postane

#OkvirPomoči: Koronavirus je spodbudil trajnostni razvoj
21. 08. 2020 06.00Pandemija koronavirusne bolezni je človeštvu prinesla tudi nekaj pozitivnega. Nekoliko nas je streznila, da smo postali pozornejši na dogajanje v okolju in se vprašali, kako s svojim ravnanjem vplivamo nanj. Postali smo bolj naklonjeni iskanju rešitev, ki bodo omogočile trajnostne sisteme, ki so sposobni preživeti dolgoročno, brez škodljivih vplivov na okolje.

Darilna pogodba: ali jo lahko prekličete?
10. 08. 2020 07.00Darilne pogodbe spadajo med najpogosteje sklenjene pogodbe. Lani smo jih v Sloveniji sklenili več kot 16.000. Pogosto so darilne pogodbe tudi predmet sodnih sporov, darovalci pa se velikokrat ne zavedajo, da darilne pogodbe ni tako enostavno kar preklicati. Tudi obdarjenci so nemalokrat neprijetno presenečeni, ker morajo na prejeto darilo plačati visok davek. Na kaj vse je treba biti pozoren, ko se odločite za darilno pogodbo?

Ženo nogometaša vprašali, ali ima dostop do njegovega denarja
04. 08. 2020 08.23Skupne ali ločene finance? Preverite, kaj pravi soproga nogometaša.

Vedno diplomatski Gates ostro nad Muska
30. 07. 2020 10.26Gates, ki velja za zelo umirjenega in diplomatskega govorca - tudi, ko poda kritiko, je okrcal Muska glede njegovih čivkov o novem koronavirusu.

Ostal brez službe, ker je šel na pogreb? Obtožbe so resne
20. 07. 2020 10.2162-letnica se je v javnosti vedno predstavljala kot zelo topla in prijazna oseba. Ampak viri znotraj njene ekipe opozarjajo, da je to le njena maska in da je v resnici zlobna oseba.

Delodajalci v strahu: ali jih lahko delavci tožijo, če se okužijo na delovnem mestu?
03. 07. 2020 07.26Bi delavci lahko tožili delodajalca, če jih med pandemijo sili delati v neprimernih pogojih? Če delavci zbolijo, ker delodajalec ni poskrbel za potrebno varnost, je odgovornost za to možno pripisati delodajalcu, pravijo pravniki. V ZDA so nekatera podjetja že na sodiščih zaradi tovrstnih primerov. Kaj pa pri nas?

Pari po vsem svetu vsako leto plačujejo visoke zneske, da bi lahko postali starši
01. 07. 2020 07.57V eni najrevnejših evropskih držav in od vojne prizadeti Ukrajini cveti posel z nadomestnim materinstvom, saj lahko nadomestne matere z eno nosečnostjo zaslužijo večletno plačo. Preverite, kako je nadomestno materinstvo urejeno v Sloveniji!

8 ur dela z masko: nadrejeni zagrozili, da bodo kaznovali delavce, ki potiskajo masko pod nos
01. 06. 2020 15.34Epidemija se je z junijem v Sloveniji uradno končala, življenje pa se je po večini vrnilo v ustaljene tirnice. A stvari marsikje niso povsem "normalne" in tako, kot je bilo pred korono, še nekaj časa ne bo. Pri ljudeh se ob vračanju na delovno mesto lahko pojavijo skrbi in tako imenovana "korona" fobija. Prilagajanje novim okoliščinam pa lahko traja nekaj dni ali celo tednov.

Opažajo porast odpuščanja, čeprav delodajalci prejmejo subvencijo
16. 04. 2020 08.14V Sindikatu obrti in podjetništva Slovenije pravijo, da manjka varovalka, ki bi določala, da "v kolikor delodajalec zaprosi za subvencioniranje plače svojega delavca, ga v času epidemije in nadalje v trimesečnem obdobju po razglasitvi konca epidemije ne sme odpustiti".

Če se v službi soočate s temi simptomi, potem morda potrebujete pomoč
03. 02. 2020 09.40Ljudje imamo do svojega zdravja še vedno mačehovski odnos. Znake in simptome, ki jih opažamo pri sebi, velikokrat ignoriramo, potlačimo, kar se kasneje lahko razvije v večje zdravstvene težave. Izpostavljamo najpogostejše duševne težave, ki se pojavljajo na delovnem mestu, in njihovo odražanje.

Najdaljša bolniška traja že več kot 12 let, najvišje nadomestilo znaša 21.997 evrov bruto
13. 01. 2020 08.27Stroški zdravstvene blagajne za bolniška nadomestila so se v zadnjih petih letih povečali za 71 odstotkov in so lani znašali že skoraj 400 milijonov evrov. Še nekaj sto milijonov evrov stroškov zaradi začasne zadržanosti z dela so imeli delodajalci. Povprečna bolniška je lani trajala 10,5 dneva, najdaljša pa več kot 12 let.

Poklici, ki jih bodo opravljali naši otroci
10. 01. 2020 08.55Pred 10, 15 leti se je Facebook šele uveljavljal, tudi Twitter je šele prihajal na "sceno". Nihče ni imel pametnega telefona. Danes je svet drugačen in drugačno je tudi poslovno okolje. Čeprav težko, pa se moramo sprijazniti, da hočejo biti otroci kot odrasli vplivneži in YouTuberji. In ne več, recimo, astronavti.

Obstaja magična beseda. Reče se ji 'NE'
10. 12. 2019 09.25Zdi se, da se je kot strela z jasnega med Slovenci v minulih dneh razširil odprt pogovor o izgorelosti. O temi, ki je bila še pred kratkim marsikomu tabu, je v svoji novi knjigi Kako izgoreti in vzeti življenje v svoje roke iskreno spregovoril Aljoša Bagola, eden najbolj priznanih slovenskih oglaševalskih kreativnih direktorjev pri nas, ki se je na vrhuncu kariere tudi sam soočil z izgorelostjo. 'Vedno sem poskušal biti pri vsem najboljši,' iskreno pove, bodisi v službi, partnerskem odnosu ali bočnem parkiranju. Čeprav si je zdaj naučil postavljati meje, se zdi, da je uspeh vedno na njegovi strani, saj je bila knjiga že na dan uradne predstavitve, deset dni po izidu, razprodana in je trenutno v ponatisu. Zato ga vprašam: smo Slovenci tako nagnjeni k izgorelosti?

Vam gre preveč dotikanja na delovnem mestu na živce?
03. 01. 2020 09.10Brez pretiravanj lahko rečemo, da prostor na delovnem mestu sčasoma postane naš drugi dom, saj tam preživimo vsaj 40 ur na teden. Nič čudnega torej ni, da nam okolje postane domače, udobno, sproščeno – včasih celo preveč. Vse to s seboj prinese tudi zabrisane meje med sodelavci, zlasti ko govorimo o osebnem prostoru. Vsak posameznik ima svoje meje, ki jih je treba spoštovati, če si želimo vzpodbujati varno, udobno in produktivno delovno vzdušje.

Otrok, ki mora biti perfekten: kam ga lahko to pripelje v odrasli dobi?
20. 12. 2019 09.27Nekoč je veljalo prepričanje, da je stroga, na trenutke že špartanska vzgojna drža tista prava, če želimo vzgojiti otroke, ki bodo v življenju uspešni. Toge in jasne meje, natančni urniki, nepopuščanje in številna pravila naj bi otroku omogočili optimalen razvoj vseh potenicalov. A časi se spreminjajo, sodobne raziskave pa ponujajo nove izsledke. Tokrat vam razkrivamo tipe vzgojnih stilov, ki otroka lahko vodijo k razvoju perfekcionizma. A pozor – pomembno je ločevati starše, ki imajo visoke standarde, od tistih, ki so perfekcionisti.

Kako do nadomestila za brezposelnost?
16. 12. 2019 09.11Vam grozi, da boste ostali brez službe, ali razmišljate o odpovedi? Preverite, v katerih primerih vam pripada pravica do denarnega nadomestila ter na kaj morate biti pri uveljavljanju te pravice pozorni.

BeLife: Nagrado podarjam mami in očetu
15. 12. 2019 18.59Kaj sta povedala presrečna podjetnika, ki sta sodelovala v Štartaj, Slovenija! in osvojila naziv Hit Produkt 2019? Mirza in Zlatan že imata novo presenečenje za vse kupce.

Sramotenje – zanj niti ni treba veliko
13. 12. 2019 08.27"Kot ugotavljam, je sramotenje pogosta praksa, ki se je poslužujejo v podjetjih, kjer želijo, da zaposleni sam ponudi odpoved," piše Klavdija Verlak.

Slovenci najpogosteje odhajajo v Avstrijo, Nemčijo, Švico
02. 12. 2019 09.00Ko se oseba odloči, da zapusti državo, v kateri se je rodila, odraščala in se izobraževala, s seboj odnaša tudi del potenciala te države in vse, kar je ta država do takrat vložila vanj. V tem primeru postane investicija v posameznika za matično državo strošek, na drugi strani pa poceni pridobitev za državo, v katero se takšna oseba preseli.

Najstniški bitcoin milijonar: Erik Finman
28. 11. 2019 12.44Denar mu je dala babica, a bil je namenjen varčevalnemu računu, na katerem je družina zbirala denar za Erikov študij. Kupil je 100 bitcoinov, ki so bili takrat vredni od 9 do skoraj 11 evrov.

Iskal rešitev za hčerino bolezen, postal eden najvidnejših slovenskih direktorjev
26. 11. 2019 08.56Milan Kuster, lastnik in direktor podjetja Lunos Slovenija, ima zanimivo zgodbo o svojem uspehu. Imel je vse – družino, dobro službo, dovolj denarja ..., a nekaj ga je gnalo naprej. Ko je iskal, kako bi pomagal hčerki in ji ublažil zdravstvene težave, s katerimi se je soočala, je naletel na rešitev, katero je pograbil. Izstrelil se je med zvezde slovenskega podjetništva.

Luka Dončić: magnet za sponzorje, ki lahko postane najbogatejši Slovenec
21. 11. 2019 13.22Ima komaj 20 let. In že je na dobri poti, da bo prehitel tudi legendo košarke Michaela Jordana.

Nina poskrbela za prijetno presenečenje
20. 11. 2019 11.49Nina Slapšak je že nekaj časa načrtovala, da bi slovenski javnosti predstavila refil avtomat, zdaj pa ji je to tudi uspelo. Kaj sploh je refil avtomat in zakaj je tako pomembno, da ga imamo.

'Vaše pomanjkljivosti vas delajo zanimive'
04. 11. 2019 08.49Brezsramnost se prodaja, pravi eden vodilni strokovnjakov na področju ustvarjanja blagovnih znamk Jeetendr Sehdev. Družbeni mediji so demokratizirali slavo, pri tem nima več glavne besede Hollywood, pač pa občinstvo na Instagramu, Youtube kanalih, Twitterju … Glede na to, da generacije odraščajo ob družbenih medijih, je nujno, da podjetja, ki danes želijo uspeti in biti opazna, zgradijo svojo prepoznavnost na njih, pravi strokovnjak.

Ve, da se takšna priložnost zgodi le enkrat v življenju
24. 10. 2019 08.57Luigi, ki je Slovenijo navdušil z domačimi omakami, je zelo odkrit. Pokaže svoja čustva in koliko mu pomeni družina. Kako pa usklajuje posel in družinsko življenje?

Življenjepis dolg 12 strani? Da, tudi to se zgodi
02. 10. 2019 09.14Predolg življenjepis je le ena izmed stvari, ki vas lahko stane morebitne zaposlitve.

Ste na delovnem mestu pridni? Potem preberite to!
27. 09. 2019 09.59Klavdija Verlak - odlična sogovornica, ki vam bo na nežen, a odločen način, odprla oči. Ste pridni? Potrpežljivo čakate, da vas bo šef pohvalil za odlično opravljeno delo? Ste za službo ves čas dosegljivi? Preverite, kaj o vsem tem meni naša sogovornica.

Tako se boste sprostili in osvobodili stresa
29. 08. 2019 08.37Zapisovanje idej in misli je pomemben dejavnik pri napredovanju in razvoju kariere.

Z dronom na dopust – nočna mora ali zabava?
21. 08. 2019 10.21V zadnjih letih smo zlasti v dopustniškem času priča številnim turistom, ki imajo pri sebi poleg fotoaparata in telefona tudi dron. Ti so zagotovo med najbolj popularnimi ‘igračami’ zadnjih let, posebej med moškimi, pa tudi ženske niso povsem imune na to modno muho. O dronu kot delu popotniške opreme smo se pogovarjali z Janezom Kotarjem, direktorjem Inštituta z razvoj brezpilotnih sistemov in pionirjem uporabe dronov pri nas ter enem največjih poznavalcev tega področja.

Če so nedelje vaša nočna mora, to pomeni le eno ...
16. 08. 2019 07.15Kdaj je čas za menjavo službe? Nekateri jo zamenjajo že po nekaj mesecih, pri drugih traja nekaj let, morda celo desetletij, da sprejmejo odločitve, da je dovolj. Razlog so lahko nemogoči pogoji dela, neobvladljive razmere, nekonstruktivni odnosi, nezmožnost napredovanja ali kaj tretjega, kar spodbudi k spremembi. Če so vam sledeči scenariji znani, je čas za konkretne ukrepe.