pridobivanje

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Zlati vizumi bogatim omogočajo nemotena potovanja tudi med pandemijo
09. 08. 2021 10.05Bogatašem, ki so pripravljeni vlagati v nepremičnine ali posel, tudi številne evropske države v zameno za določeno višino naložbe "prodajo" dovoljenja za bivanje ali jim celo podelijo državljanstvo. Povpraševanje po zlatih vizumih in zlatih potnih listih se je v času pandemije le še povečalo.

To so novosti, ki jih prinaša sprejeta novela stanovanjskega zakona. Kaj morate nujno vedeti?
28. 05. 2021 05.00Dolgo pričakovane spremembe stanovanjskega zakona - ali bo krč končno popustil? Ali bodo posamezniki in družine, mladi in stari končno prišli do stanovanj? Kaj bo počela javna najemna služba in kaj to pomeni za lastnike, ki imajo "višek" nepremičnin?

Bliža se rok za vračilo denarja za neizkoriščene potovalne aranžmaje
22. 05. 2021 05.00Konec maja se izteče rok, do katerega so lahko turistične agencije oz. organizatorji potovanj zamaknili vračanje že vplačanih sredstev za potovalne aranžmaje, ki so jih morali odpovedati v lanskem prvem valu epidemije covida-19. V Združenju turističnih agencij Slovenije (ZTAS) večjih težav pri vračanju ne pričakujejo.

Epidemija: eni mojstri so imeli veliko več, drugi pa občutno manj dela
17. 05. 2021 05.00Med epidemijo covida-19 smo še posebej ob popolnih zaprtjih države veliko več časa preživeli skupaj doma. Nekateri so se tudi zato ravno zdaj lotili prenove, vzdrževalnih del in drugega potrebnega, da bi bilo bivanje karseda prijetnejše. Posledično je močno naraslo povpraševanje po nekaterih mojstrih, medtem ko so drugi utrpeli precejšen upad.

Se tudi vi odločate za prekvalifikacijo?
11. 05. 2021 05.00V Sloveniji je bil delež tistih, ki so izgubili delo ali so ga opravljali v manjšem obsegu, 38-odstoten. Delež tistih, ki so se pripravljeni prekvalificirati, znaša 54 odstotkov.

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Na kaj paziti pri prenovi doma?
28. 04. 2021 08.08Vse toplejši sončni dnevi ne prebudijo zgolj narave, temveč tudi ljudi, ki se polni svežega zagona lotijo klasičnih spomladanskih opravil. Nekateri se lotijo urejanja okolice doma, drugi imajo v načrtu večje projekte, morda celo prenovo domovanja. Vse zato, da bi se v lastnem domu počutili kar se da udobno in dolgoročno tudi privarčevali. Za izpolnitev obeh kriterijev je treba skrbno raziskati tržišče in izbrati kakovostne, učinkovite in trajnostno naravnane produkte, prijazne do okolja in ljudi.

SIA = Social impact Award odslej tudi v Sloveniji!
22. 04. 2021 06.42SLOAM, Slovenska agencija za mlade v letošnjem letu organizira prvi slovenski Social Impact Award – projekt, ki spodbuja mlade k razvoju socialno-podjetniških inovacij za reševanje najzahtevnejših družbenih izzivov našega časa. K prijavi vabijo mlade z izrazitim čutom za soljudi, ki bodo ustvarjali družbene spremembe in se potegovali za nagrado Social Impact Award.

Gradbeni zakon omogoča več možnosti legalizacije objektov
22. 04. 2021 05.00Gradbeni zakon pod določenimi pogoji omogoča pridobitev dokumentacije za črne gradnje, ki so bile zgrajene brez ustreznih dokumentov. Legalizacija seveda tudi stane; zneski so odvisni od več dejavnikov in vključujejo tudi "kazni za črnograditeljstvo". Treba pa je tudi poudariti, da so tako izdana dovoljenja pogojna.

Poklici, s katerimi boste v letu 2021 le stežka našli službo
22. 03. 2021 05.00Za določene poklice ni povpraševanja in se le stežka najde služba, čeprav imajo iskalci zaposlitve ustrezna znanja, izobrazbo, kompetence in veščine. Preverite, za katere med delodajalci ni povpraševanja in kako lahko pomagajo na Zavodu za zaposlovanje!

V znanju se skriva vaša moč
16. 03. 2021 05.00Že od nekdaj so nam govorili, da je šola pomembna popotnica v življenju, ampak od naziva je še pomembneje to, kar smo se dejansko tudi naučili, ne samo v šoli, ampak na sploh v življenju. Danes ima znanje nepredstavljivo vrednost, še posebej, če je obogateno z izkušnjami.

Dogecoin – iz šale na račun bitcoina do več kot petih milijard
26. 02. 2021 07.17Kriptovaluta dogecoin z logotipom lovskega psa japonske pasme shiba inu je nastala kot spletna šala na račun bitcoina. Ustanovila sta ga računalniška programerja Billy Markus in Jackson Palmer in ga konec leta 2013 poslala v kriptosvet. Kmalu je pridobil lepo virtualno skupnost – v 30 dneh od lansiranja je Dogecoin.com obiskalo že več kot milijon spletnih uporabnikov, leta 2018 je bila njegova tržna kapitalizacija že okoli dve milijardi ameriških dolarjev, konec januarja 2021 pa je že presegla pet milijard.

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

V času epidemije letni razgovori na daljavo tudi v slovenskih podjetjih
16. 12. 2020 05.05Podjetja opravljajo letne razgovore na različne načine, a s podobnim ključnim ciljem – da glede na ugotovitve podajo oceno delovne uspešnosti, znanja, veščin in sposobnosti ter izdelajo načrt za prihodnje leto tako za zaposlenega kot tudi za celoten kolektiv. Pogovor je lahko tudi priložnost za razkritje želje o povišici ali napredovanju, a se je v času koronakrize treba zavedati, da morda vsaj v določenih panogah zdaj res ni čas za pogajanja o dodatnih ugodnostih.

20 znakov stresa, ki se jih morate znebiti, če želite biti uspešni
30. 10. 2020 05.45Vsak je kdaj pod stresom. Zaradi službe, osebnih težav ali drugih razlogov. Dolgotrajen stres slabo vpliva na telo, duševno počutje, na splošno zdravstveno stanje. V takšnem stanju ne boste uspešni in na delovnem mestu ne boste napredovali. Preverite 20 znakov stresa in nemudoma ukrepajte.

Kaj otroci kupujejo z žepnino?
28. 10. 2020 05.45Če smo mi kot otroci sploh imeli žepnino, smo si z njo kupili žvečilko ali sličice za album.

Zato zaposleni odhajajo iz Slovenske vojske
14. 09. 2020 10.14Število pripadnikov stalne sestave tako upada vse od leta 2012, v povprečju za precej več kot 100 pripadnikov letno. Še leta 2011 je bilo v Slovenski vojski 7567 pripadnikov stalne sestave, junija letos le še 6321. Nič bolje ni s pogodbenimi rezervisti, katerih število se je s 1923 leta 2008 zmanjšalo na 656 junija letos. Zakaj je tako?

Epidemiologi po svetu: Izčrpani smo
16. 07. 2020 08.27"Ni dopusta, ni sobot in nedelj. Jaz sem še med bolniško delal. Imel sem težavo z nogo, a ker ni bilo dovolj ljudi, sem moral delati od doma," je dejal eden izmed hrvaških epidemiologov. Kaj sploh delajo epidemiologi? Preverili smo na slovenskem zavodu za zaposlovanje.

5 znakov, da delate v nezdravem delovnem okolju
18. 06. 2020 08.25Mobing ali trpinčenje sta zelo vidna in očitna znaka, da ne gre za zdravo okolje, v katerem bi si posameznik želel delati. Obstajajo pa tudi zelo subtilni ali prikriti znaki, ki jih lahko spregledamo.

Bo kriza povzročila novo pokanje nepremičninskega balona?
16. 06. 2020 08.06Pandemska kriza bi lahko povzročila novo recesijo, opozarjajo ekonomisti. Manjša kupna moč in večja negotovost pa bi lahko vplivala tudi na trende na nepremičninskem trgu. Za zdaj se kriza predvsem zaradi odsotnosti turistov odraža predvsem v večji ponudbi nepremičnin, tako za oddajo kot prodajo. Nekoliko so se posledično znižale tudi najemnine za kratkoročni najem. Pa se bodo tudi cene nepremičnin?

Tekmovanj ni. Kako naj torej kandidati za Zoisovo štipendijo uveljavljajo izjemne dosežke?
09. 06. 2020 08.52V šolske klopi so se vrnili le dijaki zaključnih letnikov, zato ni mogoče, da na srednjih šolah izvajajo različna tekmovanja, ki so bila predvidena pred razglasitvijo epidemije. A na ministrstvu za izobraževanje poudarjajo, da kandidati za dodelitev ali nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije zaradi tega ne bodo oškodovani.

Zakaj so v teh razmerah pravljice lahko rešitev?
16. 04. 2020 14.41V teh dneh se vsi, če si to priznamo ali ne, soočamo s spremembo: spremembo v načinu življenja, spremembo v načinu delovanja družbe, spremembo v načinu poslovanja. Vsaka sprememba s seboj prinese upor, strah, zavračanje, da bi na koncu lahko prinesla sprejemanje in adaptacijo na nov način bivanja.

To so brezplačni tečaji, ki bodo popestrili vaše dneve
06. 04. 2020 07.00Združeni narodi ocenjujejo, da je trenutno po svetu zaradi novega koronavirusa okoli 1,25 milijarde otrok in mladih doma, saj so šole in univerze zaprte. A to ne pomeni, da je izobraževalni proces obstal. Živimo v svetu, kjer znanje ni le na dosegu roke, pač pa je le klik stran. Številni tečaji in učni viri so dosegljivi povsem brezplačno. Kako lahko torej čas samoizolacije čim bolje izkoristimo, da se naučimo kakšnih novih spretnosti in znanj?

Kateri posli cvetijo kljub krizi?
13. 03. 2020 06.28Ni krize za nekatere panoge, ki cvetijo, in sicer ne glede na razmere v svetu. Ena izmed takih panog je trgovina z orožjem. Seveda tista zakonita. Kateri državi gre najbolje?

Zaradi novega koronavirusa so se odločili za spremembe
10. 03. 2020 14.33Si ne morete več zamisliti svojega dneva brez mobilnega telefona in aplikacij, ki ste si jih naložili nanj? Niste edini. Digitalno okolje je namreč postalo središče našega življenja, potrošniki pa že sedaj stavijo le na tiste, ki jim omogočajo najboljšo uporabniško izkušnjo.

Slovenija: med bolniško smučal v mondenem letovišču
10. 03. 2020 08.18Zaposleni je sporočil, da doma leži, v resnici pa je smučal v mondenem letovišču. Delavec naj po bolniškem redu ne bi mogel dvigniti roke nad višino ramena, dejansko pa je opravljal težka gradbena dela na strehi. Imeli smo tudi primer, ko je imel zaposleni predpisano strogo mirovanje, vsak teden pa je prodal tri vozila na avto sejmu, se spominja detektivka Bernarda Škrabar.

Abramovič: nekoč je prodajal gumijaste račke. Na črno!
20. 02. 2020 06.31Pod palcem ima 11,5 milijarde evrov in je eden najbogatejših Rusov. Ob teh podatkih je verjetno težko verjeti, da je odraščal kot sirota in da je bilo njegovo otroštvo vse prej kot rožnato. A res je bilo tako!

Te spretnosti iščejo delodajalci. Jih imate?
14. 02. 2020 09.22Lahko smo še tako usposobljeni za opravljanje svojega poklica, če ne obvladujemo osnovnih veščin, ki jih potrebujemo pri delu z ljudmi, je vse zaman. Mehke veščine so ključne za vzpostavljanje in gradnjo odnosov, pridobivanje prepoznavnosti in ustvarjanje priložnosti za napredek. V današnjem času so tovrstne spretnosti veliko bolj pomembne pri iskanju zaposlitve in gradnjo kariere kot nekoč in veliko delodajalcev daje poudarek tem, včasih nevidnim sposobnostim, ki so ključne za uspešno sodelovanje z drugimi.

'Večina mladih, ki pride na karierno svetovanje, ne ve, kje bi nadaljevali svojo izobraževalno pot'
31. 01. 2020 09.57Neva Gramc Kolenc je karierna svetovalka na zavodu za zaposlovanje. Povprašali smo jo, koliko dela imajo te dni ter ali se na njih obračajo osnovnošolci, ki potrebujejo pomoč pri izbiri srednje šole.