pomembna

Mestna občina Ptuj: Kam po osvežitev in ohladitev v vročih poletnih dneh?
23. 06. 2022 11.46Kam po osvežitev in ohladitev v vročih poletnih dneh? Za vas smo preverili možnosti, ki jih imate v Mestni občini Ptuj.

Mestna občina Novo mesto: kam po osvežitev?
23. 06. 2022 11.38Krka in Kolpa – reki, ki nudita osvežitev v poletnih vročinah.

Sodišče EU: Avstrijska ureditev o otroških dodatkih ni skladna s pravom EU
17. 06. 2022 06.00Indeksacija družinskih prejemkov in davčnih olajšav, po kateri državljani EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa tam ne živijo, od leta 2019 prejemajo nižji otroški dodatek, je v neskladju s pravom Unije, je v tožbi Evropske komisije proti slovenski severni sosedi presodilo Sodišče EU. Sodba je pomembna tudi za slovenske delavce migrante. Sodišče EU je s tem sledilo mnenju generalnega pravobranilca Jeana Richarda de La Toura, ki ga je ta objavil letos januarja.

Tudi v podjetništvu velja Darwinov evolucijski nauk
13. 06. 2022 05.00Gospodarski napredek je v današnji časih mogoč zgolj ob zelenem in digitalnem prehodu. "Podjetja brez digitalizacije ne bodo preživela, podobno kot niso, če so se pred 250 leti ob nastopu industrijske revolucije in prehodu iz ročne v strojno proizvodnjo spraševala, ali so stroji zares pomembni," je poudaril predstojnik Inštituta za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru, prof. dr. Miroslav Rebernik.

Na kaj je treba biti pozoren pri izbiri mobilnega paketa?
08. 06. 2022 05.00Pametni telefon je nepogrešljiv del sodobnega življenja vseh generacij. Njegova uporabnost je že zdavnaj presegla meje klicev in kratkih SMS-sporočil. Danes pametni mobilni aparat namreč skrbi tudi za našo informiranost, orientiranost v prostoru, družabno življenje in razvedrilo. Vse to pa ni tako samoumevno, kot je morda videti na prvi pogled.

Donat med prvimi blagovnimi znamkami z lastnim trajnostnim poročilom
07. 06. 2022 05.00V okviru dolgoročnih zavez trajnostnega razvoja se je blagovna znamka Donat z uporabo plastenk, ki so v celoti narejene iz recikliranega materiala, uspešno vključila v sistem krožnega gospodarstva na slovenskem trgu in nadaljuje s skrbnim varovanjem naravnega vira mineralne vode Donat.

Privarčevali ste denar, a ne veste, kam z njim. Predstavljamo nekaj predlogov
27. 05. 2022 05.00Tudi v negotovih časih je smiselno vlagati, a je še posebej pomembno, da so investicije periodične, razpršene, globalne, dolgoročne, strateške. Kam in kako pa je smiselno trenutno vlagati, sta pojasnila finančna svetovalca Katja Bogataj Kopriva in Lojze Kozole.

Ali se izplača kupiti apartma na Hrvaškem in ga oddajati?
26. 05. 2022 05.00Le kdo ne sanja o hiški, stanovanju ali apartmaju ob morju? Malo bi jo imeli za lastne potrebe, nato pa še zaslužili veliko denarja z oddajanjem turistom. Toda ali je to res tako preprosto?

Kmalu denar na računih zavezancev, ki so lani preplačali dohodnino
25. 05. 2022 05.00Ne pozabite na dva pomembna datuma – kdaj boste prejeli nazaj preplačano dohodnino in seveda do kdaj morate doplačati premalo plačano dohodnino.

Kateri podatki morajo biti nujno v življenjepisu?
09. 05. 2022 05.00Življenjepis, s katerim se boste prijavili na prosto delovno mesto, naj bo pregleden in prilagojen vsakemu razpisu posebej. Kateri pa so podatki, ki morajo biti v prav vsakem življenjepisu?

5 tipov podnajemnikov, na katere bodite pozorni
04. 05. 2022 05.00Imate nepremičnino, ki jo oddajate v najem, in se vsakič znova srečujete s podnajemniki, ki vam povzročajo težave? Če si želite tovrstno dejavnostjo šele začeti, vam svetujemo, da najprej dobro preučite zakonodajo. Najemodajalci se pri oddajanju sobe, stanovanja ali hiše največkrat srečajo s točno določenimi tipi podnajemnikov – zamudniki pri plačilu, neustavljivimi žurerji, takšnimi, ki delajo škodo, in mnogimi drugimi specifičnimi situacijami. Preverite, na kaj morate biti pozorni pri ogledih in spoznavanju potencialnih podnajemnikov.

Investiral je 10 let prej in ima več kot 70.000 evrov, drugi ima skoraj 30.000 evrov manj
26. 04. 2022 05.00Poglejmo si primer: imamo dva vlagatelja, ki sta danes enako stara in enako naklonjena tveganju, zato oba vložita svojih 10.000 evrov privarčevanih sredstev v sklade s pričakovano petodstotno stopnjo donosa. Eden začne varčevati pri 25 letih, drugi 10 let pozneje pri 35 letih; oba pod enakimi pogoji. Zaradi obrestno obrestnega računa ima prvi pri 65 letih 70.400 evrov, drugi, ki je začel varčevati 10 let pozneje, pa ima 43.219 evrov.

Je varno uporabljati spletno banko na vašem telefonu?
22. 04. 2022 14.45Novi načini življenja, nove naprave, številne aplikacije. Banke še bolj kot ostale organizacije nenehno posodabljajo svoje aplikacije, da bi na ta način čimbolj olajšale storitve svojim komitentom.

Tudi kot posameznik lahko veliko naredite za samooskrbo
15. 04. 2022 05.00Vse glasnejši so pozivi k večji samooskrbi. Veliko vlogo igra država z ukrepi za vzpostavitev optimalnih okoliščin za kmetovanje, sadjarstvo, rejo in pridelavo živil. Veliko lahko seveda stori tudi posameznik, kajti vsak obdelan vrt šteje. Četudi niste ravno kmet in nimate kmetije, lahko na podeželju marsikaj sami pridelate na vrtu, lahko denimo gojite kokoši za meso in jajca ali posadite jablano. Manj je sicer možnosti v mestu, a so.

Želite zaposliti begunca? Potem morate vedeti to
08. 04. 2022 08.17V minulih dneh so se na zavode za zaposlovanje začeli prijavljati prvi ukrajinski begunci s priznano začasno zaščito. Glavni izzivi, s katerimi se soočajo pri iskanju zaposlitve, so dokazila o izobrazbi in neznanje slovenščine ali angleščine. Na zavodu sicer opažajo, da je povpraševanje delodajalcev tudi po tuji delovni sili, zlasti v panogah gostinstva in turizma, veliko. Kakšen pa je postopek zaposlitve begunca in na kaj morajo biti delodajalci pri tem pozorni?

Nekoč smo bili že samooskrbni, danes pridelamo premalo hrane
29. 03. 2022 05.00Slovenec je v letu 2020 pojedel povprečno 119 kilogramov zelenjave, 116 kilogramov žit, 88 kilogramov mesa, 84 kilogramov svežega sadja, 64 kilogramov krompirja, 10 kilogramov jajc, pet kilogramov riža in malo manj kot kilogram medu, kažejo podatki Statističnega urada. Veliko hrane smo morali uvoziti, saj je doma ne pridelamo dovolj.

Nataša Kovačević: Ni pomembno, koliko ovir ti podtakne življenje, ampak kako jih premagaš
24. 03. 2022 04.45Nekdanja štipendistka Inštituta Jožef Stefan, doktorica kemijske znanosti, prejemnica naziva Inženirka leta 2021, vodja projektov na oddelku za raziskave ... Nataša Kovačević je ena najuspešnejših inženirk pri nas in je lahko zgled mnogim, še posebej mlajšim generacijam deklet, ki šele razmišljajo o inženirskem poklicu.

Večopravilnost še nikdar ni bila tako enostavna
22. 03. 2022 08.40Najbolj zaposleni dnevi so s pomočjo pregibnih pametnih telefonov Samsung prijetnejši.

Priložnost za mlade podjetnike: prijavite se in pridobite dragocene nasvete
17. 03. 2022 10.00Začetek podjetniške poti je za marsikoga poln vprašanj. Zato je več kot dobrodošlo, da imajo podjetniki ob sebi izkušenega mentorja, ki jim bo iz prve roke odgovoril na pomembna vprašanja.

Izvršni direktor logistike skupine Petrol: »Pred logisti je zelo svetla prihodnost«
09. 03. 2022 05.00»Dan v logistiki ni nikoli enak ali dolgočasen. Na eni strani moramo biti logisti aktivni, iznajdljivi in motivirani, na drugi strani vedoželjni in polni svežih idej.« Z izvršnim direktorjem logistike skupine Petrol, Rokom Cizejem, smo se pogovarjali, zakaj je bila logistika zanj prava izbira.

Pomembna sprememba pri uporabi mobilnih telefonov
09. 03. 2022 05.00Raba mobilnih telefonov v Evropi se je v zadnjem desetletju povečala za kar 84 odstotkov. Uporabljali naj bi jih več kot 17 ur na teden, in sicer predvsem za brskanje po svetovnem spletu in družbenih omrežjih. Prav zato pri izbiri mobilnega paketa nismo več tako pozorni na število zakupljenih minut za pogovore in SMS-sporočil, temveč bolj na velikost prenosa podatkov. Preverili smo, ali in kako so se na te spremembe potrošniških navad odzvali mobilni operaterji.

7 nasvetov, kako upravljati z denarjem
09. 03. 2022 05.00Upajte na najboljše, pripravite se na najslabše. Kaj še moramo upoštevati, da bi se ognili težavam z denarjem?

Martin Korošec: Kjer je vaš čas, je vaš denar
28. 02. 2022 10.12Radovednost nas žene naprej, zato se ne zapirajte pred novimi izzivi in znanji, če si želite uspeha. Opremite se s pogumom, samozavestjo in se odločite za akcijo. Tako preprosto je lahko. O številnih priložnostih na spletu, novih trendih, ustvarjanju lastne blagovne znamke, dobi influencerstva in še in še, smo se pogovarjali tudi z Martinom Korošcem.

Kako bo vojna v Ukrajini vplivala na cene hrane?
24. 02. 2022 13.47Ukrajina ima zelo dobro razvito kmetijstvo in je na tem področju velika izvoznica, a v celotnem uvozu Evropske unije ne predstavlja velikega deleža. Tako morebitni izpad dobave zaradi tamkajšnjega dogajanja verjetno na splošno ne bi zelo zamajal evropskega trga, premiki pa so možni v specifičnih verigah, meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar.

Kako ukrajinsko-ruska kriza vpliva na slovensko gospodarstvo?
23. 02. 2022 07.30V Sloveniji je veliko podjetij, ki delujejo tako v Rusiji kot v Ukrajini. Kako občutijo krizo? Kaj se bo zgodilo z dobavo plina?

Bodite pozorni na te znake pri zaposlenih. Gre za pandemsko utrujenost
17. 02. 2022 04.45Dolgi delavniki, dežurstva, nadomeščanja sodelavcev, fizično in psihično naporno delo. Povrh vsega pa še nenehen strah, ali bodo tudi sami hudo zboleli za covidom-19 ali prinesli virus domov k svojim partnerjem, otrokom, staršem ... S tem se od začetka pandemije soočajo predvsem zdravstveni delavci, ki so v prvih bojnih vrstah, a tudi številni drugi poklici, kjer so v stalnem stiku z ljudmi. In vse to je pri marsikomu povzročilo pandemsko utrujenost ali celo hujše težave.

Kaj si želijo delavci? Odvisno, v kateri državi živijo
25. 01. 2022 04.45ZDA, Japonska, Nemčija, Kitajska ... V vsaki državi delavci na vrh seznama želja postavljajo kaj drugega. Enim je najpomembnejša plača, drugim varnost, tretjim motivacija ali navdih.

Se bodo delavci sploh še kdaj vrnili v gostinstvo?
20. 01. 2022 04.45Prejšnji mesec smo na Cekin.si preverili, kako hudo je pomanjkanje varilcev na slovenskem trgu, januar pa smo namenili kadru v gostinstvu. Tega je bilo težko dobiti že pred epidemijo, sedaj pa je na trgu zelo hudo. Kader (natakarji, kuharji, kuhinjski pomočniki in drugi) je pod pritiski koronakrize "migriral" v druge panoge. Kako množično? Se bodo delavci sploh še kdaj vrnili v gostinstvo? Kako hudo je na terenu in kako reševati te težave?

Kako bodo potekali informativni dnevi?
18. 01. 2022 04.45Letos bodo informativni dnevi za dijake, ki se odločajo o študiju, potekali 11. in 12. februarja. Kako sprejeti tako pomembno odločitev, da bo prava?

Pomembna informacija za vse gostince
14. 01. 2022 08.29Dejstvo je, da gostinci zadnji dve leti zaradi številnih omejitev, povezanih z virusom covid-19 preživljajo izjemno težke čase. Po popolnem zaprtju se morajo sedaj truditi, da (ponovno) privabijo goste. Pri tem največjo vlogo zagotovo igrata kakovost in pestrost ponudbe, takoj zatem pa se uvrščata dostopnost in inovativnost. V nadaljevanju razkrivamo 5 glavnih karakteristik, ki goste največkrat prepričajo, da zavijejo v določeno gostišče.