raziskave

Božično-novoletni nakupi: koliko bomo Slovenci zapravili za darila?
29. 11. 2024 04.23Koliko Slovenci porabimo za božično-novoletna darila? Preverite rezultate raziskave o nakupovalnih navadah, priljubljenih darilih in prazničnem vzdušju. Izvedite več o generacijskih razlikah, porabi po spolu in kako načrtovati praznične nakupe pravočasno. Odgovorite tudi na anketno vprašanje in razkrijte, koliko boste letos zapravili vi!

Ali je višja izobrazba še vedno ključ do uspeha?
28. 11. 2024 04.46V času hitrega tehnološkega razvoja in spreminjajočega se trga dela se postavlja vprašanje: ali je univerzitetna diploma še vedno najvarnejša pot do uspeha? Poglejmo prednosti in slabosti višje izobrazbe v primerjavi s praktičnimi strokovnimi znanji in veščinami. Preverimo ključne dejavnike, kot so zaposlitvene možnosti, plače, pomen mehkih veščin in vloga izobraževalnih institucij v digitalni dobi. Na koncu pa še smernice za tiste, ki se odločajo med univerzitetnim izobraževanjem in drugimi oblikami učenja.

Zakaj je branje ključno za osebni uspeh?
25. 11. 2024 04.44Branje je ena najmočnejših navad, ki jo lahko razvijemo za osebno in poklicno rast. Gre za orodje, ki nam odpira vrata v svet znanja, spodbuja kreativnost in izboljšuje naše razumevanje sebe in okolice. Uspešni ljudje po vsem svetu se zavedajo vrednosti branja in ga uporabljajo kot stalno sredstvo za učenje in napredek.

Kako povečati produktivnost: nasveti za doseganje boljših rezultatov v krajšem času na delovnem mestu
20. 11. 2024 04.56V hitro spreminjajočem se delovnem okolju je izziv doseči čim več v čim krajšem času. Produktivnost ni samo rezultat trdega dela, ampak tudi optimiziranih strategij, pravilne organizacije in osredotočenega pristopa. Zbrali smo nekaj ključnih nasvetov in primerov dobre prakse, kako učinkovito povečati produktivnost na delovnem mestu in izkoristiti svoj čas.

Kako izbrati pravi poklic: koraki, nasveti in praktični pristopi
18. 11. 2024 04.56Izbira poklica je ena izmed najpomembnejših odločitev v življenju. Poklicna pot vpliva na vaše zadovoljstvo, razvoj in kakovost življenja, zato je pomembno, da se odločite premišljeno in na podlagi svojih vrednot, interesov ter sposobnosti. Čeprav se zdi odločitev težka, lahko s pravim pristopom najdete poklic, ki vam bo omogočal uspeh in osebno zadovoljstvo.

To pa niso dobri podatki: kaj doživljajo naši mladostniki
13. 11. 2024 10.24Svetovna zdravstvena organizacija je objavila poročilo, ki bi moralo biti "budnica za vse nas, da ukrepamo in izboljšamo razmere, v katerih odraščajo naši mladi".

Tako lahko najbolje izkoristimo črni petek
12. 11. 2024 04.39Vsako leto črni petek privabi množice kupcev z obljubami o enormnih popustih in izjemnih prihrankih. Toda, ali so te ponudbe resnično tako ugodne, kot jih oglašujejo? Ali je črni petek zares praznik nakupov, ki ga ne smemo izpustiti iz rok, ali je v resnici le zvijača trgovcev, ki želijo izprazniti naše denarnice? Preden se prepustite vrtincu nakupovalne mrzlice, preverite, ali je ta dan zares tako dober za vašo denarnico, kot trdijo oglasi.

Lastnike električnih vozil skrbi, kako jih bodo prodali in kam s staro baterijo
12. 11. 2024 04.09Kljub ambicioznim načrtom nemške avtomobilske industrije za prehod na električna vozila se sektor sooča z resnimi težavami. Prodaja električnih vozil je nižja, lastniki pa se sprašujejo, za kakšno ceno lahko prodajo svoje električne avtomobile.

Do katerega leta bomo morali delati, da bo sistem vzdržen?
10. 11. 2024 04.14Svetovna populacija se stara in jasno je, da bomo morali delati dlje. Tudi zato, ker je vsakdanje življenje vse dražje, izplačila pokojnin pa so (vsaj za večino) skromna.

'Sendvič' generacija na delovnem mestu. Kaj potrebujejo?
02. 11. 2024 04.45Zaposleni, rojeni med letoma 1965 in 1980, želijo oz. potrebujejo drugačno podporo delodajalcev kot druge generacije. In vedno pogosteje jo tudi dobijo, kar koristi tudi njihovim delodajalcem.

Šest razlogov, zakaj je dobro na ogled nepremičnine iti z gradbenikom
21. 10. 2024 04.30Šest razlogov, zakaj je dobro na ogled nepremičnine, ki jo želite kupiti, pripeljati tudi gradbenika. Ta vam lahko s svojim znanjem in izkušnjami privarčuje kup denarja in vas odreši marsikatere neprespane noči zaradi stresa. Gradbenik vam namreč lahko pomaga izračunati stroške morebitnih prenov ali popravil. Odkril bo težave, ki jih vi morda sploh ne zaznate.

Takšne delovne navade imajo doktorji znanosti!
21. 10. 2024 04.05Delovne navade doktorjev znanosti so pogosto oblikovane s pomočjo dolgoletnega akademskega usposabljanja, natančnega raziskovalnega dela in visoke stopnje strokovne discipline.

Kako vam lahko umetna inteligenca pomaga pri zaposlitvi
20. 10. 2024 04.15Umetna inteligenca je postala ključno orodje za optimizacijo prijav na prosta delovna mesta in povečanje možnosti za zaposlitev.

Neverjetno, kaj vse ponujajo zaposlenim. Tudi zato spadajo med najboljše delodajalce v Sloveniji
14. 10. 2024 11.46V preteklosti so se podjetja osredotočala predvsem na finančne rezultate in produktivnost, danes pa je vse bolj prisotno zavedanje, da uspeh podjetja ne temelji zgolj na produktih in storitvah, temveč tudi na zadovoljstvu in dobrem počutju zaposlenih.

Tako se pripravljajo na (morebitno) novo krizo
08. 10. 2024 04.43Ministrstvo za delo naj bi po večletnih napovedih kmalu predstavilo izhodišča stalne sheme skrajšanega delovnega časa za ohranitev delovnih mest v primeru nepredvidljivih okoliščin, kakršnim smo bili priča med epidemijo in energetsko krizo. Nekateri ocenjujejo, da bi lahko ukrep prav prišel že v primeru zaostritve razmer v avtomobilski industriji.

Danes so princese, marsikdo pa ne ve, kaj so počele pred tem
07. 10. 2024 04.27Nekatere najbolj znane evropske princese in kraljice so zaključile prestižne študije in dosegle vidne poklicne dosežke, a so morale s prevzemom kraljevih naslovov vse skupaj opustiti. Preverite, kaj so študirale in kje so delale.

Zakaj se te delavke hitrejo starajo?
06. 10. 2024 04.39Raziskave povezujejo sedenje s številnimi drugimi zdravstvenimi težavami – sedenje je lahko odgovorno za debelost, visok krvni tlak, visok krvni sladkor, odvečno telesno maščobo okoli pasu in nezdrave ravni holesterola.

To evropsko mesto razglasili za najdražje na svetu. Ste ga že obiskali?
04. 10. 2024 04.54V primerjavi z New Yorkom so živila dražja za 11,4 odstotka, cene v restavracijah pa za 1,5 odstotka.

Kaj izbrati – aktivno ali pasivno vlaganje?
03. 10. 2024 04.00V svetu vlaganja se vlagatelji pogosto srečujejo z dilemo, ali naj izberejo pasivno ali aktivno strategijo investiranja. Oba pristopa imata svoje prednosti in slabosti; pomembno pa je razumeti glavne razlike in ugotoviti, katera je bolj primerna za vas.

Ali bi umetni inteligenci dovolili, da načrtuje vaše naslednje počitnice?
21. 09. 2024 04.02Kako dobra je umetna inteligenca v podajanju nasvetov za potovanja in ali ji lahko v popolnosti zaupamo?

Slovenski dijak zmagal na prvi mednarodni olimpijadi v umetni inteligenci
20. 09. 2024 13.40Na prvi mednarodni olimpijadi v umetni inteligenci za srednješolce je prvo mesto osvojil Slovenec Brest Lenarčič, njegov uspeh pa je z bronom dopolnil še Žan Pustoslemšek. Olimpijado, ki je potekala v Rijadu Savdski Arabiji, je soorganiziral Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco pod okriljem Unesca (IRCAI) iz Slovenije.

Direktor, ki se je odločil zaposlene vrniti nazaj v pisarne
18. 09. 2024 04.29Amazon odreja zaposlenim, da se vrnejo v pisarno pet dni na teden, saj ukinja politiko hibridnega dela. Zakaj in kako so se odzvali zaposleni?

Ko je vstopila v podjetje, si ni niti predstavljala, da bo del te velike zgodbe
17. 09. 2024 04.44Ko je Maja Leskovec kot mlada študentka prvič vstopila v podjetje Sartorius BIA Separations, si verjetno ni mogla predstavljati, da bo postala del zgodbe, ki bo osvajala srca in medije. Zgodba o malem Krisu, čigar boj za življenje je združil cel narod, se je leta 2019 v zgodovino Slovenije zapisala z zlatimi črkami. Maja je bila ena izmed ključnih oseb, ki je prispevala k razvoju revolucionarnega zdravila Zolgensma, ki je Krisu prineslo upanje in priložnost za novo življenje. V članku smo se z njo pogovarjali o tej izjemni zgodbi, ki je za vedno spremenila svet zdravljenja redkih bolezni.

Takšne plače potrebujete za 'dobro življenje' v evropskih prestolnicah
14. 09. 2024 04.15Koliko morate zaslužiti za udobno življenje v Berlinu? Koliko, če živite v Madridu? Poglejte te zneske.

To so podjetja, ki so prejela zlato priznanje za inovativnost
11. 09. 2024 08.30Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je v okviru Dneva inovativnosti podelila nacionalna priznanja najbolj inovativnim podjetjem in inovatorjem, in sicer deset zlatih, 24 srebrnih, 12 bronastih priznanj, eno posebno priznanje za inovacijski izziv ter eno priznanje za prebojno invencijo. "Izbrali smo trajnost," so rdečo nit prireditve povzeli v GZS.

Ali že veste, kaj so zgradili v Ajdovščini?
10. 09. 2024 08.22Kampus je sicer namenjen zgolj zaposlenim Sartorius BIA Separations, a dobro je vedeti, da imajo za nadarjene mlade vedno odprta vrata.

Že 14 let dela v tem podjetju in zato ga ne misli zapustiti
09. 09. 2024 05.00V slikoviti Ajdovščini, kjer naravna lepota Vipavske doline srečuje stoletno tradicijo, se skriva srce biotehnološke inovacije – Sartorius BIA Separations. V podjetju, ki združuje najnaprednejša znanja in tehnologije, smo spoznali Urha Černigoja, raziskovalca, ki s svojo strastjo prispeva h globalnim uspehom. Černigoj izpostavlja, da Sartorius BIA Separations ponuja številne ugodnosti za zaposlene, kar na dolgi rok pomembno prispeva tudi k razcvetu Ajdovščine. Podjetje vedno išče nove talente, ki želijo oblikovati prihodnost biotehnologije v tem edinstvenem okolju, kjer se spoštuje lokalno skupnost in podpira profesionalni razvoj.

Zakaj zdravila za genske bolezni stanejo milijone evrov?
04. 09. 2024 14.29Zdravila za genske bolezni so zaradi kompleksnosti razvoja, omejene ciljne skupine pacientov, drage proizvodnje in dolgotrajnih regulativnih postopkov izjemno draga. Kljub temu pa ta zdravila ponujajo edinstveno priložnost za zdravljenje resnih in pogosto življenjsko ogrožajočih bolezni, kar upravičuje visoke stroške, čeprav predstavljajo izziv za dostopnost zdravljenja. Pogovarjali smo se z Majo Leskovec, vodjo oddelka za razvoj procesov virusi v podjetju Sartorius BIA Separations.

Zakaj so kampusi pomembni in kako pritegnejo nove zaposlene?
26. 08. 2024 04.42Zakaj tehnološki velikani odpirajo svoje lastne kampuse? Kaj ti sploh so in kaj se tam dogaja? Kako podjetja na tak način privabljajo mlade upe in nove zaposlene? Kateri so najbolj znani kampusi na svetu, pa preverite v nadaljevanju članka.

Tik pred šolo: Starši, ki vzgajajo uspešne otroke, nikoli ne počnejo teh 5 stvari
25. 08. 2024 04.02Zagotovo boste kot starši delali tudi napake. Vendar pa lahko to, kako se pogovarjate s svojimi otroki in kako se obnašate ob njih, vpliva na njihovo samozavest in duševno moč, ki sta v veliki meri odločilna za njihov prihodnji uspeh, pravijo strokovnjaki.