praksa

Ko je zamenjala evre v kune, je bila razočarana in jezna
27. 07. 2021 05.00"Sramotno je, da tako kradejo ljudem," je le eden izmed številnih komentarjev o menjalnem tečaju v nekaterih menjalnicah na Hrvaškem.

Nočne more Airbnbja doživeli tudi Slovenci
05. 07. 2021 07.51Pred dnevi je odjeknila novica o posilstvu avstralske turistke v newyorškem stanovanju, ki ga je pred leti najela preko platforme Airbnb. Ameriška spletna platforma za oddajo nepremičnin ji je v zameno za to, da svoje nočne more ne razkrije javnosti, plačala večmilijonsko odškodnino. A to ni edini primer, ko so ljudem z grozljivimi izkušnjami z nastanitvami, najetimi preko platforme, plačali za "molk".

'Epidemije je konec, a neživljenjski pogoji dela ostajajo'
16. 06. 2021 12.31Gostinci, frizerji in kozmetiki, združeni v sekcijah pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, so znova pozvali vlado in stroko, naj odpravita neživljenjske pogoje dela in jim tako omogočita normalno in rentabilno poslovanje.

Slovenija: delodajalec obljublja nagrado, če se delavci cepijo
19. 05. 2021 05.00Ali bi vas obljuba delodajalca, da vas bo finančno nagradil, motivirala pri odločitvi za cepljenje proti covidu-19?

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Kaj Banka Slovenije predlaga glede moratorijev na kredite?
14. 04. 2021 05.00Banka Slovenije ugotavlja, da je lani sprejeti protikrizni ukrep, vezan na moratorije, dosegel svoj namen. Kako naprej?

Te banke uvajajo ležarine tudi za fizične osebe. Pojasnjujejo, zakaj!
03. 03. 2021 05.00V NLB in SKB bodo z aprilom začeli zaračunavati ležarine za fizične osebe za visoka stanja na računih, junija jim bodo sledili tudi v NKBM. Banke, ki uvajajo negativne obrestne mere, nameravajo komitentom predstaviti alternativne naložbe in po analizi Banke Slovenije bo šla večina denarja predvidoma v vezane vloge. Druge slovenske banke medtem skrbno spremljajo dogajanje na bančnem trgu in za zdaj ne načrtujejo podobnih ukrepov. A vse je odvisno od tega, kako dolgo bo trajalo obdobje nizkih obrestnih mer in kako se bodo odzivale konkurenčne banke, napovedujejo analitiki Banke Slovenije.

Upokojitev po PKP 7 lahko privede do višje odpravnine
01. 02. 2021 15.35Ali se bodo delodajalci sploh odločali za možnost odpovedi delovnega razmerja ob izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev po PKP 7, ki posledično predvideva višje odpravnine, ali bodo raje čakali, da bodo zaposleni ob nastopitvi pogojev za starostno upokojitev sami odpovedali delovno razmerje? Koliko se bodo delodajalci odločali za tovrstno možnost in ali bo "prisilnih upokojitev" več v javnem kot zasebnem sektorju, bo pokazal čas.

Študent, ki je izgubil delo: "Z veliko zaskrbljenostjo gledam v prihodnost"
04. 01. 2021 05.00"S pojavom novega koronavirusa so delodajalci na področju turizma začeli odpovedovati že za več mesecev vnaprej dogovorjena dela, zaradi česar sem čez noč ostal brez dohodka. Zato se sprašujem, kako bom v naslednjih mesecih lahko preživel in hkrati poravnal svoje obveznosti do fakultete. Prav tako je treba omeniti, da se je število prostih delovnih mest na študentskih servisih zmanjšalo oziroma del na področju turizma sploh ni več, zato z veliko zaskrbljenostjo gledam v prihodnost," piše študent.

Božičnica: ta podjetja se še niso odločila, ali bodo delavcem izplačala božičnico
27. 11. 2020 07.44Ali bodo letos božičnice, se sprašujejo zaposleni, saj jim vsak evro pride prav. Številna podjetja o tem še razmišljajo.

Znižanje božičnice zaradi manjše prisotnosti na delovnem mestu?
24. 11. 2020 05.45Zagovornik načela enakosti je na podlagi prijave obravnaval primer podjetja, ki je višino božičnice vezalo na prisotnost delavcev na delovnem mestu. Ugotovil je, da je merilo posredno diskriminatorno – v slabši položaj med drugim postavlja noseče delavke, delavce, ki koristijo očetovski dopust, osebe s kroničnimi boleznimi in starejše.

Kdo je gospa, ki je po smrti premoženje zapustila učencem gimnazije?
24. 11. 2020 05.45Sosedi in prijatelji so jo opisali kot izrazito iskreno in karakterno osebo, ki je negovala dobre odnose z vsemi, ki jih je poznala. Zelo je cenila in spoštovala delo in skromnost.

Nasvet, kako poskrbeti za zdravje, še preden zbolite
10. 11. 2020 07.22Trenutno stanje v javnem zdravstvu je daleč od dobrega. Že pred prihodom epidemije novega koronavirusa so se pacienti spopadali s čakalnimi vrstami, ki so bile na nekaterih področjih zelo dolge – na določene obravnave, posege in operacije so ljudje čakali tudi več let. Ves ta čas so se spraševali in jih je skrbelo, ali bolezen napreduje, ali bo prepozna sanacija posledic poškodbe sploh še smiselna ... Vprašanj in skrbi je bilo nešteto.

Za isto delo v Nemčiji, Avstriji, Italiji enkrat višja plača
11. 09. 2020 08.16Med pandemijo covid-19 smo znova spoznali, kako pomembno je dobro zdravstvo in kako kadrovsko podhranjen je naš sektor zdravstva in nege. A ne le v Sloveniji, tudi drugod po Evropi v času, ko bojujemo bitko proti virusu, bolnišnice in domovi za starostnike mrzlično iščejo nove kadre. Pa je tujina še vedno privlačna za slovenske delavce?

8 skrivnosti, kako na delovnem mestu nadzorovati stres
21. 07. 2020 06.57Ste na delovnem mestu in se zaradi stresa in napetosti počutite izredno slabo. Kaj storiti, kako ukrepati, da vam bo nemudoma lažje? Kako ravnati, da se tako sploh ne bi počutili?

Lastnosti ljudi, ki zaslužijo višje plače
20. 07. 2020 08.369 ključnih korakov, ki vas bodo napolnili s pozitivno energijo.

Zaračunavanje 'korona storitve': ali je pri nas takšna praksa sploh dovoljena?
10. 07. 2020 07.04Špance je najprej prizadela stroga karantena, ko se je javno življenje končno vrnilo in so se odprli restavracije in lokali, pa so potrošnike doletele podražitve. Mnogi gostinci so namreč začeli zaračunavati tako imenovano "korona storitev". Pri nas takšne prakse v Zvezi potrošnikov Slovenije še niso zaznali. Tržni inšpektorat pa je jasen: zaračunavanje posebnega dodatka na računu bi pomenilo uporabo nepoštene poslovne prakse. A to še ne pomeni, da dodatnih stroškov, ki jih imajo zaradi epidemije, gostinci niso prevalili na potrošnike.

Delodajalci v strahu: ali jih lahko delavci tožijo, če se okužijo na delovnem mestu?
03. 07. 2020 07.26Bi delavci lahko tožili delodajalca, če jih med pandemijo sili delati v neprimernih pogojih? Če delavci zbolijo, ker delodajalec ni poskrbel za potrebno varnost, je odgovornost za to možno pripisati delodajalcu, pravijo pravniki. V ZDA so nekatera podjetja že na sodiščih zaradi tovrstnih primerov. Kaj pa pri nas?

Države bi lahko zahtevale odškodnine od Kitajske. A vprašanje, če jih tudi bodo
05. 05. 2020 07.00Vse glasnejši so pozivi, da bi morala Kitajska plačati odškodnine zaradi pandemije novega koronavirusa, ki je ohromila svetovno gospodarstvo. Zaostruje se predvsem ameriška retorika, da je Kitajska svetovno javnost zavajala in prikrivala resnost covida-19. A kakšna je pravna podlaga za to in kaj bi to za seboj potegnilo?

Kako bomo delali, ko se vrnemo v službe?
29. 04. 2020 08.57Po svetu se rahljajo ukrepi za obvladovanje pandemije in gospodarstvo se z majhnimi koraki vrača v svoje tire. A pandemija je zagotovo že precej spremenila naša delovna okolja in ga bo v prihodnje še spreminjala. Kako bo videti naše delovni vsakdan v prihodnje? Manj sestankov in rokovanja, več bolniških odsotnosti, razkužila na vsakem koraku, 'prometni' znaki v podjetjih ...

Slovenija: med bolniško smučal v mondenem letovišču
10. 03. 2020 08.18Zaposleni je sporočil, da doma leži, v resnici pa je smučal v mondenem letovišču. Delavec naj po bolniškem redu ne bi mogel dvigniti roke nad višino ramena, dejansko pa je opravljal težka gradbena dela na strehi. Imeli smo tudi primer, ko je imel zaposleni predpisano strogo mirovanje, vsak teden pa je prodal tri vozila na avto sejmu, se spominja detektivka Bernarda Škrabar.

Tako kraljeva družina polni državni proračun
29. 01. 2020 08.54Je več kot 30 milijonov evrov za poroko princa Harryja in Meghan Markle stran vržen denar? Koliko britanska kraljeva družina stane Otočane? Čeprav za vzdrževanje kraljevega dvora prispeva prav vsak davkoplačevalec v Združenem kraljestvu, pa izračuni kažejo, da zaradi kraljeve družine v državni proračun priteče več denarja, kot ga iz proračuna družina dobi.

Ali se lahko odpoveste dodatkom k plači?
23. 01. 2020 18.54Dodatki k plači so zakonsko določene pravice, ki se jim ne morete odpovedati! V vladi pravijo, da bi bilo kakršnokoli enostransko spreminjanje ureditve pravic delavcev v povezavi s spremembo opredelitve minimalne plače nezakonito.

Sramotenje – zanj niti ni treba veliko
13. 12. 2019 08.27"Kot ugotavljam, je sramotenje pogosta praksa, ki se je poslužujejo v podjetjih, kjer želijo, da zaposleni sam ponudi odpoved," piše Klavdija Verlak.

Plača 1100 evrov, najemnina pa 700 evrov ali več
27. 11. 2019 12.00Ko se pogovarjamo, ali se izplača kupiti stanovanje ali ga najeti, pogosto pridemo do sklepa, da je v Sloveniji nakup za marsikoga še vedno ljubša možnost. Najemnine namreč gredo v nebo in pogosto krepko presegajo obrok kredita, poleg tega pa, če najemamo stanovanje na trgu, živimo v negotovosti. Nikoli namreč ne vemo, kdaj se bomo morali iz stanovanja izseliti, lastniki pa vse pogosteje najemnino dvigujejo kar ob vsakoletnem podaljšanju najemne pogodbe.

S kakšnimi izzivi se soočajo spletni trgovci v Sloveniji in tujini?
13. 11. 2019 08.58V zadnjih letih so se močno spremenile naše nakupovalne navade. Zaradi prihranka časa in denarja ter zaradi lažje dostopnosti produktov in storitev celo z drugega konca sveta je spletno nakupovanje tudi pri nas močno v porastu. Kaj najpogosteje nakupujemo, s kakšnimi izzivi se soočajo spletni trgovci in kakšni so trendi v ecommercu pri nas in v tujini, nam je zaupal Darko Dujič, direktor podjetja Ceneje.

Želite peči piškote za prodajo? To morate vedeti!
24. 10. 2019 08.56Najbolj odmevni primeri kršitev zaradi nepravilnega ravnanja z živili v Sloveniji so bile doslej pekarne, gostilne, označevanje mesa v mesnicah, označevanje sadja in zelenjave na stojnicah. Preverite, kako je treba skrbeti za varnost in higieno, če prodajate hrano ali kozmetiko!

Metka in Frank: Z deževniki do posla
13. 10. 2019 18.24Metka in Frank Reiser sta imela na vrtu tako trdo zemljo, da so v prvem letu rastline komaj razvile korenine in so slabo rasle. Nato sta odkrila deževnike.

Otrok na Korčuli: Mami, ali je to normalno?
19. 09. 2019 14.28Mati Hrvatica, oče Nemec. Mati se usede za mizo s prijateljico Hrvatico, oče z dvema otrokoma za sosednjo mizo. Mati s prijateljico govori v hrvaškem jeziku, oče z otrokoma v nemškem. Kaj se zgodi?

V zasebnem sektorju na nogah: 'Gre za diskriminacijo otrok in staršev, ki so zaposleni v zasebnem sektorju'
26. 08. 2019 08.08Približuje se prvi šolski dan in nekateri zaposleni v zasebnem sektorju še vedno ne vedo, ali jim bo delodajalec dovolil pospremiti prvošolčka v šolo.