slovenske

Tako dobro je lani šlo slovenskemu gospodarstvu
31. 05. 2022 05.00Slovensko gospodarstvo lani – neto čisti dobiček je znašal 5,7 milijarde evrov, to pa je 99 odstotkov več kot leta 2020.

Previdno pri zadolževanju – napovedan je konec negativnih obrestnih mer
26. 05. 2022 11.00Inflacijo in posledično divjanje cen je treba umiriti. Zato je napovedan konec negativne obrestne mere. A kaj to pomeni za tiste, ki kredite že odplačujejo?

Destinacije, ki veljajo za ugodnejše in so priljubljene pri Slovencih
18. 05. 2022 05.00Dopustovanje predstavlja v letnem družinskem proračunu precejšen zalogaj, ki pa je lahko manjši z nekaj načrtovanja in prilagajanja ter ob upoštevanju varčevalnih nasvetov in poznavanju določenih pravil. Preverite tudi, katere družinske destinacije so najbolj priljubljene pri Slovencih in katere veljajo za ugodnejše!

Furs: Tudi v tem primeru morate prijaviti račun pri tuji mobilni banki
27. 04. 2022 05.00Kakšne so razlike med mobilnimi tujimi bankami, ki so tudi pri nas vse bolj priljubljene, in klasičnimi bankami, ki prav tako ponujajo mobilno bančništvo? Predvsem mladi oziroma tisti, ki so bolj vešči novih tehnologij, se za tuje mobilne banke odločajo zaradi nizkih stroškov, pa tudi zaradi boljše uporabniške izkušnje. Kaj morate vedeti, če razmišljate o odprtju računa pri tovrstnih ponudnikih?

Tudi kot posameznik lahko veliko naredite za samooskrbo
15. 04. 2022 05.00Vse glasnejši so pozivi k večji samooskrbi. Veliko vlogo igra država z ukrepi za vzpostavitev optimalnih okoliščin za kmetovanje, sadjarstvo, rejo in pridelavo živil. Veliko lahko seveda stori tudi posameznik, kajti vsak obdelan vrt šteje. Četudi niste ravno kmet in nimate kmetije, lahko na podeželju marsikaj sami pridelate na vrtu, lahko denimo gojite kokoši za meso in jajca ali posadite jablano. Manj je sicer možnosti v mestu, a so.

BiteMe Nutrition pridobil investicijo v vrednosti 330.000 evrov za popularizacijo zdravih prigrizkov
11. 04. 2022 05.00BiteMe Nutrition, startup, ki ponuja zdrave in naravne prigrizke, je zaključil investicijski krog v višini 330.000 evrov prvi hrvaški sklad tveganega kapitala. Vodilni investitor v krogu je Feelsgood Capital, prvi specializirani finančni sklad za naložbe v slovenska in hrvaška podjetja z družbenim učinkom. S tem se Feelsgood, kakor tudi drugi fizični soinvestitorji, pridružujejo slovenskemu družinskemu podjetju Medex, ki je v omenjeni startup investiral leta 2020. Podpora Medexa je pripomogla k prisotnosti izdelkov pod blagovno znamko BITE ME na slovenskem trgu, saj jih je danes moč najti pri praktično vseh večjih trgovcih v Sloveniji in specializiranih prodajalnah zdrave prehrane.

Nekoč smo bili že samooskrbni, danes pridelamo premalo hrane
29. 03. 2022 05.00Slovenec je v letu 2020 pojedel povprečno 119 kilogramov zelenjave, 116 kilogramov žit, 88 kilogramov mesa, 84 kilogramov svežega sadja, 64 kilogramov krompirja, 10 kilogramov jajc, pet kilogramov riža in malo manj kot kilogram medu, kažejo podatki Statističnega urada. Veliko hrane smo morali uvoziti, saj je doma ne pridelamo dovolj.

Priložnost za mlade podjetnike: prijavite se in pridobite dragocene nasvete
17. 03. 2022 10.00Začetek podjetniške poti je za marsikoga poln vprašanj. Zato je več kot dobrodošlo, da imajo podjetniki ob sebi izkušenega mentorja, ki jim bo iz prve roke odgovoril na pomembna vprašanja.

Kako je lahko NLB kupila Sberbanko? Odgovor je preprost
02. 03. 2022 11.15Ko je slovenska banka Sberbank, ki je bila takrat še v ruski lasti, javnost obvestila, da so zaprli svoje poslovalnice, je med njenimi komitenti zavladala panika, saj ti niso vedeli, kako naj zaščitijo premoženje.

Varnost prihrankov pri banki Sberbank. Težave z nakazili
28. 02. 2022 10.42Finančni minister Andrej Šircelj je po odločitvi o sankcijah zoper rusko banko Sberbank, ki ima poslovalnice tudi v Sloveniji, zagotovil, da so ob sprejetju sankcij omogočili rešitve, ki bodo zagotavljale varnost varčevalcev, kar je pozdravil. Obenem je spomnil, da varnost prihrankov jamčita tudi sklad za jamstvo vlog in državni proračun.

To se dogaja z rusko banko Sberbank
28. 02. 2022 10.33Zaradi posledic ruskega napada na Ukrajino je poslovanje ruske banke Sberbank v Sloveniji omejeno le še na kartično poslovanje. Ostale storitve te banke začasno do srede niso na voljo, poslovalnice so zaprte. Dvigi in plačila so do srede omejeni na 400 evrov dnevno.

Toliko povprečno zasluži slovenski strojevodja
28. 02. 2022 05.00Na Slovenskih železnicah kljub zahtevnosti opažajo zelo veliko zanimanje za delo strojevodje.

Kako do višje pokojnine? Ukrepajte pravočasno
18. 02. 2022 04.45Slovenski pokojninski sistem je zaradi slabe demografske slike dolgoročno nevzdržen, zato je treba okrepiti drugi in tretji pokojninski steber, ki sta močno podhranjena. V članku povzemamo nekaj ključnih stvari, kako si zagotoviti mirno starost.

Slovenska avtomobilska industrija na prelomnici in pred številnimi izzivi
02. 02. 2022 04.45Avtomobilska industrija se v zadnjih nekaj letih sooča z največjimi izzivi v svoji zgodovini. Potrebne so spremembe, prilagoditve, posodobitve in prehoda na digitalno ter zeleno. Tudi v Sloveniji, kjer v prihodnost vseeno zrejo z optimizmom.

Obrestna mera LIBOR se poslavlja. Kaj to pomeni za potrošnike?
28. 12. 2021 13.36Z novim letom se poslavlja referenčna obrestna mera LIBOR, na katero se sklicujejo številne finančne pogodbe, tudi hipotekarni krediti v Evropi in po svetu. V pogodbah, pri katerih se za izračun obresti uporablja CHF LIBOR, jo bo nadomestila referenčna obrestna mera SARON. Kaj to pomeni za potrošnike?

Par, ki je v izredno kratkem času dosegel neverjeten uspeh
13. 12. 2021 08.08Bilo je napeto, na trenutke izredno naporno. A trdo delo se je obrestovalo prav vsem podjetnikom šeste sezone oddaje Štartaj, Slovenija! Vsi so namreč podpisali pogodbo z velikim trgovcem, a le en produkt lahko prejme laskavi naziv Hit produkt 2021.

Podjetniki, ki so navdušili Slovenijo
29. 11. 2021 07.51Vsak podjetnik si želi podpore, ki bi mu olajšala preboj do poslovnega uspeha. Zato so podjetniki, ki sodelujejo v oddaji Štartaj, Slovenija!, za vso podporo izredno hvaležni. Gre za izkušnjo, ki lahko podjetniško pot močno pospeši.

Ali je izplačevanje poklicnih pokojnin zavarovancem ogroženo?
10. 11. 2021 09.57Analiza o ustreznosti višine prispevne stopnje poklicnih pokojnin po navedbah predstavnikov zavarovancev opozarja na nekatera tveganja v zvezi s prihodnjimi rastmi donosnosti sklada, potencialno precenjenostjo vrednosti lastniških vrednostnih papirjev, rastjo plač in s tem povezano višino izplačanih poklicnih pokojnin, inflacijo in nekaterimi projekcijami primanjkljaja sredstev pri posameznih zavarovancih. Skrbi jih, kaj bo z izplačili poklicnih pokojnin. Kaj jim odgovarjajo na ministrstvu za delo?

Koliko bi lahko zaslužili s prodajo tolarjev in bonov?
10. 11. 2021 04.45Skupno 67,2 milijona slovenskih tolarjev še ni zamenjanih in nekaj redkih, predvsem bankovcev redne serije višjih apoenov, je zanimivih tudi za zbiratelje. A cene, po katerih se na spletu prodajajo določeni primerki, niso nujno tudi cene, po katerih se prodajo. "Veliko prodajalcev namreč svoje primerke močno precenjuje, trg pa oblikujeta ponudba in povpraševanje," je poudaril predsednik Društva Evronumizmatikov Slovenije, Matjaž Kukuruzovič.

Turistična zbornica za podaljšanje turističnih bonov do 15. aprila 2022, jim bo vlada prisluhnila?
05. 11. 2021 15.34Turistično gostinska zbornica Slovenije (TGZS) vladi predlaga podaljšanje možnosti unovčevanja lanskih in letošnjih turističnih bonov do 15. aprila prihodnje leto. Zaradi trenutne epidemiološke slike se namreč veliko gostov odloča za prestavitev rezervacij, je pojasnil direktor zbornice Fedja Pobegajlo.

Slovenske terme skoraj polno zasedene, prevladujejo domači gostje
28. 10. 2021 13.27Slovenski turistični ponudniki, predvsem hoteli ob Obali in v termalnih destinacijah, so z letošnjimi krompirjevimi počitnicami zelo zadovoljni. Njihove počitniške kapacitete so skoraj povsem zasedene. Veliko družin počitnice preživlja tudi v gorskih destinacijah in v tujini. V mestih pa je stanje bistveno slabše, tam hotelirji pričakujejo manj kot 50-odstotno zasedenost.

Splošna bolnišnica Jesenice prek družbenih omrežij prosi za pomoč
20. 10. 2021 12.24Splošna bolnišnica Jesenice se sooča z zelo hudim pomanjkanjem kadrov zdravstvene nege. To že občutijo tudi bolniki, namesto 200 pa jih lahko v bolnišnici sprejmejo in oskrbijo le 170. Kadre brez večjega uspeha iščejo na različne načine, sedaj pa se prek družbenih omrežij s prošnjo za pomoč obračajo tudi na dijake in študente.

Izpolnjevanje pogoja PCT na vlakih: kdo ga bo preverjal in ali lahko pričakujemo zamude?
14. 09. 2021 12.27Izpolnjevanje pogoja PCT bo od srede obvezno tudi v javnem potniškem prometu. Na Slovenskih železnicah (SŽ) bodo potnike o tem predvsem obveščali, nadzor pa bodo izvajali sprevodniki oz. vlakospremno osebje na samih vlakih, da ne bi prihajalo do prevelikih zamud.

Trnulja
09. 09. 2021 12.14Bio sojini izdelki s posestva Trnulja, slovenske ekološke turistične kmetije, so pripravljeni ročno, iz sestavin, pridelanih brez GSO. Osnovna sestavina za oba izdelka je okara – stranski produkt pri proizvodnji tofuja. Na voljo so Zrolanc, zamrznjen sojin zavitek z jabolki in orehi, ter Pečenjaka, zamrznjena sojina polpeta v vegetarijanski in mesni različici.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Koliko nas je stala vojna v Afganistanu?
23. 08. 2021 08.00Stroški ZDA in zavezniških sil za vojno v Afganistanu se merijo v trilijonih evrov oziroma tisočih milijardah. Daleč največje finančno breme vojaškega posredovanja v tej srednjeazijski državi so nosile Združene države Amerike. Slovenijo pa je sodelovanje v misiji zveze Nato v Afganistanu stalo dobrih 53 milijonov evrov.

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?
16. 08. 2021 08.06Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Denar v proračunu je, a ga ne črpajo. Številnim zato grozijo deložacije
04. 08. 2021 08.42Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je v torek za 60 dni podaljšal moratorij na deložacije, ki je bil sprejet v času pandemije covida-19 in se je iztekel v soboto. Vlada predsednika ZDA Josepha Bidna je bila pod velikim pritiskom, da podaljša moratorij, čeprav je vrhovno sodišče ZDA junija sklenilo, da ni zakonit. Zakaj mesta in zvezne države iz proračuna ne črpajo denarja za plačilo najemnin in ljudi puščajo v nemilosti deložacij?

Milijoni bi lahko ostali na cesti
03. 08. 2021 07.59V ZDA se je iztekel moratorij na deložacije najemnikov, ki zaradi pandemije niso zmogli plačevati obveznosti. Moratorija niso podaljšali, tako da najemniki trepetajo, kdaj jim bodo potrkali na vrata in jih vrgli na cesto.

Vpis na fakulteto: večini se je želja izpolnila
03. 08. 2021 05.00Od 11.890 sprejetih kandidatov jih je več kot štiri petine sprejetih na študijske programe, ki so jih v prijavi za vpis navedli na prvem mestu, več kot polovica od teh na študijske programe z omejitvijo vpisa.