prihodnost

'Že smo pokazali, da je varno potovanje možno, ampak moramo ponovno zgraditi zaupanje ljudi'
03. 09. 2021 05.00Pandemija covida-19 je priložnost za prehod v trajnostni, odgovorni turizem, so prepričani udeleženci turističnega panela v okviru Blejskega strateškega foruma. Kot ključne za prihodnost evropskega turizma so izpostavili skupno vizijo, sodelovanje, zagotavljanje mobilnosti, podporo podjetjem in vlaganje v kadre.

'Nikoli se ne boste upokojili'
31. 08. 2021 05.00Kakšna prihodnost čaka mlade?

Zato zlato v negotovih časih ostaja varna naložba
25. 08. 2021 05.00Svetovno gospodarstvo se po krizi ob pandemiji covid-19 počasi vendarle postavlja na noge. Stanje v gospodarstvu je sicer še negotovo, plače rastejo počasneje kot življenjski stroški, banke so previdne pri posojilih, vrednost delnic niha, denar je poceni, pozitivne obresti so izjemno nizke, grozi inflacija. Medtem ostaja visoko povpraševanje po žlahtnih kovinah, predvsem zlatu. Ampak, kako zlatu vselej, tudi v zelo turbulentnih časih, uspe ohranjati status varne naložbe?

'Izdelki se prodajajo zaradi odličnega slovesa in dobrega oglaševanja'
12. 08. 2021 09.15S temi besedami eno izmed skrivnosti dobrega in dolgoletnega poslovanja v njihovem družinskem podjetju Koželj d.o.o. Dob opisuje asist. Nina Poljšak, mag. farmacije. V podjetju se ponašajo z več kot 60-letno tradicijo predelave zdravilnih zelišč v gotove izdelke, ki se prodajajo izključno v lekarnah in specializiranih trgovinah, v njihovi trgovinici v Dobu pri Domžalah ter v njihovi spletni trgovini.

Bo naš planet lahko zadovoljeval tudi potrebe prihodnjih generacij?
28. 07. 2021 05.00»Čez 50 let bi rada živela v svetu, kjer se število živalskih vrst ne bi dnevno zmanjševalo, kjer bi ljudje lahko sobivali z naravo in je ne uničevali. Predvsem pa si želim, da bi naš planet začutili kot dobrino, nekaj kar cenimo in delimo z vsem živim, tudi živalskim in rastlinskim svetom.«

Podjetniki, ob morebitnem novem valu storite to!
26. 07. 2021 05.00Epidemija je zaprla marsikatera vrata fizičnih trgovin, a zato je odprla nove možnosti. Številne prodajalne so se preselile na splet in ugotovile, da gre za odlično rešitev, s katero bodo nadaljevale, ko bomo enkrat spet normalno zaživeli.

Ste že poskusili nagrajeno slovensko bučno olje, ki ga pridelujejo v središču Pomurja?
13. 07. 2021 11.35V središču Pomurja, le streljaj od Moravskih Toplic, leži naselje Bogojina. Tam na pobočju vzpetine, kjer Bogojinske gorice prehajajo v Goričko, se bohoti znamenita Plečnikova mojstrovina, cerkev Gospodovega vnebohoda, eden najbolj zanimivih arhitekturnih dosežkov 20. stoletja in najbolj znamenito svetišče Pomurja. Dodelana do potankosti vas v svojo notranjost povabi skozi star glavni vhod, nad katerim bdi zvonik z značilnimi Plečnikovimi oblikami, v notranjosti pa vas sprejme starokrščanska arhitektura s kamnitimi stebri in lesenim stropom, ki ga krasijo izdelki prekmurskih lončarjev.

5 izjemno dragocenih veščin, ki se jih naučite takoj
09. 07. 2021 05.00Živimo v času velikih sprememb, vsaj, kar se tiče dela. Če je bilo delo od doma še pred nekaj meseci nekaj nepojmljivega, je sedaj popolnoma običajno. In kaj pravijo futuristi? Katerih veščin se moramo naučiti, da nam bo lažje?

Tisti, ki z varčevanjem začnejo v mladosti, so v veliki prednosti
08. 07. 2021 05.00Ko ste mladi in samski, je varčevanje lažje. Ko imate enkrat partnerja, otroke in kup obveznosti, je vse skupaj malce težje, saj potrebujete kup hranilnikov, v katerih boste varčevali za različne namene – za dom, za prihodnost otrok, za vsak primer, za počitnice, za otrokove treninge in hobije, za lastne želje, za starost ... Na voljo pa imate le 100 evrov. Težko, kajne?

Že porod je tako drag, kaj šele varstvo otroka
29. 06. 2021 07.52V ZDA je vse več milenijcev, ki nimajo otrok. Razlogi so različni – nekateri si jih ne želijo, spet drugi pa bi jih imeli, a nimajo pogojev.

S to odločitvijo se je Slovenija priključila državam, kjer so digitalni nomadi dobrodošli
22. 06. 2021 11.54Končno! Slovenija bo po zgledu Estonije, Hrvaške in Portugalske uredila status digitalnih nomadov tako, da se poenostavi administrativne ovire za njihovo bivanje in delo v Sloveniji.

Big Bang z enotno prodajno platformo briše meje med fizičnim in digitalnim svetom
11. 06. 2021 10.06S popolnoma prenovljeno trgovino v ljubljanskem BTC Big Bang vstopa v novo strateško obdobje, ki ga bo zaznamovala izgradnja enotne prodajne platforme in brisanje meje med fizično in internetno prodajo. Nakupovalne navade so se v zadnjem letu nepovratno spremenile, kupec, njegove potrebe in življenjski slog pa so vstopili v ospredje.

Hamisi - "kačji deček", ki se prebija iz dneva v dan. Je eden izmed 160 milijonov otrok
11. 06. 2021 05.00Otroke, kot je 11-letni Hamisi, rudarji kličejo "nyokas", kar v prevodu pomeni "kačji deček", saj se kot kače plazijo po ozkih podzemnih rudniških tunelih. Njihovo zdravje je ogroženo, vdihavajo grafitni prah, lačni so. Pogosto delajo po 18 ur dnevno za en sam samcat obrok in v celem dnevu zaslužijo komaj evro.

Se ženske res ne vidijo v tem poklicu, ali je to zgolj mit?
02. 06. 2021 08.41Pomanjkanje žensk v informacijskih tehnologijah je dobro dokumentiran in znan problem. Čeprav osnove programiranja postajajo del funkcionalne pismenosti in povpraševanje po kadrih na področju znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike vsako leto naglo raste, večina deklet med 13. in 17. letom starosti izgubi zanimanje za računalništvo. Kako pri dekletih in ženskah zbuditi zanimanje za ta poklic?

Kako naj se na negotovo prihodnost pripravijo mali podjetniki?
31. 05. 2021 08.28V času miru in stabilnih razmer je treba poskrbeti za varnost. Kako naj se na negotovo prihodnost pripravijo v dejavnostih, v katerih je stik s strankami nujen, na primer v frizerskih in kozmetičnih dejavnostih?

So bitcoini res tako veliki onesnaževalci okolja?
24. 05. 2021 05.00Elon Musk je z napovedjo, da pri Tesli opuščajo trgovanje z bitcoini, in z očitkom, da so bitcoini zaradi rudarjenja veliki onesnaževalci našega planeta, povzročil drastičen padec vrednosti na kriptotrgih. Preverite, kakšno je verjetno ozadje njegovih objav ter koliko elektrike se porabi pri trgovanju in rudarjenju!

'Ljudje si spet želijo kopanja v bazenih'
21. 05. 2021 05.00Slovenska terme in zdravilišča so se že od prve novice o možnosti odpiranja začeli intenzivno pripravljati na popolno odprtje vseh obratov, ki do sedaj še niso delovali. Zaznavajo veliko povpraševanje in imajo čedalje več rezervacij; gostje jim zaupajo, da komaj čakajo vnovično kopanje v bazenih in počitnice pri njih. Najpozneje do sredine junija sicer povečini načrtujejo odprtje zunanjih bazenov in drugih nastanitvenih obratov, ki so bili do sedaj zaprti, ob pripravah na glavno poletno sezono pa pozivajo vlado k omilitvi "rigoroznih, neživljenjskih in nesmiselnih" ukrepov ter poudarjajo, da bodo poskrbeli za varnost tako gostov kot tudi zaposlenih.

Starši sinu pred leti kupili dve delnici Amazona
19. 05. 2021 05.00Sedaj bo sin del tega denarja vložil v nakup nepremičnine. Njegova starša sta namreč nadaljevala z vlaganjem.

V Sloveniji posebna viza za digitalne nomade ne obstaja
18. 05. 2021 10.04Naša soseda Hrvaška je začela intenzivno kampanjo, s katero želi v svojo državo privabiti digitalne nomade. Kaj pa Slovenija? Ali jim ponuja posebne vize? Ali na gospodarskem ministrstvu obstaja pobuda, ki bi morda tovrstne delavce privabila v naše okolje?

Kaj se zgodi, če šef ukazuje zaposlenim?
14. 05. 2021 05.00V času epidemije se je več kot očitno odprlo ogromno vprašanj, na katere bomo morali skupaj poiskati odgovore - tako delodajalci, vodje in zaposleni. In prav zaupanje je eden od temeljev, na katerem bomo morali graditi prihodnost našega dela.

Letos verjetno ne bo slovenskih jabolk
10. 05. 2021 05.00Slovenski sadjarji se že osmo leto zapored spopadajo s težavami; letos je katastrofalna pozeba verjetno uničila pridelek celotnih sadovnjakov. "V letošnjem letu smo bili tudi mi deležni izjemno hude pozebe. Tako nizkih temperatur – minus 12 stopinj Celzija – v aprilu niso zabeležili že več desetletij. Kljub vsem novim ukrepom, ki smo jih uvedli proti pozebi (oroševanje) na naši kmetiji, bomo imeli, kot vse kaže, 100-odstotni izpad pridelka jabolk. Celo ozimna žita so bila prizadeta od tako hudega mraza, o čemer se še nikoli ni govorilo. Škode je ogromno," opozarja ekološki sadjar Jaka Kastelic. Veseli bodo vsake državne pomoči, predvsem finančne za vsaj delno pokritje stroškov, ki bodo nastali z oskrbo nasadov kljub izpadu pridelka.

To je odlična rešitev za prihodnost
13. 04. 2021 14.33E-mobilnost je postala zanesljiva izbira za prihodnost, sočasno pa je vse bolj dostopna – kot boljša alternativa vsem rešitvam, ki smo jih poznali do sedaj.

Bitcoin znova dosega rekorde
13. 04. 2021 12.15Najstarejša kriptovaluta bitcoin je prvič presegla vrednost 63.000 dolarjev, kar je 52.990 evrov.

Trije načini, kako premagati digitalno utrujenost
12. 04. 2021 05.00Zadnje leto je zagotovo spremenilo naš odnos do tehnologije, ki je korenito spremenila način našega življenja, dela, izobraževanja in tudi druženja. In čeprav je bila tehnologija na nek način naša rešiteljica, je povzročila tudi kar nekaj težav. Pojavila se je digitalna utrujenost oz. izčrpanost.

Nekateri za vedno zapirajo svoja vrata
23. 03. 2021 05.00Britansko združenje gostincev poroča, da je epidemija "ubila" na tisoče tamkajšnjih pubov. Ukrepi in večmesečna zaprtja so bila namreč za nekatere podjetnike finančno nevzdržna, tisti, ki pa bodo preživeli, bodo potrebovali nekajletne finančne subvencije in pomoč, da bi se znova postavili na noge. Tudi slovenski gostinci imajo vsega dovolj.

'V Sloveniji ni vse bleščeče in veselo'
14. 03. 2021 07.42Še pred začetkom nove, že četrte sezone oddaje Delovna akcija, smo z Ano Praznik klepetali tudi mi in priznala nam je, da se vrnitve na teren veseli. Nove zgodbe pa bo zagotovo zaznamovala tudi globalna pandemija covida-19.

Varčevanje za starost: zato mladi ne varčujejo za pokojnino
16. 03. 2021 06.36Gre sicer za ameriško študijo, a podatki so zanimivi tudi za nas.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Te banke uvajajo ležarine tudi za fizične osebe. Pojasnjujejo, zakaj!
03. 03. 2021 05.00V NLB in SKB bodo z aprilom začeli zaračunavati ležarine za fizične osebe za visoka stanja na računih, junija jim bodo sledili tudi v NKBM. Banke, ki uvajajo negativne obrestne mere, nameravajo komitentom predstaviti alternativne naložbe in po analizi Banke Slovenije bo šla večina denarja predvidoma v vezane vloge. Druge slovenske banke medtem skrbno spremljajo dogajanje na bančnem trgu in za zdaj ne načrtujejo podobnih ukrepov. A vse je odvisno od tega, kako dolgo bo trajalo obdobje nizkih obrestnih mer in kako se bodo odzivale konkurenčne banke, napovedujejo analitiki Banke Slovenije.

Kaj imajo skupnega dobri partnerski in poslovni odnosi?
02. 03. 2021 05.00Partnerski in poslovni odnosi se lahko v marsičem razlikujejo, hkrati pa imajo tudi skupne točke, zaradi katerih so uspešni tako eni kot drugi. Pa poglejmo, česa si želimo, pa naj si bo to v službi ali doma.