posojilo

Trgovanje s kriptovalutami – praktični nasveti iz prve roke
14. 04. 2023 04.00Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je vlaganje v kriptovalute precej tvegano. Tvegano je z več vidikov. Eden, tisti najbolj očiten, je povezan z veliko volatilnostjo vrednosti posameznih kriptovalut. Drugi, malo manj očiten, ki je prišel precej do izraza nekaj mesecev nazaj s padcem kriptoborze FTX, pa je možnost trajne izgube sredstev. Obstaja še več tveganj, a o teh kdaj drugič. Z našim premišljenim in doslednim postopanjem se lahko tem in drugim tveganjem, ki prežijo na vlagatelje v kriptovalute, v večji meri izognemo.

Večji nakupi – kako se jih pravilno lotimo?
13. 04. 2023 04.00Ste eden izmed tistih, ki si pri večjih nakupih, kot so nakup pralnega stroja, pnevmatik ali sedežne, pomagate s kreditnimi karticami ali celo posojili? Potem je čas, da to spremenite. Preverite, zakaj je to nujno potrebno in kako to naredite.

Razumevanje osnov obrestnih mer Euribor
02. 03. 2023 03.15Euribor, spoznajte ga bolje! V članku boste odkrili pomembne podatke, ki so potrebni za razumevanje, kako je Euribor določen in kaj vpliva nanj.

Kako spremeniti obrestno mero kredita?
10. 02. 2023 05.00Glavna razlika med posojili s fiksno in s spremenljivo obrestno mero je v (ne)predvidljivosti višine mesečne obveznosti. Fiksna omogoča stabilnost, spremenljiva pa na splošno prinaša večje finančno tveganje.

Kako samozaposleni dobi posojilo?
01. 02. 2023 05.00V Sloveniji je po zadnjih podatkih Statističnega urada 116.000 samozaposlenih in med njimi nekateri že odplačujejo kredite, drugi pa morda razmišljajo o posojilu. Pod kakšnimi pogoji odobrijo osebni kredit s.p.-ju, kakšne so razlike pri normirancu in dejanskemu, kakšna dokazila, zavarovanja, morebitna poroštva so potrebna? Odgovarjajo v večjih slovenskih bankah.

Koliko let boste odplačevali kredit, je odvisno od več dejavnikov
28. 10. 2022 07.14V slovenskih bankah ponujajo kredite z različnimi odplačilnimi dobami. Kolikšna bo ročnost, pa je odvisno od več dejavnikov. Preverite v nadaljevanju.

Kako naj mikro, mala in srednje velika podjetja pridobijo sredstva?
11. 10. 2022 04.45Obstaja kar nekaj virov financiranja, med drugim pa je trenutno aktualen tudi nov paket neposrednih krizno-likvidnostnih kreditov. Paket sta pripravila Slovenski podjetniški sklad in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Krediti se dražijo. Kaj storiti, če ga ne zmorete več odplačevati?
16. 09. 2022 04.45Mesečni obrok za obstoječi kredit s spremenljivo obrestno mero se lahko zaradi dviga obrestnih mer poviša tudi do 100 evrov. To pa je lahko dodatno breme za družinski proračun. A banke trenutno še ne zaznavajo povečanih težav z odplačevanjem kreditov. Se pa vse več kreditojemalcev odloča za sklenitev kredita s fiksno obrestno mero. Za spremembo obrestnih mer se lahko odločijo tudi tisti, ki že imajo sklenjen kredit. Na kaj je treba biti pri tem pozoren?

To so bo letos dogajalo s cenami nepremičnin
08. 08. 2022 09.03Cene stanovanjskih nepremičnin, ki so lani rekordno zrasle, so se v prvem četrtletju še zvišale, kažejo statistični podatki, sredi leta pa po navedbah nepremičninskih posrednikov kaže na ustavitev rasti, a so cene na visokih ravneh. Ekonomist meni, da je ob trenutnih razmerah majhna verjetnost, da bi se cene v prihodnjega pol leta pomembno znižale.

Kako do vlagateljev v Sloveniji?
08. 06. 2022 05.00Tudi v Sloveniji se krepi ponudba finančnih spodbud za zagonska podjetja. Poleg že več let uveljavljenih javnih investicij in ugodnih posojil, ki jih zagotavlja Slovenski podjetniški sklad, se krepijo tudi zasebni in novi dodatni javni viri financiranja. Potencialni vlagatelji pa poleg denarja nudijo tudi dragocene nasvete, izkušnje in povezave, ki so ključni za uspeh na poslovni poti.

5 tipov podnajemnikov, na katere bodite pozorni
04. 05. 2022 05.00Imate nepremičnino, ki jo oddajate v najem, in se vsakič znova srečujete s podnajemniki, ki vam povzročajo težave? Če si želite tovrstno dejavnostjo šele začeti, vam svetujemo, da najprej dobro preučite zakonodajo. Najemodajalci se pri oddajanju sobe, stanovanja ali hiše največkrat srečajo s točno določenimi tipi podnajemnikov – zamudniki pri plačilu, neustavljivimi žurerji, takšnimi, ki delajo škodo, in mnogimi drugimi specifičnimi situacijami. Preverite, na kaj morate biti pozorni pri ogledih in spoznavanju potencialnih podnajemnikov.

Furs: Tudi v tem primeru morate prijaviti račun pri tuji mobilni banki
27. 04. 2022 05.00Kakšne so razlike med mobilnimi tujimi bankami, ki so tudi pri nas vse bolj priljubljene, in klasičnimi bankami, ki prav tako ponujajo mobilno bančništvo? Predvsem mladi oziroma tisti, ki so bolj vešči novih tehnologij, se za tuje mobilne banke odločajo zaradi nizkih stroškov, pa tudi zaradi boljše uporabniške izkušnje. Kaj morate vedeti, če razmišljate o odprtju računa pri tovrstnih ponudnikih?

"Ne bi smeli kaznovati podjetnikov, ki so kljub epidemiji uspešno poslovali"
31. 01. 2022 08.13V epidemiji covid-19 je država predvidela denarno pomoč za podjetja in podjetnike, zdaj pa jo morajo številni vračati. Pri določenih se je namreč naknadno ob računanju letnih prihodkov izkazalo, da niso upravičeni in da morajo povrniti denar, saj so bili njihovi poslovni rezultati boljši od predvidenih. Mnogi svarijo, da so ogrožena delovna mesta, da pomoči ne zmorejo povrniti, da se lahko znajdejo v likvidnostnih težavah. V interesnih združenjih opozarjajo in predvsem poudarjajo, da ne bi smeli "kaznovati" tistih, ki so kljub epidemiji poslovali uspešno.

Joe Biden: Prihajava iz srednjega razreda
15. 12. 2021 04.45Ameriški predsednik Biden je že večkrat poudaril, da sta z ženo običajna človeka, ki imata korenine v srednjem, delavskem razredu.

'V Nemčiji tudi tisti z minimalno plačo lepo živijo'
10. 12. 2021 07.45Ko poslušamo, kako je delati in služiti denar v Nemčiji, se zdi, da se tam cedita le med in mleko. Kako delo in življenje v Nemčiji vidi moški, ki upa, da bo ta država zadnja postaja pred njegovo upokojitvijo?

Tako lahko študent pride do posojila
23. 11. 2021 04.45Tudi mladi si želijo posojil, s katerimi bi lahko rešili marsikatero finančno težavo, v kateri so se znašli, ali pa si privoščili nekaj, kar bi jim bilo le z varčevanjem dalj časa nedosegljivo. Zanimalo nas je, kako lahko študent pride do posojila.

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?
08. 11. 2021 04.15Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

Imate povprečno plačo in potrebujete kredit za nakup nepremičnine. Koliko lahko dobite?
27. 10. 2021 08.06Cene nepremičnin so marsikje dosegle vrtoglave vrednosti, a kupcev kljub temu ne primanjkuje. Na bankah tako zaznavajo povečano povpraševanje po stanovanjskih kreditih. A glede na makrobonitetne omejitve kreditiranja mnogi, predvsem tisti z najnižjimi plačami, ne pridejo do posojil. Komu in pod kakšnimi pogoji pa jih banke odobrijo?

Do posojila za nov dom z nasmehom
12. 10. 2021 08.11Sodoben način življenja in delovanja družbe je podvržen nenehnim spremembam. In če hočeš biti v takšnih razmerah uspešen, se jim moraš sproti prilagajati in kar je morda še pomembneje, moraš jih razumeti. Tega se, kot pravi Anja Šuplika, vodja celjske poslovalnice CMH, zelo dobro zavedajo tudi v Novi KBM, kjer s prilagodljivim sodobnim bančništvom sledijo željam in spremenjenim navadam ljudi.

V teh primerih je denarna nagrada dobra
11. 10. 2021 05.00Čeprav številni menijo, da je denarno nagrajevanje otrok in mladostnikov napačen vzgojni pristop, pa nekateri opozarjajo, da se v določenih situacijah to zdi smiselno.

Kako investirati, če nimate večjih prihrankov?
16. 09. 2021 11.56Čeprav Slovenci že več desetletij veljamo za varčen narod, imamo danes v povprečju privarčevanih precej manj sredstev, kot so jih imeli pri istih letih naši predniki. Glede na to, da večina študira do sredine dvajsetih let, ni nič nenavadnega, da pri tridesetih nimamo omembe vrednih prihrankov, s pomočjo katerih bi lahko prenovili kuhinjo oziroma kopalnico, investirali v nov avto, zmogljivo računalniško opremo ali električno kolo in si privoščili kakšen zdravstveni poseg, ki ga obvezno zavarovanje ne krije. Vendarle pa obstaja način, kako uresničiti te majhne, a za naše dobro počutje sila pomembne želje.

24-letnica zasluži 85.000 evrov na leto. Kaj počne z denarjem?
07. 07. 2021 05.00Stara je 24 let, živi pri starših in zasluži 85.000 evrov na leto.

Na dopust brez dolgov
09. 06. 2021 05.00Ste tudi vi eni izmed tistih, ki vsako leto za dopust vzamejo kredit? In nato obroke odplačujejo še vse leto oziroma do novega kredita? Res mora biti tako? Ne. Predstavljamo vam dva nasveta, kako na dopust brez posojila.

Vprašanja, na katera si morate odgovoriti pri iskanju domovanja
19. 04. 2021 07.03Uspešno ste zaključili šolanje, se zaposlili in našli sorodno dušo, s katero si želite ustvariti družino. Naslednji pomemben življenjski korak je verjetno odločitev o tem, kje in predvsem kako boste živeli. Pred vami je nenadoma niz pomembnih odločitev, ki jih je treba dobro premisliti in se nanje ustrezno pripraviti.

Moratorij na bančna posojila: kaj predlaga vlada?
06. 04. 2021 05.00Vlada predlaga dopolnitev šestega protikoronskega zakona s podaljšanjem možnosti moratorijev na bančna posojila. Po njej bi se nekaterim kategorijam posojilojemalcev omogočil dodaten odlog plačila posojilnih obveznosti do konca letošnjega leta. Vlada predlaga sprejetje sprememb po nujnem postopku.

Kreditiranje novih strank na daljavo
29. 03. 2021 05.00V Banki Slovenije so prisluhnili pobudi bank in drugih dajalcev kreditov glede možnosti, da bi lahko kreditne posle na daljavo sklepali tudi s strankami, ki še niso njihovi komitenti. Do zdaj je bilo namreč to mogoče le za obstoječe komitente.

Varčevanje za starost: zato mladi ne varčujejo za pokojnino
16. 03. 2021 06.36Gre sicer za ameriško študijo, a podatki so zanimivi tudi za nas.

Toliko vam mora po dvigu minimalne plače ostati po plačilu obroka posojila
05. 03. 2021 05.00Dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost potrošnikov. Po ocenah članic Združenja bank Slovenije bo dodatnih 10 do 15 odstotkov komitentov postalo kreditno nesposobnih, ostalim se bo kreditna sposobnost poslabšala. V Banki Slovenije pa medtem zato ne pričakujejo velikega vpliva na posojilno aktivnost.

Študij po brexitu: koliko bo treba odšteti za šolnino?
31. 12. 2020 05.45Konec prehodnega obdobja po brexitu, ki se izteče v četrtek opolnoči, prinaša spremembe tudi na področju študija. Tisti Slovenci in drugi državljani EU, ki bodo študij na Otoku začeli prihodnje leto, bodo med drugim morali plačevati višjo šolnino. Za tiste, ki že študirajo tam, pa bistvenih sprememb ne bo. Otok ob tem zapušča program Erasmus+.

Finančni minister razkril, da davka na nepremičnine v tem mandatu ne namerava predlagati
11. 11. 2020 05.45Vlada je z ukrepi za blažitev posledic koronske krize podjetjem in prebivalstvu po besedah finančnega ministra Andreja Širclja pomagala bolj, kot pa bi denimo z znižanjem davka na dodano vrednost (DDV). Davka na nepremičnine v tem mandatu ne namerava predlagati in tudi sicer se na davčnem področju ničesar ne bo uvajalo na hitro.