pridobivanje

Ali imate tudi vi pravico do sobotnega leta?
29. 03. 2025 20.00Izobraževanje, raziskovanje ali osebni razlogi, kot so izgorelost, nesmiselni delovni opravki in zastala kariera, ki zaposlene vse pogosteje vodijo v odpoved delovnega razmerja ali bistveno zmanjšanje produktivnosti. Vse to so razlogi, da se v zadnjih letih uveljavlja t. i. sobotno leto, počasi tudi v Sloveniji.

Karierne priložnosti po 50. letu – kje vas še iščejo?
29. 03. 2025 19.06Ste starejši od 50 let in iščete novo službo? Preverite najbolj iskane poklice za starejše delavce, možnosti prekvalifikacije ter nasvete za uspešno zaposlitev.

Pri naših sosedih ponujajo plače tudi do 3000 evrov
27. 03. 2025 04.35Hrvaška nujno potrebuje sezonske delavce v turizmu in gostinstvu. Plače segajo do 3000 evrov, delodajalci pa pogosto ponujajo brezplačno nastanitev. Preverite najbolj iskane poklice! Podobne ponudbe so tudi v Črni gori.

Nigerijski rudniki litija razkrivajo temno plat naše električne prihodnosti
11. 02. 2025 04.38V enem od nezakonitih rudnikov v Nigeriji so delali celo petletni otroci.

Zakaj mladi iščejo karierne nasvete na TikToku?
23. 01. 2025 11.40Zakaj se vse več pripadnikov generacije Z vse bolj zanaša na karierne nasvete na platformi TikTok in katere teme so najbolj priljubljene na platformi TikTok (CareerTok)?

Od šestmestnih številk do 24 evrov na uro – nekoč sanjsko plačani, sedaj na trgu dela
23. 01. 2025 04.05Nekoč so prejemali sanjske zneske za svoje delo, a po izgubi službe so se morali postaviti na realna tla, saj tudi oni morajo plačevati račune, hrano in streho nad glavo. Kako se na zahtevnem trgu dela znajdejo ljudje, ki so navajeni na visoke plače?

Vse to gre v nos tujim investitorjem v slovenskem poslovnem okolju
16. 01. 2025 04.29Ocene slovenskega poslovnega okolja se med tujimi investitorji slabšajo, je pokazala raziskava Centra za mednarodne odnose na FDV. Delež podjetij s širitvenimi načrti v Sloveniji je prvič po letu 2010 padel pod 20 odstotkov. Podjetja kot ovire izpostavljajo zapletene birokratske postopke, neugoden davčni sistem, politiko in kompleksno zakonodajo.

OZS pričakuje krizne ukrepe in celostno obravnavo reform. Kako nemška kriza vpliva na nas?
08. 01. 2025 09.26Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je lani pričakovala več napredka pri urejanju odprtih vprašanj glede obveznosti do zaposlenih in davčnih obremenitev. Želi čimprejšnje sprejetje ukrepov za primer morebitne krize ter celostno obravnavo pokojninske, davčne in zdravstvene reforme.

Se tudi vam med službenimi sestanki dogaja to?
03. 01. 2025 04.09Vas trema ovira pri javnem nastopanju ali govorjenju na sestankih? Odkrijte 10 učinkovitih tehnik za premagovanje treme in izboljšajte svoje samozavestno komuniciranje.

Mariborska občina prejela denar od davka na dobitek v igri Eurojackpot
17. 12. 2024 13.47Proračun Mestne občine Maribor je prejel 1,7 milijona evrov od davka na dobitek v igri Eurojackpot, je potrdil župan Saša Arsenovič. Ta denar bodo namenili za več projektov, med drugim odkup stavbe vrtca in zasnovo nove šole na Studencih.

Božično-novoletna drevesca iz slovenskih gozdov letos z modro nalepko
10. 12. 2024 05.40Posekana drevesca iz slovenskih gozdov, namenjena praznični okrasitvi, morajo biti letos med prevozi in prodajo označena z nalepko modre barve, na kateri je letnica 2024. Zavod za gozdove Slovenije usmerja pridobivanje okrasnih drevesc iz gozdnih površin na gozdu in naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih, so zagotovili.

Aktivno življenje v pokoju: kako ostati produktivni, finančno neodvisni in zadovoljni
10. 12. 2024 04.42Odkrijte, kako ohraniti aktivno življenje po upokojitvi. Ideje za hobije, dejavnosti in priložnosti za dodaten zaslužek, ki vam omogočajo finančno neodvisnost in osebno zadovoljstvo.

Zakaj mladi raje menjavajo službe?
01. 12. 2024 04.10Mladi menijo, da bodo le tako prišli do višjih plač in napredovanja. Pa bodo res?

Ali je višja izobrazba še vedno ključ do uspeha?
28. 11. 2024 04.46V času hitrega tehnološkega razvoja in spreminjajočega se trga dela se postavlja vprašanje: ali je univerzitetna diploma še vedno najvarnejša pot do uspeha? Poglejmo prednosti in slabosti višje izobrazbe v primerjavi s praktičnimi strokovnimi znanji in veščinami. Preverimo ključne dejavnike, kot so zaposlitvene možnosti, plače, pomen mehkih veščin in vloga izobraževalnih institucij v digitalni dobi. Na koncu pa še smernice za tiste, ki se odločajo med univerzitetnim izobraževanjem in drugimi oblikami učenja.

Konkreten izračun: toliko bo štiričlansko družino stala izgradnja sončne elektrarne s hranilnikom energije
27. 11. 2024 04.19Tudi po ukinitvi sistema neto meritev sončna elektrarna ostaja ugodna alternativa klasičnim virom energije, še posebej v kombinaciji s hranilnikom energije. Preverili smo, koliko boste morali odšteti za tovrstno investicijo.

Ste vedeli, da se to dogaja v Zasavju? Posledice bomo čutili vsi
26. 11. 2024 08.44V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj. Pridobivanje fosilnih goriv je namreč temeljna dejavnost številnih regij po Evropi ter v svetu in opustitev brez konkretnega načrta za naprej lahko hitro vodi v družbeni ter gospodarski kolaps teh območij. Organizirano prestrukturiranje in pomoč Evrope sta zato nujna, kar kaže prav slovenski primer dobre prakse: Zasavje, nekoč izrazito premogovniška regija, se namreč danes uvršča med uspešnejše regije v okviru evropskega Mehanizma za pravični prehod, ki vključuje Sklad za pravični prehod.

Zakaj delavnost ni vedno dovolj za vzpon po karierni lestvici?
24. 11. 2024 04.15Za napredovanje na svoji poklicni poti potrebujete tudi zdravo mero samopohvale.

Seznam navad, ki jih uspešni ljudje izvajajo vsak dan
22. 11. 2024 04.23Uspeh ni naključje, temveč rezultat doslednih odločitev, ki se ponavljajo iz dneva v dan. Navade so tisti temeljni gradniki, ki oblikujejo našo pot in vplivajo na dolgoročne rezultate. Uspešni ljudje niso nujno bolj nadarjeni, temveč bolje organizirani in disciplinirani. Kaj je torej tisto, kar jih ločuje od drugih?

Kako izbrati pravi poklic: koraki, nasveti in praktični pristopi
18. 11. 2024 04.56Izbira poklica je ena izmed najpomembnejših odločitev v življenju. Poklicna pot vpliva na vaše zadovoljstvo, razvoj in kakovost življenja, zato je pomembno, da se odločite premišljeno in na podlagi svojih vrednot, interesov ter sposobnosti. Čeprav se zdi odločitev težka, lahko s pravim pristopom najdete poklic, ki vam bo omogočal uspeh in osebno zadovoljstvo.

V katerem primeru bi se zaradi dela preselili v drug kraj?
07. 11. 2024 04.59Preselitev zaradi dela in zaposlitve je lahko smiselna odločitev, če prinaša dolgoročne koristi za kariero, finančno stabilnost in osebno življenje. Kaj je o svoji osebni izkušnji s selitvijo dejal Matevž Korenč, produktni vodja v podjetju Sartorius BIA Separations?

Vzpon Nvidie: zato so delnice tega podjetja zrasle
05. 11. 2024 08.41Velik premik v tehnološki industriji, posledično pridobivanje delnic tehnološkega velikana Nvidia. Nvidia bo namreč v petek, 8. novembra, nadomestila Intel v Dow Jones Industrial Average (DJIA). Kaj to pomeni?

'Če ne veste, kaj bi v življenju delali, potem pojdite v slabo službo k slabemu šefu'
14. 10. 2024 04.27Matevž Korenč, sicer produktni vodja v podjetju Sartorius BIA Separations, je za Cekin.si spregovoril o svoji karierni poti.

Plačal en dolar in v dveh vrtinah odkril bogastvo
07. 10. 2024 04.45Neverjetna zgodba južnoafriškega zagonskega podjetja: nevede so zadeli pravi jackpot ...

Študenti intenzivno iščejo nastanitev
26. 09. 2024 04.32Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) poudarja, da je bivanjska problematika ena največjih težav študentov. V Sloveniji od 80.000 študentov le 12 odstotkov oziroma šestina študentov biva v javnih ali zasebnih študentskih domovih. Polovica jih biva doma ali v lastni nepremičnini, tretjina pa jih išče stanovanje na trgu, so pojasnili v ŠOS.

Tehnike učenja: izberite pravo za vas
13. 09. 2024 04.57Obstaja veliko različnih tehnik učenja, ki lahko pomagajo izboljšati pomnjenje, razumevanje in sposobnost uporabe novih informacij. Izbira ustrezne tehnike je odvisna od osebnih preferenc, stila učenja in vrste materiala, ki se ga učimo. V članku predstavljamo nekaj najbolj učinkovitih in priljubljenih tehnik učenja.

Že 14 let dela v tem podjetju in zato ga ne misli zapustiti
09. 09. 2024 05.00V slikoviti Ajdovščini, kjer naravna lepota Vipavske doline srečuje stoletno tradicijo, se skriva srce biotehnološke inovacije – Sartorius BIA Separations. V podjetju, ki združuje najnaprednejša znanja in tehnologije, smo spoznali Urha Černigoja, raziskovalca, ki s svojo strastjo prispeva h globalnim uspehom. Černigoj izpostavlja, da Sartorius BIA Separations ponuja številne ugodnosti za zaposlene, kar na dolgi rok pomembno prispeva tudi k razcvetu Ajdovščine. Podjetje vedno išče nove talente, ki želijo oblikovati prihodnost biotehnologije v tem edinstvenem okolju, kjer se spoštuje lokalno skupnost in podpira profesionalni razvoj.

Zakaj so kampusi pomembni in kako pritegnejo nove zaposlene?
26. 08. 2024 04.42Zakaj tehnološki velikani odpirajo svoje lastne kampuse? Kaj ti sploh so in kaj se tam dogaja? Kako podjetja na tak način privabljajo mlade upe in nove zaposlene? Kateri so najbolj znani kampusi na svetu, pa preverite v nadaljevanju članka.

Poklici prihodnosti: kako se pripraviti na trg dela jutrišnjega dne?
22. 08. 2024 04.13V hitro spreminjajočem se svetu tehnologije in inovacij se tudi trg dela nenehno razvija. Poklici, ki so bili nekoč zelo iskani, lahko hitro postanejo zastareli, medtem ko se pojavljajo nove priložnosti za zaposlitev. Kateri so torej poklici prihodnosti in kako se lahko pripravimo nanje? Preverite v nadaljevanju.

Za pridobivanje praktičnih izkušenj študentov v gospodarstvu do 15 milijonov evrov
24. 06. 2024 08.52Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je v uradnem listu objavilo razpis za sofinanciranje pridobivanja praktičnih izkušenj, znanj in kompetenc študentov v delovnem okolju v času študija ter za krepitev sodelovanja in prenosa znanja med visokošolskim sistemom in delovnim okoljem. Na voljo je do približno 15 milijonov evrov.

Kaj se dogaja s slovenskimi 15-letniki, da so ostali pod povprečjem?
18. 06. 2024 12.16Mednarodna raziskave OECD PISA 2022 kaže, da so slovenski 15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja v primerjavi z vrstniki iz drugih držav podpovprečni. Slovenski mladi tudi izražajo bolj negativna stališča do različnih vidikov ustvarjalnosti ter kažejo manj odprtosti za pridobivanje novega znanja in izkušenj.