Cekin.si

slovensko

Koristno

Nekoč smo bili že samooskrbni, danes pridelamo premalo hrane

29. 03. 2022 05.00

Slovenec je v letu 2020 pojedel povprečno 119 kilogramov zelenjave, 116 kilogramov žit, 88 kilogramov mesa, 84 kilogramov svežega sadja, 64 kilogramov krompirja, 10 kilogramov jajc, pet kilogramov riža in malo manj kot kilogram medu, kažejo podatki Statističnega urada. Veliko hrane smo morali uvoziti, saj je doma ne pridelamo dovolj.

Nepremičnine

Slovenski dijaki predstavljajo hiške za 15 tisočakov!

14. 03. 2022 09.04

Slovenija se zadnje desetletje spopada s kroničnim pomanjkanjem bivalnih nepremičnin, močno je ta sektor v zadnjih dveh letih prizadela še inflacija, ki je cene stanovanj pognala v nebo. V teh zahtevnih časih so zato več kot dobrodošle vsakršne ideje, ki bi lahko v prihodnje rešile stanovanjsko problematiko. Ena izmed njih je 'Tiny House' – majhna, minimalistična hiška, za katero bi bilo potrebno odšteti vsega 15 tisoč evrov. In, verjeli ali ne, pri razvoju pomagajo tudi slovenski dijaki!

Banke

Kako je lahko NLB kupila Sberbanko? Odgovor je preprost

02. 03. 2022 11.15

Ko je slovenska banka Sberbank, ki je bila takrat še v ruski lasti, javnost obvestila, da so zaprli svoje poslovalnice, je med njenimi komitenti zavladala panika, saj ti niso vedeli, kako naj zaščitijo premoženje.

Banke

To se dogaja z rusko banko Sberbank

28. 02. 2022 10.33

Zaradi posledic ruskega napada na Ukrajino je poslovanje ruske banke Sberbank v Sloveniji omejeno le še na kartično poslovanje. Ostale storitve te banke začasno do srede niso na voljo, poslovalnice so zaprte. Dvigi in plačila so do srede omejeni na 400 evrov dnevno.

Koristno

Kako ukrajinsko-ruska kriza vpliva na slovensko gospodarstvo?

23. 02. 2022 07.30

V Sloveniji je veliko podjetij, ki delujejo tako v Rusiji kot v Ukrajini. Kako občutijo krizo? Kaj se bo zgodilo z dobavo plina?

Poklici

Vse to Jezerškovi ponujajo mladim, ki šele stopajo na to poklicno pot

21. 01. 2022 04.45

"Dejstvo je, da se povečuje povpraševanje po natakarjih in kuharjih, a na slovenskem trgu skoraj ne najdemo več delavcev za nove zaposlitve. Zato je neizogibno dejstvo, da bo v prihodnje potrebno iskati kader v tujini," je za Cekin.si dejal Martin Jezeršek. Z njim smo se pogovarjali, kako se sami borijo s pomanjkanjem kadra v gostinstvu.

Krediti

Dostop do ugodnih kreditov ima le manjša skupina nadpovprečno premožnih

12. 01. 2022 14.48

Štiričlanska družina, kjer imata starša povprečni plači, zaradi strogih makrobonitetnih ukrepov na banki ne more dobiti posojila, čeprav so ta trenutno zelo ugodna. A dogajanje na nepremičninskem trgu je kljub temu živahno, pogosto se stanovanja na najbolj iskanih lokacijah prodajo že v enem dnevu. Kdo jih kupuje? In še: kako dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost komitentov! V Združenju Bank Slovenije so za našo spletno stran pripravili izračune.

Koristno

Pri nakupu novoletne smrečice bodite pozorni na to

13. 12. 2021 04.45

Posekana gozdna drevesca iz slovenskih gozdov, namenjena za okras in praznovanje, morajo biti v letošnjem decembru med prevozom in prodajo označena z nalepko rumene barve, na kateri je letnica 2021.

Premoženje

'Zdaj se delo v Sloveniji ne izplača'

02. 12. 2021 06.58

DZ je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, ki med drugim prinaša zvišanje splošne olajšave in s tem višje neto plače za vse. Poslancem opozicije se zdijo takšne spremembe nevarne za vzdržnost javnih financ, a finančni minister Andrej Šircelj je dejal, da se ob gospodarskem odboju prilivi v proračun povečujejo.

Gospodarstvo

To bodo ključni izzivi leta 2022

23. 11. 2021 04.45

Gospodarstveniki že opozarjajo, kaj nas čaka v naslednjem letu in kaj so ključni izzivi, ki jih moramo nasloviti.

Banke

Koliko bi lahko zaslužili s prodajo tolarjev in bonov?

10. 11. 2021 04.45

Skupno 67,2 milijona slovenskih tolarjev še ni zamenjanih in nekaj redkih, predvsem bankovcev redne serije višjih apoenov, je zanimivih tudi za zbiratelje. A cene, po katerih se na spletu prodajajo določeni primerki, niso nujno tudi cene, po katerih se prodajo. "Veliko prodajalcev namreč svoje primerke močno precenjuje, trg pa oblikujeta ponudba in povpraševanje," je poudaril predsednik Društva Evronumizmatikov Slovenije, Matjaž Kukuruzovič.

Koristno

Zato se dražijo plin, elektrika, gorivo ...

27. 10. 2021 04.30

Slišati je svarila, da bi moralo Evropo moralo najbolj skrbeti zaradi velikega porasta cen zemeljskega plina, tudi ker se je podražitev prenesla na ostale energente. Dražijo se gorivo, elektrika, premog, hrana in ostale osnovne življenjske dobrine. V ospredje znova prihajajo glasni pozivi, da mora Evropa postati bolj samooskrbna.

Okvir pomoči

Podjetja, ki ne bodo trajnostno naravnana, v prihodnosti ne bodo preživela

18. 10. 2021 12.29

Koncept trajnosti zajema procese in prakse, ki zmanjšujejo negativne vplive na okolje, v enaki meri pa zajema tudi odgovoren gospodarski razvoj in širšo socialno pravičnost. Aktivno in pozitivno se odraža v podjetništvu, ki vedno bolj preudarno koristi naravne, človeške in tehnološke vire. Vprašanje, ali kot podjetje razmišljati o vpeljavi trajnostih procesov, pravzaprav ni več stvar debate. Velja nasprotno. Reševanje izzivov, ki nastajajo pod vplivom podnebnih sprememb, pomembnost zmanjševanja onesnaženosti zraka, vode in tal, zmanjšano izkoriščanje delovne sile in povečevanje lokalne vključenosti ter družbene enakosti se je prelevilo ustvarjanje dodane vrednosti – tako lokalih kot globalnih podjetij.

Koristno

Podražitev elektrike in zemeljskega plina: kdo draži in za koliko?

12. 10. 2021 09.13

Elektrika in zemeljski plin se pri največji slovenski energetski družbi občutno dražita. Kdaj bodo začeli zaračunavati nove cene in kolikšne bodo podražitve?

Gospodarstvo

Poziv k nujnemu ukrepanju glede 'enormnih cen energentov'

08. 10. 2021 12.52

V GZS so zaskrbljeni nad vzpenjanjem cen energentov. Opozarjajo, da so se v zadnjem obdobju tako v Sloveniji kot v ostalih državah Evropske unije cene energentov enormno povečale. Posledice občutimo vsi, tako gospodinjstva kot gospodarske družbe, najbolj pa energetsko intenzivna industrija.

Banke

To so ključna tveganja za bančni sistem

06. 10. 2021 05.00

Makroekonomsko tveganje, tveganje, ki izhaja iz trga nepremičnin, kreditno tveganje, dohodkovno tveganje. Tveganj je kar veliko, kakšna pa je odpornost bank?

Koristno

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?

16. 08. 2021 08.06

Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Premoženje

Zakaj so mi novi boni bolj všeč?

05. 08. 2021 05.00

Kultura, knjigarne, šport, tečaji ... Izbire, kako porabiti nove bone, je ogromno. Pri lanskih pa je tako, da le težko najdeš kakšno dobro nastanitev, ki nudi zasebnost in kjer ni prevelike gneče. Lani smo tako odkrili en čudovit apartma v Bohinju, ki nam je nudil popolno zasebnost, letos pa je drugače.

Podjetništvo

Podjetništvo v Sloveniji: kje smo bili pred 30 leti in kam gremo?

21. 07. 2021 06.34

Z osamosvojitvijo se je v Sloveniji začelo razvijati podjetništvo, a je pravi "razcvet" doživelo šele z vstopom države v Evropsko unijo. Kaj se je dogajalo s slovenskim gospodarstvom v zadnjih 30 letih, kje smo delali napredke in kje napake? O tem smo se pogovarjali z ekonomistom Bogomirjem Kovačem.

Kariera

Kako bodo delavci migranti po novem prestopali mejo?

15. 07. 2021 12.17

Delavci, ki se dnevno vozijo na delo v sosednje države, morajo od danes, tako kot večina ostalih potnikov, pri vstopu v Slovenijo predložiti dokazilo o PCT. Ob tem opozarjajo, da je testiranje na 48 oz. 72 ur zanje logistična težava in napovedujejo možnost protesta pred slovensko-avstrijsko mejo. Razočarani so tudi na novogoriški občini.

Okvir pomoči

Ste že poskusili nagrajeno slovensko bučno olje, ki ga pridelujejo v središču Pomurja?

13. 07. 2021 11.35

V središču Pomurja, le streljaj od Moravskih Toplic, leži naselje Bogojina. Tam na pobočju vzpetine, kjer Bogojinske gorice prehajajo v Goričko, se bohoti znamenita Plečnikova mojstrovina, cerkev Gospodovega vnebohoda, eden najbolj zanimivih arhitekturnih dosežkov 20. stoletja in najbolj znamenito svetišče Pomurja. Dodelana do potankosti vas v svojo notranjost povabi skozi star glavni vhod, nad katerim bdi zvonik z značilnimi Plečnikovimi oblikami, v notranjosti pa vas sprejme starokrščanska arhitektura s kamnitimi stebri in lesenim stropom, ki ga krasijo izdelki prekmurskih lončarjev.

Okvir pomoči

Niso kmetje krivi za višje cene

12. 07. 2021 05.00

Slovensko kmetijstvo je v nezavidljivim položaju, še posebej glede na napovedi za naslednje mesece, ki niso dobre. Svet namreč trepeta pred novimi različicami koronavirusa, epidemiološke razmere se ponekod hitro slabšajo, vse skupaj pa bo znova vplivalo na dobavo, dostopnost in cene surovin.

Koristno

Delodajalske organizacije pozivajo k cepljenju

07. 07. 2021 05.00

Slovensko gospodarstvo morebitnih ponovnih ukrepov, ki bi prinesli omejitve ali celo prepovedi opravljanja določenih dejavnosti, ne bi več preneslo, saj je glede na trenutne finančne razmere težko pričakovati dodatno pomoč iz proračunskih virov.

Koristno

Policija opozarja: V tem primeru gre za kaznivo dejanje ponarejanja listin

06. 07. 2021 05.00

Slovenski policisti so v preteklih mesecih na mejnih prehodih obravnavali primere, ko so se potniki ob vstopu v Slovenijo poskušali izogniti karanteni in so se zato pri mejni kontroli izkazovali s ponarejenimi potrdili.

Okvir pomoči

V tem trenutku ne smemo na nikogar pozabiti

28. 06. 2021 08.20

Turizem je ena izmed panog, ki smo jih na Cekin.si od začetka epidemije skrbno spremljali. Da je "korona" v tej panogi pustila pravo razdejanje, je jasno in tega se zavedamo vsi. Morda smo menili, da bo letos že bolje, saj smo sklepali, da bomo virus do sedaj že premagali, a žal ni tako. Kaj se torej trenutno dogaja s slovenskim turizmom, kaj s turističnimi delavci, kaj s turističnimi vodniki? Kako sploh pomagati?

Koristno

To vse je treba urediti pred odhodom na dopust na Hrvaško

16. 06. 2021 05.00

Če smo v naši družini še lani apartma rezervirali v sredo in na dopust na hrvaški otok odpotovali že čez dva dni v petek, je letos drugače. Lani je bilo denimo mogoče tik pred zdajci in v višku sezone dobiti dober apartma ob morju za nizko ceno, letos pa smo ob iskanju že zdaj zaznali večjo zasedenost in tudi višje cene.

Kariera

V Sloveniji posebna viza za digitalne nomade ne obstaja

18. 05. 2021 10.04

Naša soseda Hrvaška je začela intenzivno kampanjo, s katero želi v svojo državo privabiti digitalne nomade. Kaj pa Slovenija? Ali jim ponuja posebne vize? Ali na gospodarskem ministrstvu obstaja pobuda, ki bi morda tovrstne delavce privabila v naše okolje?

Koristno

Draži se praktično vse: baker, jeklo, les, olja, nafta, hrana ...

13. 05. 2021 16.43

Številna podjetja se že vse od lanskega leta spopadajo s težavami pri nabavi surovin, materialov in polizdelkov. Zamude so ponekod večmesečne, v nebo pa so poskočile tudi cene. Preverili smo, kaj so razlogi za to, kje so največje težave in kako bomo to občutili potrošniki.

Premoženje

Do konca leta 2021 bo vsak Slovenec predvidoma dolžan 18.600 evrov

12. 05. 2021 05.00

Epidemija pušča posledice na državnih proračunih v vseh državah evrskega območja, tudi v Sloveniji. Večja sta primanjkljaj in dolg; pri nas je konec leta 2020 dolg države dosegel 37,43 milijarde evrov in do konca leta 2021 bo po ocenah ministrstva za finance nominalno znašal 38,97 milijarde evrov. Če upoštevamo BDP, pa se bo v bistvu predvidoma znižal, saj na finančnem ministrstvu pričakujejo rast BDP.

Koristno

Letos verjetno ne bo slovenskih jabolk

10. 05. 2021 05.00

Slovenski sadjarji se že osmo leto zapored spopadajo s težavami; letos je katastrofalna pozeba verjetno uničila pridelek celotnih sadovnjakov. "V letošnjem letu smo bili tudi mi deležni izjemno hude pozebe. Tako nizkih temperatur – minus 12 stopinj Celzija – v aprilu niso zabeležili že več desetletij. Kljub vsem novim ukrepom, ki smo jih uvedli proti pozebi (oroševanje) na naši kmetiji, bomo imeli, kot vse kaže, 100-odstotni izpad pridelka jabolk. Celo ozimna žita so bila prizadeta od tako hudega mraza, o čemer se še nikoli ni govorilo. Škode je ogromno," opozarja ekološki sadjar Jaka Kastelic. Veseli bodo vsake državne pomoči, predvsem finančne za vsaj delno pokritje stroškov, ki bodo nastali z oskrbo nasadov kljub izpadu pridelka.

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 989