plin

Nemčija ni več to, kar je bila: tretjina državljanov nima denarja za novo podražitev hrane in energije
10. 10. 2022 04.45Septembra je inflacija v Nemčiji znašala 10 odstotkov, ekonomski inštitut Ifo pa napoveduje nadaljnjo rast cen.

V naslednjih mesecih bi se lahko povišale oskrbnine v domovih za starejše
07. 09. 2022 05.00Vzrokov je več - strošek energentov in hrane se je tako povečal, da ga zgolj z uskladitvijo marčevskih cen ne zmorejo pokriti. S septembrom se povečuje strošek za plače zaradi dodatnega kadra, ki ga lahko zaposlijo po spremembi kadrovskih normativov. Nato konec leta preneha še financiranje višjih stroškov dela zaradi sklenjenega aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva.

Strošek ozimnice: lepo jo je imeti, a ne za vsako ceno
05. 09. 2022 05.00Ko pomislimo na ozimnico, avtomatično pomislimo tudi na finančni prihranek. V katerih primerih pa se priprava dobrot ne obrestuje?

Radar – kako se lahko izognete plačilu kazni?
22. 08. 2022 09.08Ste vedeli, da se v določenih okoliščinah lahko izognete plačilu kazni, ki ste jo prejeli zaradi prehitre vožnje. Zakonodaja vas v nekaterih primerih ščiti, pravniki pa svetujejo, da pripravite dokazno gradivo.

Nemčija – od gospodarske lokomotive do najšibkejšega člena
16. 08. 2022 05.00Nemško gospodarstvo je desetletja veljalo za najstabilnejše in najmočnejše v Evropski uniji. A pritisk pandemije in nato še vojne v Ukrajini je premočen - julija je inflacija v nemškem gospodarstvu dosegla 7,5 odstotka. Glavni krivec so predvsem visoke cene energentov.

Preverili smo, kako se trenutno gibajo cene posameznih najpogostejših energentov pri nas
10. 08. 2022 08.23Čeprav se politika v zadnjem času osredotoča predvsem na blažitev cen električne energije, pogonskih goriv in zemeljskega plina, pa se morda še toliko bolj dražijo drugi energenti. In to tisti, s katerimi se ogreva večina slovenskih gospodinjstev – drva, kurilno olje in peleti.

Na kaj mora biti pozoren študent, ki išče sobo?
05. 08. 2022 05.00Nekateri študentom v Ljubljani svetujejo, naj si stanovanje poiščejo v poletnih mesecih. V Študentski svetovalnici Študentske organizacije Univerze v Ljubljani so medtem bolj natančni in navajajo, da je najprimernejši čas konec avgusta in v začetku septembra. Priporočajo pa previdnost in pri sestavi najemniške pogodbe posvet pri pravnem svetovalcu.

Letošnja kurilna sezona bo 'še zelo pestra'
03. 08. 2022 05.00V času energetske krize so se v Sloveniji močno podražili peleti, nekoliko tudi toplotne črpalke. Ob rasti povpraševanja za okoli 35 odstotkov so se cene peletov skoraj podvojile, vse več je težav z dobavo. Vzrok za to je vse večja okoljska osveščenost kupcev, pa tudi iskanje alternativnih virov ogrevanja.

Ali bi redukcije plina veljale tudi za gospodinjstva?
27. 07. 2022 11.10Ministri za energetiko članic EU so včeraj dosegli dogovor o uredbi, ki predvideva 15-odstotno prostovoljno znižanje porabe plina med avgustom letos in marcem 2023 glede na povprečje zadnjih petih let. Vključuje tudi možnost uvedbe obveznega zmanjšanja porabe, kar pa bodo morale na predlog komisije potrditi članice. Pri obveznem zmanjšanju bo možnih več izjem. Kaj lahko to zimo pričakujejo gospodinjstva?

Kako dolgo moramo hraniti račune in zakaj?
15. 07. 2022 05.00Računi so naša stalnica in ko poravnamo svoje obveznosti, plačane položnice pogosto romajo v koš. Ampak koliko časa jih je v resnici treba hraniti in zakaj? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Tako se že zdaj pripravite na dražjo kurilno sezono
30. 05. 2022 05.00Cene energentov gredo v nebo in nič ne nakazuje, da se bodo umirile, kaj šele spustile. Po vsej verjetnosti se žal obeta draga prihodnja kurilna sezona z višjimi položnicami za elektriko in kurjavo. Zato je dandanes poleg vlaganja v obnovljive vire energije bolj kot kdaj koli prej ključno varčevati, k čemur pa lahko doprinese tudi čisto vsak posameznik.

Privarčevali ste denar, a ne veste, kam z njim. Predstavljamo nekaj predlogov
27. 05. 2022 05.00Tudi v negotovih časih je smiselno vlagati, a je še posebej pomembno, da so investicije periodične, razpršene, globalne, dolgoročne, strateške. Kam in kako pa je smiselno trenutno vlagati, sta pojasnila finančna svetovalca Katja Bogataj Kopriva in Lojze Kozole.

Cene zemeljskega plina za gospodinjstva bodo maja spet višje
29. 04. 2022 05.00Izredne razmere na trgu energentov se nadaljujejo, zato za zdaj umiritve cen ni pričakovati, pač pa slovenski dobavitelji zemeljskega plina za gospodinjstva in male poslovne odjemalce napovedujejo nove podražitve. Preverite, kdo bo s 1. majem dvignil cene.

Kako ukrajinsko-ruska kriza vpliva na slovensko gospodarstvo?
23. 02. 2022 07.30V Sloveniji je veliko podjetij, ki delujejo tako v Rusiji kot v Ukrajini. Kako občutijo krizo? Kaj se bo zgodilo z dobavo plina?

Visoke cene ogrevanja: 'S 145 na 278 evrov'
29. 01. 2022 04.45O visokih cenah ogrevanja ste bralci portala Cekin.si spregovorili tudi na našem profilu na Facebooku. Kaj o tem menijo v zvezi potrošnikov, kako so se teh težav lotile nekatere druge države?

Se bo ogrevanje še dražilo ali se bodo cene umirile?
24. 01. 2022 04.45Stanovalci blokov v trenutnih razmerah prejemajo višje položnice ogrevanja, saj ob globalnih podražitvah kot poslovni odjemalci plačujejo več kot gospodinjski. Pozivi so za sistemsko ureditev, država pa pravi, da ne more posegati in pomagati, saj gre za poslovni odnos med upravniki in dobavitelji.

Za katere tipe naložb ima Eko sklad največ sredstev?
19. 01. 2022 04.45Eko sklad podeljuje subvencije in ugodne kredite tudi za gospodarske subjekte. Za kaj točno in ali obstajajo kakšne omejitve glede tega, kateri gospodarski subjekti se lahko prijavijo. To so za Cekin.si povedali v Eko skladu.

Višje cene za etažne lastnike s skupno kotlovnico
21. 12. 2021 04.45Čas naraščajočih cen energentov je razkril razlike v cenah za etažne lastnike. Večina tistih, ki živi v blokih in imajo skupne kotlovnice, namreč plačuje 2,5-krat višjo ceno zemeljskega plina za ogrevanje in električno energijo, saj jih dobavitelji uvrščajo med poslovne odjemalce, je povedal Boštjan Udovič z GZS. Rešitve sicer iščejo.

Energetski boni: kdo bi bil upravičen do energetskih bonov in kdaj?
09. 12. 2021 10.17Cene toplote za gospodinjstva rastejo, najbolj v mariborski, jeseniški in ljubljanski občini, kjer so poskočile za približno 50 do 60 odstotkov. Pravna podlaga za uvedbo energetskih bonov je v pripravi, glede na podražitev ogrevanja pa bi bili lahko boni uvedeni v prvem četrtletju 2022, so nakazali na ministrstvu za infrastrukturo.

S 1. decembrom se je podražilo vse to
01. 12. 2021 12.11V Ljubljani je od 1. decembra dražje ogrevanje iz sistema daljinskega ogrevanja. Energetika Ljubljana je namreč za 25,98 odstotka zvišala variabilni del cene toplote, kar se bo na računih uporabnikov odrazilo kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Petrol pa bo zvišal cene električne energije in zemeljskega plina.

V katerih občinah je ogrevanje najdražje?
30. 11. 2021 05.00Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.

V katerem primeru lahko Eko sklad zavrne vašo vlogo?
25. 11. 2021 04.45Eko sklad je za Cekin.si razkril, da število vlog vsako leto narašča. Kako do subvencije ali kredita Eko sklada, na kaj morate biti pozorni, da vaša vloga ne bo zavrnjena, in ali se lahko zgodi, da zmanjka sredstev za vse, ki so zaprosili zanje?

Katero ogrevanje bo najcenejše na dolgi rok?
12. 11. 2021 04.30Kurilna sezona, ki bo trajala med 210 in 240 dni, je v polnem zamahu. Zaradi znatnih podražitev energentov, ki se odražajo na položnicah, marsikdo resno razmišlja in išče cenejše možnosti ogrevanja. Prav ima, saj je skrajni čas za spremembo. Kaj je treba vedeti in pretehtati pred dokončno odločitvijo ob morebitni menjavi ali vzpostavitvi kurilnega sistema v novogradnji, je razložil energetski svetovalec mreže ENSVET Ludvik Hriberšek.

Zato se dražijo plin, elektrika, gorivo ...
27. 10. 2021 04.30Slišati je svarila, da bi moralo Evropo moralo najbolj skrbeti zaradi velikega porasta cen zemeljskega plina, tudi ker se je podražitev prenesla na ostale energente. Dražijo se gorivo, elektrika, premog, hrana in ostale osnovne življenjske dobrine. V ospredje znova prihajajo glasni pozivi, da mora Evropa postati bolj samooskrbna.

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Podražitev elektrike in zemeljskega plina: kdo draži in za koliko?
12. 10. 2021 09.13Elektrika in zemeljski plin se pri največji slovenski energetski družbi občutno dražita. Kdaj bodo začeli zaračunavati nove cene in kolikšne bodo podražitve?

Kdo je kriv za visoke cene plina? In kdo jih z enim stavkom zniža?
07. 10. 2021 15.14En stavek, ena obljuba in cene se znižajo. Kdo ima tako moč?

To se dogaja s cenami zemeljskega plina in električne energije
08. 09. 2021 05.00Najbolj so se zvišale cene električne energije za gospodinjske odjemalce, in sicer za 7 odstotkov.

Začnite zbirati denar. Toliko vas bo stalo ogrevanje
13. 08. 2021 08.26Težko je napovedati, kakšna zima nas čaka, kako dolga in huda bo. A glede na lansko kurilno sezono, ki je bila dolga, je pametno, da se tudi na letošnjo čim bolje pripravimo. Koliko energentov boste potrebovali, je sicer odvisno predvsem od velikosti in energetske učinkovitosti vašega doma. Delno pa tudi od energentov, saj imajo ti različne energetske vrednosti.

Obdavčili vsa polnila za elektronske cigarete
29. 05. 2021 05.00V Državnem zboru so potrdili novelo zakona o trošarinah. Kaj ta prinaša tistim, ki prisegajo na elektronske cigarete?