pravne

Hipoteka – kaj morate vedeti?
26. 04. 2023 04.00Hipoteka je pravni izraz, ki se nanaša na zastavno pravico na nepremičnini. Ta priročnik pojasnjuje vse, kar morate vedeti o hipoteki, vključno z njeno definicijo, vrstami in pravnimi posledicami.

Toliko denarja imajo Slovenci v vzajemnih skladih
19. 04. 2023 12.05Gre za milijarde ...

Toliko boste plačali, če v trgovini pozabite na to!
18. 04. 2023 08.41Veljati je začela novela zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se nekaj več kot leto dni po ukinitvi vnovič uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev.

100.000 evrov: preverite, kdo je dobil nagrade in kaj bodo naredili z denarjem
11. 04. 2023 08.25Kaj je skupnega podjetju, ki ponuja napredne rešitve na področju trajnostne mobilnosti, projektu lastnega prehranskega modela ter prvi trgovini brez plastične embalaže v Pomurju?

Prepir zaradi uničene dovozne poti se je končal ...
07. 04. 2023 08.30Medsosedski spori imajo v Sloveniji neslavno, a žal bogato tradicijo. Zanje je najpogosteje kriv hrup, takoj za petami mu sledijo nesoglasja glede meje in služnosti zemljišča. Večina poskuša težave najprej rešiti na miren način, s pogovorom, preverjanjem dejstev. Nekateri so pri tem uspešni, ostali morajo pravico iskati na sodišču, kar s seboj prinese izdaten stres ter ogromne stroške. A obstaja še tretja možnost, na katero pa večina pomisli šele, ko je že prepozno!

Katere so prednosti in slabosti socialnega podjetništva?
05. 04. 2023 04.00Države in politika podpirajo obstoj socialnih podjetij, saj so pomembna za vključevanje v delo predvsem ranljivih in prispevajo k razvoju. Njihov smisel in načela so solidarnost in sodelovanje, postavljanje ljudi pred kapital in enakopravnost v odločanju. S poslovanjem zasledujejo cilje, kot so zagotavljanje blaga in storitev v dobrobit družbe, širše javnosti in skupnosti ter splošno odgovornost do vseh – tako zaposlenih kot potrošnikov.

Dars: Velikokrat niti ne preverijo, kaj podpišejo
23. 03. 2023 04.00Ko se zalomi z nakupom e-vinjete: Starejši gospod je bil prepričan, da ima veljavno e-vinjeto, a se je motil. Poglejte, koliko je moral na koncu plačati.

Preverite višino globe za kupca, ki računa ne bi prevzel
22. 03. 2023 13.46Znova se uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Preverite, koliko znaša kazen, če tega ukrepa ne upoštevate.

V tem primeru dobite denar nazaj
13. 03. 2023 05.00Nakupovanje iz udobja domačega kavča je danes navada večine Slovencev in Slovenk. Zakaj bi se odpravili v fizično trgovino, če se lahko izognete uporabi avta, gnečam na cesti in v trgovini? Spletne strani so tako preproste, da enostavno izberete izdelek in način plačila, potem pa nestrpno čakate, da dostavna služba dostavi paket, če le niste ena od žrtev spletnih prevar in do dostave ne bo nikoli prišlo. Na kaj morate biti pozorni in kako se lahko zaščitite, da boste po spletu nakupovali bolj mirno, si preberite v nadaljevanju.

Ko zavarovalnica noče kriti škode iz kasko zavarovanja
17. 02. 2023 05.00Zelo hitro se zgodi tudi najbolj previdnim voznikom, da pride do nesreče ali pa morda prekoračitve hitrosti. Zato so kazni, izrečene v prometu, pogoste. V nadaljevanju smo za vas zbrali nekaj koristnih informacij, med drugim tudi, kje lahko preverite svoje stanje kazenskih točk, kdaj imate možnost polovičnega plačila globe in kaj lahko storite, če se ne strinjate z izrečeno kaznijo.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kaj, če lastnik nima delilnikov na radiatorjih?
06. 02. 2023 03.15Kako se določi porabniški delež za ogrevanje, če lastnik nima delilnikov v stanovanju ali če ne dovoli odčitavanja? Kakšni so postopki in ukrepi, če ne sodeluje?

Teh stroškov si ob splošnem naraščanju cen številni ne morejo več privoščiti
18. 01. 2023 09.07Zdravje in varnost sta najpomembnejši dobrini našega življenja, ki ju je potrebno skrbno negovati in ščititi na vsakem koraku. A žal smo kot družba prišli do točke, ko ne eno ne drugo ni več absolutna prioriteta dostojnega življenja, to pa vodi h kratenju pravic na vseh koncih in krajih. Teptanju pravic in dostojanstva je seveda treba čim prej narediti konec, vendar pa so za to potrebni ustrezni pravni postopki, čigar stroškov si ob splošnem naraščanju cen številni ne morejo več privoščiti. Kaj torej mali človek sploh še lahko stori?

Furs opozarja: Tega je vse več, bodite previdni
17. 11. 2022 03.30Že skoraj dva tedna na Finančni upravi RS vsak dan prejemajo obvestila zavezancev, da so prejeli nenavadna obvestila, pod katera je podpisana finančna uprava. Ne nasedajte, sporočajo s slednje.

Koliko Slovenci namenimo za zavarovanja?
28. 09. 2022 04.45Za katera zavarovanja se Slovenci najpogosteje odločamo in koliko v povprečju namenimo za zavarovanje? Kakšna zavarovanja je smotrno imeti in zakaj? Preverite!

Ali lahko stvari bivšega ali bivše postavite na cesto?
26. 09. 2022 04.45Ločitev zakoncev ali razhod partnerjev je lahko izredno boleča življenjska izkušnja – najprej pogovor o koncu zveze, nato selitev. Pogosto se zgodi, da partner, ki se odseli iz skupnega gnezda, pusti nekaj svojih stvari v domu, kjer več ne prebiva. In čeprav se ga večkrat pozove, naj pride ponje, in čeprav večkrat obljubi, da bo to storil, do tega nikoli ne pride. Kako ukrepati, da se že tako težka situacija ne bi še dodatno zapletla, smo vprašali odvetnico Katarino Čeč Labernik.

Toliko boste plačali odvetniku ob dedovanju, nakupu nepremičnine ali ob razvezi
29. 08. 2022 08.19Odvetniki računajo storitve po tarifi ali po urni postavki, ob dolgotrajnem sodelovanju pa po pavšalu. Preverite okvirne stroške odvetnika ob mejnem sporu, razvezi, pripravi pogodbe za nakup nepremičnine in dedovanju!

680 evrov za zaposlitev delavca na zelenem delovnem mestu
22. 08. 2022 05.00Denarja je za zaposlitev 300 brezposelnih oseb iz vse Slovenije. Preverite, kateri delodajalci se lahko prijavijo na javno povabilo.

Na kaj mora biti pozoren študent, ki išče sobo?
05. 08. 2022 05.00Nekateri študentom v Ljubljani svetujejo, naj si stanovanje poiščejo v poletnih mesecih. V Študentski svetovalnici Študentske organizacije Univerze v Ljubljani so medtem bolj natančni in navajajo, da je najprimernejši čas konec avgusta in v začetku septembra. Priporočajo pa previdnost in pri sestavi najemniške pogodbe posvet pri pravnem svetovalcu.

Subvencije za zaposlitev brezposelnih mladih
04. 08. 2022 05.00Subvencije za zaposlitev brezposelnih mladih za nedoločen čas v višini od 5.400 do največ 8.820 evrov za delodajalce, ki bodo izbrani na javnem povabilu.

Te banke ukinjajo ležarine
22. 07. 2022 09.17NLB in Nova KBM bosta s 1. avgustom ukinili ležarine nadomestila za visoka stanja na računih pravnih in fizičnih oseb. Ukinitev ležarine so napovedali tudi v nekaterih drugih bankah.

Inšpektorat za delo gre v akcijo: takšne kazni grozijo nekaterim delodajalcem
29. 06. 2022 09.02Inšpektorat RS za delo bo v sodelovanju s Finančno upravo RS (Furs) po 1. juliju začel z množičnim in usmerjenim nadzorom pri delodajalcih glede izplačila regresa za letni dopust v tem letu.

Workation: ko pisarno vzamete s seboj na počitnice
20. 06. 2022 05.00Delo na daljavo in delo od doma je med pandemijo za mnoge postalo nova resničnost. Tovrstna oblika dela med drugim omogoča večjo fleksibilnost glede kraja, kjer zaposleni opravlja delo. Prav zato se je v zadnjem letu po svetu razširil trend daljših počitnic, na katere s seboj posamezniki vzamejo tudi delo oziroma tako imenovane delovne počitnice. Kaj so prednosti in slabosti delovnih počitnic?

Selitev podjetja v tujino je zapletena in v praksi jih je malo
15. 06. 2022 05.00Podjetja se za selitev iz Slovenije v tujino odločajo zaradi različnih razlogov, med drugim zaradi več poslovnih priložnosti, večjih in boljših trgov, prijaznejšega poslovnega okolja, nižjih stroškov, cenejše delovne sile, manjših davkov in tudi drugih ugodnosti.

Eko sklad in nepovratne finančne spodbude za pravne osebe
14. 06. 2022 05.00Eko sklad je v uradnem listu objavil dva nova javna poziva za pravne osebe. Milijon evrov je na voljo za nepovratne finančne spodbude občinam za naložbe v rabo obnovljivih virov energije, prav tako milijon evrov pa za nepovratne finančne spodbude za električna vozila. Eko sklad je precej povečal tudi obseg sredstev na nekaterih drugih razpisih.

So vas odpustili? Najdite pravico in boljšo službo
16. 05. 2022 08.00Glavo pokonci! Preverite pravne možnosti in 13 korakov, ki jih je dobro prehoditi ob izgubi službe, da lahko situacijo obrnete v svojo korist.

Tako se deli javni denar v Sloveniji
16. 05. 2022 05.00Država dobiva denar iz različnih virov, in sicer od davkov, prispevkov od plač in drugih dohodkov, premoženja, DDV-ja, dohodnine, trošarin in tudi Evropske unije. Ampak ali veste, kam gre javni denar? Preverite!

Dobil sem odpoved. Ali mi pripada odpravnina?
10. 05. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Fiat, digitalne valute in kripto – razlike med valutami
03. 05. 2022 10.33Vse več držav resno razmišlja o uvedbi digitalnih valut, nekatere so kot zakonito plačilno sredstvo uvedle tudi bitcoin. Zakaj nekateri ljudje verjamejo, da imajo kriptovalute potencial, da nadomestijo klasični denar oziroma fiat valute?

Tako bi obdavčili unovčevanje virtualnih valut
07. 04. 2022 15.39Vlada je sprejela predlog zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut, ki uvaja obveznost plačevanja davka od vrednosti unovčenih virtualnih valut. Zakon bi veljal za vsa unovčenja po začetku veljave.