. Zato preverite, kaj je dovoljeno in kaj ne v tem času.

Kako ukrepati, da ne postanete žrtev tatov?
27. 04. 2024 04.20"Izvajajo jih na zelo prefinjen in pretkan način," o roparjih in drznih tatvinah na domovih pravijo slovenski policisti.

Vam zaradi bolniške delodajalec noče izplačati celotnega regresa?
12. 03. 2024 08.25Javni uslužbenci se bodo že ta mesec razveselili regresa, preostali zaposleni za določen ali nedoločen čas ga lahko pričakujejo v naslednjih mesecih oziroma najpozneje do 1. julija. Kaj pa storiti, če vam delodajalec zaradi vaše dolgotrajne bolniške odsotnosti noče izplačati regresa v celoti?

Delodajalci že iščejo kader za poklice prihodnosti
26. 02. 2024 06.35Tudi Slovenija se sooča z zanimivimi premiki na trgu dela. Kljub rahlemu upadanju števila prostih delovnih mest in povečanju brezposelnosti, vlada optimizem z nadaljevanjem rasti zaposlenosti. Bolj iskani ostajajo poklici v gradbeništvu, zdravstvu, socialnem varstvu, predelovalnih dejavnostih in izobraževanju, delodajalci pa že iščejo kader za tako imenovane poklice prihodnosti.

Zdravje na delovnem mestu: Kako izboljšati delovne pogoje in spodbuditi zdrav način življenja pri zaposlenih?
06. 02. 2024 04.32Vsi se zavedamo, da preživimo velik del svojega življenja na delovnem mestu, zato je pomembno ustvariti okolje, ki spodbuja zdravje in dobro počutje zaposlenih. Kateri so torej dejavniki, ki vplivajo na zdravje zaposlenih?

Najboljši šefi poskrbijo, da zaposleni izkoristijo to!
04. 02. 2024 04.223 preproste taktike, ki jih najboljši šefi uporabljajo za boljše delo.

Nemčija s 1. februarjem poskusno uvaja drugačen način dela
28. 01. 2024 13.18Manj ur, plača pa se ne zmanjša. "Na trgu se lahko pozicioniram kot sodoben delodajalec ali pa preprosto rečem, da moramo vsi delati več in tako pridem v situacijo, ko ne bom imel več nikogar, ki bi delal zame," pravi direktor nemškega podjetja, ki razume, da se bo treba začeti drugače obnašati do zaposlenih.

Kako do bolniške odsotnosti v času stavke zdravnikov?
24. 01. 2024 10.26Zboleli ste ali ste se poškodovali, vaš zdravnik pa stavka in vam noče izdati bolniškega lista? Kako ravnati?

Kako je delodajalec nadzoroval zaposlene, da je prejel tako visoko kazen?
23. 01. 2024 18.31Francoski nadzorni organ za varstvo podatkov CNIL je Amazonovi francoski enoti za skladišča naložila 32 milijonov evrov kazni zaradi "preveč vsiljivega" nadzornega sistema za spremljanje uspešnosti zaposlenih. V ameriškem spletnem trgovcu Amazon ugotovitve CNIL zavračajo in napovedujejo pritožbo.

Anketa: Ali podpirate stavko zdravnikov in zobozdravnikov?
22. 01. 2024 10.19Stavka zdravnikov ne samo, da se nadaljuje, ampak se tudi zaostruje, kar bodo občutili predvsem pacienti, ki bodo zdaj lahko imeli težave tudi zaradi bolniške odsotnosti. Namreč po neuspešnih pogajanjih vlade in zdravniškega sindikata Fides nekateri zdravstveni zavodi ne bodo izdajali niti zdravniških potrdil in spričeval, kot so bolniški listi.

Ali imate prepoved uporabe osebnega mobilnega telefona na delovnem mestu?
12. 01. 2024 05.00Nekateri delodajalci prepovedujejo uporabo osebnega mobilnega telefona na delovnem mestu, a raziskovalci opozarjajo na posledice te odločitve.

Bi kratkotrajna bolniška brez zdravniškega potrdila rešila težave?
09. 01. 2024 08.11Zdravniki pozivajo, naj se znova uvede kratkotrajna bolniška brez zdravniškega potrdila. Gre za ukrep, ki smo ga poznali v času epidemije in je bil zelo učinkovit.

Prikradlo se je v številne službe. Tudi v vašo?
07. 01. 2024 05.00Mnogi zaposleni po zaključku službe opravljajo še dodatne naloge in to delodajalcem prikrivajo, vse z namenom, da bi napredovali. Tako je videti, da v službenem času blestijo, a v bistvu za opravljeno delo potrebujejo veliko več kot 40 ur na teden. Kam to na dolgi rok pelje zaposlenega?

Fika, štiritedenske počitnice in nič nadur – to je švedska delovna kultura
16. 11. 2023 05.00Ta skandinavska država lahko preostali svet marsikaj nauči.

Varovanje duševnega zdravja zaposlenih v digitalni dobi
24. 10. 2023 04.45V povezavi z digitalizacijo je eden izmed pomembnejših ukrepov za varovanje duševnega zdravja zaposlenih pravica do odklopa. Kaj še lahko storimo, da se po osmih urah dela počutimo bolje?

Vse več bolniških odsotnosti
03. 10. 2023 04.45Število bolniških odsotnosti že leta strmo narašča, predvsem število dolgotrajnih bolniških dopustov zaradi stresa in izčrpanosti. Nena Kopčavar Guček iz ZD Ljubljana: "Tudi svoj čas so bili staleži zaradi stresa na privatnem polju, recimo kakšna huda izguba v družini, zdaj pa opažamo precej staležev zaradi tega, ker je stres na delovnem mestu tako hud, da oseba pravzaprav ne more delati."