razlike

Ali znajo pripadniki generacije Z napisati ček?
02. 08. 2023 04.45Starostne razlike in finance, kako je s tem? Ali mladi znajo napisati ček in ali stari znajo uporabljati mobilne aplikacije za finance? Poglejmo!

Lahko se naučite, kako varčevati
25. 07. 2023 04.45Vsega se lahko naučimo! Upravljanja z denarjem, varčevanja in investiranja. Le odločiti se je treba, da si želite varčevati. Predstavljamo vam, kako začeti in kako vztrajati. Varčevanje ima tudi kopico pozitivnih koristi.

Slovenci in Hrvati rekorderji pri vlaganju v kriptovalute
25. 07. 2023 04.45Tudi vi vlagate v kriptovalute?

Kaj je "zaznana inflacija" in zakaj smo zaradi nje pogosto jezni?
23. 06. 2023 04.45Se tudi vam dogaja, da se ob uradnih številkah in podatkih o inflaciji držite za glavo in ne morete verjeti, da je tako nizka, če pa vi veste in na lastni koži občutite, da so razmere občutno hujše? Ne boste verjeli, a ta fenomen ima celo ime: "zaznana inflacija". Obstaja tudi "osebna inflacija". Kaj vse to pomeni in kako ti pojavi vplivajo na naše razpoloženje?

Iskanje investitorja: katere so najpogostejše napake podjetnika pri iskanju investitorja in pri odnosih z investitorji?
12. 06. 2023 04.00V tretjem delu si bomo pogledali, kaj so najpogostejši razlogi, da podjetje ne pridobi investitorja oziroma da kljub uspešno pridobljeni investiciji komunikacija med podjetnikom in investitorjem ne poteka po načrtih.

Plače po poklicih v Nemčiji
27. 05. 2023 04.30Primerjava plač nemškega zveznega statističnega urada kaže velike razlike med poklicnimi skupinami. Na primer, frizerji zaslužijo daleč pod povprečjem, piloti visoko nad povprečjem. Izbira poklica je poleg stopnje izobrazbe v veliki meri odvisna od višine bodočega zaslužka.

Koliko bo žena Kevina Costnerja zaslužila z ločitvijo?
05. 05. 2023 12.25Kevina Costnerja čaka še en mukotrpen ločitveni postopek, saj je njegova soproga po 18 letih vložila zahtevo po ločitvi. Par ima podpisano predporočno pogodbo, Baumgartnerjeva pa ne zahteva preživnine, temveč le skupno skrbništvo nad otroki.

Kakšne spremembe se obetajo glede sončnih elektrarn?
04. 05. 2023 04.00Med prednostmi postavitve sončne elektrarne so med drugim pridobivanje energije iz čistega obnovljivega vira, znatno nižji stroški za elektriko, samooskrba in veliko manjši vpliv podražitev energentov. A z letom 2024 prihajajo spremembe pri obračunavanju s sončno elektrarno proizvedene in porabljene električne energije, ki jih bodo občutili predvsem imetniki oziroma končni odjemalci.

Kakšen odnos imajo slovenski delodajalci do mladih?
28. 04. 2023 04.00Pogovarjali smo se s strokovnjakinjo za kadre Lauro Smrekar, ki nam je razkrila, zakaj je dobro v podjetju kombinirati mlade in starejše delavce.

5 najboljših držav na svetu za zaposlene starše
21. 03. 2023 04.00Če ste prepričani, da sta varstvo in izobraževanje predšolskih otrok proč vržen denar za državo in naj bi se s tem ukvarjali izključno starši sami, se motite.

Vrste kriptovalut in razlike med njimi
21. 03. 2023 04.00Kriptovalute so zadnja leta v Sloveniji zelo popularna tema. Njihova priljubljenost je sicer zelo ciklična in vedno sovpada z eksponentno rastjo vrednosti bitcoina. V letu 2017, pa verjetno tudi kdaj kasneje, smo bili Slovenci prvi v Evropi in drugi na svetu po pogostosti spletnih iskanj pojma "bitcoin". Natančno število vlagateljev je težko oceniti, zagotovo pa ni majhno. Pa večina vlagateljev sploh razume, kam vlaga, ali pa gre pri tem za lep praktični primer psihologije črednega nagona?

To so odgovorili Slovenci, ko so jih povprašali po finančnem stanju
16. 03. 2023 04.00Statistični urad je preveril, kako smo bili Slovenci lani zadovoljni s svojim finančnim stanjem. Kaj so pokazali odgovori vprašanih?

Kaj izbrati – jadranje ali križarjenje?
16. 03. 2023 04.00Tudi med Slovenci je čedalje bolj priljubljeno preživljanje dopusta na jadrnici ali na križarki. Izbira je odvisna predvsem od želja in navad, odločamo pa se seveda tudi glede na cene in stroške celotnega dopusta.

Isti delodajalec, enako delovno mesto, a plača nižja
08. 03. 2023 08.21Ob mednarodnem dnevu žensk je slišati opozorila o razlikah v plačilu. Kljub napredku na področju enakosti spolov namreč ženske tudi v naprednih družbah še vedno zaslužijo manj. Razlike v plačah med spoloma so se sicer v Sloveniji v 10 letih povečale.

Tu imajo trgovci tudi do 1.944 EUR bruto plače
27. 02. 2023 12.2921 članic Evropske unije ima zakonsko urejene minimalne plače. Že vse od leta 1995 tudi Slovenija. Je to prednost ali slabost? Odvisno od okoliščin. Zadnji rekordni dvig minimalne plače pri nas v začetku letošnjega leta je namreč še dodatno zmanjšal razlike med plačnimi razredi, kar je povzročilo vsesplošno nezadovoljstvo v številnih panogah. Prav zato so nekateri delodajalci že pred leti ubrali drugačno pot in ob izteku vsakega koledarskega leta skrbno analizirajo ter na novo določijo višino plač, pri tem pa ohranjajo plačna sorazmerja znotraj podjetja. Kakšen učinek ima to na zadovoljstvo zaposlenih?

Si zobne implantate lahko privoščijo le premožnejše osebe?
24. 02. 2023 08.00Zobni vsadki oziroma zobni implantati predstavljajo sodobni način zdravljenja brezzobosti. Zavedamo se, da cene takšnih zdravljenj niso nizke in se med seboj lahko precej razlikujejo. Številni pacienti se nenehno sprašujejo, zakaj takšne razlike v ceni. V želji, da bi si omogočili cenovno dostopnejše zdravljenje, neredko pomoč poiščejo tudi v tujini. Na žalost se to ne izkaže vedno za dovolj primerno izbiro. Pogosto se pripeti, da je takšna odločitev za pacienta na koncu najdražja.

Kako samozaposleni dobi posojilo?
01. 02. 2023 05.00V Sloveniji je po zadnjih podatkih Statističnega urada 116.000 samozaposlenih in med njimi nekateri že odplačujejo kredite, drugi pa morda razmišljajo o posojilu. Pod kakšnimi pogoji odobrijo osebni kredit s.p.-ju, kakšne so razlike pri normirancu in dejanskemu, kakšna dokazila, zavarovanja, morebitna poroštva so potrebna? Odgovarjajo v večjih slovenskih bankah.

Kaj krije obvezno in kaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje?
25. 01. 2023 03.15Ker obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije vseh zdravstvenih storitev v celoti, je velika večina še prostovoljno zavarovana. Dopolnilno zavarovanje krije stroške, ki so lahko zelo visoki, predvsem v primeru kroničnih bolezni in dolgotrajnejših zdravljenj.

Bivšemu predsedniku pripada vse to
22. 12. 2022 03.30Borut Pahor se bo s funkcije predsednika države kmalu poslovil in Slovenija bo dobila prvo predsednico. Ob tej priložnosti poglejmo, kakšne pravice ima predsednik republike po prenehanju funkcije.

Kako dvigniti produktivnost in dodano vrednost na zaposlenega?
09. 12. 2022 08.24V Sloveniji dodana vrednost na zaposlenega v povprečju znaša okoli 53.000 evrov. Najvišja je v jugovzhodni in osrednjeslovenski ter najnižja v pomurski in podravski regiji, med panogami pa je najvišja v farmaciji, energetiki, specializirani trgovini ali posredovanju ter najnižja v gostinstvu in kmetijstvu.

Plače slovenskih razvijalcev: top 10 odstotkov zaslužkarjev v večini dela za tujega delodajalca
15. 11. 2022 08.18V Facebook skupini "Slovenski developerji" so že peto leto zapovrstjo objavili interno raziskavo o plačah slovenskih razvijalcev.

Strokovnjak nam je razkril kar nekaj trikov nakupovanja s kuponi
11. 11. 2022 07.11Doc. dr. Blaž Zupan poučuje na Katedri za podjetništvo na ljubljanski Ekonomski fakulteti in je navdušen nad spremljanjem cen, akcij, popustov in kupončkov. Zato smo ga prosili za nekaj nasvetov, ki bi bili uporabni za popolne začetnike. Kako kupuje s pomočjo kuponov, nam je razkrila tudi ena družina iz Ljubljane.

To so osnovne plače zdravnikov
07. 11. 2022 08.17V skupini Mladih zdravnikov Slovenije opozarjajo, da se o plačah zdravnikov poroča senzacionalistično, "kar dodatno krepi nezadovoljstvo in načenja zaupanje med bolniki in zdravniki. Čeprav je resnica daleč od zapisanega in večina zdravnikov ne zasluži 5000 evrov in več."

Tako razdelite plačo, da ne boste vsak mesec v minusu
07. 11. 2022 04.30Na vrsti je drugi članek na temo naših prihodkov, upravljanja z denarjem, zadolževanja in varčevanja. Pogovarjali smo se s finančno mentorico, ki nam je razkrila, kako se moramo lotiti načrtovanja financ.

Takrat otrokom pripada pokojnina po umrlem staršu
03. 11. 2022 05.00Okoli 5000 otrok v Sloveniji letno prejema pokojnino po staršu in iz publikacije Uživalci pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja je razvidno, da je povprečna družinska oziroma vdovska pokojnina okoli 430 evrov neto.

Kateri so najboljši načini za varčevanje to zimo?
12. 10. 2022 04.45Preprosti ukrepi za zmanjšanje stroškov plina in elektrike.

Težave že na prvem zmenku: kdo bo plačal pijačo?
04. 10. 2022 05.00Delček tradicionalne poročne zaobljube navaja tudi zvestobo v revščini in bogastvu, a šele v večjih finančnih težavah se izkaže, kaj v resnici to pomeni. Prav finančni stres je namreč v zgornjem vrhu razlogov za partnerske in družinske konflikte pa tudi ločitve.

'Ne govorimo o nekem zapravljanju, ampak stalno odpovedovanje je težko'
29. 09. 2022 08.24Katero položnico plačati ta mesec in katera lahko počaka? Zaradi katerega neplačanega stroška lahko družina ostane brez strehe nad glavo? Kako je biti zaposlen in revež, ki potrebuje pomoč humanitarnih organizacij? O tem smo se pogovarjali s koordinatorko Verige dobrih ljudi pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje Živo Logar.

Poglejte, kako je učiteljica Ana Cerar opremila učilnico
28. 09. 2022 05.00Da je klasična učilnica lahko resnično dolgočasna in ne motivira k učenju, vedo povedati tudi starejši, ki so svojo izobraževalno pot zaključili že pred desetletji. A kaj, ko je marsikatera slovenska učilnica še vedno videti prav tako – zastarelo. Toda sprememb si očitno želijo tudi učitelji – med njimi je tudi Ana Cerar. Odločila se je, da bo ukrepala in da bo na šoli, kjer poučuje, opremila inovativno učilnico. Da to lahko stori, ji je seveda dovolil ravnatelj, ki pa je najprej zahteval strokovno utemeljitev ideje. Kako se je rodila ideja, kako je prenova potekala in kako sedaj v novi učilnici poteka pouk, si preberite v nadaljevanju!

V naslednjih mesecih bi se lahko povišale oskrbnine v domovih za starejše
07. 09. 2022 05.00Vzrokov je več - strošek energentov in hrane se je tako povečal, da ga zgolj z uskladitvijo marčevskih cen ne zmorejo pokriti. S septembrom se povečuje strošek za plače zaradi dodatnega kadra, ki ga lahko zaposlijo po spremembi kadrovskih normativov. Nato konec leta preneha še financiranje višjih stroškov dela zaradi sklenjenega aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva.