proizvodnje

Anketa GZS pokazala stiske podjetij. Nekatera tik pred težkimi odločitvami
20. 01. 2022 09.50Skoraj polovica podjetij opozarja, da je zaradi visokih cen energentov njihov dolgoročni obstoj ogrožen, je pokazala anketa Gospodarske zbornice Slovenije. Zbornica poziva k posegu v cene energentov, vsaj kratkoročno in začasno. Prvi korak, ki se lahko izvede takoj, bi bila zamrznitev dviga omrežnine, ki se je povišala s 1. januarjem letos. "Podjetja poročajo, da so vse svoje notranje rezerve že izčrpala. Že ukinjajo izmene, podaljšujejo dopuste in odlagajo nenujno proizvodnjo, da bi svoje delo naredila bolj ekonomsko upravičljivo, kupci naročil ne potrjujejo več, na vidiku so odpuščanja," še navajajo pri zbornici.

Številna podjetja se zaradi dražje elektrike soočajo z nevarnostjo zaustavitve proizvodnje
05. 01. 2022 13.33V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pojasnjujejo, da o nevzdržnih razmerah zaradi drage elektrike toži vse več podjetij. Pogovori z gospodarskim ministrstvom tečejo, v GZS pa upajo na čimprejšnjo odločitev o pomoči.

Tako lahko štiričlanska družina prihrani več kot 1500 evrov na leto
08. 12. 2021 07.50Na vprašanja o smotrnosti postavitve sončne elektrarne na družinski hiši je odgovarjal energetski svetovalec. Razložil je, da lahko štiričlanska družina prihrani več kot 1500 evrov na leto, kako je s prodajo in odjemanjem iz javnega omrežja ter kakšne spremembe se obetajo po prehodu z letnega na mesečno obračunavanje.

To lahko dosežete s 40 evri na mesec
30. 11. 2021 05.00Kateri sklad bi bil primeren za nekoga, ki ima nizke dohodke in se ne želi odločiti za tvegane naložbe? Kateri skladi pa so trenutno najbolj privlačni za vlagatelje?

Katero ogrevanje bo najcenejše na dolgi rok?
12. 11. 2021 04.30Kurilna sezona, ki bo trajala med 210 in 240 dni, je v polnem zamahu. Zaradi znatnih podražitev energentov, ki se odražajo na položnicah, marsikdo resno razmišlja in išče cenejše možnosti ogrevanja. Prav ima, saj je skrajni čas za spremembo. Kaj je treba vedeti in pretehtati pred dokončno odločitvijo ob morebitni menjavi ali vzpostavitvi kurilnega sistema v novogradnji, je razložil energetski svetovalec mreže ENSVET Ludvik Hriberšek.

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?
08. 11. 2021 04.15Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

Dedoles je primer, ki kaže, da je lahko vsako podjetje trajnostno
28. 10. 2021 08.00Dedoles je oblačilno podjetje s sedežem na Slovaškem, ki se osredotoča na proizvodnjo in prodajo izvirnih in barvitih oblačil.

Zato se dražijo plin, elektrika, gorivo ...
27. 10. 2021 04.30Slišati je svarila, da bi moralo Evropo moralo najbolj skrbeti zaradi velikega porasta cen zemeljskega plina, tudi ker se je podražitev prenesla na ostale energente. Dražijo se gorivo, elektrika, premog, hrana in ostale osnovne življenjske dobrine. V ospredje znova prihajajo glasni pozivi, da mora Evropa postati bolj samooskrbna.

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Podražitev elektrike in zemeljskega plina: kdo draži in za koliko?
12. 10. 2021 09.13Elektrika in zemeljski plin se pri največji slovenski energetski družbi občutno dražita. Kdaj bodo začeli zaračunavati nove cene in kolikšne bodo podražitve?

Podražitve in rekordno dolgi zamiki dobav, cene hiš pa v nebo
08. 10. 2021 05.00Globalni trend naraščanja cen in pomanjkanja osnovnih gradbenih materialov, proizvodov ter surovin se je začel lansko jesen, razlogov za to pa je več. Med poglavitnimi je seveda pandemija, ki pušča posledice na celotnem gospodarstvu. Tudi v gradbeništvu se ponudniki soočajo z znatnimi podražitvami in rekordno dolgimi zamiki dobav, vse našteto pa se odraža v cenah hiš, kar seveda občutijo tudi kupci.

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?
16. 08. 2021 08.06Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

V katerih panogah najbolj primanjkuje zaposlenih?
22. 06. 2021 05.00O največjem pomanjkanju zaposlenih za zasedbo delovnih mest poročajo na področju logistike/operative, proizvodnje, dela s strankami, dela s podatki/informacijske tehnologije ter prodaje in marketinga.

Draži se praktično vse: baker, jeklo, les, olja, nafta, hrana ...
13. 05. 2021 16.43Številna podjetja se že vse od lanskega leta spopadajo s težavami pri nabavi surovin, materialov in polizdelkov. Zamude so ponekod večmesečne, v nebo pa so poskočile tudi cene. Preverili smo, kaj so razlogi za to, kje so največje težave in kako bomo to občutili potrošniki.

Letos verjetno ne bo slovenskih jabolk
10. 05. 2021 05.00Slovenski sadjarji se že osmo leto zapored spopadajo s težavami; letos je katastrofalna pozeba verjetno uničila pridelek celotnih sadovnjakov. "V letošnjem letu smo bili tudi mi deležni izjemno hude pozebe. Tako nizkih temperatur – minus 12 stopinj Celzija – v aprilu niso zabeležili že več desetletij. Kljub vsem novim ukrepom, ki smo jih uvedli proti pozebi (oroševanje) na naši kmetiji, bomo imeli, kot vse kaže, 100-odstotni izpad pridelka jabolk. Celo ozimna žita so bila prizadeta od tako hudega mraza, o čemer se še nikoli ni govorilo. Škode je ogromno," opozarja ekološki sadjar Jaka Kastelic. Veseli bodo vsake državne pomoči, predvsem finančne za vsaj delno pokritje stroškov, ki bodo nastali z oskrbo nasadov kljub izpadu pridelka.

Večji delodajalec napotuje zaposlene na testiranje v občino, kjer živijo, ker je tako test brezplačen. Potnih stroškov pa ne plača
30. 04. 2021 07.37Pred praznikom dela smo preverili, kako je z delavskimi pravicami v času korone. Številnim delavcem so bile v zadnjem letu kratene pravice. Inšpektorji in sindikalisti so največ kršitev zaznali pri izplačilu plač in odrejanju dopustov, pa tudi pri nezakonitem prenehanju pogodb. Inšpektorji so lani izrekli za več kot štiri milijone evrov glob. Trend kršitev pa se nadaljuje tudi letos.

Malo gospodarstvo in velika podjetja: ali so obravnavana enakopravno?
29. 03. 2021 12.24OZS pričakuje, da bo vlada vsem tistim, ki jih bo z odlokom zaprla, v celoti povrnila izpad prometa v tem času.

Proizvodna hala s 500 zaposlenimi ni nevarna, majhna cvetličarna pa je?
25. 03. 2021 05.00Zakaj storitvene dejavnosti in trgovine predstavljajo večja tveganja kot neka proizvodna hala s 500 zaposlenimi? Tako se sprašujejo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, ob tem pa so jasni, kaj bodo zahtevali, če bodo znova zapirali dejavnosti.

Še danes možna prijava za vpis na fakultete
19. 03. 2021 08.41Na slovenskih univerzah danes zaključujejo prvi prijavni rok za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2020/2021. Za bodoče študente je na voljo 18.520 vpisnih mest za vpis v 1. letnik za redni in izredni študij. Število mest je povečano na medicinskih fakultetah in ljubljanski fakulteti za računalništvo.

Večje količine infektivnih odpadkov prinašajo višje stroške odvozov
10. 03. 2021 07.16Med epidemijo covid-19 nastaja več bolnišničnih odpadkov, predvsem zaradi več kontaminirane zaščitne opreme. Prevzemniki zagotavljajo, da zaenkrat popolnoma obvladujejo odpadke, ki jih zbirajo in nato odstranjujejo, a hkrati ne izključujejo tveganja nastanka težav.

Za toliko lahko znižate ogljični odtis vašega gospodinjstva
01. 03. 2021 11.51Poraba električne energije vztrajno narašča. Odvisno od njene proizvodnje pa je, ali bomo ozračje še naprej onesnaževali in segrevali ali pa bomo poskrbeli za življenje prijetnejše okolje. Preverite, zakaj je odločitev za dobavo elektrike iz brezogljičnih virov odločitev za prihodnost družbe in tudi varčevanje.

Srbi odločeni, da bodo rusko cepivo proizvajali v Srbiji
16. 02. 2021 04.45Srbski predsednik Vučić je dejal, da bo njegova država v projekt proizvodnje Sputnika V vložila toliko sredstev, kolikor bo potrebno. Koliko bo Srbijo stal ta projekt, uradno še ni znano. Jasno pa je, da je to odlična priložnost za Srbijo.

Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje šole
15. 02. 2021 08.27Danes se začenja prvi prijavni rok za vpis v višješolske študijske programe. Za študente 47 višjih šol je v prihodnjem študijskem letu na voljo 11.934 mest. V javnih višjih šolah je največ programov na področju tehnike, proizvodnje tehnologije in storitvah, v zasebnih pa na področju storitev in družbenih, poslovnih upravnih ved.

Tega med prazniki ne počnite
31. 12. 2020 05.45Čas praznovanja je tu, številni so napolnili hladilnike. A s hrano ravnajte previdno in preudarno. Naj je čim manj konča v smeteh.

Zakaj stroji naših staršev še vedno delujejo, novejši pa se tako pogosto kvarijo?
15. 12. 2020 05.45Število okvar bele tehnike, denimo pralnih strojev in hladilnikov, se je v zadnjih sedmih letih povečalo za približno pet odstotkov, je pokazala raziskava. "Ugotovitve so izjemno zaskrbljujoče, če upoštevamo, da medtem danes še vedno brez večjih težav delujejo nekatere naprave, ki so jih kupile naše mame in babice," pravi evropska poslanka Biljana Borzan.

Slovenija: 13.000 podjetij zaprlo svoja vrata
01. 12. 2020 08.08Izbruh epidemije in posledično sprejeti ukrepi za preprečevanje širjenja covida-19 močno vplivajo na poslovanje podjetij in na njihovo plačilno sposobnost. Posledice pandemske krize so občutne skoraj v vseh dejavnostih, najbolj pa seveda v tistih, ki so morale zaradi ukrepov začasno prenehati z obratovanjem. Od marca se je zaprlo skoraj 13.000 podjetij. Kdaj lahko pričakujemo okrevanje gospodarstva?

'Prav naporno je vsako jesen odpirati tematiko minimalne plače'
05. 11. 2020 13.03Zakaj se v ZSSS o minimalni plači ne bodo pogajali? Kaj pravi minister za gospodarstvo? In kaj delodajalci?

Slovensko kmetijstvo na preizkušnji: sedaj je ključni trenutek za povečanje učinkovitosti in odpornosti proizvodnje
25. 08. 2020 06.00Ko je bila razglašena pandemija v svetu in epidemija v Sloveniji, je bila prva misel marsikoga, ali je naša država pripravljena na morebitne izpade dobave hrane, še posebej zelenjave in sadja. Pristojno ministrstvo je nemudoma mirilo, da imamo v državi dovolj zalog hrane, a da se lahko zgodi, da kakšnega izdelka občasno ne bo na trgovskih policah. Takrat smo se vsi začeli zavedati, kako pomembna je samooskrba.

Kazalniki zaupanja v gospodarskih panogah. Kako nam kaže?
28. 07. 2020 12.04Kazalniki zaupanja so se julija 2020 na mesečni ravni v vseh gospodarskih panogah spet izboljšali.

#OkvirPomoči: Gostje so odšli, ostali so stroški in delo
10. 07. 2020 07.45Posledice koronavirusa čutimo po vsej Sloveniji, tako v urbanih naseljih kot na podeželju. Med dejavnosti, ki so najbolj prizadete, zagotovo sodita gostinstvo in turizem. Popoln upad povpraševanja je prizadel tudi turistične kmetije. Obiskali smo eno takih, prleško kmetijo Frank-Ozmec, kamor se najzvestejši gostje vračajo že skoraj štiri desetletja. K blažitvi težav jim bo v veliko pomoč projekt #OkvirPomoči, ki smo ga s partnerji zasnovali v NLB, da bi podjetnikom priskočili na pomoč pri reševanju posledic koronakrize.