odsotnost

Ukrepi: bolniška do treh dni brez obiska zdravnika
17. 09. 2020 16.07Vlada bo sprejela zakonsko podlago, ki bo omogočila bolniško odsotnost do treh dni brez obiska zdravnika. Prav tako bo treba pred vstopom v podjetje meriti temperaturo zaposlenih.

Podjetje navdušilo s to odločitvijo
04. 09. 2020 15.01Tehnološki velikan Google je zaposlene navdušil z odločitvijo, da jim podari en dan dopusta. Podjetje je delavce pozvalo, naj si spočijejo od koronakrize.

Nadomestilo plače v primeru karantene za delavce ali njihove otroke
04. 09. 2020 12.48Ob začetku novega šolskega leta in koncu poletnih dopustov se pojavlja več vprašanj o nadomestilu plače v primeru karantene za delavce ali njihove otroke. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo nekaj odgovorov, med drugim pojasnjujejo, da staršem otrok v karanteni pripada nadomestilo dela plače.

Pravica do izrednega dopusta: ne pozabite na to novost
12. 08. 2020 08.33Ne le zaposleni v javnem sektorju, sedaj lahko tudi delavci zasebnega sektorja koristijo en dan izrednega dopusta za spremstvo otroka v prvi razred osnovne šole.

To je 5 najbolj stresnih poklicev
06. 08. 2020 09.19Na delovnem mestu je lahko večkrat stresno. Ali ste kdaj dobili občutek, da je vaš poklic eden od najbolj stresenih poklicev na svetu? Preverite v nadaljevanju.

Koliko plače dobim, če sem v karanteni?
08. 06. 2020 10.28Epidemije novega koronavirusa ni več. A virus ni izginil in še vedno kroži med nami. Tiste, ki zbolijo, še naprej čaka izolacija, rizične stike, ki so sicer zdravi, pa karantena. Kaj to pomeni za zaposlene: koliko plače bodo prejeli, če na primer morajo ostati v 14-dnevni karanteni?

Redno zaposleno samohranilko o odpovedi obvestili kar po telefonu
12. 05. 2020 07.58V času pandemije, ki je zadala hud udarec gospodarstvu, sindikati opažajo povečano število odpuščanj, ki so marsikdaj tudi nezakonita, pojavljajo pa se še druge kršitve delovnopravne zakonodaje. Največ kršitev je pri manjših delodajalcih, v obrtnih dejavnostih, pri gradbincih in v gostinstvu.

Ne veste, komu poslati zahtevo za nadomestilo bolniške odsotnosti?
05. 05. 2020 15.14Zahtevke za kritje nadomestila za bolniško odsotnost na podlagi interventnega protikoronskega zakona naj delodajalci in samostojni zavezanci vložijo na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Številni starši se morajo vrniti v službo, čeprav so vrtci in šole še vedno zaprti
29. 04. 2020 14.55Predvidoma po prvem maju se vnovič odpirajo nekatere javne ustanove in zaganja precejšnji del gospodarstva, ki je obstal po izbruhu novega koronavirusa. V službo bodo poklicani zaposleni, ki so bili morda začasno na čakanju zaradi različnih razlogov. Medtem ostajajo zaprti vrtci in šole, ob čemer se številni upravičeno sprašujejo, kje dobiti varstvo predvsem za mlajše otroke.

Kdo je prejel krizni dodatek in regres?
22. 04. 2020 08.41Ste prejeli krizni dodatek? Morda še kakšen poseben dodatek podjetja? Celo regres? Nekateri delodajalci so namreč izplačali dodatke in regres. Katera in koliko denarja so namenili zaposlenim, preverite v nadaljevanju.

'Od danes naprej ti ni treba plačati najemnine. Samo tako lahko pomagam'
25. 03. 2020 08.34Gostinec Nermin Jusić je na Facebooku objavil zahvalo svojemu najemodajalcu lokala Mitju Škerjancu po prejemu sporočila, naj ne skrbi za najemnino. "Od danes naprej ti ni treba plačati najemnine. Samo tako lahko pomagam. Čuvajte se," je zapisal Mitja Škerjanc.

Pravice in dolžnosti delavcev v času epidemije novega koronavirusa
19. 03. 2020 08.28V Sloveniji je razglašena epidemija novega koronavirusa. Delovni procesi so se spremenili, treba je misliti tudi na to, kdo od zaposlenih ima kronične bolezni. Zaposleni so v hudih stiskah: ne dobijo varstva za otroke do petega razreda, bojijo se odpuščanj, nekateri so že odpuščeni. V članku so navedene pravice in tudi dolžnosti delavcev.

Zdravniku, ki bi odobril lažno bolniško, grozi zapor
13. 03. 2020 06.28Zdravniku, ki zavestno izda lažno zdravniško spričevalo ali drugo zdravniško potrdilo, grozi triletna zaporna kazen. A bolj kot izdajanje lažnih bolniških s strani zdravnikov je v Sloveniji problem zloraba bolniških s strani zaposlenih.

Slovenija: med bolniško smučal v mondenem letovišču
10. 03. 2020 08.18Zaposleni je sporočil, da doma leži, v resnici pa je smučal v mondenem letovišču. Delavec naj po bolniškem redu ne bi mogel dvigniti roke nad višino ramena, dejansko pa je opravljal težka gradbena dela na strehi. Imeli smo tudi primer, ko je imel zaposleni predpisano strogo mirovanje, vsak teden pa je prodal tri vozila na avto sejmu, se spominja detektivka Bernarda Škrabar.

Cekinov intervju: Adamič o poslu prihodnosti
25. 02. 2020 14.35Kako želimo živeti? V kakšnem mestu? Kako nam lahko pri tem pomaga tehnologija? O tem in še več s članom startupa Zenodys.

Brezposelnemu ne pripada bolniška, lahko pa prejema nadomestilo
28. 02. 2020 08.15Ko brezposelni zboli, mora obvestiti svojega svetovalca na Zavodu za zaposlovanje. Tudi če je bolan, prejema denarno nadomestilo, bolniška pa mu ne pripada. Vseeno so v Sloveniji na bolniški štirje brezposelni.

Kakšne spremembe se s 1. februarjem obetajo za samostojne podjetnike?
28. 01. 2020 08.46Preverite, v katerih primerih lahko samostojni podjetnik računa na plačano bolniško od države oziroma Zavoda za zdravstveno zavarovanje in kako je z nego za otroka! In še - s 1. februarjem se obetajo spremembe!

Najdaljša bolniška traja že več kot 12 let, najvišje nadomestilo znaša 21.997 evrov bruto
13. 01. 2020 08.27Stroški zdravstvene blagajne za bolniška nadomestila so se v zadnjih petih letih povečali za 71 odstotkov in so lani znašali že skoraj 400 milijonov evrov. Še nekaj sto milijonov evrov stroškov zaradi začasne zadržanosti z dela so imeli delodajalci. Povprečna bolniška je lani trajala 10,5 dneva, najdaljša pa več kot 12 let.

Koliko odpravnine vam pripada?
06. 01. 2020 08.54Vsi se še spominjamo odmevnih odpravnin, ki so jih izplačali nekdanjim direktorjem in članom uprav. Pogosto tudi po tem, ko so bili zaradi svoje nesposobnosti ali kadrovskih menjav odstavljeni. Šlo je za zneske v višini več deset ali celo več sto tisoč evrov. Kaj vpliva na višino odpravnine? Kdo je do nje upravičen in koliko vam pripada, če izgubite službo?

Leto 2020: negotovost in kriza ali gospodarska rast?
16. 12. 2019 11.15Novo leto trka na vrata, vedno glasnejša pa so ugibanja, kaj lahko pričakujemo v naslednjih dvanajstih mesecih. Globalno gospodarsko rast ali krizo?

Delo v slovenskih podjetjih: katera nudijo fleksibilen delovni čas, delo od doma ...?
10. 12. 2019 08.51V večini slovenskih podjetij omogočajo prilagodljiv prihod in odhod v in iz službe, medtem ko sta skrajšan delovni čas in delo od doma prej privilegij kot pravica. Kljub številnim prednostim, ki jih prinaša fleksibilen delovni čas.

Znaki prekarnosti v zaposlitvah za nedoločen čas
19. 11. 2019 08.55Prekarnost se je tako razširila, da lahko njene elemente zaznamo že v številnih zaposlitvah za nedoločen čas, ustreznih ukrepov države pa še kar ni, pravijo v Gibanju za dostojno delo in socialno družbo.

Zaposleni so tiho, saj se bojijo zamer šefov
04. 09. 2019 08.14Povsod je tako – v Sloveniji in svetu. V članku smo našteli nekaj slabih in dobrih značilnosti šefov.

Kako ločiti zasebno življenje od službe?
10. 07. 2019 14.23Verjetno se je že vsak izmed nas kdaj soočal s težavami in prelomnicami v zasebnem življenju – bodisi z zaključkom partnerskega odnosa, smrtjo v družini, težjim konfliktnim obdobjem s partnerjem ali izvirno družino … Dejstvo je, da življenje prinese marsikaj, a kako v takšnem obdobju razmejiti svojo zasebnost od dela? Znan pregovor pravi, da je potrebno vsebine, ki se tičejo zasebnosti puščati pred vrati svoje službe, a pri tem se poraja vprašanje – je to v težjih življenjskih obdobjih mogoče in sploh smiselno?

Kako prepoznati laganje na delovnem mestu?
27. 06. 2019 15.23Kolikokrat se vam je v službi že zazdelo, da vam nekdo laže? Morda se šef nenehno opira na slabe izgovore, za katere se že od daleč vidi, da so slab poskus prirejanja resnice. Morda je neiskrena vaša sodelavka, ki si vas želi prehiteti v priljubljenosti. Razlogov za bolj ali manj škodljivo prirejanje resnice je veliko in vsak dan smo priča vsaj kakšni, pa čeprav needolžni laži. Ni vam potrebno postati Sherlock Holmes, je pa pomembno, da v odnosih z ljudmi znamo razbrati vsaj to, ali so ti z nami iskreni.

Da podnajemnik ne bo nočna mora
22. 05. 2019 08.20Kot lastniki stanovanja, ki ga oddajamo podnajemnikom, si želimo predvsem dvoje. To, da bi bil podnajemnik reden plačnik in da bi stanovanje korektno vzdrževal. A včasih se zgodi, da se nam skozi intervjuje s potencialnimi podnajemniki izmuzne tudi takšen, s katerim pridejo težave. Morda je to neredno plačevanje najemnine, obiski policije, pritožbe sosedov, zanemarjanje stanovanja in uničevanje lastnine … Na kaj je treba biti pozoren, ko smo v fazi izbire podnajemnikov?

Z 'evrom za zdravje' se kuje dobiček. Velik. Neprecenljiv.
29. 04. 2019 10.04Zaposleni niso številke. So ljudje in vlaganje vanje se izplača. Pri slovenskih delodajalcih smo preverili, kako skrbijo za zdravje in zadovoljstvo zaposlenih. Razkrivamo pa tudi številko, kako močno se povrne vsak "evro za zdravje".

Potegujte se za MBA štipendije v skupni vrednosti več kot 100,000 EUR!
26. 04. 2019 00.30COTRUGLI Business School, vodilna poslovna šola v JVE regiji, podeljuje Executive MBA (EMBA) in MBA štipendije ambicioznim posameznikom, ki želijo spremeniti svojo prihodnost ter investirati v znanje in mreženje.

'Začelo se je z izpuščaji po koži. Sledili so trzanje mišic, glavoboli, čir na želodcu'
11. 04. 2019 16.37V službi od vas zahtevajo preveč? Imate prenizko plačo glede na odgovornost? Cele dneve delate, namesto da bi bili z družino? Vas je strah, da vas bodo odpustili? Preberite izpoved Slovenke, ki se je naučila reči "ne".

Potegujte se za MBA štipendije v skupni vrednosti več kot 100,000 EUR!
15. 04. 2019 00.30COTRUGLI Business School, vodilna poslovna šola v JVE regiji, podeljuje Executive MBA (EMBA) in MBA štipendije ambicioznim posameznikom, ki želijo spremeniti svojo prihodnost ter investirati v znanje in mreženje.