počutje v službi

Luka Dončić priznal, da zasebne skrbi vplivajo na službeno življenje
27. 03. 2023 10.33Se ločujete? Imate doma težave s partnerjem, otroki? Se soočate z bolečino ob smrti bližnjega? Kako delati, če ste v šoku in žalujete? Tudi Luka Dončić ni imun na tovrstne težave.

Zato bi morali psa peljati s seboj v službo
01. 02. 2023 05.00Dokazano je, da imajo hišni ljubljenčki, pa naj gre za pse, mačke, zajce ali druge male živali, dolg seznam pozitivnih vplivov na fizično, kognitivno in duševno zdravje ljudi. Tega se zaveda tudi vedno več delodajalcev, zato nekateri svojim zaposlenim omogočajo, da svoje živalske prijatelje, večinoma gre za pse, pripeljejo na delovno mesto. Družba živali namreč pozitivno vpliva na produktivnost, izboljšuje počutje lastnikov v delovnem okolju in krepi pripadnost podjetju.

Ali je to znak, da je morda čas za odpoved?
18. 01. 2023 03.15Služba je kot odnos – če ni razumevanja, dogovarjanja, kompromisov, spoštovanja, ciljev ... začne motivacija upadati. Če pa je treba v odnos vlagati ogromne količine energije, boja, solz in stresa, pa je morda čas za težko odločitev.

Delo osebnega asistenta
29. 11. 2022 03.30Med zaposlitvenimi oglasi je veliko tudi takih, kjer iščejo osebne asistente. Če vas to delo morda mika, smo za vas zbrali podatke, kako je videti, kdo je lahko osebni asistent, na kaj morate biti pozorni ter kakšne so vaše dolžnosti in pravice. Za poklic osebnega asistenta velja, da je povpraševanje delodajalcev v zadnjih letih v porastu, so za Cekin.si dejali na zavodu za zaposlovanje.

Štiridnevni delovni teden že spreminja življenja Britancev
21. 10. 2022 08.01Testiranje štiridnevnega delovnega tedna v Veliki Britaniji še poteka. A kažejo se že prvi pozitivni rezultati. Zato je laburistični poslanec napovedal, da bo vložil predlog Zakona o zmanjšanju najvišjega zakonsko določenega števila delovnih ur na teden, in sicer z 48 na 32.

Več kot 10 000 ljudi v lovu za boljšo kariero
14. 10. 2022 10.47Največji Karierni sejem MojeDelo.com je v Cankarjev dom privabil 10 tisoč obiskovalcev, ki jih je pričakalo kar 93 razstavljavcev med njimi so bila vodilna slovenska podjetja: Pipistrel, Krka, Lek, Petrol, Gen-i, NLB. Poleg odlične priložnost za pridobivanje informacij o delovnih mestih in klimi v podjetjih je pester programski del poskrbel za nova znanja in nasvete za napredek v karieri.

Poglejte, kako je učiteljica Ana Cerar opremila učilnico
28. 09. 2022 05.00Da je klasična učilnica lahko resnično dolgočasna in ne motivira k učenju, vedo povedati tudi starejši, ki so svojo izobraževalno pot zaključili že pred desetletji. A kaj, ko je marsikatera slovenska učilnica še vedno videti prav tako – zastarelo. Toda sprememb si očitno želijo tudi učitelji – med njimi je tudi Ana Cerar. Odločila se je, da bo ukrepala in da bo na šoli, kjer poučuje, opremila inovativno učilnico. Da to lahko stori, ji je seveda dovolil ravnatelj, ki pa je najprej zahteval strokovno utemeljitev ideje. Kako se je rodila ideja, kako je prenova potekala in kako sedaj v novi učilnici poteka pouk, si preberite v nadaljevanju!

Sabina Kračun: Deloholik reče "ne" sebi
09. 06. 2022 05.00Od nekdaj smo poslušali, da moramo biti pridni, sedeti na miru, ubogati avtoriteto, delati in včasih pozabiti na svoje želje, pa naj si bo to divjanje po šolskih hodnikih, uživanje v treh kepicah sladoleda, na zabavah s prijatelji, poležavanje na plaži in še in še, če hočemo biti nagrajeni z dobrimi ocenami in dobiti službo, ki ji bomo kos. Že res, da so nekatere želje ostale, a so neprestano na "čakanju", ker si jih moramo najprej zaslužiti, in kot radi pravijo, najprej delo, potem jelo. A problem nastane, če delamo za boljši jutri, ki se od nas vedno bolj odmika, medtem ko samo še delamo, ker se le takrat počutimo vredne. O deloholizmu smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko Sabino Kračun.

15 navad uspešnih in bogatih: kaj počnejo pred spanjem?
11. 10. 2021 21.06Kaj vi delate, preden se odpravite spat? In kaj počnejo uspešni in bogati? Preverite v nadaljevanju.

'Do 9. ure opravimo več delovnih nalog kot vi v celem dnevu'
11. 08. 2021 05.00Predstavljamo štiri načine, s katerimi bodo vaša jutra bolj ustvarjalna in produktivnejša. Vsi se namreč vsaj občasno na začetku delovnega dne zalotimo, da delo kar ne steče. Zato je treba vzpostaviti rutino, s katero boste hitreje in lažje opravili čim več delovnih nalog, in sicer že v prvih urah službenega urnika.

Večina da odpoved v jezi
28. 06. 2021 08.22Zaposleni lahko odide mirno, se drži odpovednega roka in se šefu zahvali za sodelovanje. Lahko pa v jezi odvihra iz pisarne, rekoč, da noče nikoli več slišati za podjetje, za sodelavce in za šefa.

Zakaj je podjetje uvedlo 'tiha torkova jutra' in kaj ta pomenijo?
18. 08. 2020 06.00Če želi biti podjetje uspešno in konkurenčno, mora poskrbeti za zadovoljstvo zaposlenih in dobre delovne razmere, pravi danski raziskovalec sreče Meik Wiking. Prepričan je, da lahko sreča na delovnem mestu poveča produktivnost in posledično vpliva tudi na rast bruto domačega proizvoda.

8 skrivnosti, kako na delovnem mestu nadzorovati stres
21. 07. 2020 06.57Ste na delovnem mestu in se zaradi stresa in napetosti počutite izredno slabo. Kaj storiti, kako ukrepati, da vam bo nemudoma lažje? Kako ravnati, da se tako sploh ne bi počutili?

Epidemiologi po svetu: Izčrpani smo
16. 07. 2020 08.27"Ni dopusta, ni sobot in nedelj. Jaz sem še med bolniško delal. Imel sem težavo z nogo, a ker ni bilo dovolj ljudi, sem moral delati od doma," je dejal eden izmed hrvaških epidemiologov. Kaj sploh delajo epidemiologi? Preverili smo na slovenskem zavodu za zaposlovanje.

Kako bomo delali, ko se vrnemo v službe?
29. 04. 2020 08.57Po svetu se rahljajo ukrepi za obvladovanje pandemije in gospodarstvo se z majhnimi koraki vrača v svoje tire. A pandemija je zagotovo že precej spremenila naša delovna okolja in ga bo v prihodnje še spreminjala. Kako bo videti naše delovni vsakdan v prihodnje? Manj sestankov in rokovanja, več bolniških odsotnosti, razkužila na vsakem koraku, 'prometni' znaki v podjetjih ...

'Kot bi se pridružili vojski, tretji dan pa bi vam dali padalo in vas vrgli z letala'
30. 03. 2020 09.50Zaradi epidemije mnogi zaposleni že nekaj tednov delajo od doma. Nekateri so se v tem času navadili na spremembe in si uredili novo rutino, mnogi pa komaj čakajo na zeleno luč, da bodo znova lahko odšli v svojo pisarno. Se pri delu od doma soočate s povečanim stresom, delate več kot prej, meje med službo in prostim časom pa praktično ni več? Kako ostati priseben in produktiven med delom od doma na daljši rok?

Pet študentov odkrito o študiju v tujini
04. 03. 2020 08.05Združeno kraljestvo je znano po enem najboljših izobraževalnih sistemov na svetu, tam so tudi nekatere najbolj priznane univerze. Študij v tej državi zato ponuja dobra izhodišča za kariero na mednarodni ravni. Med več kot dvema milijonoma študentov na Otoku je tudi več sto slovenskih študentov. Z nekaterimi od njih smo se pogovarjali o njihovih razlogih za študij v tujini in dozdajšnjih izkušnjah. Se bodo po končanem šolanju vrnili domov?

Obstaja magična beseda. Reče se ji 'NE'
10. 12. 2019 09.25Zdi se, da se je kot strela z jasnega med Slovenci v minulih dneh razširil odprt pogovor o izgorelosti. O temi, ki je bila še pred kratkim marsikomu tabu, je v svoji novi knjigi Kako izgoreti in vzeti življenje v svoje roke iskreno spregovoril Aljoša Bagola, eden najbolj priznanih slovenskih oglaševalskih kreativnih direktorjev pri nas, ki se je na vrhuncu kariere tudi sam soočil z izgorelostjo. 'Vedno sem poskušal biti pri vsem najboljši,' iskreno pove, bodisi v službi, partnerskem odnosu ali bočnem parkiranju. Čeprav si je zdaj naučil postavljati meje, se zdi, da je uspeh vedno na njegovi strani, saj je bila knjiga že na dan uradne predstavitve, deset dni po izidu, razprodana in je trenutno v ponatisu. Zato ga vprašam: smo Slovenci tako nagnjeni k izgorelosti?

Pojdite domov in stres iz službe pustite v službi
19. 12. 2019 14.27Gotovo poznate tisti znani stavek, da je treba težave iz zasebnega življenja puščati pred vrati službe. Nihče pa ne govori o nasprotnem – da je treba stres iz službe puščati prav tam, v službi. A verjetno ni osebe, ki se ne bi vsaj kdaj zalotila pri premlevanju neprijetnih dogodkov, ki izvirajo iz izzivov ali odnosov na delovnem mestu. Če se to dogaja pogosto, lahko začne močno vplivati na počutje, kakovost življenja in ne nazadnje tudi zdravje. Pomembno je osvojiti mehanizme, s katerimi se izognemu nepotrebnemu stresu, in uspešno ločujemo obe plati življenja.

'Ko imate emocionalno nezrelega šefa, je vaša izbira težka'
29. 11. 2019 13.03"V službi preživimo najmanj osem ur, kar je tretjina dneva. Običajno smo tam dlje časa. Če se v službi ne razumemo dobro, slabe odnose in krivice, ki jih tam čutimo, nosimo s seboj domov. Tako smo v službi še dodatnih 8 ali 9 ur, odvisno od tega, koliko časa o krivicah, ki se vam dogajajo, meljete v svoji glavi še doma," piše Klavdija Verlak.

Z 'evrom za zdravje' se kuje dobiček. Velik. Neprecenljiv.
29. 04. 2019 10.04Zaposleni niso številke. So ljudje in vlaganje vanje se izplača. Pri slovenskih delodajalcih smo preverili, kako skrbijo za zdravje in zadovoljstvo zaposlenih. Razkrivamo pa tudi številko, kako močno se povrne vsak "evro za zdravje".

Nekoč so šefi lahko ustrahovali. Danes pa ...
24. 04. 2019 08.28Eden najboljših slovenskih zaposlovalcev je pred nedavnim dejal: "Če kot delodajalec lepo skrbiš za svoje zaposlene, bodo tudi zaposleni lepo skrbeli za tvoje podjetje." Verjetno se vsi strinjamo: tako zaposleni kot tudi delodajalci. Dvoma tukaj ni.

Kako preživeti toksično delovno okolje?
09. 01. 2019 08.42Če ste na delovnem mestu stalno nezadovoljni, razdraženi in se vam zdi, da nikakor ne sodite v to delovno okolje, je čas za nepreklicne spremembe. Toksično okolje, kot mu nekateri radi rečejo, deluje na zdravje zaposlenih kvarno, saj ne le da onemogoča njihov profesionalni in osebnostni razvoj, ima tudi škodljiv dolgoročni učinek na telo.

'Če delate 120 ur na teden, se vam mora malo 'strgati''
09. 11. 2018 13.28Nespečnost, stres, razdražljivost, neprimerno obnašanje ... Vse to se zgodi, če pretiravate.

Masaža v službi? Da, tudi v Sloveniji
06. 08. 2018 09.48Sliši se sanjsko: masaža na delovnem mestu, skupna rekreacija in druga zabava s sodelavci. A sanje so resničnost v slovenskem podjetju. Ah, ko bi jim le sledili tudi drugi ...

To mora vedeti vsak, ki v službi sedi!
05. 04. 2018 08.12Imate službo, ki od vas zahteva, da več ur na na dan sedite? To lahko zelo slabo vpliva na vaše zdravje, saj preveč sedenja poveča tveganje za debelost, sladkorno bolezen tipa dva, bolezni srca in ožilja ter celo za raka. A ta tveganja je mogoče zmanjšati in se hkrati tudi bolje počutiti. Poglejmo, kako.

Kako preživeti prvi dan na delovnem mestu?
01. 06. 2017 09.12Velikokrat od starejših poslušamo, kako "ti mladi nič ne znajo". A pozabljajo, da so bili tudi oni mladi in da so se prvega dne v prvi resni službi najverjetneje tudi sami malce lovili.

Z zabavo in sproščenostjo do motivacije zaposlenih
07. 12. 2016 06.02V službi se lahko veliko dela in hkrati veliko zabava. Zaposleni lahko prihajamo na delo z nasmehom na ustih in smo veseli, da bomo kos novih nalogam in znova opravili odlično delo. Delodajalci preverite, kako lahko sodelavce spodbudite, da jim plača ne bo več največja motivacija.

Česa naši kadroviki ne vedo, pa bi morali izvedeti?
23. 02. 2015 08.04"Nehati je treba razmišljati, da se življenje začne po službi," poudarja britanski strokovnjak, ki je našim kadrovikom predaval, zakaj podjetjem koristi, če pomagajo zaposlenim doseči, da uživajo že pri delu.

5 trikov, kako se v službi spopasti s stresom
15. 12. 2014 08.10V službi brez stresa ne gre. To je treba sprejeti kot del življenja. Hkrati pa ne bi smeli nikoli dovoliti, da nam kaj takšnega uničuje razpoloženje. S stresom se je treba spopadati dan za dnem.