prihodnost

'O tem bi morali lagati na vsakem razgovoru za službo'
04. 11. 2024 04.00Na zaposlitvenem razgovoru ne lažite, je prvo pravilo. A pri katerih vprašanjih je treba odgovarjati ... recimo temu diplomatsko?

Ali veste, kaj je 'mehko varčevanje'?
03. 11. 2024 04.47Med mladimi se je uveljavil nov trend.

Tokenizacija: bodo res v prihodnje vsa sredstva pretvorjena v digitalne žetone?
30. 10. 2024 04.26V začetku leta je Larry Fink, predsednik uprave BlackRocka, enega največjih investicijskih podjetij na svetu, javno izjavil, da je tokenizacija prihodnost finančne industrije. Njegova javno izražena vizija se je skoraj takoj prelila v hitro rast vrednosti kripto valut, ki so povezane s t. i. tokenizacijo realnih sredstev (angl. "real-world asset" ali "RWA"). Že leta 2019 je košarkarski igralec Spencer Dinwiddie, nekdanji soigralec Luke Dončića, javno naznanil, da bo tokeniziral del svoje plače, ki jo prejema pri Brooklyn Nets. Še leto prej je slovenski tehnološki startup Blocksquare v Tehnološkem parku Ljubljana tokeniziral parkirno mesto. O čem je govora, ko govorimo o tokenizaciji? In kaj novega prinaša?

Katere digitalne veščine mora obvladati otrok v osnovni šoli?
14. 10. 2024 04.04V digitalno preoblikovanem svetu je pomembno, da že otroci v osnovni šoli pridobijo osnovne digitalne veščine, ki jim bodo pomagale tako pri šolskem delu kot kasneje v življenju. Pravilno razvite digitalne veščine jim omogočajo lažje usvajanje znanja, boljšo prilagojenost na izzive sodobne družbe ter širše možnosti za prihodnji uspeh.

Kako vam čustva lahko uničijo prihranke – in kako jih obvladati, da se to ne zgodi
08. 10. 2024 04.05Strah pred padcem, pohlep po hitrem zaslužku, impulzivne reakcije in strah pred zamujenimi priložnostmi (FOMO) nas lahko vodijo v finančne napake. Naučite se, kako obvladati čustva in ostati osredotočeni na svoje dolgoročne cilje.

Kaj mora plačati lastnik stanovanja?
06. 10. 2024 04.24Kaj naj stori najemnik v primeru, če mu lastnik stanovanja nalaga stroške, ki bi jih moral kriti sam? In obratno – kako naj postopa lastnik, če najemnik ne plačuje stroškov?

Iz hitrega tempa prestolnice se je preselil v mirno Ajdovščino
04. 10. 2024 04.35Kdaj je pravi trenutek za spremembo? To vprašanje si je zastavljal dr. Matevž Korenč, ko se je z družino odločil za korenito spremembo življenjskega okolja. Iz hitrega tempa prestolnice se je preselil v mirno Ajdovščino, kjer danes združuje družinsko življenje s svojo vlogo vodilnega inovatorja v biotehnološkem podjetju Sartorius BIA Separations. Odločitev, ki bi marsikoga presenetila, je zanj in njegovo družino postala pot do kakovostnejšega življenja in novih poklicnih priložnosti. V nadaljevanju članka dr. Korenč odkrito govori o izzivih in priložnostih, ki so ga spremljali na tej poti.

Pet najpogostejših napak pri varčevanju, ki vas lahko drago stanejo
01. 10. 2024 04.40Varčevanje je ključ do finančne varnosti, a mnogi delajo napake, ki jih stanejo več, kot bi jih smele. V tokratnem prispevku izpostavljamo 5 najpogostejših napak pri varčevanju in praktične nasvete, kako se jim preprosto izogniti.

Za vse, ki želite preudarno ravnati z denarjem
01. 10. 2024 04.00Oktober ni le mesec, ko narava začne kazati prve znake jeseni, temveč tudi čas, ko po vsem svetu obeležujemo pomen varčevanja. Mesec varčevanja se zaključi 31. oktobra s svetovnim dnevom varčevanja, ki nas opominja na pomembnost odgovornega ravnanja z denarjem.

Ne boste verjeli, kaj so inovatorji pripravili v novi sezoni Štartaj Slovenija
30. 09. 2024 04.00Na police trgovin Interspar so končno prispeli novi izdelki, ki so plod trdega dela slovenskih inovatorjev. Vse je torej nared za začetek 9. sezone priljubljene oddaje Štartaj Slovenija, ki bo tudi letos ponudila vpogled v slovensko podeželje. Od 6. oktobra naprej boste ob v oddajah na POP TV spremljali zgodbe inovatorjev, ki s svojo strastjo in predanostjo spreminjajo vsakdanja življenja na slovenskih kmetijah v izjemne podjetniške priložnosti.

Komu bo oktober prinesel bogastvo, veliko boljši zaslužek in ugodnejše finančne razmere?
25. 09. 2024 04.55Zvezde pravijo, da bodo imela tri znamenja v mesecu, ki je pred nami, še posebno srečo pri denarju, prihodnji tedni pa jim bodo prinesli občutno materialno blaginjo!

Zakaj je Teslin Cybertruck tako poseben?
23. 09. 2024 10.40Elon Musk's Cybertruck, izdelan pod blagovno znamko Tesla, je električni poltovornjak (pickup), ki je bil prvič predstavljen novembra 2019. Gre za eno najbolj kontroverznih in pričakovanih vozil v zgodovini Tesle.

Slovenska direktorica: Vsak zaposleni ceni, če je dodatno nagrajen za trdo delo
19. 09. 2024 08.32Kaj ponuditi zaposlenim – poleg konkurenčnih plač –, da ne uidejo h konkurenci? Delodajalci imajo različne ukrepe, da zmanjšajo ali v največji meri omejijo fluktuacijo zaposlenih.

Švedsko zagonsko podjetje z vertikalno kmetijo, ki prideluje zelenjavo v supermarketih
19. 09. 2024 04.18Švedsko podjetje gradi kmetije v supermarketih kot okolju prijazno rešitev za gojenje sadja in zelenjave. Bi kupili na tak način pridelano sadje in zelenjavo?

Je islandska lava lahko trajnostni gradbeni material?
19. 09. 2024 04.06Islandski arhitekturni studio predlaga uporabo lave kot gradbenega materiala, natančneje za gradnjo temeljev stavb. Odlična ideja?

Podarijo 900 evrov tistim, ki bi se preselili v to regijo
18. 09. 2024 04.48Majhno mesto na severu Švedske ponuja finančne spodbude družinam, ki se odločijo za selitev k njim. Gre za mesto Glommersträsk na Laponskem, ki je raj za ljubitelje narave in športov na prostem. Ponudba velja za švedske državljane in državljane tretjih držav.

Ko je vstopila v podjetje, si ni niti predstavljala, da bo del te velike zgodbe
17. 09. 2024 04.44Ko je Maja Leskovec kot mlada študentka prvič vstopila v podjetje Sartorius BIA Separations, si verjetno ni mogla predstavljati, da bo postala del zgodbe, ki bo osvajala srca in medije. Zgodba o malem Krisu, čigar boj za življenje je združil cel narod, se je leta 2019 v zgodovino Slovenije zapisala z zlatimi črkami. Maja je bila ena izmed ključnih oseb, ki je prispevala k razvoju revolucionarnega zdravila Zolgensma, ki je Krisu prineslo upanje in priložnost za novo življenje. V članku smo se z njo pogovarjali o tej izjemni zgodbi, ki je za vedno spremenila svet zdravljenja redkih bolezni.

Spletni bonton – pomemben prstni odtis, ki ga puščamo v virtualnem svetu
17. 09. 2024 04.14V razpravi o spletnem bontonu je bistveno spoznanje, da vsaka naša objava ali komentar odsevajo našo osebnost in predstavljajo našo digitalno identiteto. Ali smo vsi zares osveščeni o tej pomembni zadevi? Na žalost ne.

Delavci, bi vas to prepričalo, da ostanete pri trenutnem delodajalcu?
13. 09. 2024 04.10V sodobnem poslovnem okolju, kjer se trg dela hitro spreminja, je zadrževanje talentov v podjetju eden ključnih izzivov za vsakega delodajalca. Odhod kakovostnih zaposlenih h konkurenci ne pomeni le izgube znanja in izkušenj, temveč tudi potencialno zmanjšanje konkurenčnosti podjetja. Vendar pa lahko s pravimi ukrepi delodajalci ustvarijo delovno okolje, ki spodbuja zvestobo in motivacijo zaposlenih, kar zmanjšuje verjetnost, da bodo ti poiskali priložnosti drugje. V članku smo predstavili nekaj učinkovitih načinov, kako zadržati zaposlene in preprečiti njihov odhod h konkurenci.

Ali že veste, kaj so zgradili v Ajdovščini?
10. 09. 2024 08.22Kampus je sicer namenjen zgolj zaposlenim Sartorius BIA Separations, a dobro je vedeti, da imajo za nadarjene mlade vedno odprta vrata.

Že 14 let dela v tem podjetju in zato ga ne misli zapustiti
09. 09. 2024 05.00V slikoviti Ajdovščini, kjer naravna lepota Vipavske doline srečuje stoletno tradicijo, se skriva srce biotehnološke inovacije – Sartorius BIA Separations. V podjetju, ki združuje najnaprednejša znanja in tehnologije, smo spoznali Urha Černigoja, raziskovalca, ki s svojo strastjo prispeva h globalnim uspehom. Černigoj izpostavlja, da Sartorius BIA Separations ponuja številne ugodnosti za zaposlene, kar na dolgi rok pomembno prispeva tudi k razcvetu Ajdovščine. Podjetje vedno išče nove talente, ki želijo oblikovati prihodnost biotehnologije v tem edinstvenem okolju, kjer se spoštuje lokalno skupnost in podpira profesionalni razvoj.

Zakaj zdravila za genske bolezni stanejo milijone evrov?
04. 09. 2024 14.29Zdravila za genske bolezni so zaradi kompleksnosti razvoja, omejene ciljne skupine pacientov, drage proizvodnje in dolgotrajnih regulativnih postopkov izjemno draga. Kljub temu pa ta zdravila ponujajo edinstveno priložnost za zdravljenje resnih in pogosto življenjsko ogrožajočih bolezni, kar upravičuje visoke stroške, čeprav predstavljajo izziv za dostopnost zdravljenja. Pogovarjali smo se z Majo Leskovec, vodjo oddelka za razvoj procesov virusi v podjetju Sartorius BIA Separations.

Poklici prihodnosti: kako se pripraviti na trg dela jutrišnjega dne?
22. 08. 2024 04.13V hitro spreminjajočem se svetu tehnologije in inovacij se tudi trg dela nenehno razvija. Poklici, ki so bili nekoč zelo iskani, lahko hitro postanejo zastareli, medtem ko se pojavljajo nove priložnosti za zaposlitev. Kateri so torej poklici prihodnosti in kako se lahko pripravimo nanje? Preverite v nadaljevanju.

To podjetje ponuja neverjetno priložnost!
21. 08. 2024 05.12Ko tema pogovora nanese na redke bolezni, se pogosto zavedamo, kako zapleteno in občutljivo je to področje. A za ljudi, kot je dr. Rok Sekirnik, ki deluje v podjetju BIA Separations, so ti izzivi priložnost, da s svojo strastjo in znanjem prinesejo upanje tistim, ki ga najbolj potrebujejo. V pogovoru z njim smo spoznali, da podjetje ni le inkubator inovacij, temveč tudi srčna organizacija, ki kljub hitri rasti ohranja svojo pristnost in povezanost s skupnostjo. In ko so odprta vrata za nove talente, je jasno, da iščejo posameznike, ki si želijo soustvarjati prihodnost na področju genske terapije in redkih bolezni ter s tem spreminjati svet.

Ves svet se je smejal njenemu nastopu na OI, zdaj se lahko smeji ona – postaja milijonarka!
18. 08. 2024 04.48Avstralka Rachel Gunn je z neslavnim nastopom na olimpijskih igrah pridobila svetovno priljubljenost. Na tekmovanju v breakdanceu je namreč dosegla najslabši rezultat, a je na družbenih omrežjih požela simpatije oboževalcev, marketinški strokovnjaki pa ji napovedujejo milijonske zaslužke.

Bodo bogataši obdavčeni s 'posebnim globalnim davkom'?
31. 07. 2024 04.21Finančni ministri držav G20 menijo, da bi morale države od najbogatejših letno odvzeti vsaj dva odstotka njihovega premoženja. ZDA temu, pričakovano, nasprotujejo.

Ali je to le trenutna modna muha ali naša nova realnost?
30. 07. 2024 04.15V današnjem svetu, kjer energijo uporabljamo za skoraj vse, postajajo trajnostne tehnologije in obnovljivi viri energije vse bolj pomembni. Ta premik k bolj zelenim, trajnostnim rešitvam ustvarja številne priložnosti za podjetniško naravnane posameznike, ki želijo izkoristiti nove trende in inovacije. Toda ali je ta premik resnično trajnosten ali pa gre le za trenutno modno muho? Ali obstajajo dolgoročne poslovne priložnosti v sektorju obnovljivih virov energije, ki bodo oblikovale prihodnost gospodarstva in okolja? V tem članku bomo raziskali potencial in trajnostnost teh priložnosti ter preučili, kaj to pomeni za podjetnike in vlagatelje.

Kako 150 evrov na mesec v desetih letih spremeniti v 25.800 evrov?
22. 07. 2024 09.27V svetu, v katerem so finančna tveganja in nepričakovani izdatki stalnica, je načrtovano varčevanje ključ do mirnejšega in varnejšega življenja. Pravilno varčevanje omogoča ne samo dosego kratkoročnih ciljev, ampak tudi dolgoročno finančno varnost. V tem članku boste izvedeli, kako pravilno načrtovati in izvajati varčevalne strategije, da boste lahko samozavestno in učinkovito upravljali s svojimi financami. Ne glede na vaše trenutne finančne okoliščine boste z našo pomočjo bolje pripravljeni na prihodnost in se izognili pastem slabih varčevalnih praks.

Bogataši razmišljajo drugače kot 'navadni smrtniki'
01. 07. 2024 09.58Bogataši denarju pristopajo logično in ga jemljejo kot prijatelja, ne sovražnika. V prihodnost zrejo z optimizmom in radi tvegajo. Kaj počnejo narobe "navadni smrtniki"?

Hrana bo vse dražja in dragocenejša
01. 07. 2024 04.30Podnebne spremembe predstavljajo eno največjih groženj kmetijstvu in globalni oskrbi s hrano. Spreminjajoče se vreme, ekstremni vremenski dogodki ter segrevanje ozračja imajo namreč neposreden vpliv na pridelavo, kar posledično vpliva na cene živil.