prebivalstvo

Ta oblika varčevanja ponovno postaja vse bolj privlačna
02. 10. 2023 04.45Slovenci smo eden najvarčnejših narodov Evropske unije, a glede oblik varčevanja ostajamo precej konzervativni, saj nismo naklonjeni tveganjem. Skoraj polovico finančnega premoženja imamo namreč v gotovini in bančnih vlogah, ki veljajo za najbolj varne naložbe. A denar, ki je neaktivno shranjen, ne le ne prinaša donosa, temveč tudi izgublja vrednost, zato je pri večjih vsotah pametno razmisliti o strategijah za povečanje donosa na svoje prihranke. Kako torej varčevati, da bomo dejansko kaj imeli od tega?

V bankah obljubljajo, da bodo prilagodljivi, človeški
25. 09. 2023 04.45Posojilojemalci, ki so utrpeli škodo v avgustovski vremenski ujmi, naj se čim prej obrnejo na bančne svetovalce, pozivajo banke. Hkrati sporočajo, da se zavedajo stisk, in obljubljajo, da bodo ljudem stali ob strani.

Mlade generacije Kitajcev bi lahko spremenile odnos do dela
01. 08. 2023 04.45Na Kitajskem se je med mladimi pojavil nov trend.

Bivanje v domovih za starejše bi lahko bilo boljše s pomočjo IKT-ja
01. 08. 2023 04.45Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE iz Izole vlado opozarja na pomanjkljivosti v domovih za starejše in podaja predloge za izboljšanje. Predlagajo, da bi domove opremili s sodobnimi napravami in orodji informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT), s katerimi bi lahko spremljali denimo kakovost zraka in temperaturo v prostoru, so zapisali.

Država, ki bo prehitela Nemčijo, ZDA in Japonsko
13. 07. 2023 04.45Trenutno je na petem mestu, za Nemčijo, Japonsko, Kitajsko in ZDA. A glede na kazalnike se bo to spremenilo.

Pregled veljavnih ukrepov za blažitev draginje
23. 12. 2022 09.31Vlada in DZ na predlog vlade sta ob draginji, ko so med drugim močno porasle cene energije in hrane, sprejela več ukrepov za blažitev posledic višjih cen na prebivalstvo in gospodarstvo. Nekateri trenutno veljajo do začetka oz. konca poletja, nekateri do konca leta 2023.

Presegli smo mejo: na Zemlji že osem milijard ljudi
15. 11. 2022 10.58Če bo številka tako naraščala, se lahko upravičeno vprašamo, kaj to pomeni za naš planet in okolje, ki je že sedaj pod hudim bremenom.

Okoljsko ozaveščene tehnologije prihodnosti
04. 10. 2022 05.00Trajnostno poslovanje, varovanje narave, zmanjševanje ogljičnega odtisa in ustvarjanje zdravega okolja za celotno prebivalstvo so pomembne vizije številnih podjetij – od najmanjših do največjih.

To so bolj obetavne dejavnosti za samostojne podjetnike
11. 07. 2022 05.00Uspešen podjetnik nikoli ne počiva. Stalno se prilagaja, spremlja trg, trende, razvoj, povpraševanje. Zaveda se, da danes ne velja več, kar je bilo včeraj, in da bo jutri po vsej verjetnosti znova drugače. Poleg drugih znanj in veščin se lahko pohvali s sposobnostjo hitrega odzivanja na spremembe in dobrega predvidevanja, kaj sledi. Kajti za posel nikoli ni dobro o(b)stati v preteklosti ali stopicati na mestu.

Slovenski dijaki predstavljajo hiške za 15 tisočakov!
14. 03. 2022 09.04Slovenija se zadnje desetletje spopada s kroničnim pomanjkanjem bivalnih nepremičnin, močno je ta sektor v zadnjih dveh letih prizadela še inflacija, ki je cene stanovanj pognala v nebo. V teh zahtevnih časih so zato več kot dobrodošle vsakršne ideje, ki bi lahko v prihodnje rešile stanovanjsko problematiko. Ena izmed njih je 'Tiny House' – majhna, minimalistična hiška, za katero bi bilo potrebno odšteti vsega 15 tisoč evrov. In, verjeli ali ne, pri razvoju pomagajo tudi slovenski dijaki!

Kaj je Evergrande in kakšne posledice ima lahko njegov stečaj?
18. 01. 2022 07.52Novo leto se je za vlagatelje začelo z novico, da je kitajski nepremičninski velikan Evergrande ustavil trgovanje s svojimi delnicami na borzi v Hongkongu. Pri tem razlogov niso navedli. Skupina je sicer že dlje časa v težavah, saj si je nakopičila več kot 300 milijard dolarjev dolgov. A v težavah so tudi nekatere druge kitajske družbe. Ker ne plačujejo dolgov upnikom, med njimi so tuji vlagatelji, pa to lahko vpliva na svetovne borzne trge. Nekateri krizo primerjajo s propadom ameriške družbe Lehman Brothers, ki je močno vplivala na finančno krizo leta 2008. A kaj bi v resnici pomenil bankrot Evergranda?

Dostop do ugodnih kreditov ima le manjša skupina nadpovprečno premožnih
12. 01. 2022 14.48Štiričlanska družina, kjer imata starša povprečni plači, zaradi strogih makrobonitetnih ukrepov na banki ne more dobiti posojila, čeprav so ta trenutno zelo ugodna. A dogajanje na nepremičninskem trgu je kljub temu živahno, pogosto se stanovanja na najbolj iskanih lokacijah prodajo že v enem dnevu. Kdo jih kupuje? In še: kako dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost komitentov! V Združenju Bank Slovenije so za našo spletno stran pripravili izračune.

'Nove okoliščine so privedle do novih oblik stresa '
07. 10. 2021 14.33Zaposleni s kakovostnimi delovnimi pogoji so srečnejši in uspešnejši, pravi minister Janez Cigler Kralj, ki razloži, da morajo imeti zaposleni zagotovljeno primerno plačilo, dostojne delovne pogoje, varno in zdravju neškodljivo delovno okolje, možnost usklajenega poklicnega in zasebnega življenja ter pridobivanja novih spretnosti.

Kako hitro je dovolj hitro za kredit?
13. 05. 2021 11.09Mi pravimo, da nekaj minut. Medtem ko je varčevanje primerno, kadar imamo za dosego ciljev dovolj časa, želimo določene doseči čim prej. Takrat je ena od poti najem potrošniškega kredita. V NLB ga lahko dobite v nekaj minutah.

Policisti večinoma izrekli opozorila, to svetujejo za praznični konec tedna
01. 05. 2021 05.00Policisti pravijo, da v veliki večini primerov izrekajo le opozorila. Svetujejo tudi, kako naj ravnamo ob prazniku dela.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Toliko znaša povprečna mesečna bruto plača zaposlenih žensk v Sloveniji
08. 03. 2021 09.01Ženske predstavljajo malo manj kot polovico delovno aktivnega prebivalstva. V 4. četrtletju 2020 jih je bilo 449.000, od tega je bilo 90 odstotkov zaposlenih, 10 odstotkov pa samozaposlenih in pomagajočih družinskih članic. Skoraj polovica delovno aktivnih žensk je imela terciarno izobrazbo. Delovno aktivnih moških s tako izobrazbo je bilo nekaj več kot četrtina, navajajo v statističnem uradu. Kakšne so povprečne plače žensk?

Te banke uvajajo ležarine tudi za fizične osebe. Pojasnjujejo, zakaj!
03. 03. 2021 05.00V NLB in SKB bodo z aprilom začeli zaračunavati ležarine za fizične osebe za visoka stanja na računih, junija jim bodo sledili tudi v NKBM. Banke, ki uvajajo negativne obrestne mere, nameravajo komitentom predstaviti alternativne naložbe in po analizi Banke Slovenije bo šla večina denarja predvidoma v vezane vloge. Druge slovenske banke medtem skrbno spremljajo dogajanje na bančnem trgu in za zdaj ne načrtujejo podobnih ukrepov. A vse je odvisno od tega, kako dolgo bo trajalo obdobje nizkih obrestnih mer in kako se bodo odzivale konkurenčne banke, napovedujejo analitiki Banke Slovenije.

Srbi odločeni, da bodo rusko cepivo proizvajali v Srbiji
16. 02. 2021 04.45Srbski predsednik Vučić je dejal, da bo njegova država v projekt proizvodnje Sputnika V vložila toliko sredstev, kolikor bo potrebno. Koliko bo Srbijo stal ta projekt, uradno še ni znano. Jasno pa je, da je to odlična priložnost za Srbijo.

Bogataša do cepljenja s prevaro. Ujeli so ju
28. 01. 2021 10.34Bogata zakonca sta s prevaro in laganjem prišla do cepiva. Sledila je kazen, ki je smešno nizka. Je pa moški ostal brez zaposlitve, s katero je služil ogromno denarja.

'Ali lahko delodajalec zaposlene prisili v cepljenje?'
18. 01. 2021 11.42Države po svetu informirajo prebivalce in jih pozivajo, naj se v čim večjem številu odločijo za cepljenje. Tega si želijo tudi delodajalci, ki skušajo vrniti tok dela v normalno stanje. Ali lahko v podjetju odredijo obvezno cepljenje?

Vlada predlaga podaljšanje možnosti odloga kreditov
09. 11. 2020 05.45Veliko večino vlog za odlog posojil po interventnem zakonu so banke prejele takoj, ko se je pokazala možnost, nato se je trend ustalil skladno z umiritvijo razmer. Od vnovične uvedbe strožjih ukrepov za blaženje epidemije pa nekateri bančniki znova zaznavajo porast vlog za odlog plačila obveznosti, tudi od komitentov, ki so za moratorij zaprosili že v prvem valu. V PKP6 je možnost podaljšanja moratorijev kreditov!

Vsak Slovenec bo konec leta 2020 predvidoma dolžan več kot 18.000 evrov
07. 10. 2020 08.24Epidemija covida-19 in ukrepi za spopad z njo so skopali globoko luknjo v javne finance. Za lažjo predstavo - javni dolg je konec lanskega leta znašal 31,74 milijarde evrov, kar je bilo 15.335 evrov na državljana. Na finančnem ministrstvu pa ocenjujejo, da bo konec leta 2020 vsak državljan dolžan skoraj 3000 evrov več.

Epidemiologi po svetu: Izčrpani smo
16. 07. 2020 08.27"Ni dopusta, ni sobot in nedelj. Jaz sem še med bolniško delal. Imel sem težavo z nogo, a ker ni bilo dovolj ljudi, sem moral delati od doma," je dejal eden izmed hrvaških epidemiologov. Kaj sploh delajo epidemiologi? Preverili smo na slovenskem zavodu za zaposlovanje.

Toliko letnega dodatka bi morali dobiti upokojenci. Ste ga?
01. 07. 2020 08.32Na višino letnega dodatka za upokojence vpliva tudi tuja pokojnina. Kaj, če Zpizu še niste posredovali podatkov o višini tuje pokojnine?

V negotovih razmerah je nujno poznavanje in načrtovanje denarnega toka
16. 06. 2020 08.05Kar 97 odstotkov podjetnikov in obrtnikov, ki so sodelovali v anketi OZS, pri svojem poslovanju občuti posledice epidemije. Država je pomagala, tudi banke so ponudile pomoč, obrtniki in mali podjetniki pa so v tem času dokazali, da so zelo inovativni, saj so se prilagajali razmeram.

Banke vsak dan prejemajo vloge za odlog posojil
15. 05. 2020 08.12Na spletu so se po uveljavitvi zakonske pravice pojavili zapisi komitentov, da bi jih polletni moratorij na kredit pri njihovi banki ogromno stal. Omenjali so več kot 1800 evrov in razložili, da se zato raje niso odločili za odlog. Povpraševanje je precejšnje in banke zatrjujejo, da za vsakega komitenta iščejo optimalno rešitev. A treba je dobro razmisliti, ali je odlog res edina možnost. Treba se je namreč zavedati, da obresti vseeno tečejo in da lahko ob moratoriju nastanejo dodatni stroški.

Kupujmo slovensko hrano. Kdaj, če ne zdaj?
08. 04. 2020 07.06Po izbruhu koronavirusa se je bolj kot kdaj koli prej izkazala pomembnost samooskrbe. Na srečo je mogoče v Sloveniji marsikaj pridelati in neposredno pri pridelovalcu lahko dobite marsikaj – od brokolija, solate, krompirja pa do sadja, moke, mleka in mlečnih izdelkov, mesa in mesnih proizvodov, medu, sokov, vloženih dobrot, marmelad in še kaj bi se našlo. Preverite, kje lahko poiščete vašega lokalnega ponudnika hrane!

Kar 200.000 oseb želi pomagati kmetom
07. 04. 2020 11.14"Vsi tisti, ki ste brez dela, pridite pomagati kmetom na poljih in pri živinoreji," se je glasil poziv francoskega ministra za kmetijstvo. In tako se je prijavilo kar 200.000 oseb. Sedaj je namreč samooskrba ključna.

Upokojenci naj ne hodijo v poslovalnico po izplačilo pokojnine
25. 03. 2020 16.40Sedaj smo v času epidemije, starejši pa so med najbolj rizičnimi skupinami. Zato jim pomagajte, da se ne bodo po nepotrebnem izpostavljali zdravstvenim tveganjem in jim bo pot v poslovalnico prihranjena.