pisno

Kako se odpovedati dednemu deležu?
12. 05. 2023 06.50Dedovanje, oporoka, nujni deleži, kakšne so naše pravice, do česa smo upravičeni, kaj pričakovati, koliko časa traja postopek, kakšni so stroški ... Toliko vprašanj, na katere običajno nimamo vseh odgovorov, ko pride do zapuščinskega postopka. In da ne bi šlo kaj narobe, je dobro, da se na zapuščinski postopek dobro pripravimo.

Kaj so zakladne menice?
18. 04. 2023 04.00Razumevanje osnov – zakladne menice. Ta vodnik za začetnike razčlenjuje osnove tega finančnega instrumenta in njegovo delovanje.

V tem primeru odpovedni rok znaša le sedem dni
09. 03. 2023 09.35Vam je delodajalec v pogodbi določil poskusno dobo? Kakšna so pravila poskusnega dela? Koliko časa lahko traja? Čemu je namenjeno? Kako je z odpovednim rokom?

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Umrli za seboj pustil velike dolgove. Kako v tem primeru poteka dedovanje?
31. 01. 2023 05.00Že tako ali tako je večinoma izjemno težko, ko umre eden od staršev. Svojci žalujejo in treba je urediti vse potrebno za pogreb, sčasoma pa se je treba začeti tudi ukvarjati s premoženjem, ki ga je umrli pustil za seboj. Kaj pa, če je za seboj pustil tudi dolgove? V članku preverite postopke.

Vse, kar morate vedeti o zapuščinski obravnavi
24. 01. 2023 03.45Po smrti sodišča ni treba obveščati zaradi dedovanja, temveč sodišče z zapuščinskim postopkom začne po uradni dolžnosti po prejemu smrtovnice. Na zapuščinsko razpravo vabi vse znane dediče in druge osebe s pravico ali interesom do dediščine, ki vabilo načeloma prejmejo v nekaj mesecih. Postopek traja približno pol leta, a vse se lahko zavleče tudi za nekaj let, če se dediči sprejo in morajo vložiti tožbo.

Kako se dokaže, da je bila oporoka napisana pod prisilo?
12. 01. 2023 03.15Nadaljujemo s prvim korakom procesa dedovanja – z oporoko. Pogosto se pojavi sum, da je nekdo oporoko napisal in podpisal pod prisilo ali da je oporočitelj nerazsoden. Kdaj se lahko izpodbija oporočna sposobnost? Kako pa lahko spreminjaš oporoko skozi leta in na kaj moraš biti pri tem pozoren?

Cene dimnikarskih storitev
13. 12. 2022 03.15Če želite sproščeno bivati v svojem domu, potem morate poskrbeti za varnost. Dimnikar naj bo vaš stalni obiskovalec.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Takrat otrokom pripada pokojnina po umrlem staršu
03. 11. 2022 05.00Okoli 5000 otrok v Sloveniji letno prejema pokojnino po staršu in iz publikacije Uživalci pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja je razvidno, da je povprečna družinska oziroma vdovska pokojnina okoli 430 evrov neto.

Tudi tako lahko dobite službo
15. 09. 2022 04.30V današnjem času iskanje službe ni vezano samo na spremljanje zaposlitvenih oglasov, poizvedovanje med prijatelji in obiskovanje kariernih sejmov. Veliko lahko naredite tudi z družbenimi omrežji, ki so v današnjem času postala pomemben del strategije iskanja zaposlitve. Veliko iskalcev kadrov kandidate išče prav prek družbenih omrežij, med katerimi pa ni aktualen samo LinkedIn.

Znaki, ki jih ne smete spregledati na razgovoru
13. 09. 2022 05.00Na vsakem zaposlitvenem razgovoru morate biti zelo previdni. Predstavljamo vam nekaj znakov, ob katerih se vam mora sprožiti alarm.

Potujete s turistično agencijo? Bodite pozorni na to
29. 07. 2022 05.00Zveza potrošnikov Slovenije svetuje, naj potrošniki na vsako neskladnost opozorijo že med samim potovanjem. Če povišanje cene presega osem odstotkov cene turističnega paketa, lahko potrošnik od rezervacije odstopi brez stroškov.

Vas muči sindrom nočne izmene?
18. 07. 2022 10.35Izmensko delo, kamor lahko vključimo tudi nočni delovni čas, spada med nestandardne oblike dela. Takšen način zahteva nenehno izmenjavo ritma budnosti in spanja, kar vpliva na številne telesne in duševne funkcije in posledično na zdravje. A to ni edina težava – nočni delavci imajo pogosteje težave v medosebnih odnosih, saj so pri tem prekinjeni običajni socialni vzorci.

Vse, kar morate vedeti o odpovedi iz krivdnih razlogov
06. 05. 2022 05.00Kakšne pravice pripadajo brezposelnemu, ki dobi odpoved iz krivdnih razlogov? Kakšen je odpovedni rok? Kakšen je postopek, če so pri tem zaznani znaki kaznivega dejanja? Kdaj lahko delavec pogodbo o zaposlitvi sam izredno odpove iz krivdnih razlogov na strani delodajalca?

Zaposlitev za določen čas: pravila, odpravnina, posebnosti ...
07. 04. 2022 13.24Čeprav mora biti pogodba o zaposlitvi praviloma sklenjena za nedoločen čas, na Zavodu za zaposlovanje opažajo, da je večina prostih delovnih mest še vedno objavljenih z namenom zaposlovanja za določen čas.

Do kdaj morate prejeti obvestilo o višini letnega dopusta?
22. 03. 2022 04.45Zaposleni morajo skladno z zakonom o delovnih razmerjih od svojega delodajalca prejeti obvestilo o višini letnega dopusta v tekočem koledarskem letu. Do kdaj je rok?

Varnost prihrankov pri banki Sberbank. Težave z nakazili
28. 02. 2022 10.42Finančni minister Andrej Šircelj je po odločitvi o sankcijah zoper rusko banko Sberbank, ki ima poslovalnice tudi v Sloveniji, zagotovil, da so ob sprejetju sankcij omogočili rešitve, ki bodo zagotavljale varnost varčevalcev, kar je pozdravil. Obenem je spomnil, da varnost prihrankov jamčita tudi sklad za jamstvo vlog in državni proračun.

Martin Korošec: Kjer je vaš čas, je vaš denar
28. 02. 2022 10.12Radovednost nas žene naprej, zato se ne zapirajte pred novimi izzivi in znanji, če si želite uspeha. Opremite se s pogumom, samozavestjo in se odločite za akcijo. Tako preprosto je lahko. O številnih priložnostih na spletu, novih trendih, ustvarjanju lastne blagovne znamke, dobi influencerstva in še in še, smo se pogovarjali tudi z Martinom Korošcem.

Ne pozabite, da morate to prijaviti Fursu
22. 02. 2022 05.00Najpozneje do 28. februarja je treba prijaviti prihodke od najemnin kot tudi lani prejete obresti in ustvarjene kapitalske dobičke. Napovedi je treba oddati tudi v primeru, da so bili dohodki doseženi izven Slovenije.

Že dva meseca brez plače. Kaj naj stori?
17. 02. 2022 12.33V ZSSS pogosto prejemajo vprašanja delavcev, njihova služba pravne pomoči pa svetuje, kaj naj storijo. Tokrat so prejeli vprašanje zaposlenega, ki že dva meseca ni prejel plače.

Kako napisati odpoved?
04. 01. 2022 04.45V članku boste odkrili nekaj nasvetov, kako napisati odpoved delovnega razmerja.

V tem primeru nimate pravice do nadomestila zaradi višje sile varstva otroka
12. 11. 2021 16.24Pri starših, ki se bodo odločili, da se njihov otrok ne bo samotestiral v šoli in se bo posledično šolal na daljavo, ni izpolnjen pogoj t. i. višje sile pri obveznosti varstva otrok, pojasnjujejo na ministrstvu za delo. Če bo starš želel ostati z otrokom doma, se bo zato moral z delodajalcem dogovoriti o drugi podlagi za odsotnost z dela.

Obisk dimnikarja vas lahko stane tudi več kot 40 evrov z DDV na uro
29. 10. 2021 08.16Dimnikarji ne prinašajo zgolj sreče, če se - kot narekuje stara vraža - ob pogledu nanje primemo za gumb, licencirani s svojo dejavnostjo skrbijo tudi za požarno in zdravstveno varnost ter posredno varujejo okolje. Obenem so njihovi obiski pomembni tudi zaradi prihranka, saj je ob rednih pregledih praviloma tudi manjša poraba goriva.

Zakaj se moramo nekatere podatke naučiti na pamet?
26. 10. 2021 04.15Učiteljica Anja Frank je za Cekin.si razkrila, kako se je sama najlažje učila ter zakaj se nekatere podatke moramo naučiti na pamet. Učiteljica Janja Rostohar pa nam je zaupala, da učencem pogosto reče, da je šola njihova služba in ocene v redovalnici so njihova plača. "Sami si morajo postaviti cilje, ki jih želijo doseči," poudarja.

To kupujejo Slovenci na črni petek
25. 10. 2021 04.30Kaj se izplača kupiti na črni petek, ne pa čakati na poznejši decembrski čas? Na kaj je treba biti pozoren ob nakupu ter kako je z reklamacijami, garancijami, vrnitvami in zahtevami kupnine? Preverite!

Ali lahko na razgovoru za delo vprašajo, ali ste cepljeni ali preboleli?
04. 10. 2021 05.00Kakšni so lahko postopki delodajalca, če zaposleni ne nosi zaščitne maske in druge zaščitne opreme ter če odklanja testiranje? In še – ali lahko delodajalec na razgovoru za delo vpraša kandidate, ali so preboleli ali cepljeni?

O tej težavi se na delovnih mestih skoraj da ne govori
23. 09. 2021 09.25Ko je nadrejeni žrtev mobinga podrejenih. Da, tudi to se dogaja, in pogosto je ta težava močno spregledana ter se ji ne daje dovolj pozornosti.

PCT-pogoj morate imeti tudi, če delate od doma
20. 09. 2021 13.22Pristojno ministrstvo je zbralo najpogostejša vprašanja glede PCT-pogoja in opravljanja dela. Nekateri odgovori so izredno zanimivi, še posebej tisti, ki se nanašajo na delo od doma.

Kako skozi digitalne kanale izraziti spoštovanje?
02. 09. 2021 08.26Se še spomnite, kako je bilo na delovnih srečanjih ali na delovnem mestu, še preden je udarila epidemija?