sodišče

Kako se odpovedati dednemu deležu?
12. 05. 2023 06.50Dedovanje, oporoka, nujni deleži, kakšne so naše pravice, do česa smo upravičeni, kaj pričakovati, koliko časa traja postopek, kakšni so stroški ... Toliko vprašanj, na katere običajno nimamo vseh odgovorov, ko pride do zapuščinskega postopka. In da ne bi šlo kaj narobe, je dobro, da se na zapuščinski postopek dobro pripravimo.

Delitev premoženja ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti: to morate vedeti!
24. 04. 2023 04.00Ločitev je stresna in čustveno naporna že sama po sebi, a še toliko bolj, če imamo opravka tudi z delitvijo premoženja. Ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti se že samo po sebi poraja vprašanje, kaj se deli in kaj ne. Več o tem si lahko preberete v pogovoru z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Prepir zaradi uničene dovozne poti se je končal ...
07. 04. 2023 08.30Medsosedski spori imajo v Sloveniji neslavno, a žal bogato tradicijo. Zanje je najpogosteje kriv hrup, takoj za petami mu sledijo nesoglasja glede meje in služnosti zemljišča. Večina poskuša težave najprej rešiti na miren način, s pogovorom, preverjanjem dejstev. Nekateri so pri tem uspešni, ostali morajo pravico iskati na sodišču, kar s seboj prinese izdaten stres ter ogromne stroške. A obstaja še tretja možnost, na katero pa večina pomisli šele, ko je že prepozno!

Katere so prednosti in slabosti socialnega podjetništva?
05. 04. 2023 04.00Države in politika podpirajo obstoj socialnih podjetij, saj so pomembna za vključevanje v delo predvsem ranljivih in prispevajo k razvoju. Njihov smisel in načela so solidarnost in sodelovanje, postavljanje ljudi pred kapital in enakopravnost v odločanju. S poslovanjem zasledujejo cilje, kot so zagotavljanje blaga in storitev v dobrobit družbe, širše javnosti in skupnosti ter splošno odgovornost do vseh – tako zaposlenih kot potrošnikov.

Kako je propadla Credit Suisse in zakaj tega ni nihče pravočasno opazil?
22. 03. 2023 04.00Kako ni nihče zaznal, da se zadnje mesece v banki Credit Suisse dogaja nekaj nevarnega?

Pozor! Preverite plačilno listo
23. 02. 2023 03.15Nekateri delodajalci se na različne načine izogibajo višjemu izplačilu plač delavkam in delavcem, ki bi moralo slediti januarskemu zvišanju minimalne plače, pravijo na pristojnem ministrstvu, ob tem pa so podali nekaj nasvetov vsem zaposlenim.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Umrli za seboj pustil velike dolgove. Kako v tem primeru poteka dedovanje?
31. 01. 2023 05.00Že tako ali tako je večinoma izjemno težko, ko umre eden od staršev. Svojci žalujejo in treba je urediti vse potrebno za pogreb, sčasoma pa se je treba začeti tudi ukvarjati s premoženjem, ki ga je umrli pustil za seboj. Kaj pa, če je za seboj pustil tudi dolgove? V članku preverite postopke.

Vse, kar morate vedeti o zapuščinski obravnavi
24. 01. 2023 03.45Po smrti sodišča ni treba obveščati zaradi dedovanja, temveč sodišče z zapuščinskim postopkom začne po uradni dolžnosti po prejemu smrtovnice. Na zapuščinsko razpravo vabi vse znane dediče in druge osebe s pravico ali interesom do dediščine, ki vabilo načeloma prejmejo v nekaj mesecih. Postopek traja približno pol leta, a vse se lahko zavleče tudi za nekaj let, če se dediči sprejo in morajo vložiti tožbo.

Kako se dokaže, da je bila oporoka napisana pod prisilo?
12. 01. 2023 03.15Nadaljujemo s prvim korakom procesa dedovanja – z oporoko. Pogosto se pojavi sum, da je nekdo oporoko napisal in podpisal pod prisilo ali da je oporočitelj nerazsoden. Kdaj se lahko izpodbija oporočna sposobnost? Kako pa lahko spreminjaš oporoko skozi leta in na kaj moraš biti pri tem pozoren?

Dedovanje na Cekin.si – predstavili bomo odgovore na ključna vprašanja
03. 01. 2023 09.56Smrt ljubljene osebe in soočanje z izgubo je čustveno zelo obremenjujoča. Ob tem pa sledijo še številne formalnosti, kot je na primer zapuščinski postopek, dogovori med sorodniki in dediči. Zato je dobro, da se dedovanje uredi hitro in čim manj stresno za vse vpletene.

Kljub velikanski sreči so končali nesrečno
09. 12. 2022 03.30Nadaljujemo s seznamom dvajsetih najnesrečnejših loto dobitnikov.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Po pomoti so ji nakazali milijone, začela jih je zapravljati, zdaj pa ji grozi zapor
07. 10. 2022 05.00Kriptomenjalnica kar sedem mesecev ni zaznala, da je več kot 10 milijonov evrov nakazala na napačen bančni račun. Ko pa so to ugotovili, se je zapletlo. Primer je končal na sodišču.

Ali lahko stvari bivšega ali bivše postavite na cesto?
26. 09. 2022 04.45Ločitev zakoncev ali razhod partnerjev je lahko izredno boleča življenjska izkušnja – najprej pogovor o koncu zveze, nato selitev. Pogosto se zgodi, da partner, ki se odseli iz skupnega gnezda, pusti nekaj svojih stvari v domu, kjer več ne prebiva. In čeprav se ga večkrat pozove, naj pride ponje, in čeprav večkrat obljubi, da bo to storil, do tega nikoli ne pride. Kako ukrepati, da se že tako težka situacija ne bi še dodatno zapletla, smo vprašali odvetnico Katarino Čeč Labernik.

Toliko boste plačali odvetniku ob dedovanju, nakupu nepremičnine ali ob razvezi
29. 08. 2022 08.19Odvetniki računajo storitve po tarifi ali po urni postavki, ob dolgotrajnem sodelovanju pa po pavšalu. Preverite okvirne stroške odvetnika ob mejnem sporu, razvezi, pripravi pogodbe za nakup nepremičnine in dedovanju!

Zaradi službene zabave toži delodajalca
26. 08. 2022 05.0028-letni zaposleni v britanskem podjetju PWC toži delodajalca zaradi poškodbe, ki jo je utrpel na dogodku v organizaciji podjetja. Šlo je za službeno zabavo oz. druženje.

Digitalni boni: če storite to, vam grozi globa
22. 07. 2022 05.00Tržni inšpektorji so zaznali, da se pojavljajo nekateri oglasi za prodajo ali tudi menjavo opreme, ki bi lahko bila ali pa je bila kupljena z digitalnim bonom.

Najemodajalec je v tem primeru v prekršku
07. 07. 2022 05.00Zakonodaja izrecno določa, da je lastnik, solastnik ali najemodajalec, ki posamezniku dovoli bivati na naslovu, a mu ne dovoli, da se na tem naslovu tudi prijavi, v prekršku. Kljub temu se to dogaja prepogosto. Kakšne zadržke imajo najemodajalci in kakšne težave imajo lahko, če se najemniki na njihovi nepremičnini prijavijo za stalno?

Nezakonito pridobljeno premoženje lahko tudi odvzamejo
04. 07. 2022 05.00Ob sumu, da ima posameznik več premoženja, kot ga ima lahko po razpoložljivih dohodkih, mu ga lahko tudi zasežejo in po pravnomočnosti odvzamejo. Če ugotovijo neposredno povezavo razkoraka med porabo in napovedanimi dohodki, lahko preverijo in analizirajo tudi podatke o premoženju, porabi in dohodkih družinskega člana in drugih povezanih osebah ter tudi pri njih uvedejo nadzor, so razložili na Finančni upravi.

Sodišče EU: Avstrijska ureditev o otroških dodatkih ni skladna s pravom EU
17. 06. 2022 06.00Indeksacija družinskih prejemkov in davčnih olajšav, po kateri državljani EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa tam ne živijo, od leta 2019 prejemajo nižji otroški dodatek, je v neskladju s pravom Unije, je v tožbi Evropske komisije proti slovenski severni sosedi presodilo Sodišče EU. Sodba je pomembna tudi za slovenske delavce migrante. Sodišče EU je s tem sledilo mnenju generalnega pravobranilca Jeana Richarda de La Toura, ki ga je ta objavil letos januarja.

Progresivna obdavčitev - kaj je in kje jo že imajo?
03. 06. 2022 05.00Zagovorniki progresivne obdavčitve pravijo, da plača manj davka zavezanec, ki ima manj, in obratno, da zavezanec, ki ima več, tudi več plača. Poudarjajo, da je prav tako in da gre za družbeno solidarnost. Nasprotniki po drugi strani izpostavljajo, da je premoženje že tako ali tako večkrat obdavčeno, da bodo na slabšem zavezanci, ki so si nekaj ustvarili in niso vsega sproti zapravili, da bo premoženje izgubljalo na vrednosti in da se vračamo v socializem. Kaj sploh je progresivna obdavčitev in kje jo že imajo? Preverite!

Se lahko kako izognem odvzemu vozniškega dovoljenja?
23. 05. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Črnograditelj bo lahko branil dom na sodišču
20. 05. 2022 05.00Če bo predlagatelj dokazal, da po rušenju nelegalno zgrajenega stanovanjskega objekta ne bi imel kje živeti, bo gradbeni inšpektor izvršbo o odstranitvi s sklepom odložil za pet let. Če mu v inšpekcijskem postopku ne bo uspelo, bo lahko pravico do doma branil še na sodišču.

Razlika med božičnico in nagrado za delovno uspešnost posameznega delavca
20. 12. 2021 10.47Zagovornik načela enakosti je obravnaval še dva primera diskriminacije pri božičnicah. Dogovorjena merila za izplačilo božičnice so v slabši položaj neupravičeno postavila zaposlene, ki so bili med letom odsotni zaradi bolezni, starševstva in nege bolnih otrok, kar je po Zakonu o varstvu pred diskriminacijo prepovedano. V odločbah je Zagovornik opozoril na nujnost razlikovanja med božičnico, ki je nagrada iz naslova poslovne uspešnosti podjetja in nagrado za individualno uspešnost posameznega zaposlenega.

Ustavno sodišče razveljavilo zakonske določbe o upokojevanju starejših delavcev
17. 12. 2021 12.17Ustavno sodišče je razveljavilo ureditev v zakonih o delovnih razmerjih in o javnih uslužbencih, na podlagi katere je lahko delodajalec oz. predstojnik iz poslovnega razloga delavcu oz. javnemu uslužbencu odpovedal pogodbo o zaposlitvi, poslovnega razloga pa mu ni bilo treba utemeljevati, če je delavec izpolnjeval pogoje za starostno upokojitev.

'Bitcoin bi lahko pokvaril našo mladino, če bi se znašel v napačnih rokah'
24. 11. 2021 11.47Indijska vlada namerava sprejeti zakon, s katerim bo prepovedala vse zasebne kriptovalute v Indiji in ustvarila ogrodje za digitalno valuto, ki bo podprta s strani centralne banke.

Enkratni solidarnostni dodatek za novorojence gre na ustavno sodišče
22. 11. 2021 10.50Zagovornik načela enakosti je na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti člena sedmega protikoronskega zakona, po katerem so novorojenčki, rojeni od 1. januarja 2020 do eno leto po koncu epidemije, ob rojstvu prejeli 500 evrov. Ocenjujejo namreč, da je ukrep diskriminatoren, saj izključuje tiste, ki imajo v Sloveniji začasno bivališče.

Vpogled v osebni dokument je v tem primeru dovoljen
09. 11. 2021 04.45Zakon o varstvu osebnih podatkov dopušča vpogled v osebni dokument za namen preverjanja točnosti podatkov ob preverjanju izpolnjevanja pogoja PCT, je sporočila informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik. Delodajalci in ponudniki storitev tako lahko vpogledajo v dokazila, torej osebne dokumente, ne smejo pa jih hraniti.

Tudi za silvestrovanje veliko zanimanja, domače destinacije se hitro polnijo
05. 11. 2021 14.33Povpraševanje po silvestrovanju v tujini je zadovoljivo, pravijo v turističnih agencijah, a pretiranega navala pri rezervacijah za zdaj ni. Z izjemo domačih ponudnikov v termalnih in smučarskih središčih ter na Obali, kjer imajo praktično že skoraj zasedene kapacitete za 'najbolj noro noč' v letu. A, če v božično-novoletnem času načrtujete potovanje v tujino, je zaradi omejene ponudbe in hitro rastočih cen dobro, da si svoje mesto čim prej rezervirate.