socialni

Za mlade, ki iščejo prvo zaposlitev v Evropski uniji
08. 09. 2022 09.01Zaposlovanje v evropskem prostoru je enostavno, saj je Slovenija članica Evropske unije. Načeloma ni treba pridobiti delovnega dovoljenja in hitrejše je priznavanje izobrazbe. Ob zaposlitvi se šteje delovna doba in zaposleni je zdravstveno zavarovan. Na kaj pa naj bodo še posebej pozorni mladi pri iskanju prve zaposlitve v EU, je odgovorila EURES svetovalka iz Ljubljane, Mateja Grazjar.

Vas muči sindrom nočne izmene?
18. 07. 2022 10.35Izmensko delo, kamor lahko vključimo tudi nočni delovni čas, spada med nestandardne oblike dela. Takšen način zahteva nenehno izmenjavo ritma budnosti in spanja, kar vpliva na številne telesne in duševne funkcije in posledično na zdravje. A to ni edina težava – nočni delavci imajo pogosteje težave v medosebnih odnosih, saj so pri tem prekinjeni običajni socialni vzorci.

Kdo so ljudje, ki živijo pod pragom revščine?
22. 06. 2022 05.00Z dohodkom, nižjim od praga tveganja revščine, je lani živelo približno 243.000 prebivalcev naše države. Med njimi je bilo kar 40.000 mladoletnih otrok.

Če to pustite pri smetnjaku, lahko dobite kazen
16. 06. 2022 09.59Spomladi in poleti se pogosto spravimo generalno očistiti dom nepotrebnih in za vsaj nas nič več uporabnih stvari. Odsluženo odvržemo v smeti, nekaj pa je škoda zavreči, saj je lahko še uporabno in lahko pride prav komu drugemu. Takrat se porodi vprašanje, kam s stvarmi, ki jih ne potrebujemo več. Preverite!

Nizkih cen, na katere smo bili navajeni, ne bo več?
12. 06. 2022 05.00V zadnjih letih smo imeli zgodovinsko gledano najnižje cene hrane, kar pa ni bilo vzdržno, je ocenil agrarni ekonomist Aleš Kuhar. Dvig cen hrane bo za marsikoga pomenil velik socialni pritisk. Pri soočanju z visokimi cenami pa Kuhar odsvetuje ad hoc ukrepe in se zavzema za tarčne ukrepe, usmerjene v ranljive skupine, kmetije in živilska podjetja.

Kaj prinaša direktiva o minimalni plači v EU?
08. 06. 2022 05.00Francosko predsedstvo Svetu EU in pogajalci Evropskega parlamenta so dosegli politični dogovor o osnutku direktive o minimalni plači v EU. Kaj to pomeni za minimalno plačo v Sloveniji?

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Poznate razliko med NPK in TK?
20. 04. 2022 05.00Ali poznate razliko med nacionalno poklicno kvalifikacijo (NPK) ter temeljno kvalifikacijo (TK)? Gre za programa, s katerima si lahko povečate zaposlitvene možnosti.

Kdo in kdaj bo prejel solidarnostni dodatek zaradi visokih cen energentov?
29. 03. 2022 09.15Če nestrpno čakate, kdaj bo izplačan solidarnostni dodatek za odpravo posledic energetske revščine, potem v članku preverite, kdaj bo izplačilo.

Seznam upravičencev solidarnostnega dodatka
28. 02. 2022 05.00Zaradi visokih cen energentov bodo nekateri prejeli solidarnostni dodatek v višini 150 evrov. Izplačan bo do 15. aprila. Vlog za izplačilo večini ni potrebno oddajati. Kdo jo mora, poglejte v članku.

Bo minimalna plača vplivala na prejem socialne pomoči?
14. 01. 2022 04.45Višina plače in morebitnih drugih dohodkov vpliva na prejemanje in odmero socialne pomoči. A dvig minimalne plače ne bo bistveno vplival na upravičence do navedenih socialnih transferjev, ocenjujejo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Le še nekaj dni in upokojenci bodo prejeli solidarnostni dodatek
11. 01. 2022 08.20Solidarnostni dodatek za upokojence bo izplačan – kdaj in v kakšni višini? Preverite v članku.

To morate vedeti o božičnici
15. 12. 2021 14.45Nagrada za poslovno uspešnost, imenovana tudi božičnica, letna nagrada ali 13. plača, znaša do 100 odstotkov povprečne plače zaposlenega v Sloveniji. Kako je s plačilom dohodnine in socialnih prispevkov?

Zato se dražijo plin, elektrika, gorivo ...
27. 10. 2021 04.30Slišati je svarila, da bi moralo Evropo moralo najbolj skrbeti zaradi velikega porasta cen zemeljskega plina, tudi ker se je podražitev prenesla na ostale energente. Dražijo se gorivo, elektrika, premog, hrana in ostale osnovne življenjske dobrine. V ospredje znova prihajajo glasni pozivi, da mora Evropa postati bolj samooskrbna.

'Nove okoliščine so privedle do novih oblik stresa '
07. 10. 2021 14.33Zaposleni s kakovostnimi delovnimi pogoji so srečnejši in uspešnejši, pravi minister Janez Cigler Kralj, ki razloži, da morajo imeti zaposleni zagotovljeno primerno plačilo, dostojne delovne pogoje, varno in zdravju neškodljivo delovno okolje, možnost usklajenega poklicnega in zasebnega življenja ter pridobivanja novih spretnosti.

'Ljudi, ki so zdravi in sposobni za delo, hočemo motivirati, da bi se raje odločili za zaposlitev kot pa za socialno pomoč'
06. 10. 2021 08.56Ministrstvo za delo je pripravilo osnutek novele o urejanju trga dela. V osnutku so predlogi, ki bi posameznikom pomagali čim prej vrniti se na trg dela, ob tem pa so napovedali tudi ukrepe zoper tiste, ki delo iščejo fiktivno.

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline
01. 10. 2021 05.00V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

'Potrebna je celostna prenova plačnega sistema v zasebnem sektorju'
23. 09. 2021 14.16Združenje delodajalcev Slovenije je pozvalo k spremembi zakona o minimalni plači, saj da je definicija minimalne plače zdaj nevzdržna.

ZDA že oktobra plačilno nesposobne?
14. 09. 2021 05.00Ameriška vlada bo v oktobru, če kongres ne bo zvišal meje javnega dolga, ostala brez sredstev, je opozorila ameriška finančna ministrica Janet Yellen. Kako je to mogoče?

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Postelj v študentskih domovih premalo, najemnine pri zasebnikih v večkratnike
02. 09. 2021 05.00Študentje pred začetkom študijskega leta iščejo primerno nastanitev v kraju študija. V študentskih domovih je že vrsto let premalo mest – najslabše je v Ljubljani in Kopru – upravičenci pa morajo zanje izpolnjevati določene pogoje. Na odločitev, ali študentu sploh pripada bivanje v domu, namreč vplivajo materialni položaj njegove družine, oddaljenost študija in morebiten težak socialni ali zdravstveni položaj. In četudi študent izpolnjuje pogoje, zaradi prostorske stiske ni nujno, da bo dobil posteljo v domu. Preostane najem pri zasebniku, te najemnine pa so lahko štiri-, pet- ali celo šestkrat višje.

Stroški hitrega testiranja za zaposlene po 23. avgustu v breme delodajalca
12. 08. 2021 14.17Država od 23. avgusta več ne bo krila presejalnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom. Tistim, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu stroške testa kril delodajalec. Cena hitrega antigenskega testa bo predvidoma znašala 12 evrov.

Kako se bodo otroci šolali v novem šolskem letu?
15. 07. 2021 05.00"Pred jesenjo smo še vedno v popolni negotovosti in brez ukrepov," pravijo v sindikatu šolnikov in dodajajo, da pristojna ministrica nadaljuje s popolnim ignoriranjem praktikov ter da sindikata tudi tokrat ni vključila v razprave in analize o pravkar končanem šolskem letu, prav tako ne v načrtovanje prihajajočega šolskega leta.

Kaj se dogaja s povračili stroškov prevoza na delo?
13. 07. 2021 05.00Sindikati so kritični do sprememb uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja. S spremembo je vlada "grobo posegla v pravice zaposlenih v zasebnem sektorju na področju povračila stroškov prevoza na delo in z dela," so prepričani. Marsikdo bo prejemal nižje povračilo, so opozorili v sporočilu za javnost.

Lani pod pragom tveganja revščine vsak osmi prebivalec Slovenije
21. 06. 2021 05.00Stopnja tveganja revščine in stopnja tveganja socialne izključenosti sta bili lani višji kot v 2019. Letni prag tveganja revščine se je zvišal za 424 evrov, na 8.864 evrov ali na 739 evrov na mesec. Če v dohodek ne bi šteli socialnih transferjev (družinskih in socialnih prejemkov), bi bila stopnja tveganja revščine 22,4-odstotna. Če bi od dohodka odšteli še pokojnine, bi se stopnja tveganja revščine zvišala na 39,4 odstotka.

Slovenija: zato so delavci prijavili delodajalca
15. 06. 2021 08.33V Sloveniji počasi narašča število precepljenih, sorazmerno pa počasi upada število dnevnih testiranj. Glede na predpise namreč velja, da se zaposlenim, ki so covid-19 preboleli ali so se cepili, ni treba testirati. Kaj pa je s tistimi, ki so se cepili v tujini s cepivi, ki pri nas še niso v uporabi?

Varstveni dodatek za upokojence: bodo pristojni prisluhnili tem predlogom?
14. 06. 2021 13.51V sindikatu upokojencev ob javni razpravi o predlogu sprememb zakona o socialnovarstvenih pravicah predlagajo odpravo starostnega pogoja za dodelitev varstvenega dodatka, pa tudi, da bi pravico do njega dobili upokojenci v institucionalnem varstvu. Predlagajo tudi ukinitev obvezne izjave odraslega otroka, da ne more preživljati svojega starša.

'Zaradi sprejetih ukrepov ni bilo deložacij'
27. 05. 2021 05.00Ste vedeli, da so lahko v času krize najemniki, katerih socialni položaj se je zaradi posledic epidemije kljub predvidenim finančnim ukrepom za izboljšanje socialnega položaja državljanov poslabšal do zakonsko določenega cenzusa, zaprosili tudi za subvencijo k najemnini? Pridobili so jo lahko vsi najemniki stanovanj, tako neprofitnih kot tržnih, katerih dohodki so padli pod zakonsko določen cenzus.

Lani smo privarčevali rekorden delež razpoložljivega dohodka
27. 05. 2021 05.00Gospodinjstva v Sloveniji so lani močno zmanjšala potrošnjo in privarčevala rekorden delež razpoložljivega dohodka.

Med epidemijo je postalo jasno, kako malo je potrebno za dobro počutje na delovnem mestu
01. 05. 2021 05.00"Kako si? Potrebuješ kaj?" Nadrejeni lahko s preprostim vprašanjem ustvari boljše počutje na delovnem mestu.