pred

Milijarder, ki je ves denar podaril
19. 02. 2021 11.21Devet milijard dolarjev oz. 7,7 milijard evrov. Toliko denarja je bogataš Chuck Feeney podaril organizacijam po svetu. Feeney je večkrat poudaril, da je umreti bogat enako kot umreti osramočen.

To je vaš recept za uspeh
17. 02. 2021 08.32Uspešne zgodbe se ne pišejo same od sebe, ampak je za njih treba imeti določene lastnosti, prave okoliščine in včasih tudi malo sreče. Še vedno pa obstaja univerzalni recept za uspeh, s katerim lahko povečate svoje možnosti in z njim dosežete svoje sanje. Približate se jim lahko tudi z delom na sebi, kar pomeni, da začnete znova verjeti, tako v sebe kot tudi svoje neizpolnjene želje.

Prihodnost je "zelena" in v Sloveniji so prvič spodbude za "zelene" delodajalce
17. 02. 2021 04.45V svetu globalnih sprememb je nujen prehod na okolju prijazno ekonomijo, da preprečimo ali vsaj omilimo nevarne okoljske spremembe. Povsod, kjer je le mogoče, je ključno ustvarjati zelena delovna mesta, poklice, pri katerih podjetja, delodajalci in zaposleni ščitijo okolje in z delom karseda minimalno vplivajo na naš planet in ga maksimalno varujejo. Edini planet, ki ga imamo. Ker ... situacija je resna.

Pokojninski kalkulator: kakšno višino pokojnine lahko pričakujem?
16. 02. 2021 04.45Vse več ljudi želi konkretne in podrobne odgovore o pokojnini, ki jo bodo prejemali v prihodnosti. Zato je pokojninski kalkulator več kot dobrodošel.

Vavčerji za podjetnike: kako do njih in koliko jih lahko dobite?
16. 02. 2021 04.45Slovenski podjetniški sklad malim in srednjim podjetjem znova ponuja vavčerje za različne poslovne storitve. Na voljo jih je za nekaj več kot 10 milijonov evrov, z njimi pa nameravajo podpreti okoli 2500 vavčerskih projektov. Obenem je sklad v uradnem listu objavil javni razpis za zagon inovativnih podjetij.

Pod takšnimi pogoji bodo lahko od ponedeljka obratovale trgovine in storitve
13. 02. 2021 04.45Vlada je spremenila odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, s katerim bodo od ponedeljka odprte vse trgovine. Določene dejavnosti bodo še naprej lahko delovale brez negativnega testa za izvajalce, izjem pa je nekaj več kot doslej. V članku si poglejte seznam dejavnosti in trgovin, za katere veljajo določeni pogoji.

Ideje za valentinovo med epidemijo
12. 02. 2021 10.46Kako bomo letos praznovali dan zaljubljenih? Če smo še lani valentinovo praznovali v kakšni romantični restavraciji, bomo letos ideje za ljubezen odkrili doma. Letni indeks ljubezni Mastercard kaže, da bodo pari letos ta dan preživeli in denar potrošili drugače.

Kaj se je za slovenske potrošnike spremenilo po brexitu?
12. 02. 2021 09.02Kako je z davki, carinami, potovanji, selitvijo in študijem v Združenem kraljestvu po brexitu? Zbrali smo nekaj sprememb, ki neposredno vplivajo na slovenske potrošnike in ljudi, ki želijo v prihodnje potovati ali poslovati na Otoku.

Oddala vlogo za DSO in v štirih dneh prejela odgovor
11. 02. 2021 08.40Domovi za starejše ... v preteklosti je bilo treba na mesto v domu čakati mesece in leta. Sedaj se je vse spremenilo. Vse več je zgodb tistih, ki pravijo, da so do prostega mesta v domu za starejše prišli v le nekaj dneh. A kako varno je te dni poslati svojca v DSO?

'Gostincem je dovolj zaprtja'
10. 02. 2021 08.32Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je vlado znova pozval k sproščanju ukrepov, ki jim bo omogočilo vrnitev na delo. Vlado tudi sprašujejo, koliko časa bo še vztrajala, da gostinstvo in turizem predstavljata nevarnost tveganja okužb, medtem ko se državljani lahko drenjajo na tržnicah in v trgovinah, delavci pa delajo v proizvodnji.

Bizarne predporočne pogodbe slavnih in bogatih
09. 02. 2021 10.12Denarna nagrada za vsako nosečnost in porod, določeno število spolnih odnosov na teden in denarne kazni za kršitev določila ter še kup drugih zahtev, ki so zapisane v predporočnih pogodbah slavnih in bogatih.

Osebni stečaj: se tako znebimo vseh dolgov?
09. 02. 2021 04.45Leta 2020 je več kot 2500 Slovencev razglasilo osebni stečaj. A treba se je zavedati, da osebni stečaj ni nujno način, s katerim bi se prezadolženi dolžnik znebil dolgov, saj ne more vselej doseči odpisa dolgov. Glavni cilj je namreč sorazmerno poplačati upnike. Stečajnemu dolžniku se že ob začetku postopka omeji poslovna sposobnost in ne sme več samovoljno razpolagati s svojim premoženjem. Med postopkom se proda vse, tudi družinska hiša ali stanovanje, čeprav v njem morda živi z družino, v stečajno maso pa lahko spada tudi del plače. Obetajo pa se spremembe; med drugim se bo predvidoma zaostril kriterij za odpust obveznosti.

'Prvič se dogaja, da ljudje ne sprašujejo po cenah, ampak kam lahko gredo'
05. 02. 2021 09.24Pandemija je turizem pahnila v najtežjo krizo do sedaj, kar je vplivalo na drastični padec v globalnem in evropskem turizmu. A ljudje so željni potovanj, na kar kaže tudi to, da je zanimanje za letalske vozovnice in nastanitve poskočilo takoj po začetku cepljenja po svetu. Kako bomo potovali? Bomo potrebovali covidne potne liste ali bodo testiranja dovolj? Na katere goste računa Slovenija?

Pred odhodom na delovno mesto ji je šlo na bruhanje
05. 02. 2021 08.15Vse več žensk se odloča javno spregovoriti o nadlegovanju na delovnem mestu, v šoli ...

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

Da državi ne boste plačali preveč! Izračunajte, kaj se vam bolj izplača
02. 02. 2021 07.06Slovenci največkrat uveljavljamo davčno olajšavo za otroke, vzdrževani pa so lahko tudi zakonci, zunajzakonski partnerji, starši in vnuki. Preverite, kaj se zgodi, če "pozabite" pravočasno uveljavljati olajšavo, in kaj, če se starša ne znata zediniti, kdo izmed njiju bo uveljavljal olajšavo!

Upokojitev po PKP 7 lahko privede do višje odpravnine
01. 02. 2021 15.35Ali se bodo delodajalci sploh odločali za možnost odpovedi delovnega razmerja ob izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev po PKP 7, ki posledično predvideva višje odpravnine, ali bodo raje čakali, da bodo zaposleni ob nastopitvi pogojev za starostno upokojitev sami odpovedali delovno razmerje? Koliko se bodo delodajalci odločali za tovrstno možnost in ali bo "prisilnih upokojitev" več v javnem kot zasebnem sektorju, bo pokazal čas.

Pravilo "počakaj 30 dni"
27. 01. 2021 04.45Ne zapravljati denarja za nepotrebne stvari, je kar težka naloga. A s pomočjo določenih ukrepov je izvedljiva. Tako smo zasledili pravilo enega meseca oz. 30-ih dni. Kako to pravilo deluje?

'Dovolj je bilo'
22. 01. 2021 04.45Med tistimi, ki so v teh dneh vlado opozorili, da tako več ne gre, so tudi gostinci. Namenili so nekaj ostrih kritik vsem, ki odločajo o ukrepih.

17 dni star otrok prejel pošto Fursa
21. 01. 2021 07.01Moj otrok je prvo uradno pošto na stalnem naslovu prejel od finančne uprave, in sicer približno 17 dni po rojstvu.

To je nova višina minimalne plače
19. 01. 2021 21.10Nova višina minimalne plače je bila določena na podlagi izračuna košarice minimalnih življenjskih stroškov, ki je bil opravljen leta 2017. Sindikati opozarjajo, da se torej niso upoštevale podražitve, ki so se zgodile od leta 2017 do sedaj. Direktor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije pa je izrazil zadovoljstvo, da se je minister odločil za najmanjši možen dvig, kot ga omogoča zakon. Pričakuje, da bo država uresničila napoved o subvencioniranju dviga minimalne plače.

Delodajalci starše kličejo nazaj na delo, vse več otrok v vrtcih
19. 01. 2021 05.00V Skupnosti vrtcev Slovenije v zadnjem obdobju beležijo večji porast po nujnem varstvu otrok. Trenutno je v slovenskih vrtcih v nujnem varstvu okoli 28 odstotkov otrok, kar je za 15 odstotkov več kot v začetku decembra, je povedala predsednica Janja Bogataj. Če bo šlo tako naprej, normativa ne bo več mogoče zagotavljati, opozarja.

Obročno vračilo neupravičeno prejetih sredstev po interventni zakonodaji
19. 01. 2021 05.00Pogoj za odobritev obročnega vračila neupravičeno prejete pomoči je, da je pri vložniku zahtevka prišlo do izgube sposobnosti pridobivanja prihodkov zaradi epidemije.

Kaj je PKP 7 prinesel glede davčnih izvršb?
19. 01. 2021 05.00Po PKP 7 se davčna izvršba začne le v nujnih zadevah. PKP 7 določa tudi, da se prejemki, ki so izplačani na podlagi zakonov, ki urejajo interventne ukrepe, izvzamejo iz izvršbe.

Notar o predporočni pogodbi: Lahko se sklene kadar koli, tudi po poroki
18. 01. 2021 04.45V Sloveniji jih je bilo v letu 2019 sklenjenih 96, v letu 2020 pa 108 predporočnih pogodb in notar Bojan Podgoršek pričakuje, da se bo njihovo število povečevalo. Preverite, zakaj je po njegovem mnenju pogodba priporočljiva za vse pare!

26 zaposlenih skupaj dalo odpoved, šef ostal v šoku
16. 01. 2021 08.44Ni jim prisluhnil, brez obvestila jim je znižal plačo, ni se odzival na klice ... Nato pa so se zaposleni v restavraciji odločili, da je konec.

Na zapuščinski razpravi izvedela, da je podedovala dolgove
15. 01. 2021 09.51Ni redko, da starejši prikrivajo, da so v dolgovih, njihovi otroci pa za te dolgove in za to, da jih bodo morali poravnati, navadno izvedo šele na zapuščinski obravnavi.

Delo in šolanje od doma: Bodimo malo manj zahtevni do sebe in otrok
14. 01. 2021 09.55Že več mesecev številni otroci starše opazujejo med delom od doma. Ti pogosto zaradi številnih obveznosti, tudi pomoči otrokom, delo za službo potegnejo skozi ves dan. S psihologi smo se pogovarjali, kako to vpliva na odnos do dela in delovne navade otrok? Kaj svetujejo staršem?

Kdo lahko v podjetjih izvaja hitre teste?
14. 01. 2021 04.45Vse več delodajalcev se odloča, da v podjetjih uvede hitro testiranje. V ta namen lahko prejmejo tudi denarno pomoč države. A kdo lahko na delovnem mestu izvaja testiranje?

Obupani Nemec ne more priti do 197 milijonov evrov
14. 01. 2021 04.45Podjetje Chainalysis ugotavlja, da je kar okoli 20 odstotkov bitcoinov za vedno zaklenjenih v denarnicah, saj so lastniki ali dediči ostali brez dostopa. Gre za okoli 140 milijard dolarjev, kar je 115 milijard evrov. Med njimi je tudi Nemec Thomas, ki ima zaklenjenih 7000 bitcoinov, ki so trenutno vredni malo več kot 197 milijonov evrov.