politiki

Obdavčitev bogatih v Evropski uniji: koliko plačajo in zakaj tako malo?
13. 04. 2024 04.51Evropske vlade vsako uro ostanejo brez 33 milijonov evrov neplačanih davkov od evropskih superbogatašev, pravijo v nevladni organizaciji Oxfam.

Avstrijka bo razdelila 25 milijonov evrov, ki jih je podedovala
11. 01. 2024 10.07Ni natančno jasno, kolikšen del dediščine bo razdelila, čeprav je leta 2021 dejala, da želi razdeliti vsaj 90 odstotkov dediščine, ker si je ni z ničemer zaslužila in je imela le srečo v "loteriji rojstev".

Prejeli so milijarde za svoje ideje, a vse je bila prevara
20. 12. 2023 05.00Na stotine danes svetovno znanih podjetij je svojo pot k uspehu začelo kot start-up. Številna podjetja so s svojo idejo osvojila svet, investitorje in uporabnike. Prejeli so občutne finančne vložke, nato pa ... Popolni kolaps, stečaj, investitorji so ostali brez vsega, uporabniki tudi. Poglejmo nekaj najbolj znanih primerov.

Stavkovne zahteve: 36-odstotno zvišanje plač, 32 ur dela na teden
04. 10. 2023 04.4515. septembra se je začela stavka delavcev v ameriški avtomobilski industriji, od takrat pa se število stavkajočih povečuje. Sindikat UAW je neomajen in zahteven pogajalec.

Tako denar porablja sin pokojnega Steva Jobsa
04. 08. 2023 04.45Sin pokojnega Steva Jobsa je star 31 let. Kaj počne, v kaj vlaga denar?

Vojna naftnih kraljev
24. 07. 2023 04.45Veliko zavezništvo bogatih in močnih voditeljev je nenadoma razpadlo: Ena stran pravi, da je od druge prejela nož v hrbet. Zakaj? To je vojna med Rijadom in Dubajem ...

Kako je biti prevajalec?
20. 06. 2023 04.45Ko pomislimo na poklic prevajalca, velikokrat vidimo nekoga, ki dela od doma, ob različnih urah in različno dolgo. In le takrat, ko ima naročilo, po možnosti kot samostojni podjetnik ali pa znotraj prevajalske agencije. Pa je vedno tako?

Zakaj je skrajni čas za vpeljavo UI v podjetje?
11. 05. 2023 04.15Umetna inteligenca je že vrsto let resničnost vsakdanjika. Na vsakem koraku srečujemo pametne računalnike in robote, ki pomagajo, vodijo in ponujajo rešitve. Vsestransko je uporabna tudi za podjetja, ki lahko z njeno pomočjo veliko pridobijo, denimo poenostavijo poslovno-organizacijske procese, uredijo podatke, zaznajo nepravilnosti, poskrbijo za kibernetsko varnost, nudijo boljšo podporo strankam, optimizirajo trženje ...

Kako je propadla Credit Suisse in zakaj tega ni nihče pravočasno opazil?
22. 03. 2023 04.00Kako ni nihče zaznal, da se zadnje mesece v banki Credit Suisse dogaja nekaj nevarnega?

Štiridnevni delovni teden že spreminja življenja Britancev
21. 10. 2022 08.01Testiranje štiridnevnega delovnega tedna v Veliki Britaniji še poteka. A kažejo se že prvi pozitivni rezultati. Zato je laburistični poslanec napovedal, da bo vložil predlog Zakona o zmanjšanju najvišjega zakonsko določenega števila delovnih ur na teden, in sicer z 48 na 32.

Nasvet Arnolda Schwarzeneggerja, kako se osredotočiti na delo
15. 04. 2022 05.00Arnold Schwarzenegger ima bogato kariero tako na filmskem platnu in v podjetništvu kot na političnem parketu. Sedaj je razkril, kako opravi vse naloge in pri tem ne doživlja stresa.

'Zaradi sprejetih ukrepov ni bilo deložacij'
27. 05. 2021 05.00Ste vedeli, da so lahko v času krize najemniki, katerih socialni položaj se je zaradi posledic epidemije kljub predvidenim finančnim ukrepom za izboljšanje socialnega položaja državljanov poslabšal do zakonsko določenega cenzusa, zaprosili tudi za subvencijo k najemnini? Pridobili so jo lahko vsi najemniki stanovanj, tako neprofitnih kot tržnih, katerih dohodki so padli pod zakonsko določen cenzus.

S hčerko živeli od državne pomoči, zdaj družbi bogato vrača
23. 12. 2020 15.00Življenje 'matere' Harryja Potterja je klasična zgodba od revščine do bogastva. Njena starša si nista mogla privoščiti univerzitetne izobrazbe, sama je kot mama samohranilka več let živela z državno finančno pomočjo in bila deležna ducata zavrnitev založnikov. Potem pa je praktično čez noč postala ena najuspešnejših in najbolj branih avtoric v zgodovini sveta. To je pot od bede do slave znamenite J. K. Rowling.

Trump naj bi se pripravljal na nov projekt
24. 11. 2020 05.45Trump naj bi svetovalcem naročil, naj poskrbijo, da bo ves čas prisoten v medijih in politiki, saj se ne želi odreči politični karieri. Ocenjuje namreč, da na političnem parketu blesti in da ima močno volilno bazo in številne privržence, ki mu ostajajo zvesti.

Mihael Cigler: 'Tranzicije, uslugarstva in nepoznavanja sistema mora v Sloveniji že enkrat biti konec.'
17. 11. 2020 05.45Mihael Cigler je eden redkih profesionalnih lobistov, svoj poklic pa opravlja že 20 let. Ima zelo bogate mednarodne izkušnje zakonitega lobiranja in svoje znanje zdaj deli tudi na slovenskih tleh. "Zdaj bo zakonito lobiranje najpomembnejše, in to pred predsedovanjem Slovenije EU in med njim."

Če služite z blogom, je treba prijaviti dejavnost
16. 11. 2020 07.10Vse več je tako imenovanih vplivnežev, ki po spletu služijo z blogi, vlogi, objavami in filmčki. Preverite, ali je treba imeti registrirano dejavnost in kako je s plačevanjem davkov!

Ivanka Trump preigrava možnosti za nadaljevanje kariere
12. 11. 2020 05.45Njena modna znamka je že zdavnaj pozabljena, delovno mesto v očetovem podjetju jo sicer čaka, a Ivanka Trump ne skriva želje, da bi ostala v politiki.

Kaj naj bi Melania svetovala Trumpu?
09. 11. 2020 07.49Kako se bo razpletla zgodba z Donaldom Trumpom, poslovnežem in bogatašem, ki je postal ameriški predsednik, bomo še videli. A jasno je, da se iz te zgodbe lahko marsikaj naučimo.

Do 'zlatih potnih listov' prišli tudi kriminalci
14. 10. 2020 08.12Ciper bo 1. novembra ukinil program podeljevanja t. i. zlatih potnih listov, ki so jih lahko dobili tuji vlagatelji. Vlada v Nikoziji je odločitev sprejela po razkritjih v medijih, da so na ta način s pomočjo ciprskih politikov do potnih listov prišli tudi kriminalci. "Z nejevero smo spremljali, kako visoki uradniki kupčujejo z evropskim državljanstvom za finančne koristi," je slišati iz Bruslja.

27 epidemiologov prej raziskovalo 15, 20, 30 okužb. Danes pa ...
13. 10. 2020 05.45Zaradi pojava novega koronavirusa epidemiologi pri nas in tudi po svetu že nekaj mesecev nepretrgoma garajo. Iščejo stike okuženih, odrejajo karantene, izdelujejo epidemiološke načrte ... Vse za zajezitev širjenja virusa. A dejstvo je, da smo bili v Sloveniji že prej epidemiološko podhranjeni, zdaj pa imajo epidemiologi vsak dan več dela. Preverite, kako rešujejo kadrovsko stisko in s kakšnim ravnanjem lahko pomagate!

Tem delavcem se je med epidemijo položaj še dodatno poslabšal
08. 09. 2020 08.31Delavci v atipičnih oblikah dela praviloma nimajo bolniške, dopusta, regresa, malice in prevoza, epidemija covida-19 pa je njihov položaj še poslabšala. Nevladne organizacije, ki že leta pozivajo k sistemskim ukrepom, so pesimistične, ministrstvo za delo pa aktivnosti napoveduje za jesen. Naj dodamo, da Slovenija že vrsto let beleži porast prekarnih oblik dela.

Osem ur z masko, v vročini in ves čas v gibanju. Te dni ni tako enostavno delati v gostinstvu
14. 07. 2020 05.44Ko je v Sloveniji izbruhnil novi koronavirus in so pristojni razglasili epidemijo, so bili gostinski lokali med prvimi, ki so morali zapreti svoja vrata. Lastniki in zaposleni so se soočili z izgubo prihodkov. Zdaj, ko so končno spet zagnali posel, pa s strahom spremljajo, kako se v Sloveniji veča število okuženih. Kaj se bo zgodilo, sprašujejo, a nekega končnega odgovora ni, saj se razmere spreminjajo iz dneva v dan.

Naj se med krizo odločimo za depozite ali sklade?
22. 06. 2020 06.01Depoziti ali skladi? Depoziti so primernejši za ustvarjanje likvidnostne rezerve, ki je v teh časih nujna. Če pa želite dolgoročno varčevati, potem je bolje, da izberete sklade. Številni pa se sprašujejo, ali naj se med krizo odločijo za sklade ali depozite.

Bo kriza povzročila novo pokanje nepremičninskega balona?
16. 06. 2020 08.06Pandemska kriza bi lahko povzročila novo recesijo, opozarjajo ekonomisti. Manjša kupna moč in večja negotovost pa bi lahko vplivala tudi na trende na nepremičninskem trgu. Za zdaj se kriza predvsem zaradi odsotnosti turistov odraža predvsem v večji ponudbi nepremičnin, tako za oddajo kot prodajo. Nekoliko so se posledično znižale tudi najemnine za kratkoročni najem. Pa se bodo tudi cene nepremičnin?

Bomo v prihodnosti res tako potovali?
05. 05. 2020 09.21Smo tik pred poletnimi počitnicami, a vse kaže, da bo preteklo še kar nekaj časa, ko bomo lahko znova sproščeno potovali. Kakšne rešitve pa lahko uporabimo do takrat?

Ko je kriza, naj bo kriza za vse. Ali ko "voditelji jedo zadnji"
28. 04. 2020 08.53Kriza zaradi koronavirusa je prizadela cel svet. Na milijone ljudi je ostalo brez služb. Mnogi zaposleni so doma na čakanju ali delajo od doma, ogromno so jim znižali plačo. Številne panoge so čez noč obstale, nafta je padla pod nič, na svetovnih borzah divja vihar. V modernem svetu ne pomnimo take negotovosti in nihče si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala kriza. Poznavalci celo pravijo, da najhuje šele sledi, in nihče v resnici ne ve, kaj prinaša jutri. Veliko podjetij je zaprlo vrata, proizvodnja je močno okrnjena ... In ponekod so se najprej solidarnostno "žrtvovali" na vrhu.

Ležarine: Koga bi najbolj prizadele?
05. 02. 2020 10.03Ležarine so že uvedle nekatere banke v Nemčiji, Italiji, Luksemburgu, Nizozemskem, Danskem in v Švici, a večinoma za vloge velikih vrednosti, torej nad 100.000 ali nad milijon evrov. Kako bi bilo s tem pri nas in koga bi ta ukrep najbolj udaril po denarnici?

Toliko dobijo velike družine pri nas, v tujini pa ...
07. 01. 2020 08.51Estonske družine z najmanj tremi otroki dobijo od države 300 evrov na mesec. Znesek državne pomoči za velike družine je v Sloveniji znatno nižji, čeprav se državi ne razlikujeta veliko, ko je govora o rodnosti.

Slovenci najpogosteje odhajajo v Avstrijo, Nemčijo, Švico
02. 12. 2019 09.00Ko se oseba odloči, da zapusti državo, v kateri se je rodila, odraščala in se izobraževala, s seboj odnaša tudi del potenciala te države in vse, kar je ta država do takrat vložila vanj. V tem primeru postane investicija v posameznika za matično državo strošek, na drugi strani pa poceni pridobitev za državo, v katero se takšna oseba preseli.

Plača 1100 evrov, najemnina pa 700 evrov ali več
27. 11. 2019 12.00Ko se pogovarjamo, ali se izplača kupiti stanovanje ali ga najeti, pogosto pridemo do sklepa, da je v Sloveniji nakup za marsikoga še vedno ljubša možnost. Najemnine namreč gredo v nebo in pogosto krepko presegajo obrok kredita, poleg tega pa, če najemamo stanovanje na trgu, živimo v negotovosti. Nikoli namreč ne vemo, kdaj se bomo morali iz stanovanja izseliti, lastniki pa vse pogosteje najemnino dvigujejo kar ob vsakoletnem podaljšanju najemne pogodbe.