pravna

Kripto prevare: kaj (ne) narediti, ko vanje vložimo?
07. 11. 2023 04.45Finančne prevare so žal stalnica. Kar se spreminja skozi čas, je medij, skozi katere se te prevare dogajajo. Tudi sam način izvajanja prevar, "modus operandi" prevarantov, je v svojem bistvu enak že ves čas, spreminjajo se le nianse, ki odražajo čas, v katerem smo, predvsem z vidika tehnološkega napredka in pa splošnega stanja v družbi.

Opozorilo pred 1. novembrom
23. 10. 2023 04.45Na pokopališčih veljajo posebna pravila, ki jih morate upoštevati. V nasprotnem so zagrožene visoke kazni. Preverite, kaj smete in česa ne smete početi.

Kako dobiti študentsko napotnico?
18. 10. 2023 06.23Študentsko delo je za mnoge mlade priložnost za finančno neodvisnost in pridobivanje dragocenih izkušenj. Vendar pa je za zakonito opravljanje študentskega dela v Sloveniji potrebna študentska napotnica. V tem članku vam bomo razložili, kaj je študentska napotnica in kako jo pridobite, da se izognete morebitnim težavam.

Kako naj si vplivnež zagotovi dolgoročno in donosno oglaševanje?
13. 10. 2023 04.45V današnjem digitalnem svetu se stalno širi tudi vloga vplivnežev pri oglaševanju, ki so zaradi čedalje večjega vpliva na sledilce pomembni sooblikovalci trendov v celotni družbi in imajo kot taki tudi veliko odgovornost. Na kaj morajo biti pozorni pri oglaševanju in kako se lahko izognejo spornim promocijam, da v očeh sledilcev postanejo zaupanja vredni ter da si zagotovijo dolgoročno in donosno sodelovanje z uglednimi podjetji, sta obrazložila strokovnjaka za digitalni marketing Monika Horvat in Martin Korošec.

Obstajajo primeri, ko vas lahko delodajalec snema
22. 09. 2023 04.45Nekateri delodajalci so se v preteklosti pogosto odločali za (sporen) nadzor zaposlenih na delovnih mestih. Videonadzorni sistemi, ki vodilnim omogočajo vpogled v živo dogajanje v delovnih prostorih, so tudi danes zelo priljubljeni, a dejstvo je, da gre pri tovrstnem nadzoru za nesorazmeren poseg v zasebnost.

Kiberskvoterji tako onemogočajo konkurenco
05. 06. 2023 04.45Konkurenca je dobra, saj sili v napredek in izboljšave. A v čedalje bolj neizprosnem poslovnem svetu je lahko tudi nepoštena, kruta, nemoralna in se lahko poslužuje različnih načinov za omejitev ali onemogočanje poslovanja drugemu večjemu, boljšemu, uspešnejšemu ali zgolj podobnemu. Preverite, kaj lahko storite, če je domena z imenom vašega podjetja, imena ali znamke že registrirana.

Vse, kar morate vedeti o nakupu nepremičnine
23. 05. 2023 06.26Slovenci že od nekdaj sanjarimo o svojem lastnem domu, in če ste med tistimi, ki razmišljajo o nakupu nepremičnine, je dobro vedeti, na kaj vse morate paziti, da se vam bodo končno uresničile sanje. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako se odpovedati dednemu deležu?
12. 05. 2023 06.50Dedovanje, oporoka, nujni deleži, kakšne so naše pravice, do česa smo upravičeni, kaj pričakovati, koliko časa traja postopek, kakšni so stroški ... Toliko vprašanj, na katere običajno nimamo vseh odgovorov, ko pride do zapuščinskega postopka. In da ne bi šlo kaj narobe, je dobro, da se na zapuščinski postopek dobro pripravimo.

Vse o podjemni in avtorski pogodbi
25. 04. 2023 05.00Ob rednem delu nekateri iščejo še dodaten zaslužek ali pa so primorani povečati svoje mesečne prihodke, pa naj si bo to zaradi prenizke plače, kredita, večjih stroškov, varčevanja ali česa drugega. V tem primeru lahko sklenemo podjemno ali avtorsko pogodbo.

Delitev premoženja ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti: to morate vedeti!
24. 04. 2023 04.00Ločitev je stresna in čustveno naporna že sama po sebi, a še toliko bolj, če imamo opravka tudi z delitvijo premoženja. Ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti se že samo po sebi poraja vprašanje, kaj se deli in kaj ne. Več o tem si lahko preberete v pogovoru z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Kaj so zakladne menice?
18. 04. 2023 04.00Razumevanje osnov – zakladne menice. Ta vodnik za začetnike razčlenjuje osnove tega finančnega instrumenta in njegovo delovanje.

Katere so prednosti in slabosti socialnega podjetništva?
05. 04. 2023 04.00Države in politika podpirajo obstoj socialnih podjetij, saj so pomembna za vključevanje v delo predvsem ranljivih in prispevajo k razvoju. Njihov smisel in načela so solidarnost in sodelovanje, postavljanje ljudi pred kapital in enakopravnost v odločanju. S poslovanjem zasledujejo cilje, kot so zagotavljanje blaga in storitev v dobrobit družbe, širše javnosti in skupnosti ter splošno odgovornost do vseh – tako zaposlenih kot potrošnikov.

7 nasvetov za sklenitev darilne pogodbe
22. 03. 2023 04.00Ne veste, kje začeti pri pisanju darilne pogodbe? Sledite našim sedmim preprostim korakom in v hipu boste končali!

Ali vas lahko zaradi te odločbe zavrnejo na razgovoru?
08. 03. 2023 08.12Poškodba, hudo obolenje ali poklicna bolezen lahko močno omejijo našo delovno sposobnost. V tem primeru lahko posameznik prejme odločbo o invalidnosti, ki pa mu lahko oteži iskanje morebitne nove zaposlitve. Do česa so delovni invalidi upravičeni, kako v tem primeru poteka iskanje nove zaposlitve in ali lahko svojo invalidnost na razgovoru za službo zamolčijo?

Ko zavarovalnica noče kriti škode iz kasko zavarovanja
17. 02. 2023 05.00Zelo hitro se zgodi tudi najbolj previdnim voznikom, da pride do nesreče ali pa morda prekoračitve hitrosti. Zato so kazni, izrečene v prometu, pogoste. V nadaljevanju smo za vas zbrali nekaj koristnih informacij, med drugim tudi, kje lahko preverite svoje stanje kazenskih točk, kdaj imate možnost polovičnega plačila globe in kaj lahko storite, če se ne strinjate z izrečeno kaznijo.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kaj, če lastnik nima delilnikov na radiatorjih?
06. 02. 2023 03.15Kako se določi porabniški delež za ogrevanje, če lastnik nima delilnikov v stanovanju ali če ne dovoli odčitavanja? Kakšni so postopki in ukrepi, če ne sodeluje?

Kdaj se bo odvila pripojitev N Banke k NLB?
18. 01. 2023 03.45N Banka, sicer nekdanja slovenska Sberbank banka, ki je zaradi sankcij proti Rusiji pristala v rokah NLB, se bo kmalu pripojila k NLB. Kaj to pomeni za komitente N Banke?

Kako varno prodajati rabljene stvari po spletu?
25. 11. 2022 05.59Ob vse večji spletni prodaji je čedalje več goljufij in oškodovanci so lahko tako kupci kot tudi prodajalci. Prvi, ko denimo ne prejmejo naročenega in že plačanega ali kupljeno ne ustreza opisu, drugi pa lahko celo ostanejo brez izdelka in tudi brez kupnine.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Pridobitev služnostne pravice na podlagi priposestvovanja
19. 10. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

'Sumim, da ima sin dolgove. Ali je še možno preklicati plačilo njegovih dolgov v uradnem listu?'
12. 10. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Kaj je treba vedeti, če mladi športnik podpisuje pogodbo?
03. 10. 2022 04.45Tudi v Sloveniji se že vrsto let pojavljajo pogodbe z nadarjenimi mladoletnimi športniki in klubi. Na kaj naj bodo pozorni starši pri sklepanju pogodb in s kom naj se posvetujejo pred podpisom, da bodo čim bolj zavarovali interese otroka? Odgovarjata strokovnjaka za športno pravo, Blaž Tomažin Bolcar in Luka Milanović.

Kdaj lahko nekdo uveljavlja priposestvovano posest?
01. 09. 2022 09.10Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

'Kako odjavim iz stalnega prebivališča sina, ki ga že dve leti ni doma?'
03. 08. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

'Sin ima dolgove. Lahko rubežnik odnese moje stvari?'
30. 06. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Inšpektorat za delo gre v akcijo: takšne kazni grozijo nekaterim delodajalcem
29. 06. 2022 09.02Inšpektorat RS za delo bo v sodelovanju s Finančno upravo RS (Furs) po 1. juliju začel z množičnim in usmerjenim nadzorom pri delodajalcih glede izplačila regresa za letni dopust v tem letu.

Selitev podjetja v tujino je zapletena in v praksi jih je malo
15. 06. 2022 05.00Podjetja se za selitev iz Slovenije v tujino odločajo zaradi različnih razlogov, med drugim zaradi več poslovnih priložnosti, večjih in boljših trgov, prijaznejšega poslovnega okolja, nižjih stroškov, cenejše delovne sile, manjših davkov in tudi drugih ugodnosti.

'Sosed vozi čez moje dvorišče. Kaj lahko storim?'
14. 06. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Se lahko kako izognem odvzemu vozniškega dovoljenja?
23. 05. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.