okolje

Kako opravljati delo, ki ga ne marate?
19. 05. 2021 05.00"Delaj tisto, kar te osrečuje in te zanima." Odličen nasvet, a bodimo realni - ali res lahko vsi na svetu delamo le v tistih službah, ki so nam všeč? Ali res lahko kar vsi služimo denar le z delom, v katerem uživamo? Ne, večina nima te sreče. In ta članek je prav za njih.

V Sloveniji posebna viza za digitalne nomade ne obstaja
18. 05. 2021 10.04Naša soseda Hrvaška je začela intenzivno kampanjo, s katero želi v svojo državo privabiti digitalne nomade. Kaj pa Slovenija? Ali jim ponuja posebne vize? Ali na gospodarskem ministrstvu obstaja pobuda, ki bi morda tovrstne delavce privabila v naše okolje?

Znova stegujejo lovke po Grenlandiji
13. 05. 2021 05.00Parlamentarne volitve na Grenlandiji so bile izredno zanimive, saj se je vnela burna razprava o rudniškem projektu, ki bi ga izvajala avstralska skupina Greenland Mining, ki je sicer v kitajski lasti.

ZPS: Neobvezno izdajanje računov je za potrošnike škodljivo
12. 05. 2021 05.00Nekateri ste se ob odločitvi, da zakon o debirokratizaciji odpravi s papirnatimi računi, ki delajo le nepotrebno gnečo v vaši denarnici, razveselili. A treba se je vprašati, ali je to res najboljša opcija za potrošnike. Odgovarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije.

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Med epidemijo je postalo jasno, kako malo je potrebno za dobro počutje na delovnem mestu
01. 05. 2021 05.00"Kako si? Potrebuješ kaj?" Nadrejeni lahko s preprostim vprašanjem ustvari boljše počutje na delovnem mestu.

Nezamenljivi kriptožetoni: ko umetniki prodajo 'nič' za milijone evrov
23. 04. 2021 09.40Nezamenljivi kriptožeton oziroma NFT je v zadnjih mesecih praktično "eksplodiral". Dražbena hiša Christie's je za kolaž slik iztržila 57,3 milijona evrov. Glasbenica Grimes s svojimi NFT-ji služi milijone. Animirani gif mačke, za katero se "kadi" mavrica, so prodali za slabih 500.000 evrov. Za svoj prvi tvit je 2,4 milijona evrov iztržil tudi ustanovitelj Twitterja Jack Dorsey. Za kaj sploh gre?

Ne spreglejte razpisa za bodoče podjetnike
22. 04. 2021 05.00Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) je objavila že tretji razpis za vključitev v projekt Podjetno nad izzive v Ljubljanski urbani regiji (PONI LUR), namenjen vsem, ki imajo inovativne in napredne ideje ter si želijo stopiti na samostojno podjetniško pot, manjka pa jim nekaterih ključnih znanj.

Gradbeni zakon omogoča več možnosti legalizacije objektov
22. 04. 2021 05.00Gradbeni zakon pod določenimi pogoji omogoča pridobitev dokumentacije za črne gradnje, ki so bile zgrajene brez ustreznih dokumentov. Legalizacija seveda tudi stane; zneski so odvisni od več dejavnikov in vključujejo tudi "kazni za črnograditeljstvo". Treba pa je tudi poudariti, da so tako izdana dovoljenja pogojna.

Trgovinska zbornica razkrila zanimiv podatek
08. 04. 2021 05.00V obdobju od 17. februarja 2021 do vključno 2. aprila 2021 je pri opravljenih skoraj pet tisoč hitrih antigenskih testov delež pozitivnih testiranih zaposlenih v trgovini znašal 0,0022 odstotka, pravijo v Trgovinski zbornici Slovenije.

To so najprej opazili pri učiteljih, nato tudi pri ostalih delovnih skupinah
06. 04. 2021 05.00Pogovarjali smo se s specialistom za področje hrbtenice. Dr. Dejan Kernc je opozoril na nekaj napak, ki jih delavci počnejo med delom od doma.

Kako inšpektoratu prijaviti delo od doma?
31. 03. 2021 15.39Znova se zapiramo in ob tem pristojni pozivajo, naj se delodajalci v čim večji meri odločijo za delo od doma. A kako organizirati to vrsto dela in komu mora delodajalec prijaviti, da bodo delavci delali doma?

Šefi in vodje v času covida-19
18. 03. 2021 05.54Vsaka kriza nam nekaj vzame, a nas tudi veliko nauči. In v pandemiji covida-19 ni prav nič drugače. Lahko se pritožujemo, obupujemo, kažemo s prstom na druge in iščemo krivce ali pa se skušamo prilagoditi danim okoliščinam in se kaj novega naučiti. V tej krizi se je za še posebej pomembno izkazala vloga vodje, ki se je prav tako moral prilagoditi novim razmeram.

Varčevanje za starost: zato mladi ne varčujejo za pokojnino
16. 03. 2021 06.36Gre sicer za ameriško študijo, a podatki so zanimivi tudi za nas.

Večje količine infektivnih odpadkov prinašajo višje stroške odvozov
10. 03. 2021 07.16Med epidemijo covid-19 nastaja več bolnišničnih odpadkov, predvsem zaradi več kontaminirane zaščitne opreme. Prevzemniki zagotavljajo, da zaenkrat popolnoma obvladujejo odpadke, ki jih zbirajo in nato odstranjujejo, a hkrati ne izključujejo tveganja nastanka težav.

Kaj pomeni mavrična nalepka na vhodu v podjetje?
09. 03. 2021 08.42Certifikat "LGBT prijazno" Mestna občina Ljubljana podeljuje organizacijam, ki se zavežejo k soustvarjanju vključujočega okolja za zaposlene, dvigu ozaveščenosti zaposlenih in posluhu za temeljne človekove pravice oseb LGBT.

Nekaj najvplivnejših žensk v IT-industriji, ki močno cveti
04. 03. 2021 09.33Vse več je odkritih pogovorov žensk, ki delajo na področju informacijskih tehnologij. Kakšen je položaj žensk v IT-industriji in s kakšnimi težavami se spopadajo?

Te banke uvajajo ležarine tudi za fizične osebe. Pojasnjujejo, zakaj!
03. 03. 2021 05.00V NLB in SKB bodo z aprilom začeli zaračunavati ležarine za fizične osebe za visoka stanja na računih, junija jim bodo sledili tudi v NKBM. Banke, ki uvajajo negativne obrestne mere, nameravajo komitentom predstaviti alternativne naložbe in po analizi Banke Slovenije bo šla večina denarja predvidoma v vezane vloge. Druge slovenske banke medtem skrbno spremljajo dogajanje na bančnem trgu in za zdaj ne načrtujejo podobnih ukrepov. A vse je odvisno od tega, kako dolgo bo trajalo obdobje nizkih obrestnih mer in kako se bodo odzivale konkurenčne banke, napovedujejo analitiki Banke Slovenije.

Za toliko lahko znižate ogljični odtis vašega gospodinjstva
01. 03. 2021 11.51Poraba električne energije vztrajno narašča. Odvisno od njene proizvodnje pa je, ali bomo ozračje še naprej onesnaževali in segrevali ali pa bomo poskrbeli za življenje prijetnejše okolje. Preverite, zakaj je odločitev za dobavo elektrike iz brezogljičnih virov odločitev za prihodnost družbe in tudi varčevanje.

To je prihodnost električnih avtomobilov
24. 02. 2021 08.24Danes je marsikaj drugače in ena pomembnejših sprememb na področju avtomobilizma so prav gotovo električni avtomobili, za katere velja, da bodo kmalu postali naši zvesti spremljevalci in to niti ne v tako oddaljeni prihodnosti. Njihove prednosti so vse bolj cenjene, a kot voznik električnega vozila je dobro tudi vedeti, kako se boste z njim lahko povsem brezskrbno vozili – vedno in povsod.

Prihodnost je "zelena" in v Sloveniji so prvič spodbude za "zelene" delodajalce
17. 02. 2021 04.45V svetu globalnih sprememb je nujen prehod na okolju prijazno ekonomijo, da preprečimo ali vsaj omilimo nevarne okoljske spremembe. Povsod, kjer je le mogoče, je ključno ustvarjati zelena delovna mesta, poklice, pri katerih podjetja, delodajalci in zaposleni ščitijo okolje in z delom karseda minimalno vplivajo na naš planet in ga maksimalno varujejo. Edini planet, ki ga imamo. Ker ... situacija je resna.

Pod takšnimi pogoji bodo lahko od ponedeljka obratovale trgovine in storitve
13. 02. 2021 04.45Vlada je spremenila odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, s katerim bodo od ponedeljka odprte vse trgovine. Določene dejavnosti bodo še naprej lahko delovale brez negativnega testa za izvajalce, izjem pa je nekaj več kot doslej. V članku si poglejte seznam dejavnosti in trgovin, za katere veljajo določeni pogoji.

Virtualni informativni dnevi na srednjih šolah, fakultetah, višjih strokovnih šolah in akademijah
11. 02. 2021 12.05Jutri in v soboto bodo potekali informativni dnevi, a letos bodo ti prav posebni, saj bodo potekali virtualno. Tako so se odločili, ker gre za dogodek visokega tveganja za prenos okužb.

Kdo je po vašem mnenju najuglednejši slovenski delodajalec?
09. 02. 2021 11.51Dobri delodajalci skrbijo za svoje zaposlene in ustvarjajo okolje, v katerem se zaposleni počutijo cenjene, počutijo se dobro in so pripravljeni delati za skupni uspeh. Kdo pa je po vašem mnenju najuglednejši slovenski delodajalec? Zdaj imate priložnost, da glasujete.

Delo in šolanje od doma: Bodimo malo manj zahtevni do sebe in otrok
14. 01. 2021 09.55Že več mesecev številni otroci starše opazujejo med delom od doma. Ti pogosto zaradi številnih obveznosti, tudi pomoči otrokom, delo za službo potegnejo skozi ves dan. S psihologi smo se pogovarjali, kako to vpliva na odnos do dela in delovne navade otrok? Kaj svetujejo staršem?

Ste pripravljeni na spremembe?
29. 12. 2020 15.53Tako kot se narava spreminja, se spreminjamo tudi ljudje – kot posamezniki in kot družba. Spremembe so naraven proces. Rešite kviz in ugotovite, kako se vi spopadate z njimi.

Subvencije najemnin bi bile višje. A tudi neprofitne najemnine
23. 12. 2020 05.45Predlog novele stanovanjskega zakona je pripravljen za potrditev na seji vlade. Zvišale bi se tako neprofitne najemnine kot subvencije. Kaj bi se zgodilo s subvencijami tržnih najemnin?

Nekateri se za nov posel odločajo tudi sredi epidemije
17. 12. 2020 08.05Krize so najboljši čas za temeljit razmislek o tem, kako zagnati uspešen posel. Marsikdo bo sicer menil, da je tveganje v tem času preveliko, a z dobrim poslovnim načrtom, zanesljivimi partnerji in inovativno ponudbo je mogoče. Že delujoča podjetja pa naj razmislijo, kako poslovanje prilagoditi glede na spremenjene okoliščine.

Zakaj stroji naših staršev še vedno delujejo, novejši pa se tako pogosto kvarijo?
15. 12. 2020 05.45Število okvar bele tehnike, denimo pralnih strojev in hladilnikov, se je v zadnjih sedmih letih povečalo za približno pet odstotkov, je pokazala raziskava. "Ugotovitve so izjemno zaskrbljujoče, če upoštevamo, da medtem danes še vedno brez večjih težav delujejo nekatere naprave, ki so jih kupile naše mame in babice," pravi evropska poslanka Biljana Borzan.

Bo epidemija vplivala na ocenjevanje in napredovanje v javnem sektorju?
11. 12. 2020 08.04V javnem sektorju vsako leto preverijo, ali zaposleni izpolnjujejo pogoje za redna napredovanja, na podlagi katerih se jim lahko poviša plača. Sistem je enoten za vso javno upravo, a ima precej anomalij. "Govorimo o enotnem plačnem sistemu, a težko govorimo o enotnosti v sistemu, v katerem si ena poklicna skupina povprečno plačo v petih letih dvigne za skoraj 50 odstotkov, druge poklicne skupine pa le za deset," je opozoril minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Tudi zato vlada napoveduje spremembe. Preverite še, ali bo epidemija covid-19 vplivala na ocenjevanje in napredovanje!