pet

Slovenski startup leta Inno Lab, ki se je predstavil tudi na Štartaj, Slovenija!
22. 06. 2022 08.25Zmagovalec letošnjega izbora za slovenski startup leta je podjetje Inno Lab, ki z zabojčkom eksperimentov Innobox želi otroke navdušiti za fiziko, matematiko in računalništvo oz. naravoslovje. V finale so se uvrstila še podjetja DeltaHub, Epidemic, mPOR in SaleSqueze, so sporočili organizatorji izbora.

Dvig plač: v katerih panogah bodo višali plače in za koliko?
20. 06. 2022 09.10Približno dve tretjini slovenskih delodajalcev napovedujeta zvišanje plač za drugo polovico leta 2022, v najnovejši napovedi gibanja plač in ugodnosti ugotavlja skupina Manpower. Največ delodajalcev, ki napovedujejo dvig, prihaja s področja informacijskih tehnologij in turizma. Med razlogi za dvig sta zadrževanje zaposlenih in privabljanje novih.

Trgovanje s kriptovalutami: kaj se dogaja ob inflaciji in padcih na delniških trgih
10. 06. 2022 05.00Po tem, ko je sredi maja najbolj priljubljena kriptovaluta bitcoin dosegla najnižjo vrednost v zadnjem letu in pol, se je v zadnjih dneh njena vrednost znova začela dvigati. A še vedno doživlja velika nihanja in tako bo po ocenah analitikov še vse poletje. Nekateri celo menijo, da bi lahko vrednost bitcoina v prihodnjih tednih padla tudi na okoli 20.000 dolarjev (18.600 evrov). Padajoč trend sicer zaznamuje celoten trg kriptovalut. Kaj se torej v trenutnih razmerah najbolj izplača?

Mesto Krk: nulta cona je najdražja za parkiranje
08. 06. 2022 05.00Prebivalci in obiskovalci mesta Krk od preteklega tedna plačujejo višje cene za parkiranje. Če boste obiskali Krk z avtomobilom, potem preverite, koliko vas bo to stalo.

Donat med prvimi blagovnimi znamkami z lastnim trajnostnim poročilom
07. 06. 2022 05.00V okviru dolgoročnih zavez trajnostnega razvoja se je blagovna znamka Donat z uporabo plastenk, ki so v celoti narejene iz recikliranega materiala, uspešno vključila v sistem krožnega gospodarstva na slovenskem trgu in nadaljuje s skrbnim varovanjem naravnega vira mineralne vode Donat.

Testiranje štiridnevnega delovnega tedna: Vsi nestrpno čakajo na rezultate
06. 06. 2022 11.38V Združenem kraljestvu danes začenjajo veliko šestmesečno testiranje štiridnevnega delovnega tedna, poroča BBC. V projekt je vključenih okoli 70 podjetij iz različnih panog, po navedbah pobudnikov gre za največji dosedanji tovrstni poizkus na svetu. Nedavno podobno testiranje na Islandiji je bilo po ocenah deležnikov zelo uspešno.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Tako se že zdaj pripravite na dražjo kurilno sezono
30. 05. 2022 05.00Cene energentov gredo v nebo in nič ne nakazuje, da se bodo umirile, kaj šele spustile. Po vsej verjetnosti se žal obeta draga prihodnja kurilna sezona z višjimi položnicami za elektriko in kurjavo. Zato je dandanes poleg vlaganja v obnovljive vire energije bolj kot kdaj koli prej ključno varčevati, k čemur pa lahko doprinese tudi čisto vsak posameznik.

Grški otok Mikonos in cene hrane
28. 05. 2022 05.00Ne le nastanitev in stroški poti do cilja – v dopustniški proračun je treba všteti tudi cene hrane v restavracijah, pijače v lokalih in seveda ceno sladoleda.

Američani o tem, katera hrana se najbolj draži
27. 05. 2022 05.00Poročilo o cenah hrane, ki ga je pripravilo ameriško ministrstvo za kmetijstvo, kaže, da se bodo letos podražila vsa živila, a le nekatera se bodo močno podražila. Gre za največje podražitve v zadnjih nekaj desetletjih.

Privarčevali ste denar, a ne veste, kam z njim. Predstavljamo nekaj predlogov
27. 05. 2022 05.00Tudi v negotovih časih je smiselno vlagati, a je še posebej pomembno, da so investicije periodične, razpršene, globalne, dolgoročne, strateške. Kam in kako pa je smiselno trenutno vlagati, sta pojasnila finančna svetovalca Katja Bogataj Kopriva in Lojze Kozole.

Gradnja hiše (cena): Koliko stane nova hiša?
26. 05. 2022 08.13Vsi kdaj razmišljamo o tem, kako lepo bi bilo imeti svojo hišo, ki bi jo lahko opremili popolnoma po svojem okusu. Imeli bi velik vrt, kjer bi preživljali tople dni in ga okrasili z raznoraznim cvetjem in zelenjem. Jutra bi ne glede na vreme lahko začeli na pokriti terasi s skodelico vroče jutranje kave ali čaja. Vendar žal ni vse tako preprosto. Gradnja hiše zahteva velik finančni vložek in prav tako je potrebno tudi kasneje, ko je že vse končano, skrbeti za urejanje in popravila.

Črnograditelj bo lahko branil dom na sodišču
20. 05. 2022 05.00Če bo predlagatelj dokazal, da po rušenju nelegalno zgrajenega stanovanjskega objekta ne bi imel kje živeti, bo gradbeni inšpektor izvršbo o odstranitvi s sklepom odložil za pet let. Če mu v inšpekcijskem postopku ne bo uspelo, bo lahko pravico do doma branil še na sodišču.

Cene hrane na hrvaški obali
16. 05. 2022 09.18Navajeni smo že, da so cene hrane na hrvaški obali, še posebej na otokih, dražje. A kako bo letos? Hrvaški novinarji so primerjali zneske na tržnicah v notranjosti države in na obali.

Zakaj ima Buffett odklonilen odnos do bitcoina?
09. 05. 2022 05.00Ameriški vlagatelj Warren Buffett vztraja pri svoji odločitvi, da se ne bo podal v trgovanje s kriptovalutami oz. bitcoini.

Furs: Tudi v tem primeru morate prijaviti račun pri tuji mobilni banki
27. 04. 2022 05.00Kakšne so razlike med mobilnimi tujimi bankami, ki so tudi pri nas vse bolj priljubljene, in klasičnimi bankami, ki prav tako ponujajo mobilno bančništvo? Predvsem mladi oziroma tisti, ki so bolj vešči novih tehnologij, se za tuje mobilne banke odločajo zaradi nizkih stroškov, pa tudi zaradi boljše uporabniške izkušnje. Kaj morate vedeti, če razmišljate o odprtju računa pri tovrstnih ponudnikih?

Investiral je 10 let prej in ima več kot 70.000 evrov, drugi ima skoraj 30.000 evrov manj
26. 04. 2022 05.00Poglejmo si primer: imamo dva vlagatelja, ki sta danes enako stara in enako naklonjena tveganju, zato oba vložita svojih 10.000 evrov privarčevanih sredstev v sklade s pričakovano petodstotno stopnjo donosa. Eden začne varčevati pri 25 letih, drugi 10 let pozneje pri 35 letih; oba pod enakimi pogoji. Zaradi obrestno obrestnega računa ima prvi pri 65 letih 70.400 evrov, drugi, ki je začel varčevati 10 let pozneje, pa ima 43.219 evrov.

Je varno uporabljati spletno banko na vašem telefonu?
22. 04. 2022 14.45Novi načini življenja, nove naprave, številne aplikacije. Banke še bolj kot ostale organizacije nenehno posodabljajo svoje aplikacije, da bi na ta način čimbolj olajšale storitve svojim komitentom.

Kako izračunati neto plačo?
19. 04. 2022 09.17V Sloveniji imamo bruto sistem plač, kar pomeni, da delodajalec poleg neto zneska za zaposlenega plača tudi obvezne prispevke in odvede dohodnino. Preverite, koliko je njegov strošek pri minimalni in pri povprečni plači ter kakšne olajšave vam pripadajo.

V katerih primerih se neprofitna najemnina spremeni v tržno najemnino?
19. 04. 2022 05.00Stanovanjski zakon najemodajalcu nalaga, da od najemnika vsakih pet let zahteva predložitev dokazil o izpolnjevanju splošnih pogojev za pridobitev neprofitnega stanovanja.

Kaj je delovni preizkus?
15. 04. 2022 05.00Progam Delovni preizkus je namenjen brezposelnim, ki so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje. Starost in trajanje brezposelnosti nista pogoja za sodelovanje.

Tudi kot posameznik lahko veliko naredite za samooskrbo
15. 04. 2022 05.00Vse glasnejši so pozivi k večji samooskrbi. Veliko vlogo igra država z ukrepi za vzpostavitev optimalnih okoliščin za kmetovanje, sadjarstvo, rejo in pridelavo živil. Veliko lahko seveda stori tudi posameznik, kajti vsak obdelan vrt šteje. Četudi niste ravno kmet in nimate kmetije, lahko na podeželju marsikaj sami pridelate na vrtu, lahko denimo gojite kokoši za meso in jajca ali posadite jablano. Manj je sicer možnosti v mestu, a so.

Gneča na upravnih enotah bo tudi v prihodnjih mesecih
13. 04. 2022 05.00Ob uvedbi novih biometričnih osebnih izkaznic in menjavi rožnatih vozniških dovoljenj je letos tudi 10-letno obdobje menjave dokumentov. Ob velikem številu vlog za izdajo osebnih dokumentov je večja gneča na upravnih enotah in zamude pri izdaji niso izključene. Zato poglejte, ali vam morda poteče osebni dokument, in po potrebi pravočasno oddajte vlogo. Preverite še, katere dni je načeloma manj gneče na upravnih enotah in koliko je treba odšteti za nove dokumente!

Kaj je menstrualna revščina?
12. 04. 2022 05.00V Veliki Britaniji so pred časom ugotovili povezavo med izostanki od pouka zaradi menstruacije, zato so uvedli projekt, da so vložki in tamponi na voljo vsem, ki jih potrebujejo, da bi se lahko redno udeleževali izobraževanja. Bi tako lahko bilo tudi pri nas?

Želite zaposliti begunca? Potem morate vedeti to
08. 04. 2022 08.17V minulih dneh so se na zavode za zaposlovanje začeli prijavljati prvi ukrajinski begunci s priznano začasno zaščito. Glavni izzivi, s katerimi se soočajo pri iskanju zaposlitve, so dokazila o izobrazbi in neznanje slovenščine ali angleščine. Na zavodu sicer opažajo, da je povpraševanje delodajalcev tudi po tuji delovni sili, zlasti v panogah gostinstva in turizma, veliko. Kakšen pa je postopek zaposlitve begunca in na kaj morajo biti delodajalci pri tem pozorni?

Toliko denarja dobi vajenec
07. 04. 2022 05.00V Sloveniji se trenutno šola dobrih 400 vajencev. Med praktičnim usposabljanjem z delom jim pripada vajeniška nagrada, ki jo je delodajalec dolžan izplačevati mesečno v denarni obliki.

Nekoč smo bili že samooskrbni, danes pridelamo premalo hrane
29. 03. 2022 05.00Slovenec je v letu 2020 pojedel povprečno 119 kilogramov zelenjave, 116 kilogramov žit, 88 kilogramov mesa, 84 kilogramov svežega sadja, 64 kilogramov krompirja, 10 kilogramov jajc, pet kilogramov riža in malo manj kot kilogram medu, kažejo podatki Statističnega urada. Veliko hrane smo morali uvoziti, saj je doma ne pridelamo dovolj.

Večopravilnost še nikdar ni bila tako enostavna
22. 03. 2022 08.40Najbolj zaposleni dnevi so s pomočjo pregibnih pametnih telefonov Samsung prijetnejši.

Kako do debelejše denarnice?
07. 03. 2022 04.45V članku predstavljamo nekaj pravil, s katerimi boste privarčevali več. Gre za preproste in učinkovite načine, ki jih lahko uporablja prav vsak.

V najbogatejših državah sveta se dela najmanj. Kako je v regiji?
03. 03. 2022 04.45Ste tudi vi med tistimi, ki verjamejo, da se v razvitih in bogatih državah dela več? Zadeve niso tako preproste. Poglejte, zakaj.