stanje

(Ne)lahkotnost bivanja vplivnežev
30. 09. 2021 12.50Brezskrbno življenje, luksuzni hoteli in restavracije, eksotična potovanja, draga oblačila in modni dodatki ... Instagram je poln tako imenovanih vplivnežev, ki ustvarjajo vtis, da dejansko vse to živijo vsak dan. A kako resnično in pristno je to? Koliko zaslužijo, na kakšen način služijo in kdo sploh je vplivnež?

Toliko gospodinjstev ravno shaja s svojimi dohodki
28. 09. 2021 05.00Malo manj kot polovica gospodinjstev je v običajnem mesecu ravno shajala s svojimi dohodki.

Kako investirati, če nimate večjih prihrankov?
16. 09. 2021 11.56Čeprav Slovenci že več desetletij veljamo za varčen narod, imamo danes v povprečju privarčevanih precej manj sredstev, kot so jih imeli pri istih letih naši predniki. Glede na to, da večina študira do sredine dvajsetih let, ni nič nenavadnega, da pri tridesetih nimamo omembe vrednih prihrankov, s pomočjo katerih bi lahko prenovili kuhinjo oziroma kopalnico, investirali v nov avto, zmogljivo računalniško opremo ali električno kolo in si privoščili kakšen zdravstveni poseg, ki ga obvezno zavarovanje ne krije. Vendarle pa obstaja način, kako uresničiti te majhne, a za naše dobro počutje sila pomembne želje.

Kako varno opravljati dejavnost?
13. 09. 2021 05.00Podjetniki so pred težko preizkušnjo. Nihče si ne želi vnovičnega zapiranja, vsi si želimo delati in ustvarjati dobičke. A kako naj delamo varno? Kako naj poskrbimo ne le za zdravje in varnost strank, temveč tudi za zdravje in varnost zaposlenih?

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

Največji 'hiti' med destinacijami to jesen, po katerih povprašujejo Slovenci
31. 08. 2021 05.00Bomo jeseni še lahko potovali in kam? V turističnih agencijah so optimistični in upajo na dobro jesen. Optimizem jim vliva tudi precejšnje zanimanje za potovanja pri ljudeh, ki so se s korono že naučili živeti, delati in potovati. Preverili smo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja za jesenska potovanja.

Slovenci moramo za svoje stanovanje delati med 8 in 10 let
27. 08. 2021 05.00Slovenci moramo delati med 8 in 10 let, da si lahko privoščimo lastno nepremičnino, upoštevajoč povprečno letno plačo in povprečno ceno kvadrature v državi, je pokazala nova analiza Deloitte. "Po omenjeni raziskavi so cene nepremičnin v Sloveniji glede na povprečno plačo res v zgornji polovici med vključenimi državami, a številke ne odstopajo tako zelo od povprečja, kot se pogosto prikazuje v javnosti," je poudaril direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič. Ključni razlog za relativno visoke cene glede na plače medtem ostaja pomanjkanje stanovanj ob precej visokem povpraševanju. Se bo v prihodnje kaj spremenilo?

Zato zlato v negotovih časih ostaja varna naložba
25. 08. 2021 05.00Svetovno gospodarstvo se po krizi ob pandemiji covid-19 počasi vendarle postavlja na noge. Stanje v gospodarstvu je sicer še negotovo, plače rastejo počasneje kot življenjski stroški, banke so previdne pri posojilih, vrednost delnic niha, denar je poceni, pozitivne obresti so izjemno nizke, grozi inflacija. Medtem ostaja visoko povpraševanje po žlahtnih kovinah, predvsem zlatu. Ampak, kako zlatu vselej, tudi v zelo turbulentnih časih, uspe ohranjati status varne naložbe?

Na jesen se je treba pripraviti. Tako telesno kot psihično
23. 08. 2021 05.00Med zdravstveno krizo je na prvem mestu (oziroma bi morala biti) skrb za lastno fizično in psihično zdravje. Med epidemijo so bili vadbeni centri prvi, ki so zapirali svoja vrata, in zadnji, ki so jih odpirali. Jih bodo novi boni rešili? Težko, menijo podjetniki, a upanje, da bodo ljudje prepoznali pomen gibanja, ostaja.

Kako me je epidemija stisnila v kot
09. 08. 2021 12.20Ta epidemija in vse, kar je prišlo z njo, je res nekaj posebnega. Ni bilo enostavno in še vedno ni, a mi je pri marsikaterem vprašanju odprla oči. Ne gre za vprašanja smisla življenja in moje biti, temveč sem prišla do spoznanja, da v življenju absolutno preveč kompliciramo. Zadeve so zelo preproste, mi pa smo tisti, ki jih pripeljemo do ekstrema.

Razlike v cenah nepremičnin po Sloveniji so velike
05. 08. 2021 13.46Promet z nepremičninami se je v koronskem letu 2020 zmanjšal, cene nepremičnin pa so rasle naprej. V začetku tega leta je po normalizaciji poslovanja število transakcij poskočilo in bilo aprila na približno enaki ravni kot v letu pred epidemijo. Rast cen se je še nekoliko pospešila, so sporočili z geodetske uprave.

Nakup rabljenega vozila: nujno preverite to številko
02. 08. 2021 05.00Nakup rabljenega vozila je zahtevnejši od nakupa novega, saj ima rabljeno vozilo že svojo zgodovino, ki pa je kupci praviloma ne poznajo. Zato je tržni inšpektorat pripravil nekaj nasvetov, kako se lotiti nakupa rabljenega vozila in kako se ogniti pastem, ki prežijo na kupca.

Pozvali k cepljenju odraslih, da bodo lahko otroci hodili v šole in vrtce
21. 07. 2021 11.34Na novo šolsko leto, ki bo najverjetneje zaznamovano z novim epidemičnim valom, se na pristojnem ministrstvu in zavodu za šolstvo pripravljajo s prenovljeno in razširjeno publikacijo z razlago modelov organizacije vzgojno-izobraževalnega procesa, vezanih na epidemiološko stanje. Potekala pa bodo tudi usposabljanja za vzgojitelje in učitelje.

Novi boni pripravljeni na uporabo
16. 07. 2021 08.56Prebivalcem Slovenije so od danes na voljo novi boni, ki jih je mogoče do konca leta uporabiti v turizmu, gostinstvu, športu in kulturi. Polnoletnim državljanom pripada 100 evrov, mladoletnim pa 50 evrov bonov, ki so evidentirani kot dobroimetje v informacijskem sistemu eDavki.

Nesprejemljivo do najinega proračuna, okolja, otroka, doma, časa ...
14. 07. 2021 05.00Vsi, ki imate doma otroke, veste, kako težko je dobro organizirati otroško omaro. Velikokrat se zgodi, da kupujemo 1001 nepotrebno obleko, saj je tako ljubka, potem pa jo otrok obleče enkrat ali dvakrat ter jo že preraste. Oblačila pa se kar kopičijo. To je moja zgodba o tem, kako sem popolnoma spremenila pristop h kupovanju otroških oblačil. Privarčevala sem denar, čas, prostor in živce.

Ste že poskusili nagrajeno slovensko bučno olje, ki ga pridelujejo v središču Pomurja?
13. 07. 2021 11.35V središču Pomurja, le streljaj od Moravskih Toplic, leži naselje Bogojina. Tam na pobočju vzpetine, kjer Bogojinske gorice prehajajo v Goričko, se bohoti znamenita Plečnikova mojstrovina, cerkev Gospodovega vnebohoda, eden najbolj zanimivih arhitekturnih dosežkov 20. stoletja in najbolj znamenito svetišče Pomurja. Dodelana do potankosti vas v svojo notranjost povabi skozi star glavni vhod, nad katerim bdi zvonik z značilnimi Plečnikovimi oblikami, v notranjosti pa vas sprejme starokrščanska arhitektura s kamnitimi stebri in lesenim stropom, ki ga krasijo izdelki prekmurskih lončarjev.

Niso kmetje krivi za višje cene
12. 07. 2021 05.00Slovensko kmetijstvo je v nezavidljivim položaju, še posebej glede na napovedi za naslednje mesece, ki niso dobre. Svet namreč trepeta pred novimi različicami koronavirusa, epidemiološke razmere se ponekod hitro slabšajo, vse skupaj pa bo znova vplivalo na dobavo, dostopnost in cene surovin.

Da vas ne bo kap, ko se vrnete z dopusta
08. 07. 2021 05.00Se tudi vam med dopustom dogaja, da denar kar leti na vse strani? Super, saj za to pa je dopust, a kljub temu morate postaviti meje.

Kaj vam sporoča finančna tesnoba?
06. 07. 2021 05.00Ne morete spati in obsedeno premlevate, kako ustvariti finančno varnost. Vprašajte se, kaj vam finančna tesnoba želi sporočiti.

V tem trenutku ne smemo na nikogar pozabiti
28. 06. 2021 08.20Turizem je ena izmed panog, ki smo jih na Cekin.si od začetka epidemije skrbno spremljali. Da je "korona" v tej panogi pustila pravo razdejanje, je jasno in tega se zavedamo vsi. Morda smo menili, da bo letos že bolje, saj smo sklepali, da bomo virus do sedaj že premagali, a žal ni tako. Kaj se torej trenutno dogaja s slovenskim turizmom, kaj s turističnimi delavci, kaj s turističnimi vodniki? Kako sploh pomagati?

Team buildingi so nazaj. Kakšni so trendi?
23. 06. 2021 10.10Po letu, ko smo večino stvari opravljali pred računalniškimi zasloni, so se odnosi in vezi med zaposlenimi spremenili. Čeprav ima delo od doma svoje prednosti, pa je za ohranjanje timskega duha ključen fizični stik s sodelavci. Tega se zavedajo tudi podjetja, saj se s sproščanjem ukrepov povečuje tudi zanimanje za team buildinge. Pri teh pa je letos poudarek predvsem na sproščenem vzdušju in zabavnem druženju in ne toliko na raznih aktivnostih.

To vse je treba urediti pred odhodom na dopust na Hrvaško
16. 06. 2021 05.00Če smo v naši družini še lani apartma rezervirali v sredo in na dopust na hrvaški otok odpotovali že čez dva dni v petek, je letos drugače. Lani je bilo denimo mogoče tik pred zdajci in v višku sezone dobiti dober apartma ob morju za nizko ceno, letos pa smo ob iskanju že zdaj zaznali večjo zasedenost in tudi višje cene.

'Skoraj tri leta sva z možem iskala primerno lokacijo in sanjsko zemljišče za gradnjo naše družinske hiše'
04. 06. 2021 05.00Želela sva ostati v domačem kraju, kjer otroci obiskujejo osnovno šolo in vrtec, v kraju, ki je ravno prav oddaljen od službe in ki nam nudi vse, kar potrebujemo za družinsko življenje po naši meri – trgovino, šolo, vrtec, zdravstveni dom, avtobusno in železniško postajo ter naravo na pešpot razdalji.

Ta ukrep je vlada podaljšala
27. 05. 2021 09.02Vlada je ocenila, da gre za ukrep, ki se je pokazal za izredno učinkovitega in ki ga delodajalci in zaposleni še vedno potrebujejo.

So bitcoini res tako veliki onesnaževalci okolja?
24. 05. 2021 05.00Elon Musk je z napovedjo, da pri Tesli opuščajo trgovanje z bitcoini, in z očitkom, da so bitcoini zaradi rudarjenja veliki onesnaževalci našega planeta, povzročil drastičen padec vrednosti na kriptotrgih. Preverite, kakšno je verjetno ozadje njegovih objav ter koliko elektrike se porabi pri trgovanju in rudarjenju!

Zaključen prvi korak v vzpostavitvi evidence stavbnih zemljišč
21. 05. 2021 05.00Ministrstvo za okolje in prostor ter Geodetska uprava RS sta v okviru projekta eProstor zaključila masovni zajem poseljenih zemljišč in dejanske rabe poseljenih zemljišč, ki je prvi korak na poti k vzpostavitvi evidence stavbnih zemljišč (ESZ).

'Nobena služba ni vredna tega tveganja'
19. 05. 2021 05.00Zaradi prekomernega dela umre 750.000 ljudi letno, opozarjata Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Mednarodna organizacija dela (ILO).

Že ob prvih zametkih krize so se odločili pomagati
17. 05. 2021 08.50Če kdo meni, da bodo težave malega gospodarstva izginile s sproščanjem ukrepov in odpiranjem dejavnosti, potem živi v zmoti. Med zaprtjem so se iz dneva v dan kopičile izgube in minusi, samo odprtje pa, kljub pomoči države, ne more v celoti popraviti uničenega.

Draži se praktično vse: baker, jeklo, les, olja, nafta, hrana ...
13. 05. 2021 16.43Številna podjetja se že vse od lanskega leta spopadajo s težavami pri nabavi surovin, materialov in polizdelkov. Zamude so ponekod večmesečne, v nebo pa so poskočile tudi cene. Preverili smo, kaj so razlogi za to, kje so največje težave in kako bomo to občutili potrošniki.

Do konca leta 2021 bo vsak Slovenec predvidoma dolžan 18.600 evrov
12. 05. 2021 05.00Epidemija pušča posledice na državnih proračunih v vseh državah evrskega območja, tudi v Sloveniji. Večja sta primanjkljaj in dolg; pri nas je konec leta 2020 dolg države dosegel 37,43 milijarde evrov in do konca leta 2021 bo po ocenah ministrstva za finance nominalno znašal 38,97 milijarde evrov. Če upoštevamo BDP, pa se bo v bistvu predvidoma znižal, saj na finančnem ministrstvu pričakujejo rast BDP.