pritisk

To bodo ključni izzivi leta 2022
23. 11. 2021 04.45Gospodarstveniki že opozarjajo, kaj nas čaka v naslednjem letu in kaj so ključni izzivi, ki jih moramo nasloviti.

Kdo je kriv za visoke cene plina? In kdo jih z enim stavkom zniža?
07. 10. 2021 15.14En stavek, ena obljuba in cene se znižajo. Kdo ima tako moč?

Slovenci moramo za svoje stanovanje delati med 8 in 10 let
27. 08. 2021 05.00Slovenci moramo delati med 8 in 10 let, da si lahko privoščimo lastno nepremičnino, upoštevajoč povprečno letno plačo in povprečno ceno kvadrature v državi, je pokazala nova analiza Deloitte. "Po omenjeni raziskavi so cene nepremičnin v Sloveniji glede na povprečno plačo res v zgornji polovici med vključenimi državami, a številke ne odstopajo tako zelo od povprečja, kot se pogosto prikazuje v javnosti," je poudaril direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič. Ključni razlog za relativno visoke cene glede na plače medtem ostaja pomanjkanje stanovanj ob precej visokem povpraševanju. Se bo v prihodnje kaj spremenilo?

Kako naj se na negotovo prihodnost pripravijo mali podjetniki?
31. 05. 2021 08.28V času miru in stabilnih razmer je treba poskrbeti za varnost. Kako naj se na negotovo prihodnost pripravijo v dejavnostih, v katerih je stik s strankami nujen, na primer v frizerskih in kozmetičnih dejavnostih?

'Delavci bodo dobili nekaj deset evrov več, a veliko več bodo izgubili drugje'
23. 05. 2021 05.00Vlada načrtuje davčne spremembe, sindikatom pa očita, da so proti zvišanju delavskih plač. A sindikalisti opozarjajo: delavci bodo res dobili nekaj deset evrov več, zato pa bodo plačali več. Vladi namreč očitajo, da ne pojasni, kako bo nadomestila izpad skoraj milijarde evrov prihodkov v proračunu.

To pravi finančni minister o zniževanju pokojnin!
12. 05. 2021 16.21Minister Šircelj miri upokojence. Predsednik Zdusa Janez Sušnik pa je potrdil, da je bil v minulih tednih zaradi izjav o kar šestodstotnem znižanju pokojnin velik pritisk.

Kaj se dogaja s cenami zlata in srebra?
30. 03. 2021 08.23Zlato velja za varno pribežališče v krizi. To se je pokazalo tudi ob začetku pandemije, ko je povpraševanje po zlatu v le nekaj dneh izjemno poskočilo. Cene zlata pa so se nato le še dvigale in v začetku avgusta dosegle vrh. Trenutno je sicer cena zlata v upadanju. Se še vedno izplača kupovati zlato? Kaj pa srebro?

Kaj se zgodi z otrokom, na katerega starši pritiskajo, da mora biti odličnjak?
08. 01. 2021 05.00Dobro je, če otroka vzpodbujate k dobrim učnim rezultatom. A če zahtevate, da je odličnjak, ima lahko vaša zahteva negativen vpliv na otroka. Kakšen?

S hčerko živeli od državne pomoči, zdaj družbi bogato vrača
23. 12. 2020 15.00Življenje 'matere' Harryja Potterja je klasična zgodba od revščine do bogastva. Njena starša si nista mogla privoščiti univerzitetne izobrazbe, sama je kot mama samohranilka več let živela z državno finančno pomočjo in bila deležna ducata zavrnitev založnikov. Potem pa je praktično čez noč postala ena najuspešnejših in najbolj branih avtoric v zgodovini sveta. To je pot od bede do slave znamenite J. K. Rowling.

Kaj vas pripelje do vodilnega položaja in katere vrline potrebujete, da tam ostanete?
08. 10. 2020 08.29Da bi nekdo prišel do vodilnega položaja, je potrebna določena mera narcizma. A potem, ko je na vodilnem položaju, je treba pokazati druge vrline.

#OkvirPomoči: Posledice koronakrize z zamikom
05. 08. 2020 11.17Čeprav so nekatera podjetja med prvim valom epidemije koronavirusne bolezni bolj ali manj normalno poslovala, se posledicam zaprtja gospodarstva niso mogla izogniti. Občutili so jih pozneje, ko je bil prvi udar krize mimo.

Pred nami je negotova jesen
29. 07. 2020 15.12Epidemija novega koronavirusa je v Sloveniji povzročila veliko škodo, a so se sedaj gospodarske razmere stabilizirale. Kako pa bo jeseni? Strokovnjaki pravijo, da bo jesen negotova, saj bo na preizkušnji več dejavnosti, tudi avtomobilska, število brezposelnih pa bo poraslo. Pomembno bo zagotavljanje likvidnosti podjetij in ustrezno črpanje sredstev EU, opozarjajo delodajalci in sindikati.

#OkvirPomoči: Gostje so odšli, ostali so stroški in delo
10. 07. 2020 07.45Posledice koronavirusa čutimo po vsej Sloveniji, tako v urbanih naseljih kot na podeželju. Med dejavnosti, ki so najbolj prizadete, zagotovo sodita gostinstvo in turizem. Popoln upad povpraševanja je prizadel tudi turistične kmetije. Obiskali smo eno takih, prleško kmetijo Frank-Ozmec, kamor se najzvestejši gostje vračajo že skoraj štiri desetletja. K blažitvi težav jim bo v veliko pomoč projekt #OkvirPomoči, ki smo ga s partnerji zasnovali v NLB, da bi podjetnikom priskočili na pomoč pri reševanju posledic koronakrize.

#OkvirPomoči: Zaupanje v krizi pomeni veliko
03. 07. 2020 07.41Vesna Fabjan Bremec je vodenje družinskega posla prehranskih dopolnil na osnovi ekološkega medu prevzela po očetovi smrti leta 2012. V družinskem podjetju je veliko sodelovala vse do zaključka študija kemijskega inženirstva, po tem pa se je odločila za svojo pot.

'Neke sobote popoldne se je zgrudil na domačem vikendu'
23. 06. 2020 10.50Lahko se zgodi tudi mladim, ki so šele na začetku poslovne poti. Nejc Kunst je pri 24 letih prevzel vodenje družinskega hotela. Doživljal je veliko stresa, bile so težave s kadri, vsega je bilo preveč. Čez noč je izgubil motoriko, ni mogel hoditi, ni mogel sam skrbeti zase.

S kakšnimi težavami se srečujejo spletni trgovci in kako jih rešujejo?
23. 03. 2020 08.21Spletne trgovine, ki ponujajo živila, več kot očitno niso pričakovale tako velikega navala kupcev. Njihovi strežniki pregorevajo, kupci pa obupujejo, saj je naročilo včasih skoraj nemogoče oddati. Dostavni roki so se zaradi preobremenitve močno podaljšali. Preverili smo, kakšna je situacija.

Primer različnih situacij in koliko plače boste dobili
12. 03. 2020 17.48Vlada je sprejela predlog zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače. To je storila z namenom ohranitve delovnih mest zaradi razmer na trgu, ki so in bodo nastale kot posledica izbruha novega koronavirusa.

Tako bodo živeli tuje sanje – sanje lastnih staršev
24. 02. 2020 16.11Številni starši so prepričani, da so prav oni tisti, ki vedo, kaj je dobro za njihovega otroka in kaj bi moral njihov naslednik početi v življenju. Namesto otroka izberejo šolo in poklic, ki ga bo opravljal. Pa je to prav?

Aroganca je odbijajoča, samozavest pa vedno privlačna
31. 12. 2019 08.54Zdi se, da je tema o zaposlitvenih intervjujih in z njimi povezanih nastopih vedno aktualna. Vsak posameznik, ki je v iskanju novih priložnosti in izzivov, sanjskega delovnega mesta ali le bilke za preživetje, si želi prepričati ljudi, ki odločajo o njegovi zaposlitveni (tudi finančni) usodi. Kako si torej ne bi želeli vedeti, kaj je tisto, kar na intervjujih najbolj prepriča? Tokrat izpostavljamo šest empirično podprtih nasvetov za uspešno predstavitev potencialnemu delodajalcu.

Plača 1100 evrov, najemnina pa 700 evrov ali več
27. 11. 2019 12.00Ko se pogovarjamo, ali se izplača kupiti stanovanje ali ga najeti, pogosto pridemo do sklepa, da je v Sloveniji nakup za marsikoga še vedno ljubša možnost. Najemnine namreč gredo v nebo in pogosto krepko presegajo obrok kredita, poleg tega pa, če najemamo stanovanje na trgu, živimo v negotovosti. Nikoli namreč ne vemo, kdaj se bomo morali iz stanovanja izseliti, lastniki pa vse pogosteje najemnino dvigujejo kar ob vsakoletnem podaljšanju najemne pogodbe.

Živa je dobila odpoved in takrat je storila pomemben korak
27. 10. 2019 18.30Ni bilo lahko, a je iskala rešitev. Ko je dobila odpoved, pa je vedela, da je prišel pomemben trenutek odločitve.

Ste na delovnem mestu pridni? Potem preberite to!
27. 09. 2019 09.59Klavdija Verlak - odlična sogovornica, ki vam bo na nežen, a odločen način, odprla oči. Ste pridni? Potrpežljivo čakate, da vas bo šef pohvalil za odlično opravljeno delo? Ste za službo ves čas dosegljivi? Preverite, kaj o vsem tem meni naša sogovornica.

Novak Đoković se razvaja na Hrvaškem. Zakaj je to pomembno?
22. 07. 2019 08.40Osvojil je Wimbledon, zdaj preživlja dopust na Hrvaškem.

Zaradi višje minimalne plače več kriminala?
23. 05. 2019 13.50Zvišanje minimalne plače ima za posledico višjo brezposelnost, upočasnjeno rast ostalih plač oz. povečanje uravnilovke, pri čemer je Slovenija že zdaj na prvem mestu v EU po deležu minimalne plače v povprečni plači, spremembo sistema nagrajevanja in celo več kriminala, so na posvetu GZS naštevali strokovnjaki.

'Zjutraj takoj vzamem v roke telefon.' Vi tudi?
25. 04. 2019 10.39"Seveda, že takoj zjutraj vzamem telefon v roke, da pregledam elektronska sporočila in družbena omrežja", "Včasih pregledujem fotografije na mobilnem telefonu ponoči, ko ne morem spati", "Po prihodu iz službe domov med kuhanjem kosila še odgovarjam na e-sporočila".

Kako preživeti toksično delovno okolje?
09. 01. 2019 08.42Če ste na delovnem mestu stalno nezadovoljni, razdraženi in se vam zdi, da nikakor ne sodite v to delovno okolje, je čas za nepreklicne spremembe. Toksično okolje, kot mu nekateri radi rečejo, deluje na zdravje zaposlenih kvarno, saj ne le da onemogoča njihov profesionalni in osebnostni razvoj, ima tudi škodljiv dolgoročni učinek na telo.

V tej državi je kar 430.000 prostih delovnih mest
10. 12. 2018 10.21Pomanjkanje delovne sile je nova kriza.

'Dovolj! Dajem odpoved!'
23. 11. 2018 15.22Ko telo in podzavest kričita, da je dovolj.

Gospodarska kriza: kako dolgo smo lahko še mirni?
16. 11. 2018 09.27Nekateri opozarjajo na znake, ki ne prinašajo nič dobrega.

Slab šef se bo na vsak način želel dokazati šefom. Njegovi podrejeni pa ...
19. 09. 2018 08.24Če je bil v podjetjih še pred leti najpomembnejši faktor strokovna izobrazba in nekaj izkušenj, so danes zahteve večje. Vse bolj se postavlja v ospredje človek, njegove osebnostne lastnosti, širina čustvovanja in sposobnost ustreznega odzivanja. Podjetja, ki delujejo v zahtevnem okolju in težijo k dobrim rezultatom, bodo od zaposlenih, zlasti na vodilnih delovnih mestih, zahtevala tudi osebnostno ustreznost. Pa jo znajo prepoznati?