pravnih

Furs uspešno pobira javne dajatve
26. 05. 2021 05.00Finančna uprava je aprila po prvih podatkih pobrala 1,77 milijarde evrov prihodkov, kar je 46,7 odstotka več kot aprila lani, ko so v državi veljale stroge omejitve za preprečevanje okužb z novim koronavirusom. Več kot pred letom je pobrala praktično vseh javnih dajatev, prilivi od DDV so bili denimo skoraj še enkrat večji.

Izročitev računa v trgovini ne bo več obvezna
10. 05. 2021 05.00Vlada je sprejela spremembe Zakona o davku na dodano vrednost, spremembe Zakona o dohodku pravnih oseb in Zakona o dohodnini pravnih oseb. Kaj te spremembe prinašajo v naša življenja?

Ne spreglejte razpisa za bodoče podjetnike
22. 04. 2021 05.00Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) je objavila že tretji razpis za vključitev v projekt Podjetno nad izzive v Ljubljanski urbani regiji (PONI LUR), namenjen vsem, ki imajo inovativne in napredne ideje ter si želijo stopiti na samostojno podjetniško pot, manjka pa jim nekaterih ključnih znanj.

Zviševanje splošne olajšave in izračuni, kaj bi to pomenilo za plače
21. 04. 2021 13.50Ministrstvo za finance je predstavilo teoretične izračune, kaj bi višanje splošne olajšave pomenilo za neto plače zaposlenih. Preverite!

Moratorij na bančna posojila: kaj predlaga vlada?
06. 04. 2021 05.00Vlada predlaga dopolnitev šestega protikoronskega zakona s podaljšanjem možnosti moratorijev na bančna posojila. Po njej bi se nekaterim kategorijam posojilojemalcev omogočil dodaten odlog plačila posojilnih obveznosti do konca letošnjega leta. Vlada predlaga sprejetje sprememb po nujnem postopku.

Skupni davčni dolg je vse nižji in znaša 998 milijonov evrov
26. 03. 2021 05.00Na javnem seznamu davčnih dolžnikov je 29 fizičnih in 21 pravnih oseb, ki državi dolgujejo med milijon in 10 milijonov evrov iz naslova neplačanih davkov. Sicer pa skupni davčni dolg zadnja leta vztrajno pada in Finančna uprava je vse uspešnejša pri pobiranju prispevkov.

Vlada le popustila: podaljšanje rokov za oddajo poročil in davčnih obračunov
17. 03. 2021 15.51Vlada je sklenila, da se rok za oddajo letnih poročil in davčnih obračunov z 31. marca letos prestavi na 30. april.

'Ni pravne podlage za povrnitev izpadlega dohodka študentov'
15. 03. 2021 08.38Ministrstvo za delo je v zvezi s sklepom odbora DZ za delo, da se študentom povrne izpad dohodka za obdobje od 28. januarja do 19. februarja, ko minimalna urna postavka za študentsko delo še ni bila usklajena z minimalno plačo, pojasnilo, da ni pravne podlage za povrnitev izpadlega dohodka.

Te banke uvajajo ležarine tudi za fizične osebe. Pojasnjujejo, zakaj!
03. 03. 2021 05.00V NLB in SKB bodo z aprilom začeli zaračunavati ležarine za fizične osebe za visoka stanja na računih, junija jim bodo sledili tudi v NKBM. Banke, ki uvajajo negativne obrestne mere, nameravajo komitentom predstaviti alternativne naložbe in po analizi Banke Slovenije bo šla večina denarja predvidoma v vezane vloge. Druge slovenske banke medtem skrbno spremljajo dogajanje na bančnem trgu in za zdaj ne načrtujejo podobnih ukrepov. A vse je odvisno od tega, kako dolgo bo trajalo obdobje nizkih obrestnih mer in kako se bodo odzivale konkurenčne banke, napovedujejo analitiki Banke Slovenije.

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

Letos je treba biti pri pripravi davčnega obračuna še posebej pozoren
01. 02. 2021 04.45Letošnji davčni obračuni se bodo razlikovali od obračunov preteklih let predvsem zaradi prejete državne pomoči. Samostojni podjetniki morajo biti v prvi vrsti pozorni na to, ali izpolnjujejo upravičenost do te pomoči, svetujejo na Zbornici računovodskih servisov.

Čaka nas davčno živahno leto 2021
06. 01. 2021 05.00Na področju davčne zakonodaje je bilo leto 2020 razmeroma mirno, med pomembnejšimi novostmi je le prenova obdavčitve motornih vozil. Več aktivnosti je pričakovati letos. Finančni minister Andrej Šircelj se je že večkrat zavzel za bolj konkurenčno obdavčitev dela, vlada ima na mizi tudi predloge strateškega sveta za debirokratizacijo.

Zmeda med starši: Kaj to pomeni?!
04. 12. 2020 08.07Mnogi starši se na družbenih omrežjih že od včeraj zvečer, ko so izvedeli za odločitev ustavnega sodišča glede šolanja na daljavo, sprašujejo, kaj sedaj. Bodo šole v ponedeljek odprte? Kar za vse? Eni se tega veselijo, saj menijo, da morajo otroci nazaj v šolske klopi, drugi opozarjajo, da otrok ne bodo poslali nazaj, saj so epidemiološke razmere izredno resne ... Zmeda je popolna.

Kaj se dogaja s sistemom množičnega vrednotenja nepremičnin?
27. 11. 2020 05.45Nepremičninarji nasprotujejo ukinitvi javnega dostopa do posodobljenih evidenc vrednotenja nepremičnin, ki jo prinaša PKP 5. "Gre za zelo resen poseg v izvajanje sistema množičnega vrednotenja nepremičnin," opozarjajo v Slovenskem nepremičninskem združenju - FIABCI Slovenija. Po njihovih navedbah gre za preložitev javne objave in dostopnosti za nekaj let ter hkrati tudi za ustavitev sistema množičnega vrednotenja nepremičnin in posledično priprav za uvedbo davka na nepremičnine.

'Delavec naj si sam izbere del dneva, ko bo delal'
20. 11. 2020 05.45Ste vedeli, da institut dela na domu v Sloveniji poznamo že od leta 1962?

Če služite z blogom, je treba prijaviti dejavnost
16. 11. 2020 07.10Vse več je tako imenovanih vplivnežev, ki po spletu služijo z blogi, vlogi, objavami in filmčki. Preverite, ali je treba imeti registrirano dejavnost in kako je s plačevanjem davkov!

Vlada predlaga podaljšanje možnosti odloga kreditov
09. 11. 2020 05.45Veliko večino vlog za odlog posojil po interventnem zakonu so banke prejele takoj, ko se je pokazala možnost, nato se je trend ustalil skladno z umiritvijo razmer. Od vnovične uvedbe strožjih ukrepov za blaženje epidemije pa nekateri bančniki znova zaznavajo porast vlog za odlog plačila obveznosti, tudi od komitentov, ki so za moratorij zaprosili že v prvem valu. V PKP6 je možnost podaljšanja moratorijev kreditov!

Nedeljsko zaprtje trgovin: zaposleni naj bi takrat skrbeli za spletno prodajo?
23. 10. 2020 12.45Sindikat delavcev trgovine Slovenije je na svoji spletni strani objavil opozorilo, da nekateri trgovci skušajo izigrati zakon in nedeljsko zaprtje trgovin. Slednje je bilo uveljavljeno, da bi zaposlenim omogočili en prost dan v tednu.

Obdavčitev neprijavljenega premoženja: kolikšna je lahko ta obdavčitev?
13. 10. 2020 08.31Ustavno sodišče je razveljavilo konec leta 2013 sprejet zakon o davčnem postopku v delu, ki določa 70-odstotno obdavčitev ugotovljenega neprijavljenega premoženja fizičnih oseb. Ta ne sme biti višja od tiste, ki jo dokaže davčni zavezanec. Odločilo je tudi, da se postopke lahko vodi le za primere od leta 2009 naprej.

Vendarle se obeta pomoč za samozaposlene. Preverite, kakšna!
22. 09. 2020 08.18Sprva se je zdelo, da je vlada ob pripravi novega protikoronskega paketa pozabila na samostojne podjetnike. A stvari se očitno premikajo in spreminjajo na bolje. Preverite, kako bodo predvidoma poskrbeli (tudi) za samozaposlene!

Samozaposleni ne dobijo nič, če so v karanteni
14. 09. 2020 08.36"Upam, da mi ne bo treba v karanteno in da bom lahko delala. Že tako ali tako zaslužim malo, zgolj za preživetje," skrbi frizerko. V primeru odrejene karantene mora zapreti salon in biti doma. Je ena izmed 94.000 samozaposlenih, ki niso upravičeni do nadomestila ali kakršne koli drugačne državne pomoči, če jim je odrejena karantena.

Tem delavcem se je med epidemijo položaj še dodatno poslabšal
08. 09. 2020 08.31Delavci v atipičnih oblikah dela praviloma nimajo bolniške, dopusta, regresa, malice in prevoza, epidemija covida-19 pa je njihov položaj še poslabšala. Nevladne organizacije, ki že leta pozivajo k sistemskim ukrepom, so pesimistične, ministrstvo za delo pa aktivnosti napoveduje za jesen. Naj dodamo, da Slovenija že vrsto let beleži porast prekarnih oblik dela.

Pari po vsem svetu vsako leto plačujejo visoke zneske, da bi lahko postali starši
01. 07. 2020 07.57V eni najrevnejših evropskih držav in od vojne prizadeti Ukrajini cveti posel z nadomestnim materinstvom, saj lahko nadomestne matere z eno nosečnostjo zaslužijo večletno plačo. Preverite, kako je nadomestno materinstvo urejeno v Sloveniji!

Takšne globe grozijo ponudnikom namestitev, če bodo kršili zakonodajo na področju bonov
19. 06. 2020 07.48Kateri turistični ponudniki lahko sprejemajo turistične bone? Kdaj lahko od Fursa pričakujejo povračilo sredstev za unovčene bone? Vse to in še več preberite v članku.

Zakaj je Eko sklad znižal ali ukinil subvencije za nakup nekaterih vozil?
10. 06. 2020 11.44Medtem ko so v Nemčiji podvojili subvencijo za nakup električnega avtomobila, so jih v Sloveniji znižali. V Eko skladu pravijo, da so nižje subvencije, da bi jih lahko dobili vsi kupci in da ne bi bilo treba sredi leta zapirati pozivov. V Sekciji za motorna vozila pa pravijo, da bi morala država nameniti več denarja.

Furs opozarja, da je rok za oddajo davčnega obračuna 1. junij
26. 05. 2020 10.29Zaradi epidemije je bil rok za oddajo davčnega obračuna davka od dohodkov pravnih oseb in davčnega obračuna akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti premaknjen na 31. maj. Ker je to nedelja, je Furs določil skrajni rok za oddajo obračuna na ponedeljek, 1. junija.

Furs zaznal, kaj slovenski državljani počnejo v BiH
19. 05. 2020 10.15Zakaj je Banjaluka tako privlačna nekaterim slovenskim podjetnikom? In kaj na vse to poreče slovenska finančna uprava?

"Pozimi smo plačali apartma na Hrvaškem, nato smo želeli denar nazaj"
11. 05. 2020 08.22Ali lahko zaradi razmer po izbruhu novega koronavirusa zahtevamo povračilo denarja za prej vplačane počitnice? Ali lahko dobimo povračilo v denarju ali samo v vrednotnici? Preverite!

Države bi lahko zahtevale odškodnine od Kitajske. A vprašanje, če jih tudi bodo
05. 05. 2020 07.00Vse glasnejši so pozivi, da bi morala Kitajska plačati odškodnine zaradi pandemije novega koronavirusa, ki je ohromila svetovno gospodarstvo. Zaostruje se predvsem ameriška retorika, da je Kitajska svetovno javnost zavajala in prikrivala resnost covida-19. A kakšna je pravna podlaga za to in kaj bi to za seboj potegnilo?

Furs opozarja: Ali nameravate uveljavljati izredno pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka?
08. 04. 2020 08.02Če nameravate uveljavljati izredno pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka po ZIUZEOP, potem morate vedeti to! Furs je izdal opozorilo.